Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nákladní auta přivážejí materiál k zasypání Dolu Frenštát
  • Vzniká spolek pro záchranu novojičínských památek
  • DOV žije festivalem Colours of Ostrava
  • Městská policie instaluje seniorům kukátka i řetízky
  • Děti se vydaly po stopách zbojníků v Muzeu Beskyd

Nákladní auta přivážejí materiál k zasypání Dolu Frenštát

Státní společnost DIAMO začala do areálu černouhelného dolu Frenštát navážet tuny materiálu, který bude sloužit k zasypání dvou důlních jam. Počet nákladních vozidel, která zásypový materiál přivážejí, je omezen, aby obce na trase byly co nejméně zatíženy. Samotná šachta, která uhlí nikdy netěžila, bude zasypána až v polovině příštího roku.

Důl Frenštát se začal hloubit v 80. letech minulého století. Osud dolu poznamenala nejen ekonomická náročnost těžby, ale také protesty veřejnosti proti devastaci Beskyd. Vytěženy tak byly jen zkušební vzorky uhlí a dlouhé roky je šachta jen udržována v zakonzervovaném stavu.

Ubald Rutar, vedoucí lokality Dolu Frenštát, Diamo: “Byl tady ten projekt udělat průzkumný překop směrem na Radhošť, tady 700 metrů, k ověření mocností slojí. Protože tady jsou karvinské a pod nimi jsou nasunuté ostravské sloje. Ale to se už bohužel nerealizovalo.

Většina lidí z okolí Dolu Frenštát považuje zasypávání šachty za velké vítězství. Radnice Frenštátu a Trojanovic mají s lokalitou mají do budoucna velké plány.

Jiří Novotný (Naše Beskydy), starosta Trojanovic: “Pro nás to bylo něco, jako kdyby neodešla okupační vojska Sovětského svazu z České republiky. Prostě toto byla myšlenka Ruska na to, aby se tady těžilo a ta myšlenka pořád byla v hlavách lidí.”

Lidé teď budou muset několik měsíců strpět vyšší provoz nákladních vozidel, která budou navážet zásypový materiál.

Ivan Šimek, závodní dolu, Diamo: “1. července byl zahájen návoz hmot pro zasypání obou jam Dolu Frenštát. Celkem se jedná o 210 tisíc tun. Hmoty se naváží z odvalu bývalého Dolu Paskov. Průběh návozu je přísně limitován posouzením vlivu na životní prostředí, jsou přesně stanoveny časy a počty aut, aby negativní vlivy na obce, kterými se jezdí, byly co nejmenší.”

K definitivnímu zasypání šachty by mělo dojít v polovině příštího roku.

---

Vzniká spolek pro záchranu novojičínských památek

Skupina lidí, kterým není lhostejný stav novojičínských Hückelových vil, zakládá spolek pro jejich záchranu. Pro tuto myšlenku se spojili představitelé různých paměťových institucí a třeba i města.

Myšlenka na vznik Spolku pro záchranu Hückelových vil je v Novém Jičíně stará zhruba rok, kdy se v areálu konala první kulturní akce Kouzelný den. Na konci letošního června se skupina lidí, kterým není osud chátrajících památek lhostejný, rozhodla spolek oficiálně založit.

Radek Polách, předseda vznikajícího spolku: “Byla podána žádost o registraci Spolku pro záchranu Hückelových vil na Ministerstvo vnitra České republiky. Čekáme na odezvu a pevně doufáme, že tento spolek plně podpoří i aktivity města Nového Jičína jako vlastníka těchto nádherných skvostů architektury v Novém Jičíně.”

Mezi zakládající členy patří osoby spojené s Muzeem Novojičínska, se zdejším Státním okresním archivem, Klubem rodáků a přátel města a s novojičínskou radnicí.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je v tom snaha sdružit lidi, kteří mají zájem o záchranu těchto objektů do nějakého spolku, který by následně sloužil k propagaci, k informování veřejnosti, případně i k podpoře města, které bude o záchranu těchto památek usilovat.”

První akcí spolku by už na podzim mohlo být zpřístupnění areálu, tedy jeho komentovaná prohlídka pro veřejnost, aby si lidé zvykli, že tento komplex je součástí města.

---

Studénka se jako řada jiných měst potýká s nedostatkem parkovacích míst. O něco lepší situace teď nastává v lokalitě sídliště Poštovní. Dokončena zde byla stavba nové odstavné plochy.

Libor Slavík (Studeňáci pro Studénku): “Lidé tady často parkovali v blátě a nezpevněných plochách, takže my jsme využili toho, že dokážeme za relativně malé peníze vystavíme odstavné plochy.”

---

DOV žije festivalem Colours of Ostrava

Po dvou covidových letech jsme se konečně dočkali. V Dolní oblasti Vítkovice začal čtyřdenní multižánrový festival Colours of Ostrava. na který zamířily desetitisíce lidí ze všech koutů nejen naší republiky.

Letošní ročník festivalu Colours of Ostrava v Dolních Vítkovicích začal velkolepě. A to speciálním představením souboru nového cirkusu Cirk La Putyka se studenty kyjevské novocirkusové akademie.

Organizátoři festivalu opět přivezli do Ostravy hudební hvězdy z celého světa, jako jsou například Twenty one pilots, The Killers, LP, nebo Martin Garrix.

Jiří Sedlák, mluvčí festivalu: “Já si myslím, že by se návštěvníci neměli soustředit pouze na ty hlavní scény, ale třeba tady máme melting pot, 9 scén s mnoha řečníky, velkou rodinnou zónu, nebo filmy, divadla, workshopy, takže je toho spoustu.”

Anketa: návštěvníci festivalu: “Ani nevím, na co se těším. Úplně na všechno, na atmosféru a jsme tady chviličku, takže hledáme, zkoumáme, co tady všechno je.”

“My se těšíme určitě hrozně moc. My tady ani nechodíme na kapely. My tady chodíme prostě jenom tak za atmosférou, za tím, jak je to tady krásně vyzdobené. Za tím, co se tady dá sníst a vypít, takže my se těšíme spíš tak celkově.”

“My se těšíme asi nejvíce na Martina Garrixe a asi tak celkově se těšíme na tu atmosféru a podobně.”

Festival Colours of Ostrava potrvá až do soboty a lístky jsou stále v prodeji. A to přímo na místě.

---

Městská policie instaluje seniorům kukátka i řetízky

Prioritou Městské policie Ostrava je samozřejmě bezpečnost občanů. Senioři patří mezi zranitelnou skupinu lidí a proto vznikl program, který jim pomáhá. Strážníci montují v bytech důchodců kukátka a bezpečnostní řetízky na dveře.

Často vás informujeme o nejrůznějších fintách podvodníků a zlodějů, kteří se specializují na seniory. V poslední době je to stále více v kyberprostoru, ale také je pořád mnoho zločinců, kteří se k seniorům dobývají přímo do jejich bytů. V těchto případech pak pomáhá jednoduché opatření - panoramatické kukátko a řetízek na dveřích. 

 Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Problém s podvodníky řešíme poměrně často, ať už v rámci běžného volání na linku 156 nebo prostřednictvím Senior linky, kdy senior zmáčkne tísňové tlačítko podezřelá osoba." 

Ročně tak strážníci namontují do bytů ostravských seniorů v průměru přes stovku řetízků a kukátek. Návštěva strážníků a montáž bezpečnostních opatření je samozřejmě také spojena s informování seniora, což také může pomoci.

Jana Knoppová, vedoucí klubu důchodců: "Máme informace a máme je dost často, protože i před covidem hodně k nám strážníci chodili na besedy, na jaké téma si řekneme. Třeba o bezpečnosti nebo o šmejdech." 

O instalaci řetízku a kukátka si mohou zažádat občané Ostravy starší 65let, a to písemnou formou prostřednictvím svého strážníka-okrskáře nebo na sociálním odboru v místě bydliště.

Adriana Chýlová, preventistka MP Ostrava: "Je to pro jejich bezpečí. Senioři mají problém, že otevírají cizím lidem. Nepamatují si, že by to neměli dělat." 

Projekt kukátek a řetízků je pro seniory zda: "Je to pro jejich bezpečí, kdy vlastně ti lidé mají rma. Hradí ho ostravský magistrát. Bližší informace najdete na webových stránkách mpostrava.cz.

---

Zbrojnice dobrovolných hasičů v Horní Suché prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Práce jsou nyní před dokončením a budova bude mít širší využití.

Jan Lipner (nez), starosta Horní Suché: “Společenských místností je tady víc, tak doufám, že se dokáží hasiči uskrovnit a sladit s ostatními, protože jen pro hasiče je toho velkého prostoru škoda.”

---

Děti se vydaly po stopách zbojníků v Muzeu Beskyd

Týden plný objevů, poznání a her. Přesně to si připravili v Muzeu Beskyd pro děti v rámci příměstského tábora s názvem Po stopách zbojníků. Děti absolvovaly návštěvy expozic, výstav i celodenní exkurzi na hrad Hukvaldy. A nechyběly ani drobné rukodělné práce.

Druhé nádvoří frýdeckého zámku zaplnila každý den skupinka dětí ve věku od 7 do 12 let. Zdejší muzejní historikové si pro ně připravili nabitý program.

Marek Weissbrod, lektor odborných kurzů: "Příměstský tábor Muzea Beskyd pořádáme podruhé. Poprvé to bylo v roce 2019, kdy jsme to vyzkoušeli. A bylo to na muzejní téma, kdy se seznamovali s prací jednotlivých muzejních úseků. A potom nám to na dva roky zhatil covid. A teďka to máme zaměřené právě na téma zbojníka Ondráše, takže se učí a poznávají dovednosti zbojníků i ty činnosti z toho vycházející."

Kateřina Peková, správce sbírek, historik: "Každý den pro děti připravuje jiné oddělení z muzea. Dnes tedy připravujeme my, společenskovědníci. Děti jsme chtěli seznámit s tím jak takový Zbojník v tom 18. století, 17. století vypadal. Takže jsme si nejdříve ukazovali oblečení, v podstatě takový kroj, ukázali jsme dětem pušky z 18. století, mohly si na ně sáhnout."

Děti se na zámku scházely každé ráno v 8:00 hodin a až do odpoledne o ně bylo postaráno.

Kateřina Peková, správce sbírek, historik: "Samozřejmě zajištěna je i svačinka. Lektoři jdou s dětmi na oběd, který máme zajištěný. Po odpoledním bloku si pro ně zase rodiče kolem 4. hodiny přijdou."

Marek Weissbrod, lektor odborných kurzů: "V pondělí jsme začali takovými seznamovacími úkoly. Navštívili jsme výstavu šmodrchání, kde si mohly vytvářet provázky, stužky a různé takové věci. Nějaké sportovní aktivity, dneska to pokračovalo šitím kožených váčků. A třeba zítra máme v plánu návštěvu hradu Hukvaldy, kde opět naši kolegové mají připravené zbojnické téma."

Kateřina Peková, správce sbírek, historik: "Pak si začaly šít takové taštičky nebo váčky na peníze nebo na lup zbojníka. A využijí to hned odpoledne při různých zbojnický hrách."

Anketa: 1.) "Vyrobil jsem pytlík a potom jsem vyrobil obrázek." - A na co ten pytlíček budeš mít? - "Na peníze." 2.) "Udělali jsme čtverec, na kůži jsme to vystřihli to jsme sešili, pak jsme tam dali kolečko dolů, které jsme k tomu také sešili. Pak se tam udělaly dírky a přes ně jsme dali provázek, aby to šlo i zavázat."

Marek Weissbrod, lektor odborných kurzů: "My si myslíme, že je to užitečná aktivita. Že právě ty děti se jednak navzájem poznají, seznámí se se zámkem, zase s trošku jinými činnostmi, než je třeba pro ně běžné. A doufám že je to baví."

V rámci dalších zajímavých akcí má muzeum na celé léto naplánovány například Dětské prohlídky nebo Kostýmové prohlídky Zámeckého okruhu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
14. července 2022, 17:00

Nákladní auta přivážejí materiál k zasypání Dolu Frenštát

Státní společnost DIAMO začala do areálu černouhelného dolu Frenštát navážet tuny materiálu, který bude sloužit k zasypání dvou důlních jam. Počet nákladních vozidel, která zásypový materiál přivážejí, je omezen, aby obce na trase byly co nejméně zatíženy. Samotná šachta, která uhlí nikdy netěžila, bude zasypána až v polovině příštího roku.

Důl Frenštát se začal hloubit v 80. letech minulého století. Osud dolu poznamenala nejen ekonomická náročnost těžby, ale také protesty veřejnosti proti devastaci Beskyd. Vytěženy tak byly jen zkušební vzorky uhlí a dlouhé roky je šachta jen udržována v zakonzervovaném stavu.

Ubald Rutar, vedoucí lokality Dolu Frenštát, Diamo: “Byl tady ten projekt udělat průzkumný překop směrem na Radhošť, tady 700 metrů, k ověření mocností slojí. Protože tady jsou karvinské a pod nimi jsou nasunuté ostravské sloje. Ale to se už bohužel nerealizovalo.

Většina lidí z okolí Dolu Frenštát považuje zasypávání šachty za velké vítězství. Radnice Frenštátu a Trojanovic mají s lokalitou mají do budoucna velké plány.

Jiří Novotný (Naše Beskydy), starosta Trojanovic: “Pro nás to bylo něco, jako kdyby neodešla okupační vojska Sovětského svazu z České republiky. Prostě toto byla myšlenka Ruska na to, aby se tady těžilo a ta myšlenka pořád byla v hlavách lidí.”

Lidé teď budou muset několik měsíců strpět vyšší provoz nákladních vozidel, která budou navážet zásypový materiál.

Ivan Šimek, závodní dolu, Diamo: “1. července byl zahájen návoz hmot pro zasypání obou jam Dolu Frenštát. Celkem se jedná o 210 tisíc tun. Hmoty se naváží z odvalu bývalého Dolu Paskov. Průběh návozu je přísně limitován posouzením vlivu na životní prostředí, jsou přesně stanoveny časy a počty aut, aby negativní vlivy na obce, kterými se jezdí, byly co nejmenší.”

K definitivnímu zasypání šachty by mělo dojít v polovině příštího roku.

---

Vzniká spolek pro záchranu novojičínských památek

Skupina lidí, kterým není lhostejný stav novojičínských Hückelových vil, zakládá spolek pro jejich záchranu. Pro tuto myšlenku se spojili představitelé různých paměťových institucí a třeba i města.

Myšlenka na vznik Spolku pro záchranu Hückelových vil je v Novém Jičíně stará zhruba rok, kdy se v areálu konala první kulturní akce Kouzelný den. Na konci letošního června se skupina lidí, kterým není osud chátrajících památek lhostejný, rozhodla spolek oficiálně založit.

Radek Polách, předseda vznikajícího spolku: “Byla podána žádost o registraci Spolku pro záchranu Hückelových vil na Ministerstvo vnitra České republiky. Čekáme na odezvu a pevně doufáme, že tento spolek plně podpoří i aktivity města Nového Jičína jako vlastníka těchto nádherných skvostů architektury v Novém Jičíně.”

Mezi zakládající členy patří osoby spojené s Muzeem Novojičínska, se zdejším Státním okresním archivem, Klubem rodáků a přátel města a s novojičínskou radnicí.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je v tom snaha sdružit lidi, kteří mají zájem o záchranu těchto objektů do nějakého spolku, který by následně sloužil k propagaci, k informování veřejnosti, případně i k podpoře města, které bude o záchranu těchto památek usilovat.”

První akcí spolku by už na podzim mohlo být zpřístupnění areálu, tedy jeho komentovaná prohlídka pro veřejnost, aby si lidé zvykli, že tento komplex je součástí města.

---

Studénka se jako řada jiných měst potýká s nedostatkem parkovacích míst. O něco lepší situace teď nastává v lokalitě sídliště Poštovní. Dokončena zde byla stavba nové odstavné plochy.

Libor Slavík (Studeňáci pro Studénku): “Lidé tady často parkovali v blátě a nezpevněných plochách, takže my jsme využili toho, že dokážeme za relativně malé peníze vystavíme odstavné plochy.”

---

DOV žije festivalem Colours of Ostrava

Po dvou covidových letech jsme se konečně dočkali. V Dolní oblasti Vítkovice začal čtyřdenní multižánrový festival Colours of Ostrava. na který zamířily desetitisíce lidí ze všech koutů nejen naší republiky.

Letošní ročník festivalu Colours of Ostrava v Dolních Vítkovicích začal velkolepě. A to speciálním představením souboru nového cirkusu Cirk La Putyka se studenty kyjevské novocirkusové akademie.

Organizátoři festivalu opět přivezli do Ostravy hudební hvězdy z celého světa, jako jsou například Twenty one pilots, The Killers, LP, nebo Martin Garrix.

Jiří Sedlák, mluvčí festivalu: “Já si myslím, že by se návštěvníci neměli soustředit pouze na ty hlavní scény, ale třeba tady máme melting pot, 9 scén s mnoha řečníky, velkou rodinnou zónu, nebo filmy, divadla, workshopy, takže je toho spoustu.”

Anketa: návštěvníci festivalu: “Ani nevím, na co se těším. Úplně na všechno, na atmosféru a jsme tady chviličku, takže hledáme, zkoumáme, co tady všechno je.”

“My se těšíme určitě hrozně moc. My tady ani nechodíme na kapely. My tady chodíme prostě jenom tak za atmosférou, za tím, jak je to tady krásně vyzdobené. Za tím, co se tady dá sníst a vypít, takže my se těšíme spíš tak celkově.”

“My se těšíme asi nejvíce na Martina Garrixe a asi tak celkově se těšíme na tu atmosféru a podobně.”

Festival Colours of Ostrava potrvá až do soboty a lístky jsou stále v prodeji. A to přímo na místě.

---

Městská policie instaluje seniorům kukátka i řetízky

Prioritou Městské policie Ostrava je samozřejmě bezpečnost občanů. Senioři patří mezi zranitelnou skupinu lidí a proto vznikl program, který jim pomáhá. Strážníci montují v bytech důchodců kukátka a bezpečnostní řetízky na dveře.

Často vás informujeme o nejrůznějších fintách podvodníků a zlodějů, kteří se specializují na seniory. V poslední době je to stále více v kyberprostoru, ale také je pořád mnoho zločinců, kteří se k seniorům dobývají přímo do jejich bytů. V těchto případech pak pomáhá jednoduché opatření - panoramatické kukátko a řetízek na dveřích. 

 Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Problém s podvodníky řešíme poměrně často, ať už v rámci běžného volání na linku 156 nebo prostřednictvím Senior linky, kdy senior zmáčkne tísňové tlačítko podezřelá osoba." 

Ročně tak strážníci namontují do bytů ostravských seniorů v průměru přes stovku řetízků a kukátek. Návštěva strážníků a montáž bezpečnostních opatření je samozřejmě také spojena s informování seniora, což také může pomoci.

Jana Knoppová, vedoucí klubu důchodců: "Máme informace a máme je dost často, protože i před covidem hodně k nám strážníci chodili na besedy, na jaké téma si řekneme. Třeba o bezpečnosti nebo o šmejdech." 

O instalaci řetízku a kukátka si mohou zažádat občané Ostravy starší 65let, a to písemnou formou prostřednictvím svého strážníka-okrskáře nebo na sociálním odboru v místě bydliště.

Adriana Chýlová, preventistka MP Ostrava: "Je to pro jejich bezpečí. Senioři mají problém, že otevírají cizím lidem. Nepamatují si, že by to neměli dělat." 

Projekt kukátek a řetízků je pro seniory zda: "Je to pro jejich bezpečí, kdy vlastně ti lidé mají rma. Hradí ho ostravský magistrát. Bližší informace najdete na webových stránkách mpostrava.cz.

---

Zbrojnice dobrovolných hasičů v Horní Suché prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Práce jsou nyní před dokončením a budova bude mít širší využití.

Jan Lipner (nez), starosta Horní Suché: “Společenských místností je tady víc, tak doufám, že se dokáží hasiči uskrovnit a sladit s ostatními, protože jen pro hasiče je toho velkého prostoru škoda.”

---

Děti se vydaly po stopách zbojníků v Muzeu Beskyd

Týden plný objevů, poznání a her. Přesně to si připravili v Muzeu Beskyd pro děti v rámci příměstského tábora s názvem Po stopách zbojníků. Děti absolvovaly návštěvy expozic, výstav i celodenní exkurzi na hrad Hukvaldy. A nechyběly ani drobné rukodělné práce.

Druhé nádvoří frýdeckého zámku zaplnila každý den skupinka dětí ve věku od 7 do 12 let. Zdejší muzejní historikové si pro ně připravili nabitý program.

Marek Weissbrod, lektor odborných kurzů: "Příměstský tábor Muzea Beskyd pořádáme podruhé. Poprvé to bylo v roce 2019, kdy jsme to vyzkoušeli. A bylo to na muzejní téma, kdy se seznamovali s prací jednotlivých muzejních úseků. A potom nám to na dva roky zhatil covid. A teďka to máme zaměřené právě na téma zbojníka Ondráše, takže se učí a poznávají dovednosti zbojníků i ty činnosti z toho vycházející."

Kateřina Peková, správce sbírek, historik: "Každý den pro děti připravuje jiné oddělení z muzea. Dnes tedy připravujeme my, společenskovědníci. Děti jsme chtěli seznámit s tím jak takový Zbojník v tom 18. století, 17. století vypadal. Takže jsme si nejdříve ukazovali oblečení, v podstatě takový kroj, ukázali jsme dětem pušky z 18. století, mohly si na ně sáhnout."

Děti se na zámku scházely každé ráno v 8:00 hodin a až do odpoledne o ně bylo postaráno.

Kateřina Peková, správce sbírek, historik: "Samozřejmě zajištěna je i svačinka. Lektoři jdou s dětmi na oběd, který máme zajištěný. Po odpoledním bloku si pro ně zase rodiče kolem 4. hodiny přijdou."

Marek Weissbrod, lektor odborných kurzů: "V pondělí jsme začali takovými seznamovacími úkoly. Navštívili jsme výstavu šmodrchání, kde si mohly vytvářet provázky, stužky a různé takové věci. Nějaké sportovní aktivity, dneska to pokračovalo šitím kožených váčků. A třeba zítra máme v plánu návštěvu hradu Hukvaldy, kde opět naši kolegové mají připravené zbojnické téma."

Kateřina Peková, správce sbírek, historik: "Pak si začaly šít takové taštičky nebo váčky na peníze nebo na lup zbojníka. A využijí to hned odpoledne při různých zbojnický hrách."

Anketa: 1.) "Vyrobil jsem pytlík a potom jsem vyrobil obrázek." - A na co ten pytlíček budeš mít? - "Na peníze." 2.) "Udělali jsme čtverec, na kůži jsme to vystřihli to jsme sešili, pak jsme tam dali kolečko dolů, které jsme k tomu také sešili. Pak se tam udělaly dírky a přes ně jsme dali provázek, aby to šlo i zavázat."

Marek Weissbrod, lektor odborných kurzů: "My si myslíme, že je to užitečná aktivita. Že právě ty děti se jednak navzájem poznají, seznámí se se zámkem, zase s trošku jinými činnostmi, než je třeba pro ně běžné. A doufám že je to baví."

V rámci dalších zajímavých akcí má muzeum na celé léto naplánovány například Dětské prohlídky nebo Kostýmové prohlídky Zámeckého okruhu.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-14-07-2022-17-00