Ve Frýdku-Místku shořela 3 auta a dalších 5 oheň poničil
Požáry aut naštěstí nepatří mezi příliš časté problémy a u jejich likvidace velmi záleží na rychlosti. Ve Frýdku - Místku se na parkovišti řidiči vozu nepovedlo oheň uhasit v zárodku a plameny se velmi rychle rozšířil i na okolní auta. Poškozeno nakonec bylo 8 vozů.
Na záběrech natočených svědky, vidíte požár vozidel ve chvíli, když už hoří tři auta. Je to uprostřed frýdeckomísteckého sídliště, takže kolem bylo mnoho svědků. I když se někteří snažili pomoci s uhašením, už se to nepovedlo.
Karolína Bělunková, mluvčí PČR Frýdek - Místek: "V krátkém okamžiku po nastartování zpozorovala osádka vozu z pod sedačky linoucí se dým, z tohoto důvodu vystoupila. Za krátkou chvíli sedadlo vzplálo, oheň se měl velmi rychle rozšířit i na zaparkovaná vedle stojící vozidla."
Mezitím už na sídliště spěchali hasiči. Když dorazili, z aut šlehaly mohutné plameny a žár bylo cítit desítky metrů daleko.
Lukáš Popp, zastupující mluvčí HZS MS kraje: "Na místě hasiči zasahovali 2 vodními proud y a následně nasadili lehkou i těžkou pěnu."
Příčiny požáru určí experti. Zřejmě ale souvisí s autobaterií.
Karolína Bělunková, mluvčí PČR Frýdek - Místek: "Majitelka policistům řekla, že do vozidla byla namontována čerstvě nabitá autobaterie."
Jiří Javorský, autonavigace.cz: "Všechny komponenty v tom autě nějakým způsobem stárnou a zvykají si na sebe. Najednou do toho dáte autobaterii, která má výrazně jiné parametry a pro ty komponenty to může být dost často šok, takže je tam nějaká pravděpodobnost, že to mohlo vzniknout i kvůli tomu."
Hasiči doporučují řidičům, aby se pokoušeli o uhašení ohně jen v jeho zárodku. Když už z auta šlehají velké plameny, hrozí nebezpečí exploze pneumatik a pohonných hmot. Hasiče je nutné přivolat vždy.
---
Věž kostela ve Skalici ukrývala texty z 19. století
Text v němčině pravděpodobně ze 40. let 19. století. To byl zřejmě nejstarší nález v makovici věže kostela ve Skalici. Našly se ale i další zajímavé dokumenty. Věž nyní prochází kompletní rekonstrukcí, na kterou přispěli také lidé ve sbírce Daruj F-M.
Příjemně překvapení byli zástupci farnosti Skalice i památkáři při otevírání obsahu makovice věže kostela svatého Martina. Objevili tam totiž více než 100 let staré dokumenty.
Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Jsem úplně překvapen tomu obsahu, který jsme tam našli. Celá ta dokumentace v češtině a v němčině, i ten dopis osobní, toho člověka, který byl zastoupený tím panem farářem."
Stanislava Žižková Vítová, členka farnosti: "No je to úžasná věc, že na nás mysleli předci a poskytli nám takové svoje zážitky, ale musíme to ještě všechno přečíst, protože už to časem změnilo podobu a je to jednou v češtině a jednou v němčině, takže se budeme moc těšit, až si ty celé dopisy přečteme."
Andrea Stanieková, Národní památkový ústav Ostrava: "Oni tam vložili do schránky brožurku o dějinách farnosti, to jsem ještě nikde neviděla. Musím říct, nebývá to tak obvyklé. Vizitku stavitele z Místku, což je taky zajímavé. To je také zajímavý dobový doklad. No a legitimaci klempíře, který to prováděl."
Mezi nejstarší artefakty patří právě německy psaný dokument ze 40. let 19. století.
Andrea Stanieková, Národní památkový ústav Ostrava: "Tam je datace 1847 nebo 6 nebo tak nějak, nepamatuju si to úplně přesně. A to odpovídá vlastně té fázi přestavby kostela, kdy dostal tu klasicistní podobu. A tady ta listina v češtině, co je normálně psaná latinkou, tak ta už je z 1890, kdy se tady zřejmě zase dělala oprava střechy a úpravy věže."
Farnost chce po digitalizaci a úpravě obsah nálezů zpřístupnit i veřejnosti. Makovice i kříž půjdou pozlatit a vrátí se zpátky na věž s přidaným novým obsahem pro budoucí generace.
Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Cheme tam přidat z naší strany i nějaký flash disk, abychom tam dali možná fotky, náš dopis. Vytvořili jsme takovou informaci, kdo by chtěl něco napsat, abychom to mohli v takové podobě dopisu připravit."
Kostel starý více než 400 let už potřeboval opravit kompletně celou věž, proto se přistoupilo k otevření makovice.
Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Budeme dělat komplet celou věž z toho důvodu, že jsme našli poškozené trámy a potřebujeme to všechno opravdu nově zrekonstruovat."
Na rekonstrukci kostela se vybíraly peníze také ve sbírce Daruj F-M, kam lidé poslali přes 313 tisíc korun. Město Frýdek-Místek pak přidalo podle pravidel sbírky maximální možnou částku 200 tisíc. Další peníze sháněla farnost i jinde. Rekonstrukce totiž vyjde na více než 1 milion korun. Předpokládaný termín dokončení opravy věže kostela naplánován na první týden v říjnu.
---
Marie Nováková oslavila 100 let
Jedno století života oslavila Marie Nováková, která pochází z Malých Hoštic. V současné době žije v Domově Bílá Opava. Tam také přijeli s gratulací členové nejbližší rodiny.
Marie Nováková se narodila v roce 1921 v Malých Hošticích. Až do roku 1997 zde žila ve svém domě, který ale k zničila povodeň. A tak se odstěhovala k neteři. Vlastní děti, po kterých toužila, s manželem neměli. Proto k šesti dětem své sestry měla velmi blízko.
Alžběta Vehovská, neteř Marie Novákové: „Neměla děti, tak byla ráda, když jsme byli u ní. Starala se o nás a pomáhala s výchovou.“
Od roku 2013 žije v Domově Bílá Opava. Postupem času začala mít problémy s pohybem i s komunikací. Nyní má paní Nováková ráda svůj klid. Často ale sedává na zahradě. Nevynechá žádnou bohoslužbu. Je obdivuhodné, že ani ve vysokém věku netrpí žádnými zásadními zdravotními potížemi.
Anna Bittovská, neteř Marie Novákové: „Teta byla nasazena v Německu, má nějaký ten drajv v sobě, pevnou vůli.“
Na oslavu významného jubilea, rovné stovky, se připravovala spolu s pracovnicemi domova.
Vendula Meinholdová, pracovník přímé péče, Domov Bílá Opava: „Marušku jsem okoupala, načesala, oblíkli jsme oblečení, které by se hodilo na dnešní den.“
Paní Nováková má ráda sladké, a tak na narozeninové hostině nemohl chybět dort. Na malou oslavu byli pozváni členové rodiny. S oficiální gratulací přišel také primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO).
Svým vystoupením paní Novákovou potěšily také děti z Mateřské školy Srdíčko v Opavě.
---
Hraběnka Thun-Hohenstein přijela na zámek Fryštát
O víkendu měli lidé možnost prohlédnout si v rámci Dnů evropského dědictví památky a dostat se do míst, kam se jen tak běžně nedostanou. Tradičně své brány otevřel i zámek Fryštát, který návštěvníkům zpestřil prohlídky i divadelními scénkami, šermem a dobovým jarmarkem.
Karviná se do celoevropského projektu na podporu památek v rámci Dnů evropského dědictví zapojuje pravidelně. Tentokrát tyto dny byly zahrnuty do projektu “Dědictví, které spojuje přes hranici” Je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj Programu Interreg V-A Česká republika – Polsko v rámci Fondu mikroprojektů Euroregionu Těšínské Slezsko.
Josef Woźniak, projektový manažer, pracovník Odboru školství a rozvoje MMK: “V rámci tohoto projektu statutární město Karviná zrekonstruovalo historický kočár, který je k vidění, byly vyčištěny historické gobelíny. Obyvatelé Karviné a celého příhraničního regionu Těšínské Slezsko vidět příjezd hraběnky Thun-Hohenstein za sestřenicí Larisch-Mönnich."
Divadelní scénky probíhaly nejen při samotných prohlídkách, ale lidé mohli vidět i divadelní ukázku před zámkem a vtipnou ukázku šermování, do které byli zapojeni i návštěvníci.
V rámci projektu byla také zdarma zájemcům nabízena brožurka, která o hraběnce Gabriele Thun-Hohenstein z Velkých Kunčic prozrazovala detaily z jejího života.
Petr Zajíček, kastelán: "Gabriela Thun-Hohenstein byla rozená Larisch-Mönnichová, byla sestřenka hraběte Jindřicha Larisch-Mönnich nebo teta posledního majitele zámku, dcera Eugena Larische."
Lidé si mohli prohlédnout kromě zámku i radnici, kostely a připraven byl i dobový jarmark.
---
Po roční pauze se opět konala akce Rychvald plný veteránů
Po roční pauze se v neděli konal 12. ročník akce Rychvald plný veteránů. Do centra města se sjely historické vozy a motocykly. Veteránisté se pak vydali na společnou vyjížďku okolím.
Leona Starostková, spoluorganizátorka akce: “Doufám, že kolem cest bude stát spousta lidí, kteří nám budou mávat. Na to se těším a pak v průběhu dne uděláme soutěž veteránskou v startování motocyklů. Už máme několik přihlášených a taky samozřejmě bude vyhlášení soutěže elegance.”
Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Jsem tedy i vlastně zakládajícím členem tohoto klubu, takže znám celou tu historii a bohužel vloni jsme díky kovidovým opatřením nemohli tento sraz pořádat. Letos se nám i počasí vydařilo, tak doufám, že už to bude pokračovat tak, jak má.”
Anketa: “Přijeli jsme z Havířova a můžu říct, že letos jsme v Rychvaldě poprvé. Dověděli jsme se o tom srazu minulý týden v Orlové, který byl v neděli. To nás nadchlo a máme to blízko, takže jsme přijeli i do toho Rychvaldu. Aut tady je opravdu hodně i když ne tolik, jako v Orlové, kde jich bylo přes 200. Na srazy jezdíme Wartburgem, kterým jsme dneska přijeli, celkem pravidelně. Jezdíme pravidelně na setkání všech dvoutaktů v České republice na Plumlov, které se koná na začátku prázdnin, jak je Cyril a Metoděj.”
Anketa: “Toto vozidlo je Škoda 450. Je z roku 1958. Koupil jsem ho před šesti lety a údržba je taková, že je tam třeba vždycky jednou ročně zkontrolovat náplně olejů, podívat se na svíčky, baterku. Jako každé jiné auto. Je pravda, že tady toto vozidlo vyžaduje trošku větší péči, protože se jedná o veterána, tak je třeba ho udržovat ho v čistotě. Na zimu je třeba to autíčko zazimovat, já ho přikrývám plachtou a vždycky na jaře ještě udělám takovou předběžnou kontrolu. Toto vozidlo, když jsem koupil, tak bylo v takovém polorenovačním stavu. Musel jsem na tom ještě udělat generálku motoru a udělat samozřejmě brzdy, podívat se na převodovku, takže celková renovace mě trvala asi tak dva až tři roky. Bylo vyrobených 1020 kusů asi.”
Anketa: “Já jsem přijela ze Zlína. Tady na tomto srazu už jsem poněkolikáté. Hlavně mě těší, že nám vyšlo i počasí. Tohoto srazu si zásadně užívám, protože bych chtěla si to i vystajlovat v té době, ve které začínaly a jsem hrozně ráda tady tomu, že se můžu tady těchto srazů účastnit.”
---