Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Koncertní hala je jednou z nejočekávanějších staveb světa
  • Elektronická dražba autovraků vynesla desetitisíce
  • Čtyřnozí pomocníci městských strážníků
  • Nové resuscitační lůžko pro novorozence v Krnově
  • Žáci v Havířově zažili branný den s Armádou ČR

Koncertní hala je jednou z nejočekávanějších staveb světa

Ostravu navštívil světoznámý architekt Steven Holl. Je podepsán pod jednou z nejočekávanějších staveb světa - koncertní haly ve tvaru pouzdra na hudební nástroj, která by se měla stát ozdobou města. Podle jeho zkušeností muže stavba výrazně pomoci v dalším rozvoji celého našeho regionu.

Koncertní sál by mohl být jednou z velmi důležitých staveb pro budoucnost Ostravy. Vedení města proto této stavbě dává zásadní důležitost, o čemž svědčí i jméno architekta, který projekt nakreslil. Jde o Stevena Holla, který po celém světě postavil několik významných staveb a ta ostravská k nim bude bezesporu patřit. Primátor Tomáš Macura Stevena Holla do Ostravy pozval a on tak mohl osobně představit projekt. 

Steven Holl, autor návrhu, architekt: "Na projekt jsme se velice pečlivě připravovali, takže nejsem překvapen tím, co jsem zde dneska uviděl. Záměrem celého projektu bylo zachování a spojení staré, stávající budovy s něčím novým a v budoucnu bychom to právě chtěli propojit, aby ty dvě budovy spolupracovaly. Jsem velice rád, jak jsme tento projekt cítili a že jsme pochopili i život na hlavní ulici a propojili tím proskleným vstupem s pohyblivými schody, a že jsme zasadili koncertní sál i do té druhé tiché části směrem k parku. Máme tam také třeba kavárnu a různé jiné zajímavé místnosti."

Steven Hall se také shodl s primátorem města, že koncertní síň posune město dopředu a přispěje k jeho dalšímu rozvoji a transformaci.

Steven Holl, autor návrhu, architekt: "Máte tady skvělou Janáčkovu filharmonii a máte tady Janáčka, který zde zemřel, takže je tady to dědictví, na které projekt navazuje. Koncertní síň vlastně oslavuje to dědictví a kulturu v Ostravě. Budou zde přijíždět lidé z Vídně, z Prahy, aby uslyšeli skvělou hudbu a aby mohli oslavit toto dědictví. A když jsem se zde dnes procházel, tak jsem viděl si hrát malé děti a uvědomil jsem si, že právě pro ně budujeme tento koncertní sál, protože ony vám pak budou děkovat. Postavili jsme v malém městečku Richmondu ve Virginii muzeum současného umění.  Tam to mělo přesně stejný efekt. Kolem začaly vznikat restaurace a kavárny a hotely. Myslím, že taky určitě budete potřebovat postavit hotel, ve kterém budou mít hosté zázemí. Takže ještě jednou opakuji, že ne pro metropole, ale právě pro taková menší města jsou podobné stavby velice důležité."

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Tento region, toto město potřebuje změnit svou sociálně ekonomickou strukturu. Potřebuje nastartovat nové obory, potřebuje nastartovat kreativní průmysl, potřebuje zvýšit vzdělanostní úroveň a cesta k tomu, je skutečně přes podporu kultury a vzdělanosti."

V současné době na projektu pracuje přibližně 70 odborníků z celého světa. Například o akustiku se postará jedna z nejlepších firem ve svém oboru z  Japonska. Unikátní bude také řešení vytápění a chlazení budovy. Koncertní sál bude mít kapacitu téměř 1300 míst. Bude v něm ale i komorní sál pro 550 posluchačů, divadelní sál pro téměř 500 diváků a další sály pro nejrůznější komerční využití. Náklady jsou nyní odhadovány na 2 miliardy a 600 milionů korun.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Po studii, kterou jsme před časem představovali, byla zpracována a projednána dokumentace na úrovni územního rozhodnutí. Výsledkem je ověření realizovatelnosti projektu. V těchto dnech projektanti finalizují dokumentaci pro společné povolení stavby, které již reflektuje výsledky desítek průzkumů i požadavky dotčených subjektů. V současné době vycházejí náklady na 2,6 miliardy korun. Je to částka, která už obsahuje i ten turbulentní růst cen, ke kterému došlo v posledních měsících."

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Město pro projekt zajišťuje vícezdrojové financování. Nad rámec dříve zmiňovaného financování ze strany města, kraje a státu na základě uzavřeného memoranda z roku 2018 se nově otevřela také možnost financování z III. pilíře Fondu spravedlivé transformace. Jednání o těchto možnostech probíhají. Vzhledem k faktu, že projekt je postaven na aplikaci pokročilých řešení v oblasti ekologie a úspor energií, bude snahou získat i dodatečné externí zdroje z dalších dotačních titulů."

Stavět by se mělo začít v příštím roce a první koncert by se mohl uskutečnit už v roce 2025. Bude to po 135 letech první nová koncertní síň v naší zemi. 

---

Elektronická dražba autovraků vynesla desetitisíce

V Ostravě se uskutečnila historicky první elektronická dražba autovraků. Tu nařizuje novela zákona o pozemních komunikacích z loňského roku a měla by proběhnout před jejich konečnou likvidací. A to v případě, že se o odtažené nepojízdné vozidlo nikdo nepřihlásí.

Celkem šest zájemců se zapojilo do vůbec první elektronické dražby autovraků, kterou jako první v Ostravě uspořádal městský obvod Poruba. Dražilo se 6 aut a vyvolávací cena byla dva a půl tisíce korun.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě, že se to vyplatilo. Trošičku nás zpozdilo to, že jsme byli první obvod v rámci Ostravy, takže jsme si museli tu cestičku vyšlapat sami My jsme v té první fázi odstraňovali auta z komunikací na naše záchytné parkoviště a posléze ta auta, která si nikdo nevyzvedl, nikdo z majitelů, tak jsme potom dali do souboru dražby.”

V aukci se ocitly 4 staré vozy značky Škoda Felicia, Nissan Almara a také Mazda 323, která byla oblíbeným autem v 90. letech. Vyvolávací ceny na ně určil odborný posudek.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Aukce, celkem jsme předpokládali, že bude dlouhá, trvala přibližně hodinu a celkově se vyšplhala ta suma na částku 20 tisíc 400 korun.”

Nepojízdná vozidla radnicím nejčastěji hlásí sami obyvatelé a také strážníci v rámci své služby.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Zejména na parkovištích, ale i ostatních komunikacích a plochách kontrolují zaparkovaná vozidla, které mají znaky vraku, nebo mají propadlou platnost technické kontroly. Reagují i na podněty občanů.”

Lidé by měli k hlášení nejen autovraků využívat webovou stránku cistaova.ostrava.cz

---

Čtyřnozí pomocníci městských strážníků

V následující reportáži vás seznámíme se čtyřmi čtyřnohými pomocníky karvinských městských strážníků. Jejich úkolem je pomáhat při zajišťování veřejného pořádku a využíváni jsou i místo donucovacích prostředků.

Městská policie v Karviné využívá ve službě čtyři psy. Dva německé a dva belgické ovčáky

Pavlína Wlochová, psovod MP Karviná: "Pejska má každý psovod doma, jsou to takoví naši mazlíčci. Na služebně máme kotce, hezké, nové, takže každý pes tam má svůj kotec."

Psi se pro službu vychovávají a cvičí už od štěněte, připravuje se na poslušnost i obranu. Ve 14 měsících skládá atest. Poslušnost cvičí strážníci na cvičišti, obrany pak zařazují do reálných prostředí.

Pavlína Wlochová, psovod MP Karviná: "Toho psa už učíme na to, že může kousat nebo může se něco dít i mimo cvičák."

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Výcvik služebních psů u městské policie je zaměřen na veřejný pořádek, ten pes je používán vedle nebo namísto donucovacích prostředků, proto to musí být psi, kteří jsou ostří a velmi poslušní. Výhodou dobře vycvičeného psa je jeho ostražitost, rychlost a pes, který je dobře vycvičený, budí respekt."

Všichni psi jsou ve službě denně. jejich výhodou je, že dokáží psovoda svými signály upozornit třeba na člověka pod vlivem omamných látek.


---

Nové resuscitační lůžko pro novorozence v Krnově

Téměř milion korun investovala krnovská nemocnice do pořízení novorozeneckého resuscitačního lůžka. Jde o špičkový přístroj, řešící závažné poporodní problémy právě narozených dětí. V mnoha případech bude skutečně život zachraňující.

V Krnově přivedou ročně na svět více než 800 dětí. Z toho téměř jedna pětina se narodí po císařském řezu. Na každé takto narozené dítě čeká jako první nové lůžko.

Ondřej Klapec, primář dětského oddělení: „Tento přístroj bude umístěný na porodním sále, budou na něj uloženy všechny děti, které se narodí císařským řezem, ač jsou po narození zcela v pořádku nebo je u nich nějaký problém. Takové dítě se na tomto lůžku nejprve vyšetří, zhodnotí ho jak sestra, tak lékař."

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Je to v malém procentu nebo spíše v desetinách procent, kdy se může dítě zkomplikovat, že musí být po porodu resuscitováno, zvláště když jsou to nějaké urgentní císařské řezy a potom musí být na speciálním lůžku aby jeho šance na přežití byly co největší.“

Nově vyvinuté lůžko nahradí původní, které poskytovalo jen základní péči.

Ondřej Klapec, primář dětského oddělení: „To mělo funkci v podstatě jen lůžka jako takového a funkci vyhřívání. V tomto přístroji je integrovaná jak odsávačka, tak ten resuscitační modul, sloužící k prodýchávání dítěte.“

Nové lůžko umožňuje okamžitou reakci lékařů ma problémy novorozence.

Ondřej Klapec, primář dětského oddělení: „Má integrované několik funkcí. Jednou z funkcí je odsávačka a jednou z hlavních funkcí je resuscitační modul, tzv. Neopack, který umožňuje do dítěte aplikovat vzduch i s kyslíkem a správně oxygenovat krev."

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Myslím si, že máme vybavení, které je srovnatelné se všemi fakultními nemocnicemi.“

Kromě mnoha funkcí umožňuje nové lůžko také bezdotykové tišení alarmu a tím minimalizaci přenosu infekce na novorozence.

---

Žáci v Havířově zažili branný den s Armádou ČR

Manipulace se zbraněmi, sebeobrana, nebo poskytnutí první pomoci. Nejen to učili v Havířově vojáci z Opavy žáky osmých tříd. Spolupráci mezi Československou obcí legionářskou a armádou posvětilo ministerstvo obrany.

Žáci osmých tříd základních škol mohli v Havířově nakouknout pod pokličku života vojáků, a to rámci branného závodu. Druhý ročník opět uspořádala Československá obec legionářská společně s armádou.

Petr Kaňa, předseda Československé obce legionářské Havířov: "Armáda je nakloněná. První ročník, který se odehrál loni, tam jsme museli požádat ministerstvo obrany o výjimku, kdy ministr Metnar nám to schválil a tím se začala rozvíjet spolupráce.”

David Herbar, příslušník 53. pluku průzkumu a elektronického boje: "Jsme příslušníci z 53. pluku průzkumu a elektronického boje v Opavě. V rámci naší profesní kariéry je to zpestření věnovat se takto dětem mimo naši odbornost a myslím si, že děti si z toho odnáší zážitek. Vyzkouší si ty zbraně, techniku, chemické vybavení jednotlivce.”

Čtyřčlenné týmy také musely zvládnout i test, který se týkal znalostí z období první i druhé světové války.

anketa: "Naučil jsem se určitě, že když proti mě jde někdo z nožem, tak alespoň vím, jak se zachovat. Mám se otočit a vzít mu ho, aby mě nemohl zranit. Prohlédl jsem si zbraně, složil jsem si ji. Bylo to zajímavé."

anketa: "Stříleli jsme ze vzduchových pistolí. Potom jsme běhali přes překážky a stříleli jsme lukem."

Členové Československé obce legionářské už s armádou pracují na třetím ročníku branného závodu. Ten by se měl konat v dubnu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
14. října 2021, 16:00

Koncertní hala je jednou z nejočekávanějších staveb světa

Ostravu navštívil světoznámý architekt Steven Holl. Je podepsán pod jednou z nejočekávanějších staveb světa - koncertní haly ve tvaru pouzdra na hudební nástroj, která by se měla stát ozdobou města. Podle jeho zkušeností muže stavba výrazně pomoci v dalším rozvoji celého našeho regionu.

Koncertní sál by mohl být jednou z velmi důležitých staveb pro budoucnost Ostravy. Vedení města proto této stavbě dává zásadní důležitost, o čemž svědčí i jméno architekta, který projekt nakreslil. Jde o Stevena Holla, který po celém světě postavil několik významných staveb a ta ostravská k nim bude bezesporu patřit. Primátor Tomáš Macura Stevena Holla do Ostravy pozval a on tak mohl osobně představit projekt. 

Steven Holl, autor návrhu, architekt: "Na projekt jsme se velice pečlivě připravovali, takže nejsem překvapen tím, co jsem zde dneska uviděl. Záměrem celého projektu bylo zachování a spojení staré, stávající budovy s něčím novým a v budoucnu bychom to právě chtěli propojit, aby ty dvě budovy spolupracovaly. Jsem velice rád, jak jsme tento projekt cítili a že jsme pochopili i život na hlavní ulici a propojili tím proskleným vstupem s pohyblivými schody, a že jsme zasadili koncertní sál i do té druhé tiché části směrem k parku. Máme tam také třeba kavárnu a různé jiné zajímavé místnosti."

Steven Hall se také shodl s primátorem města, že koncertní síň posune město dopředu a přispěje k jeho dalšímu rozvoji a transformaci.

Steven Holl, autor návrhu, architekt: "Máte tady skvělou Janáčkovu filharmonii a máte tady Janáčka, který zde zemřel, takže je tady to dědictví, na které projekt navazuje. Koncertní síň vlastně oslavuje to dědictví a kulturu v Ostravě. Budou zde přijíždět lidé z Vídně, z Prahy, aby uslyšeli skvělou hudbu a aby mohli oslavit toto dědictví. A když jsem se zde dnes procházel, tak jsem viděl si hrát malé děti a uvědomil jsem si, že právě pro ně budujeme tento koncertní sál, protože ony vám pak budou děkovat. Postavili jsme v malém městečku Richmondu ve Virginii muzeum současného umění.  Tam to mělo přesně stejný efekt. Kolem začaly vznikat restaurace a kavárny a hotely. Myslím, že taky určitě budete potřebovat postavit hotel, ve kterém budou mít hosté zázemí. Takže ještě jednou opakuji, že ne pro metropole, ale právě pro taková menší města jsou podobné stavby velice důležité."

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Tento region, toto město potřebuje změnit svou sociálně ekonomickou strukturu. Potřebuje nastartovat nové obory, potřebuje nastartovat kreativní průmysl, potřebuje zvýšit vzdělanostní úroveň a cesta k tomu, je skutečně přes podporu kultury a vzdělanosti."

V současné době na projektu pracuje přibližně 70 odborníků z celého světa. Například o akustiku se postará jedna z nejlepších firem ve svém oboru z  Japonska. Unikátní bude také řešení vytápění a chlazení budovy. Koncertní sál bude mít kapacitu téměř 1300 míst. Bude v něm ale i komorní sál pro 550 posluchačů, divadelní sál pro téměř 500 diváků a další sály pro nejrůznější komerční využití. Náklady jsou nyní odhadovány na 2 miliardy a 600 milionů korun.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Po studii, kterou jsme před časem představovali, byla zpracována a projednána dokumentace na úrovni územního rozhodnutí. Výsledkem je ověření realizovatelnosti projektu. V těchto dnech projektanti finalizují dokumentaci pro společné povolení stavby, které již reflektuje výsledky desítek průzkumů i požadavky dotčených subjektů. V současné době vycházejí náklady na 2,6 miliardy korun. Je to částka, která už obsahuje i ten turbulentní růst cen, ke kterému došlo v posledních měsících."

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Město pro projekt zajišťuje vícezdrojové financování. Nad rámec dříve zmiňovaného financování ze strany města, kraje a státu na základě uzavřeného memoranda z roku 2018 se nově otevřela také možnost financování z III. pilíře Fondu spravedlivé transformace. Jednání o těchto možnostech probíhají. Vzhledem k faktu, že projekt je postaven na aplikaci pokročilých řešení v oblasti ekologie a úspor energií, bude snahou získat i dodatečné externí zdroje z dalších dotačních titulů."

Stavět by se mělo začít v příštím roce a první koncert by se mohl uskutečnit už v roce 2025. Bude to po 135 letech první nová koncertní síň v naší zemi. 

---

Elektronická dražba autovraků vynesla desetitisíce

V Ostravě se uskutečnila historicky první elektronická dražba autovraků. Tu nařizuje novela zákona o pozemních komunikacích z loňského roku a měla by proběhnout před jejich konečnou likvidací. A to v případě, že se o odtažené nepojízdné vozidlo nikdo nepřihlásí.

Celkem šest zájemců se zapojilo do vůbec první elektronické dražby autovraků, kterou jako první v Ostravě uspořádal městský obvod Poruba. Dražilo se 6 aut a vyvolávací cena byla dva a půl tisíce korun.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě, že se to vyplatilo. Trošičku nás zpozdilo to, že jsme byli první obvod v rámci Ostravy, takže jsme si museli tu cestičku vyšlapat sami My jsme v té první fázi odstraňovali auta z komunikací na naše záchytné parkoviště a posléze ta auta, která si nikdo nevyzvedl, nikdo z majitelů, tak jsme potom dali do souboru dražby.”

V aukci se ocitly 4 staré vozy značky Škoda Felicia, Nissan Almara a také Mazda 323, která byla oblíbeným autem v 90. letech. Vyvolávací ceny na ně určil odborný posudek.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Aukce, celkem jsme předpokládali, že bude dlouhá, trvala přibližně hodinu a celkově se vyšplhala ta suma na částku 20 tisíc 400 korun.”

Nepojízdná vozidla radnicím nejčastěji hlásí sami obyvatelé a také strážníci v rámci své služby.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Zejména na parkovištích, ale i ostatních komunikacích a plochách kontrolují zaparkovaná vozidla, které mají znaky vraku, nebo mají propadlou platnost technické kontroly. Reagují i na podněty občanů.”

Lidé by měli k hlášení nejen autovraků využívat webovou stránku cistaova.ostrava.cz

---

Čtyřnozí pomocníci městských strážníků

V následující reportáži vás seznámíme se čtyřmi čtyřnohými pomocníky karvinských městských strážníků. Jejich úkolem je pomáhat při zajišťování veřejného pořádku a využíváni jsou i místo donucovacích prostředků.

Městská policie v Karviné využívá ve službě čtyři psy. Dva německé a dva belgické ovčáky

Pavlína Wlochová, psovod MP Karviná: "Pejska má každý psovod doma, jsou to takoví naši mazlíčci. Na služebně máme kotce, hezké, nové, takže každý pes tam má svůj kotec."

Psi se pro službu vychovávají a cvičí už od štěněte, připravuje se na poslušnost i obranu. Ve 14 měsících skládá atest. Poslušnost cvičí strážníci na cvičišti, obrany pak zařazují do reálných prostředí.

Pavlína Wlochová, psovod MP Karviná: "Toho psa už učíme na to, že může kousat nebo může se něco dít i mimo cvičák."

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Výcvik služebních psů u městské policie je zaměřen na veřejný pořádek, ten pes je používán vedle nebo namísto donucovacích prostředků, proto to musí být psi, kteří jsou ostří a velmi poslušní. Výhodou dobře vycvičeného psa je jeho ostražitost, rychlost a pes, který je dobře vycvičený, budí respekt."

Všichni psi jsou ve službě denně. jejich výhodou je, že dokáží psovoda svými signály upozornit třeba na člověka pod vlivem omamných látek.


---

Nové resuscitační lůžko pro novorozence v Krnově

Téměř milion korun investovala krnovská nemocnice do pořízení novorozeneckého resuscitačního lůžka. Jde o špičkový přístroj, řešící závažné poporodní problémy právě narozených dětí. V mnoha případech bude skutečně život zachraňující.

V Krnově přivedou ročně na svět více než 800 dětí. Z toho téměř jedna pětina se narodí po císařském řezu. Na každé takto narozené dítě čeká jako první nové lůžko.

Ondřej Klapec, primář dětského oddělení: „Tento přístroj bude umístěný na porodním sále, budou na něj uloženy všechny děti, které se narodí císařským řezem, ač jsou po narození zcela v pořádku nebo je u nich nějaký problém. Takové dítě se na tomto lůžku nejprve vyšetří, zhodnotí ho jak sestra, tak lékař."

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Je to v malém procentu nebo spíše v desetinách procent, kdy se může dítě zkomplikovat, že musí být po porodu resuscitováno, zvláště když jsou to nějaké urgentní císařské řezy a potom musí být na speciálním lůžku aby jeho šance na přežití byly co největší.“

Nově vyvinuté lůžko nahradí původní, které poskytovalo jen základní péči.

Ondřej Klapec, primář dětského oddělení: „To mělo funkci v podstatě jen lůžka jako takového a funkci vyhřívání. V tomto přístroji je integrovaná jak odsávačka, tak ten resuscitační modul, sloužící k prodýchávání dítěte.“

Nové lůžko umožňuje okamžitou reakci lékařů ma problémy novorozence.

Ondřej Klapec, primář dětského oddělení: „Má integrované několik funkcí. Jednou z funkcí je odsávačka a jednou z hlavních funkcí je resuscitační modul, tzv. Neopack, který umožňuje do dítěte aplikovat vzduch i s kyslíkem a správně oxygenovat krev."

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Myslím si, že máme vybavení, které je srovnatelné se všemi fakultními nemocnicemi.“

Kromě mnoha funkcí umožňuje nové lůžko také bezdotykové tišení alarmu a tím minimalizaci přenosu infekce na novorozence.

---

Žáci v Havířově zažili branný den s Armádou ČR

Manipulace se zbraněmi, sebeobrana, nebo poskytnutí první pomoci. Nejen to učili v Havířově vojáci z Opavy žáky osmých tříd. Spolupráci mezi Československou obcí legionářskou a armádou posvětilo ministerstvo obrany.

Žáci osmých tříd základních škol mohli v Havířově nakouknout pod pokličku života vojáků, a to rámci branného závodu. Druhý ročník opět uspořádala Československá obec legionářská společně s armádou.

Petr Kaňa, předseda Československé obce legionářské Havířov: "Armáda je nakloněná. První ročník, který se odehrál loni, tam jsme museli požádat ministerstvo obrany o výjimku, kdy ministr Metnar nám to schválil a tím se začala rozvíjet spolupráce.”

David Herbar, příslušník 53. pluku průzkumu a elektronického boje: "Jsme příslušníci z 53. pluku průzkumu a elektronického boje v Opavě. V rámci naší profesní kariéry je to zpestření věnovat se takto dětem mimo naši odbornost a myslím si, že děti si z toho odnáší zážitek. Vyzkouší si ty zbraně, techniku, chemické vybavení jednotlivce.”

Čtyřčlenné týmy také musely zvládnout i test, který se týkal znalostí z období první i druhé světové války.

anketa: "Naučil jsem se určitě, že když proti mě jde někdo z nožem, tak alespoň vím, jak se zachovat. Mám se otočit a vzít mu ho, aby mě nemohl zranit. Prohlédl jsem si zbraně, složil jsem si ji. Bylo to zajímavé."

anketa: "Stříleli jsme ze vzduchových pistolí. Potom jsme běhali přes překážky a stříleli jsme lukem."

Členové Československé obce legionářské už s armádou pracují na třetím ročníku branného závodu. Ten by se měl konat v dubnu.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-14-10-2021-16-00