Nová sportovní hala ve Frenštátě slouží nejen středoškolákům
Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky ve Frenštátu pod Radhoštěm má novou sportovní halu. Kromě hodin tělocviku bude hala v době mimo školní výuku sloužit i místním sportovním organizacím.
Hala vyšla na 155 milionů korun, Moravskoslezský kraj na ni získal 60 milionů od Národní sportovní agentury. Na projektu se finančně podílelo i město.
Michal Kokošek (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Je to nádherný příklad toho, jak lze využít státní finance, krajské peníze a zároveň participaci města.“
Jan Veřmiřovský (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Za mě je to vzorný příklad pro ostatní města. I ostatní se z toho mohou poučit a případně investovat do takových staveb, protože jsou důležité pro sport i pro školu.“
Hala splňuje všechny technické požadavky pro mnoho sportů.
Richard Štěpán, ředitel Gymnázia a SPŠ EI Frenštát p. R.: „Dopoledne a odpoledne se bude využívat pro školu. Máme 740 žáků, takže do 16 hodin halu zaplníme. Poté bude využívána místními sportovními kluby.“
Alena Janošková, učitelka tělesné výchovy: „Hrajeme volejbal, florbal, fotbal a basket a líbí se nám, že můžeme chodit i do vedlejší tělocvičny na stolní tenis a cvičení s hudbou.“
Pro tělesnou výchovu je halu možné rozdělit na 2 až 3 části, takže výuka je možná pro více skupin současně.
---
Ostravské Vánoce mají schválenu víceletou dotaci
Ostrava podporuje spoustu kulturních i sportovních akcí a mezi vůbec neoblíbenější patří Ostravské Vánoce, které se konají v centru města. Zastupitelé města se proto rozhodli dát jim jistotu víceletého grantu, takže mají potvrzenu finanční podporu pro následující 4 roky.
Ostravské Vánoce začaly pod taktovkou společnosti Černá louka jednotně fungovat v roce 2021. Od konce listopadu do prvního dne nového roku se na Masarykově náměstí, Kuřím rynku, náměstí Dr. E. Beneše a na Prokešově náměstí konají nejrůznější akce.
Lucie Baránková-Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "V letošním roce se snažíme rozšířit scénu na Prokešově náměstí před Novou radnicí, kde bud e, kromě zpívání koled i nějaký doprovodný program na celý den."
Zastupitelstvo nyní Ostravským Vánocům schválilo dotaci 24 milionů korun ve čtyřech splátkách na 4 roky, tedy až do roku 2028.
Miriam Lehocká, obchodní ředitelka společnosti Černá louka: "Pro nás je ta podpora velice důležitá. Má to několik rovin. Je to budování dlouhodobých vztahů se statutárním městem, partnery, organizacemi, prodejci, ale je to důležité i v komunikaci s návštěvníky."
Navržený rozpočet počítá i pro následující období s příjmy za pronájem prodejních stánků, z pronájmu plochy pro vyhlídkové kolo a s kooperací dalších partnerů. Akce si na přibližně 40 procent svého rozpočtu vydělá.
Lucie Baránková-Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Podařilo se nám sehnat mnohem známější jména, než v minulých letech. Prozradím třeba Davida Kollera."
Velmi oblíbenou součástí Ostravských vánoc je také vánoční kluziště na náměstí Dr. E. Beneše, které slouží zároveň pro prezentací sportovních klubů.
---
Sbírka Daruj F-M vybírá na herní prvky pro děti
Už jen do Vánoc mohou lidé přispívat na několik programů sbírky Daruj F-M. Jedním z nich je podpora Azylového domu Sára, který pomáhá opuštěným matkám s dětmi. Zařízení chce peníze použít na nové dětské herní prvky. Město vybrané peníze zdvojnásobí, maximálně však do výše třiceti tisíc korun.
Jedním z projektů, které byly letos zařazeny do programu je sbírka na herní prvky pro Azylový dům Sára pro matky s dětmi.
Jana Doricová, vedoucí azylového domu SÁRA: "My jsme moc vděčni, že statutární město Frýdek-Místek nás vybralo do tohoto projektu. Jsme vděčni za to, že i dárci se stále ozývají, že naše služby podporují. Především službu azylový dům pro matky s dětmi."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chtěl bych připomenout probíhající sbírku v rámci programu Daruj F-M, kdy můžete přispět na vybudování herních prvků pro děti na zahradě Azylového domu Sára. Azylový dům Sára slouží pro matky s dětmi. Nachází se zde 8 bytových jednotek s celkovou kapacitou 26 lůžek. A cílem této služby je, aby se uživatelky tohoto azylového domu postupně zapojovaly do běžného života. My jim pomáháme i v rámci takzvaného projektu Housing first, kde mohou získat startovací byty. Dochází tam sociální služba a dále se s těmito klienty postupně pracuje."
Sbírka bude ukončena 20. prosince a město následně vybrané peníze zdvojnásobí. Pouze ale do maximální částky 30 tisíc korun.
Jana Doricová, vedoucí azylového domu SÁRA: "Chceme podpořit právě i ty děti, aby zažily v tom azylovém domě něco příjemného. Aby to sloužilo i těm starším dětem, které tady mají na tom dětském hřišti klouzačku příliš malou. A věříme, že i ten pohyb je určitý způsob, jak se zbavit těch traumat, jak se socializovat, jak prožít něco, na co třeba nezapomenou. Takže jsme vděčni i za to, že jsme zapojeni. Děkuji všem dárcům už teď dopředu, že se do té sbírky zapojí, že budeme moci zakoupit třeba trampolínu, o které přemýšlíme. Ale je možné, že se vybere vzhledem k těm finančním prostředkům třeba i jiný herní prvek."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chtěl bych poděkovat všem, kteří se do této sbírky zapojí a přispějí tak dětem na nové hřiště, právě v Azylovém domě Sára."
Z dalších sbírek, které také v programu končí před Vánocemi, jsou sbírky na opravu Lidového domu v Místku nebo na pomoc Ukrajině.
---
Nádoby na bioodpad přímo do bytů
Unikátní projekt ,který reaguje na změnu odpadového hospodářství, zahajují právě v Rýmařově. Spočívá v třídění biologického odpadu domácností do speciálních nádob přímo v bytech a panelových domech.
Více než 2000 třídících nádob je v bytech předáváno přímo obyvatelům.
Luděk Šimko (nez.), starosta Rýmařova: „My už jsme vlastně v loňském roce dostali dotaci na kompostéry i na nádoby na separovaný odpad, kdy jsme přešli na „door to door“ systém a vlastně další krok bylo co nejvíce vyseparovaného biologického odpadu ze sídlišť nebo větších bytových domů. Takže jsme zažádali MS kraj o dotaci na koše na biologický odpad v slastně teď v tomhle období ty koše předáváme do domácností, je jich cca 2300.“
S tříděním separovaného bioodpadu je spojen i systém jeho vývozu.
Luděk Šimko (nez.), starosta Rýmařova: „Ten odvoz, dostali jsme dotaci na svozový vůz na biologicky rozložitelný odpad a s tím i nádobí a ty jsme vlastně si 2 nebo 3 měsíce zpátky rozvezli na sídliště do hnízd,, takže dneska už jsou i popelnice nebo nádoby na biologicky rozložitelný odpad na těch sídlištích.“
Předávání speciálních nádob pomohli městu zajišťovat žáci a studenti místních škol.
Adéla Tobiášová, brigádnice: „Teď jsem na Opavskou ulici a až nám dojdou kyblíky, tak jim zavoláme a dovezou nám další.“
Andrea Poláková, regionální manažer pro MS kraj: „Tak teď vlastně nakládáme kyblíky do aut, nabíráme i brigádníky, kteří mají reflexní vesty, aby věděli občané, že za nimi nejde někdo pokoutný a rozvezeme je na jednotlivá stanoviště. Každý ten brigádník dostal arch, kde má popis, adresu, číslo popisné a má tam počet jednotlivých domácností. Nesmí tam dávat žádný živočišný odpad, to znamená žádné zbytky vařených jídel, žádné syrové maso, kosti, ale pouze slupky od zeleniny, ovoce, to co jim zbude když připravují jídlo a nebo hlínu, zbytky z květináčů, to, co jim vznikne, protože to je pro panelové domy."
Společně s nádobami jsou občanům předávány také informační brožury, popisující celý systém.
---
Poláci si Karviné připomněli Den nezávislosti Polska
V rámci polského Dne nezávislosti uspořádala místní skupina PZKO Karviná-Ráj sportovní trojboj. Jedna jeho část se konala na Karvinském moři, podívejte se na reportáž.
Svátek nezávislosti Polska připadá na 11. listopadu. Členové Polského kulturně-osvětového svazu Karviná-Ráj si tento pro Polsko významný den připomněli sportovní akcí nazvanou Zaolžanský trojboj. Jak název vypovídá, akce je sožena ze tří různých disciplín. Jako první se konala projížďka na kolech.
Ksenia Stuchlik, předsedkyně PZKO Karviná-Ráj: "My dnes máme akci Nording walking, chceme oslavit ten polský svátek a také propagovat Karvinou a Karvinské moře. Máme tu čest, že přijeli i studenti z města Wodzisław Śląski přijela i delegace z Centra kultury z Gorzyc a jsou tady naši členové a sympatizanti našeho spolku."
Mnozí účastníci akce byli symbolicky oblečeni v červeno bílých barvách.
Ksenia Stuchlik, předsedkyně PZKO Karviná-Ráj: "Je to právě proto, že chceme uctít tento svátek nezávislosti."
anketa: účastníci sportovního trojboje: "Přišel jsem se projít trochu, jsem polské národnosti, tak jsem přišel podpořit polský svátek.” "Já jsem se narodil v Karviné, jsem z Orlové a taky národnost polská, tak jsem přišel podpořit naši vlast.” "Tak jak u nás v republice 28. říjen, tak v Polsku 11. listopad, chceme něco udělat." "S mými kolegyněmi ze studií ze školy ve Wodzisławu jsme měly příležitost přijet a udělat něco pro sebe venku, takovou terapii pohybem, je tu také naše přednášející."
V prosinci se pak všichni potkají ještě u bowlingu.
---
Fojtství v novojičínských Bludovicích čeká demolice
Budova fojtství v novojičínských Bludovicích se bude bourat. Radní o demolici rozhodli na základě doporučení statika a dalších odborníků. Místní lidé se zánikem budovy nesouhlasí.
Fojtství v Bludovicích, části Nového Jičína, je po místní kapli druhou nejstarší stavbou v obci, dnes je v technicky nevyhovujícím stavu. Radní města se rozhodovali mezi čtyřmi variantami řešení, nakonec se rozhodli nechat fojtství zbourat.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Vycházeli jsme z odborných stanovisek. K tomuto názoru se přiklonil také odbor rozvoje a investic a odbor bytový, jako správce objektu a komise rady města pro správu majetku města. Naopak komise pro architektur a rozvoj byla pro řešení architektonickou soutěží. A městský architekt navrhl stávající koncept objektu zachovat, částečně přestavět, částečně zbourat.”
Kdo s demolicí zásadně nesouhlasí, to je místní osadní výbor. Ten se přiklání k myšlence městského architekta, zbourat jen část objektu a část nechat jako atrium.”
Petr Brandejs, člen osadního výboru v Bludovicích: “Osadní výbor s názorem rady nesouhlasí, podporuje návrh městského architekta Materny, která navrhuje, že asi třetina toho objektu se zastřeší znova a ze dvou třetin se stane atrium, kde by se pod širým nebem dal pořádat akce a byl by to organický celek tak, jak je to teď, akorát s většími možnostmi.”
Část této budovy se společenským sálem využívá osadní výbor, zdejší mateřská škola a lidé tu pořádají rodinné oslavy. Demolice nastane až v okamžiku, kdy bude připravena výstavba nového společenského domu v Bludovicích.
---