Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Běžkařům v Beskydech zbývají poslední kilometry tras
  • MS kraj pošle poničeného Turecku 4 miliony kč.
  • Ostraha objektu myslela, že zloději ve skladu pracují
  • Západní část severního obchvatu Opavy bude dokončená na podzim
  • Bytový dům pro seniory v Karviné-Ráji zdobí velkoplošný mural

Běžkařům v Beskydech zbývají poslední kilometry tras

Zatímco na sjezdovkách ve vyšších polohách Beskyd se ještě stále lyžuje na odolnějším technickém sněhu, trasy pro běžkaře už postihlo jarní tání. Jedny z posledních tratí mohou běžkaři využívat na Pustevnách.

Nedostatek sněhu kvůli jarnímu oteplení postihl už i vyšší partie Beskyd. Přestože není vyloučeno, že ještě bude sněžit, běžkařská sezona už spěje ke svému konci.

Anketa: “Končíme sezonu s tím, že ještě se to krásně dalo dojet až ke kapličce. Samozřejmě není stopa úplně najetá, ale šlo to bez kamenů. Teď to tady zujeme a podíváme, jak opravili Libušín."

V okolí Pusteven bylo po celou zimu udržováno několik desítek kilometrů běžeckých tras. Na techniku a údržbu přispěl Moravskoslezský kraj.

Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “My tady neprovozujeme sjezdové lyžování, provozujeme zde běžecké lyžování na 74 kilometrech běžeckých tratí. Vidíte sami, jsou tady ještě zbytky sněhu, běžkovat se dá, tratě ale nejsou úplné. Přesto zde naši návštěvníci najdou trasy, na kterých se mohou dva či tři kilometry svézt. Jsou to zejména v horních partií na Martiňák, standardní běžecký okruh, případně Pohádka. To jsou ještě tratě, kde lidé najdou poslední zbytky sněhu.”

Anketa: “Zima je letos špatná. Já si pamatuji, kdy 1. dubna jsem ještě normálně běžkovala tady v Beskydech na Pustevnách."

Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “My letošní sezonu hodnotíme ne jako špatnou, ale v porovnání s těmi opravdu extrémními sezonami, kdy tady přišlo skutečně hodně lidí, tak je to o něco slabší sezona.”

Na Pustevnách se už připravují na letní sezonu. Modernizuje se lanovka a průběžně i celý horský areál.

---

MS kraj pošle poničenému Turecku 4 miliony Kč.

Zastupitelstvo MS kraje rozhodlo, že pomůže zemětřesením poničenému Turecku také finančně. Ze svého rozpočtu pošle dar 4 miliony korun, který rozdělí mezi 4 neziskové organizace.

Zemětřesení v Turecku si vyžádalo desetitisíce mrtvých a obrovské materiální škody. Zastupitelstvo MS kraje proto pro postiženou zemi schválilo dar ve výši 4 miliony korun. Peníze by měly být použity právě na zmírnění škod.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Vyslechl jsem autentická a strhující vyprávění našich hasičů z USAR týmu, který v Turecku dva týdny pomáhal. Přesto si utrpení, bezmoc a zmar, které zemětřesení způsobila, umím představit jen stěží. Desetitisíce mrtvých, tisíce pohřešovaných lidí, přeplněné nemocnice, zmatek a beznaděj, ale také miliardové škody na infrastruktuře a majetku. Krajský příspěvek tyto rány jen tak nezahojí, ale naše čtyři miliony i dary ostatních krajů, zemí či institucí i běžných občanů mohou alespoň částečně zasaženým oblastem pomoci, a hlavně jim vyjádřit podporu a sounáležitost."

Hejtman také v rámci zastupitelstva udělil USAR týmu, který v Turecku pomáhal, čestné uznání. Tvoří ho totiž z poloviny hasiči z našeho kraje a i jeho velitel Jiří Němčík slouží v Ostravě. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Jsem na ně velmi hrdý a nestává se to často, celé zastupitelstvo jim zatleskalo, za což jsem měl velkou radost." 

Moravskoslezský kraj finanční dary převede na účty všech čtyř organizací. Svou pomoc mohou na stejné účty směřovat i občané.

Člověk v tísni: 51945194/0300

Charita ČR: 55660022/0800, variabilní symbol 118 

ADRA: 66888866/0300, variabilní symbol 389 

Český červený kříž: 333999/2700, variabilní symbol 2301

---

Zprávy krátké, 15. 3. 2023 17.00 - 3

Státní podnik DIAMO dokončil o tři měsíce dříve návoz zásypového materiálu do areálu černouhelného Dolu Frenštát. Probíhal od loňského července, auta z místa odvezla zhruba 200 tisíc tun hlušiny. Zásyp dolu je v plánu koncem léta. Na místě jsou připraveny nové projekty a další rozvoj regionu.

Dopravní policisté vyšetřují nehodu, která se stala v 14. března 2023 zhruba o půl sedmé ráno na křižovatce ulic Lesní a Osvoboditelů. Havarovalo tam osobní auto, které narazilo do trafostanice. Jeho řidič se chtěl vyhnout vozidlu, které mu nedalo přednost v jízdě. Policie žádá případné svědky nebo majitele kamerových záznamů, aby se přihlásili.

---


Ostraha objektu myslela, že zloději ve skladu pracují

Dvěma zlodějům se v Ostravě podařil husarský kousek, když z ostře hlídaného velkoskladu potravin odvezli cigarety za 3 miliony korun. Ostraha se totiž domnívala, že jde o jejich pracovníky, kteří si chystají zboží na ráno. Z lupu se ale neradovali dlouho.

Krádež cigaret se odehrála 10. prosince ve velkoobchodě s potravinami v Hrabové. Na videozáznamu můžete vidět nejen, jak ji nahrály kamery, ale také co viděla ochranka objektu. Hlídači si totiž mysleli, že si zaměstnanci chystají zboží na ranní rozvoz a tak si toho nevšímali. Maskovaní muži tak v klidu nanosili do dodávky cigarety za tři miliony a odjeli.

Libor Šustek, vedoucí 10. oddělení obecné kriminality PČR Ostrava: "Byli maskováni kuklou a na rukou měli rukavice. Předmětná dodávka měla registrační značky od jiného vozidla, proto samotné vytrasování majitele bylo komplikované. Na odhalení totožnosti podezřelých osob měla výrazný podíl místní znalost a plné pracovní nasazení kriminalistů."

Úkoly měli zloději rozdělené. První z mužů měl autoservis a tak zajistil dodávku, druhý v minulosti ve skladu pracoval jako strážný, takže věděl, jak to tam chodí a proto vymyslel plán. Při domovních prohlídkách našli policisté další věci, pocházející z jiných krádeží. Například z unimobuněk staveniště v Bravanticích. 

Libor Šustek, vedoucí 10. oddělení obecné kriminality PČR Ostrava: "Další čin měli mít na svědomí v listopadu loňského roku, a to při výstavbě supermarketu v Bravanticích. Tam se měli vloupat do unimobuněk a odcizit několik notebooků, stolní počítač, ale také nářadí. Škoda, kterou způsobili tímto jednáním, byla přes 400.000 korun."

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V případě odsouzení jim hrozí až osmileté vězení. Oba muži nemají v rejstříku trestu záznam majetkového charakteru."

Oba muži s policií spolupracují a svých zločinů litují. Prý je k jejich páchání dovedla špatná životní situace. Větší část lupu policisté našli a vrátili majiteli. 

---

Západní část severního obchvatu Opavy bude dokončená na podzim

Ochvat Opavy sice ještě není úplně hotový, nicméně už nyní je zprovoznění jeho části na dopravě v centru města znát. Ta se snížila zhruba o čtvrtinu. Výrazně ubylo především nákladních automobilů. Na podzim by mohlo být ještě líp. Dokončená bude totiž další, severní část obchvatu.

Před 15 lety byla zahájena výstavba necelé dva kilometry dlouhé komunikace, která propojila silnice první třídy číslo 11 a 56 z Ostravy na Opavu a dala základ obchvatu Opavy. V následujících letech byly dokončeny další části, dohromady asi 7,5 kilometru, které vyvedly částečně dopravu z města.

Petr Popadinec, uvolněný radní, Magistrát města Opavy: „Je to vidět na četnosti a hutnosti jak v centru, tedy městském vnitřním okruhu , tak na výpadovce na Ostravu směr Těšínská a ostatní komunikace."

Podle průzkumu z loňského roku se doprava v centru Opavy snížila o 20 – 30 %. Počet nákladních vozů poklesl dokonce o více jak 40%. A vypadá to, že na podzim se situace ještě zlepší. Hotová by měla být totiž další, pěti kilometrová, západní část severního obchvatu. Povede směrem na výpadovku na Krnov a Bruntál. Práce prozatím postupují podle harmonogramu.

Michal Jurman, mluvčí, Metrostav: „V případě mostních konstrukcí je 80% těchto objektů ve stavu dokončených konstrukcí a rozbíhají práce na dokončení těchto mostů.“

Výstavba násypů a zářezů hlavní trasy už je téměř hotová. A brzy se bude realizovat její povrch. Dokončeny už jsou části komunikací ve Vávrocicích. Zprovozněno je také napojení do Polska. A na jaře dojde k otevření propojky ve směru z Opavy na Krnov.

Jan Rýdl, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic: „Do konce minulého roku se nepodařilo zprovoznit napojení silnice I/57 z Opavy na Krnov. Řidiči tudíž musí po krátké objízdné trase přes silnici I/11.“

Práce na výstavbě západní části obchvatu za necelou miliardu korun byly zahájeny v září roku 2020. Na přípravách se podílelo také město Opava, které vykoupilo příslušné pozemky od majitelů za 25 mil korun.

Martin Dostál, odbor rozvoje města a strategického plánování, Magistrát Opava: „My jsme velmi významně takto urychlili proces přípravy stavby a zahájení výběrového řízení na zhotovitele.“

K celkovému dokončení obchvatu Opavy ještě chybí, aby silnice obkroužila město z jihozápadu. To by mělo být v roce 2030.

Martin Dostál, odbor rozvoje města a strategického plánování, Magistrát Opava:  „To je pro nás opravdu nejzazší termín, kdy bychom chtěli mít v provozu obě etapy jižního obchvatu. My se budeme výraznými kroky snažit, abychom obě stavby dokončili co nejdříve.“

Vše ale závisí na vydání povolovacích řízeních a také na rychlosti, s jakou stát přistoupí k výkupu pozemků.

---

Zprávy krátké, 15. 3. 2023 17.00 - 4

Více než 3 miliony korun dostanou asi čtyři desítky chovatelů koz a ovcí, kterým vlci v okolí Beskyd nebo na Krnovsku zvířata napadli a způsobili škodu. Majitelé zvířat mohli od Moravskoslezského kraje získat až 100 tisíc korun na pořízení ohradníků nebo pasteveckých psů.

Studénka připravuje vybudování dalšího úseku cyklostezky. Plánovaná trasa propojí město s obcí Albrechtičky. Aktuálně se připravuje projektová dokumentace. Zhruba dvoukilometrový úsek by měl vést od nádraží přes CHKO Poodří.

---

Bytový dům pro seniory v Karviné-Ráji zdobí velkoplošný mural

V Karviné byla dokončena druhá velkoplošná malba. Po házenkářské hale se mural objevil i na bytovém domě 814 v Karviné-Ráji.

Bytový dům 814 v Karivné-Ráji, který místní znají jako Dům lásky, má nově svou boční stěnu pokrytou muralem. O velkoplošnou malbu se postaral polský streetartový umělec, návrh vybírali zástupci města společně s kurátorkou umění pro veřejný prostor.

Nikola Vavrous, produkční: "Tento mural maluje umělec z Krakova, Kamil Kuzko, je to zároveň profesor na akademii umění v Krakově a město si vybralo tohoto umělce z několika návrhů."

Na stěně domu jsou vyobrazeni dva mladí lidé, kteří se ze symbolických oken dívají každý na něco jiného.

Alexandra Kroliková, kurátorka umění ve veřejném prostoru: "Paní kouká na moderní Karvinou a pán kouká na starou Karvinou. Ale je to tak, že každý člověk to popíše podle svého, necháme to na kolemjdoucích, každý to bude popisovat podle své nálady a každý den se ten výklad může měnit."

Mural na stěně bytového domu je v pořadí druhý, který zdobí dominantní objekty ve městě, první velkoplošná malba vznikla loni na podzim na házenkářské hale, je na něm vyobrazena legenda karvinské házené František Brůna. Oba muraly vznikly v rámci česko-polského projektu.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora: "Je to velmi zajímavé a moderní. Domluvili jsme se proto s naším partnerským městem Jastrzebie -Zdroj na česko-polském projektu, který nám vyšel a tak realizujeme muraly v Karviné, ale můžete se zajet podívat do Jastrzebia, kde také vznikly,” 

Je možné, že do budoucna se na některých domech další muraly ještě objeví.

---Mohlo by Vás také zajímat