Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Muže utonulého v přehradě našli potápěči sonarem
  • Spolu proti melanomu 2022
  • Obce Sdružení místních samospráv trápí odpady
  • Životní prostředí zlepšují dobrovolné dohody
  • Snídaně NJ gymnazistů chutnala i pomáhala

Muže utonulého v přehradě našli potápěči sonarem

Ani přes rychlou záchrannou akci se nepodařilo pomoci 61letému muži, který se začal topit uprostřed Žermanické přehrady. Neštěstí se stalo v úterý večer poblíž střediska Maják.

Plavec měl podle svědků přeplavat přehradu a při zpáteční cestě se začal topit. Volání o pomoc slyšeli lidé na břehu, kteří okamžitě organizovali pomoc. K tonoucímu také vyplul jeden zachránce na člunu.

Svědek události: "Já jsem tady běžel okolo přehrady a viděl jsem záchranku, jak přijela. Lidé tady volali pomoc, že se tam někdo topí. Ptal jsem se, jestli tam mám plavat. Pán prý přeplaval přehradu a když se vracel, tak se začal topit. Jiný muž mu na loďce plul naproti, ale asi 50 metrů před ním se ten plavec ponořil a od té doby není."

K přehradě okamžitě po ohlášení vyjeli policisté, zdravotníci záchranné služby a hasiči. Od jiného zásahu na Vsetínsku k přehradě přiletěl také záchranářský vrtulník. Jeho posádka se snažila plavce zahlédnout z výšky. Pátrací akce však do večera žádný výsledek nepřinesla.

Kateřina Kubzová, mluvčí Policie ČR: “Do akce byli povoláni také policejní potápěči z odboru speciálních potápěčských činností z Frýdku-Místku. Dle svědeckých výpovědí bylo určeno místo, kde byla tonoucí osoba viděna naposledy. Potápěči propátrávali vodní plochu v perimetru 200 metrů, a to jak na hladině, tak pod ní pomocí speciálního podvodního sonaru. Pátrání po osobě probíhalo v úterý až do pozdních nočních hodin a pokračovalo ve středu. V dopoledních hodinách se bohužel oznámení potvrdilo. Potápěči nalezli ve vodě, zhruba 250 metrů od břehu, tělo 61letého muže. Příčinu úmrtí určí nařízená soudní pitva.”

Lidé by měli pamatovat, že plavání v přehradách je vždy na vlastní nebezpečí. Na delší trasy by se plavci nikdy neměli vydávat sami. Ideální je mít s sebou reflexní plovák nebo doprovod na plavidle.

---

Spolu proti melanomu 2022

Po vynucené dvouleté koronavirové pauze si mohli lidé nechat zdarma vyšetřit znaménka a pigmentové skvrny. V rámci akce Spolu proti melanomu improvizované ambulance vždy na jeden den postupně vyrostly v 15 městech republiky. Podle lékařů přibylo lidí s podezřelými útvary na kůži.

Ostrava, Frýdek-Místek, Havířov a Opava - v těchto městech v Moravskoslezském kraji a také jinde v republice si mohli lidé nechat vyšetřit znaménka. Zájem byl velký. Tady, v Opavě, se tvořila fronta ještě dlouho před otevřením tří improvizovaných ambulancí ve stanu na Horním náměstí. A tak padesátku zájemců lékaři začali vyšetřovat ještě před oficiálním otevřením.

zájemce o vyšetření: „Můj bratr zemřel na melanom, takže se jdu zkontrolovat, když je příležitost.“

K vyšetření mohli lidé přijít bez objednání a nechat si dermatoskopem zkontrolovat podezřelé útvary na kůži.

Monika Hudymačová, lékařka, kožní odd., Slezská nemocnice: „Lidé by si měli všímat hlavně nových znamének nebo původních znamének. Každá podezřelá nová léze by měla být vyšetřena dermatologem.“

Dermatoskop odhalí i přednádorové změny na kůži. A právě rychlost zahájení léčby zvyšuje šanci na uzdravení. U agresivní formy rakoviny kůže, melanomu, to platí obzvlášť.

zájemce o vyšetření: „Určitě mi spadl kámen ze srdce. Jsem ráda, že jsem zdravá.“

V uplynulých dvou letech Česká průmyslová zdravotní pojišťovna tyto akce kvůli pandemii koronaviru nepořádala. Lidé méně často chodili na preventivní vyšetření. A zřejmě také nedůsledná péče o zdraví způsobila, že se nyní počet záchytů podezřelých útvarů na kůži zvýšil.

Eduard Kopl, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: „Návštěvnost je zhruba stejná. Ale máme vyšší záchyt znamének a podezřelých útvarů na těle.“

Konkrétně v Opavě doporučili lékaři odbornou konzultaci 38 lidem, což je z celkového počtu 538 vyšetřených 7,1%.

Nejúčinnější prevencí rakoviny kůže je omezení slunění, zejména v čase od 10 do 15 hodin, používání ochranných krémů a samozřejmě také pravidelné vyšetření u odborníka.

Ve všech 15 městech bylo vyšetřeno téměř šest a půl tisíce zájemců. Počet nálezů činil 6,2%. To je ve srovnání s rokem 2019, kdy naposledy akce Spolu proti melanomu probíhala, nárůst o víc jak jedno procento.

SPOLU PROTI MELANOMU 2022

rok                                                                   2019                     2022

počet vyšetřených pacientů                        6 600                   6 483

počet nálezů                                                    351                       399

vyjádřeno v procentech                                5,3%                     6,2%

---

Zprávy krátké, 15. 6. 2022, 1
Ostrava oznámila jméno vítěze nedávno vyhlášené výtvarné soutěže Mural Bazaly. Vyhrál ji Jan "Bogy" Lörincz, který zrealizuje svůj návrh na opěrné zdi o ploše takřka 1000 m². Do soutěže přišlo 11 návrhů, hlavním tématem byla transformace města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Autor počítá s použitím pigmentu, který bude vytvořen ze stavebního odpadu a odpadů z těžby nerostů v blízkosti dané lokality.

Ostravští kriminalisté zadrželi v uplynulých dnech recidivistu, který vykrádal rodinné domy, byty i obchody. Vloupal se také do veterinární ambulance. Bral vše cenné, co mu přišlo pod ruku a zboží se snažil udat v zastavárnách. Muž měl zákaz pobytu v okrese Frýdek-Místek, policisté ho přesto dopadli v Bašce.

---

Obce Sdružení místních samospráv trápí odpady

V Horní Suché se konalo krajské shromáždění členských obcí Sdružení místních samospráv ČR. Radnice po celé zemi v současné době trápí zejména legislativa, která se týká odpadového hospodářství.

Nová legislativa, získávání dotací na projekty, odpadové hospodářství a příprava na rok 2030, kdy začne platit zákaz skládkování komunálního využitelného odpadu. To byla témata zástupců radnic na krajském shromáždění obcí Sdružení místních samospráv.

Jana Přecechtělová (STAN), ředitelka SMS ČR, starostka obce Srbce: "Nevíme, kam ten stát směřuje. Jestli půjdeme do spaloven, nebo jestli si máme jako obce samy tvořit nějaká společenství a sdružovat se, abychom ty odpady likvidovali a následně prodávali, to jsou ty nejistoty."

Josef Žerdík, místostarosta Horní Suché: "Jde samozřejmě o peníze a dneska tady přijdou senátoři, poslanci. Doufám, že pan senátor Vícha, který je dlouholetým starostou města Bohumína a i ten Bohumín má skládku na svém území, tak že nám řekne veškeré informace z první ruky, co se děje ve vládě a v Senátu.”

Zákonodárci vědí, že žádná obec nevyřeší tento problém jen pro své území.

Petr Vícha (ČSSD), senátor, starosta města Bohumín: "Nemůže mít každá obec spalovnu a nemůže mít každá obec třídírnu. A pokud vím, tak tady v okolí jsou dva projekty, o kterých se uvažuje, a to je v Havířově CEVYKO a OZO Ostrava. Teď jde o to, aby na to stát nasměroval metodiku, aby obec mohla směsný odpad dovézt na třídírnu a považovalo se to za vytříděný odpad.”

Jelikož se shromáždění konalo v Horní Suché, zástupci radnic si mohli prohlédnout těžní věž bývalého Dolu František a také kryt civilní ochrany.

---

Životní prostředí zlepšují dobrovolné dohody

Životní prostředí v MS kraji se postupně zlepšuje. Je to nejen díky kotlíkovým dotacím, ale také díky dobrovolným dohodám krajského úřadu s místními firmami. Ty se v nich zavazují udělat pro čistší vzduch něco víc, než nařizuje zákon.

Vedení MS kraje podepsalo už čtvrtou dobrovolnou dohodu, která se týká životního prostředí. Tentokrát s firmou AL INVEST Břidličná, která je ochotná pro čistší vzduch a přírodu udělat něco víc, než ze zákona musí.

David Bečvář, ředitel Al Investu: “My se snažíme o to, aby v rámci naší výroby a toho, co vyrábíme, jsme minimalizovali uhlíkovou stopu a proto děláme různá opatření a některé z nich dáváme tady do té dobrovolné dohody s krajem. Takže v zásadě jde o to, aby jsme pořád pracovali nějakým způsobem dopředu a zlepšovali životní prostředí.”

Jedním z nejdůležitějších opatření je výměna 60 naftových vysokozdvižných vozíků za elektrické, což podstatně přispěje ke snížení emisí CO2.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: “Dohody velmi vítáme, protože mají zásah jak na chod továren, nebo těch podniků, tak samozřejmě na ten životní cyklus. V tuto chvíli jsou podepsány 4 dohody. Mezi nimi například s OKK koksovny a před námi je podpis dobrovolné dohody s Třineckými železárnami.”

Al Invest Břidličná je jeden z největších zaměstnavatelů v okrese Bruntál. V současné době tam pracuje více jak 700 lidí.

---

Zprávy krátké, 15. 6. 2022, 2
Frýdek-Místek na podzim chystá změny v parkování ve městě. Novinkou budou chytré parkovací automaty, jiný systém parkovacích karet a nové rozdělení parkovacích zón. Řešení už schválili městští radní.

---

Snídaně NJ gymnazistů chutnala i pomáhala

Studenti novojičínského gymnázia prostřeli k charitativní snídani. Výtěžkem z dobročinné akce podpořili místní spolek, který pomáhá dětem s autistickým postižením.

Charitativní akce “Snídej pro děti” se konala v parku pod novojičínským gymnáziem. Každý, kdo tudy pocházel, mohl ochutnat sladké i slané dobroty připravené studenty a současně přispět na dobrou věc. Výtěžek poputuje odlehčovací službě ITY, která pomáhá rodinám pečujícím o handicapované děti, převážně s autismem.

Adéla Jelínková, studentka gymnázia: “Tím hlavním organizátorem je školní časopis Gymplátek, ale zároveň jsme oslovili úplně všechny třídy na gymnáziu, takže každý se mohl zapojit. Myslím si, že je to okolo padesáti dobrovolníků.”

Karolína Plevková, studentka gymnázia: “Pomáhala jsem dva roky zpátky, když bylo naposledy Snídejte pro děti. Připravili jsme samé sladké věci, třeba sušenky a cupcakes.”

Klára Gazdová, studentka gymnázia: “My jsme připravili od každého něco, máme tady slaný štrůdl, kokosové čokoládové buchty a také jahodové. Určitě jsme rádi, že výsledek půjde na děti a že tímto malým gestem přispějeme.”

Bohumír Večerek, spolek ITY: “Tím, že jsme v sociální sítí města Nový Jičín i sociální síti krajské, tak máme příjmy nějaké jisté, ale přesto je nemalá část, kterou musíme sehnat sami. I tato částka, která se vybere zde, nám určitě pomůže.”

Toto byla třetí charitativní snídaně pořádaná gymnáziem, ta první se konala v roce 2018 a také podpořila spolek ITY, už i proto, že Bohumír Večerek je absolventem této školy.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
15. června 2022, 16:00

Muže utonulého v přehradě našli potápěči sonarem

Ani přes rychlou záchrannou akci se nepodařilo pomoci 61letému muži, který se začal topit uprostřed Žermanické přehrady. Neštěstí se stalo v úterý večer poblíž střediska Maják.

Plavec měl podle svědků přeplavat přehradu a při zpáteční cestě se začal topit. Volání o pomoc slyšeli lidé na břehu, kteří okamžitě organizovali pomoc. K tonoucímu také vyplul jeden zachránce na člunu.

Svědek události: "Já jsem tady běžel okolo přehrady a viděl jsem záchranku, jak přijela. Lidé tady volali pomoc, že se tam někdo topí. Ptal jsem se, jestli tam mám plavat. Pán prý přeplaval přehradu a když se vracel, tak se začal topit. Jiný muž mu na loďce plul naproti, ale asi 50 metrů před ním se ten plavec ponořil a od té doby není."

K přehradě okamžitě po ohlášení vyjeli policisté, zdravotníci záchranné služby a hasiči. Od jiného zásahu na Vsetínsku k přehradě přiletěl také záchranářský vrtulník. Jeho posádka se snažila plavce zahlédnout z výšky. Pátrací akce však do večera žádný výsledek nepřinesla.

Kateřina Kubzová, mluvčí Policie ČR: “Do akce byli povoláni také policejní potápěči z odboru speciálních potápěčských činností z Frýdku-Místku. Dle svědeckých výpovědí bylo určeno místo, kde byla tonoucí osoba viděna naposledy. Potápěči propátrávali vodní plochu v perimetru 200 metrů, a to jak na hladině, tak pod ní pomocí speciálního podvodního sonaru. Pátrání po osobě probíhalo v úterý až do pozdních nočních hodin a pokračovalo ve středu. V dopoledních hodinách se bohužel oznámení potvrdilo. Potápěči nalezli ve vodě, zhruba 250 metrů od břehu, tělo 61letého muže. Příčinu úmrtí určí nařízená soudní pitva.”

Lidé by měli pamatovat, že plavání v přehradách je vždy na vlastní nebezpečí. Na delší trasy by se plavci nikdy neměli vydávat sami. Ideální je mít s sebou reflexní plovák nebo doprovod na plavidle.

---

Spolu proti melanomu 2022

Po vynucené dvouleté koronavirové pauze si mohli lidé nechat zdarma vyšetřit znaménka a pigmentové skvrny. V rámci akce Spolu proti melanomu improvizované ambulance vždy na jeden den postupně vyrostly v 15 městech republiky. Podle lékařů přibylo lidí s podezřelými útvary na kůži.

Ostrava, Frýdek-Místek, Havířov a Opava - v těchto městech v Moravskoslezském kraji a také jinde v republice si mohli lidé nechat vyšetřit znaménka. Zájem byl velký. Tady, v Opavě, se tvořila fronta ještě dlouho před otevřením tří improvizovaných ambulancí ve stanu na Horním náměstí. A tak padesátku zájemců lékaři začali vyšetřovat ještě před oficiálním otevřením.

zájemce o vyšetření: „Můj bratr zemřel na melanom, takže se jdu zkontrolovat, když je příležitost.“

K vyšetření mohli lidé přijít bez objednání a nechat si dermatoskopem zkontrolovat podezřelé útvary na kůži.

Monika Hudymačová, lékařka, kožní odd., Slezská nemocnice: „Lidé by si měli všímat hlavně nových znamének nebo původních znamének. Každá podezřelá nová léze by měla být vyšetřena dermatologem.“

Dermatoskop odhalí i přednádorové změny na kůži. A právě rychlost zahájení léčby zvyšuje šanci na uzdravení. U agresivní formy rakoviny kůže, melanomu, to platí obzvlášť.

zájemce o vyšetření: „Určitě mi spadl kámen ze srdce. Jsem ráda, že jsem zdravá.“

V uplynulých dvou letech Česká průmyslová zdravotní pojišťovna tyto akce kvůli pandemii koronaviru nepořádala. Lidé méně často chodili na preventivní vyšetření. A zřejmě také nedůsledná péče o zdraví způsobila, že se nyní počet záchytů podezřelých útvarů na kůži zvýšil.

Eduard Kopl, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: „Návštěvnost je zhruba stejná. Ale máme vyšší záchyt znamének a podezřelých útvarů na těle.“

Konkrétně v Opavě doporučili lékaři odbornou konzultaci 38 lidem, což je z celkového počtu 538 vyšetřených 7,1%.

Nejúčinnější prevencí rakoviny kůže je omezení slunění, zejména v čase od 10 do 15 hodin, používání ochranných krémů a samozřejmě také pravidelné vyšetření u odborníka.

Ve všech 15 městech bylo vyšetřeno téměř šest a půl tisíce zájemců. Počet nálezů činil 6,2%. To je ve srovnání s rokem 2019, kdy naposledy akce Spolu proti melanomu probíhala, nárůst o víc jak jedno procento.

SPOLU PROTI MELANOMU 2022

rok                                                                   2019                     2022

počet vyšetřených pacientů                        6 600                   6 483

počet nálezů                                                    351                       399

vyjádřeno v procentech                                5,3%                     6,2%

---

Zprávy krátké, 15. 6. 2022, 1
Ostrava oznámila jméno vítěze nedávno vyhlášené výtvarné soutěže Mural Bazaly. Vyhrál ji Jan "Bogy" Lörincz, který zrealizuje svůj návrh na opěrné zdi o ploše takřka 1000 m². Do soutěže přišlo 11 návrhů, hlavním tématem byla transformace města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Autor počítá s použitím pigmentu, který bude vytvořen ze stavebního odpadu a odpadů z těžby nerostů v blízkosti dané lokality.

Ostravští kriminalisté zadrželi v uplynulých dnech recidivistu, který vykrádal rodinné domy, byty i obchody. Vloupal se také do veterinární ambulance. Bral vše cenné, co mu přišlo pod ruku a zboží se snažil udat v zastavárnách. Muž měl zákaz pobytu v okrese Frýdek-Místek, policisté ho přesto dopadli v Bašce.

---

Obce Sdružení místních samospráv trápí odpady

V Horní Suché se konalo krajské shromáždění členských obcí Sdružení místních samospráv ČR. Radnice po celé zemi v současné době trápí zejména legislativa, která se týká odpadového hospodářství.

Nová legislativa, získávání dotací na projekty, odpadové hospodářství a příprava na rok 2030, kdy začne platit zákaz skládkování komunálního využitelného odpadu. To byla témata zástupců radnic na krajském shromáždění obcí Sdružení místních samospráv.

Jana Přecechtělová (STAN), ředitelka SMS ČR, starostka obce Srbce: "Nevíme, kam ten stát směřuje. Jestli půjdeme do spaloven, nebo jestli si máme jako obce samy tvořit nějaká společenství a sdružovat se, abychom ty odpady likvidovali a následně prodávali, to jsou ty nejistoty."

Josef Žerdík, místostarosta Horní Suché: "Jde samozřejmě o peníze a dneska tady přijdou senátoři, poslanci. Doufám, že pan senátor Vícha, který je dlouholetým starostou města Bohumína a i ten Bohumín má skládku na svém území, tak že nám řekne veškeré informace z první ruky, co se děje ve vládě a v Senátu.”

Zákonodárci vědí, že žádná obec nevyřeší tento problém jen pro své území.

Petr Vícha (ČSSD), senátor, starosta města Bohumín: "Nemůže mít každá obec spalovnu a nemůže mít každá obec třídírnu. A pokud vím, tak tady v okolí jsou dva projekty, o kterých se uvažuje, a to je v Havířově CEVYKO a OZO Ostrava. Teď jde o to, aby na to stát nasměroval metodiku, aby obec mohla směsný odpad dovézt na třídírnu a považovalo se to za vytříděný odpad.”

Jelikož se shromáždění konalo v Horní Suché, zástupci radnic si mohli prohlédnout těžní věž bývalého Dolu František a také kryt civilní ochrany.

---

Životní prostředí zlepšují dobrovolné dohody

Životní prostředí v MS kraji se postupně zlepšuje. Je to nejen díky kotlíkovým dotacím, ale také díky dobrovolným dohodám krajského úřadu s místními firmami. Ty se v nich zavazují udělat pro čistší vzduch něco víc, než nařizuje zákon.

Vedení MS kraje podepsalo už čtvrtou dobrovolnou dohodu, která se týká životního prostředí. Tentokrát s firmou AL INVEST Břidličná, která je ochotná pro čistší vzduch a přírodu udělat něco víc, než ze zákona musí.

David Bečvář, ředitel Al Investu: “My se snažíme o to, aby v rámci naší výroby a toho, co vyrábíme, jsme minimalizovali uhlíkovou stopu a proto děláme různá opatření a některé z nich dáváme tady do té dobrovolné dohody s krajem. Takže v zásadě jde o to, aby jsme pořád pracovali nějakým způsobem dopředu a zlepšovali životní prostředí.”

Jedním z nejdůležitějších opatření je výměna 60 naftových vysokozdvižných vozíků za elektrické, což podstatně přispěje ke snížení emisí CO2.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: “Dohody velmi vítáme, protože mají zásah jak na chod továren, nebo těch podniků, tak samozřejmě na ten životní cyklus. V tuto chvíli jsou podepsány 4 dohody. Mezi nimi například s OKK koksovny a před námi je podpis dobrovolné dohody s Třineckými železárnami.”

Al Invest Břidličná je jeden z největších zaměstnavatelů v okrese Bruntál. V současné době tam pracuje více jak 700 lidí.

---

Zprávy krátké, 15. 6. 2022, 2
Frýdek-Místek na podzim chystá změny v parkování ve městě. Novinkou budou chytré parkovací automaty, jiný systém parkovacích karet a nové rozdělení parkovacích zón. Řešení už schválili městští radní.

---

Snídaně NJ gymnazistů chutnala i pomáhala

Studenti novojičínského gymnázia prostřeli k charitativní snídani. Výtěžkem z dobročinné akce podpořili místní spolek, který pomáhá dětem s autistickým postižením.

Charitativní akce “Snídej pro děti” se konala v parku pod novojičínským gymnáziem. Každý, kdo tudy pocházel, mohl ochutnat sladké i slané dobroty připravené studenty a současně přispět na dobrou věc. Výtěžek poputuje odlehčovací službě ITY, která pomáhá rodinám pečujícím o handicapované děti, převážně s autismem.

Adéla Jelínková, studentka gymnázia: “Tím hlavním organizátorem je školní časopis Gymplátek, ale zároveň jsme oslovili úplně všechny třídy na gymnáziu, takže každý se mohl zapojit. Myslím si, že je to okolo padesáti dobrovolníků.”

Karolína Plevková, studentka gymnázia: “Pomáhala jsem dva roky zpátky, když bylo naposledy Snídejte pro děti. Připravili jsme samé sladké věci, třeba sušenky a cupcakes.”

Klára Gazdová, studentka gymnázia: “My jsme připravili od každého něco, máme tady slaný štrůdl, kokosové čokoládové buchty a také jahodové. Určitě jsme rádi, že výsledek půjde na děti a že tímto malým gestem přispějeme.”

Bohumír Večerek, spolek ITY: “Tím, že jsme v sociální sítí města Nový Jičín i sociální síti krajské, tak máme příjmy nějaké jisté, ale přesto je nemalá část, kterou musíme sehnat sami. I tato částka, která se vybere zde, nám určitě pomůže.”

Toto byla třetí charitativní snídaně pořádaná gymnáziem, ta první se konala v roce 2018 a také podpořila spolek ITY, už i proto, že Bohumír Večerek je absolventem této školy.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-15-06-2022-16-00