Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Veřejné toalety se staly terčem vandalů
  • Děti mají výuku na faře a v hasičské zbrojnici
  • Zastupitelé schválili lepší začlenění mrakodrapu
  • Slezská muzejní noc
  • 21. ročník rallye Trofeo Niké Jeseníky

Veřejné toalety se staly terčem vandalů

V Ostravě-Jihu je celkem pět veřejných toalet. Najdete je mimo jiné na náměstí Ostrava-Jih, nebo v podchodu u polikliniky v Hrabůvce. O všechny se pravidelně starají Technické služby. Bohužel se stávají i terčem vandalů, kteří ničí vše, co jim přijde pod ruku.

Veřejnou smart toaletu na prostranství u křižovatky ulic Výškovická a Čujkovova poničil zatím neznámý vandal. Vloupal se dovnitř a ulomil držáky na toaletní papír a utěrky a poškodil také zrcadlo, umyvadlo a další vybavení.

Pavel Moravec, mistr oddělení údržby a čištění komunikací, TSOJ p.o.: “Uklízíme ho také každý den. Doléváme vodu, doplňujeme papírové ubrousky, čistíme. Před nedávnem nám neznámý pachatel provedl vloupání do uvedeného WC, kde nám ho vlastně poškodil a zaneřádil a způsobil nám škodu asi kolem 12 tisíc korun.”

Teď už je vše opraveno a chytrá toaleta opět slouží lidem.

Veřejné toalety jsou v provozu 24 hodin denně, Platit v nich můžete kartou, esemeskou, nebo v hotovosti

Z další toalety u konečné tramvají na okraji Bělského lesa na ulici Svornosti si zase udělali noclehárnu lidé bez domova a někdo si odsud odnesl zrcadlo.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Bohužel v poslední době se nám často stávalo, že na toalety v nočních hodinách vstupovali lidé, kteří si tady jednak chtěli uskladnit nějaké věci, nebo se snažili v objektu přespat. Z tohoto důvodu došlo k úpravě provozní doby těchto toalet, ale následně proběhne i fyzická kontrola.”

Původně byly tyto veřejné toalety v provozu 24 hodin denně, aktuálně je mohou lidé využívat pouze do 8 hodin večer.

---

Děti mají výuku na faře a v hasičské zbrojnici

Žáci první třídy se učí v prostorách požární zbrojnice a třeťáci mají třídu na půdě fary. Netradiční a dočasné řešení pro výuku zvolili na Základní a mateřské škole v Chlebovicích. Budova školky totiž prochází rekonstrukcí a do školních tříd musely být z nařízení hygieny umístěny děti z mateřinky.

Hned první školní den usedli netradičně prvňáčci z Chlebovic do improvizovaných lavic v prostorách hasičské zbrojnice. Ta stojí vedle základní školy a s případným přesunem tak děti nemají žádný problém. Podobně jsou na tom i třeťáci. Ti docházejí do budovy fary, která stojí také vedle školy.

Anketa Děti: 1.) "Je to tady strašně moc hezké a moc se mi to tady líbí." 2.) "Je to tu dobré a mám to kratší do školy." 3.) "Je to dobré a je tady dobře."

Důvodem dočasné náhrady tříd je rekonstrukce mateřské školky.

Ilona Martínková, ředitelka ZŠ a MŠ Frýdek-Místek – Chlebovice: "Navyšovali jsme kapacitu mateřské školy, protože dětí je tady stále převis a ještě jsou další zájemci. A vzhledem k tomu, že za námi mateřská škola je v rekonstrukci. Dělala se v létě elektřina, bude se dodělávat ještě i voda. Tak jsme museli školní děti z hygienických důvodů převézt."

Ze dvou tříd tady na základní škole vznikly prostory pro děti z mateřské školky, kam celkem dochází 36 dětí.

Anketa: "Jsme moc rádi, že teďka ta možnost je. Máme ještě mladšího sourozence, který díky tomu bude mít také možnost nastoupit do místní školky."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Naším cílem je, aby občané nejenom v centru, ale i v okrajových částech měli dostupné všechny služby. A proto jsme v Chlebovicích přistoupili k tomu, že pro velký zájem jsme přidali jednu třídu mateřské školky, aby nemusely děti z Chlebovic dojíždět do města. Myslím si, že ta situace. Zejména pro děti, je asi zajímavá, pokud jsou na půdě na faře a v hasičské zbrojnici, tak si myslím, že to drobné nepohodlí bude nakonec to, na co budou vzpomínat až budou dospělí, že to bylo zajímavé."

Dalším otazníkem je situace s výstavbou nové tělocvičny, která má stát nad budovou mateřské školky.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Přesto, že je to naše hlavní priorita pro investiční rok, tak to stojí všechno na nekompletní projektové dokumentaci, kterou naši předchůdci rok nebyli schopni zkompletovat a celou dodat k zadávacímu řízení. Dneska jsme po dvou měsících, máme 95 procent dokumentace a teď probíhají ještě složitá jednání s projektantem na dodání zbytků technických zprav, tak abychom mohli zahájit zadávací řízení na zhotovitele stavby."

Nová tělocvična má sloužit dětem ze základní a mateřské školy a také místním obyvatelům. Rozpočet na ni je 60 milionů korun.

---

Zastupitelé schválili lepší začlenění mrakodrapu

Ve středu představili architekti ostravským zastupitelům nový návrh největšího mrakodrapu v České republice, který bude stát uprostřed města. Ze dvou budov zůstala jedna ve tvaru písmene X. Kvůli lepšímu začlenění stavby do ulic města musí vedení magistrátu schválit novou smlouvu.

Přesýpací hodiny v polovině otočené o 90 stupňů. Tak by se dal jednoduše popsat tvar nového návrhu mrakodrapu, který ve středu prezentovali architekti ostravským zastupitelům. Od původního návrhu se ten nový značně liší. 

Michal Krištof, architekt: "Ta změna je vlastně kontinuálním evolučním postupem v rámci normálního běžného navrhování."

235 metrů vysoký mrakodrap nebude sloužit jen k bydlení, ale vzhledem k poloze v centru města, má další ambice. 

Martin Křivánek, architekt: "Mohou tam být výstavy, koncerty, je tam šest pater kanceláří, nad nimi máme čtyři patra hotelu, nad hotelem je patro s restaurací a kongresovými sály a pak už začíná samotná rezidence, která je uprostřed protnuta SPA s wellness." 

Zastupitelstvo muselo také schválit změnu ve smlouvě. Architekti se rozhodli stavbu lépe začlenit do okolního území a k tomu potřebují více místa. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Já považuju za velký přínos, že ten návrh pracuje s okolním veřejným prostorem a napojuje Frýdlantské mosty přímo k tomu objektu." 

Zastupitelstvo ještě musí schválit novou smlouvu se změnami. Pak začne projektování a v roce 2022 samotná stavba. Mrakodrap by měl stát v roce 2028. Náklady jsou odhadovány na dvě a půl miliardy korun. 

---

Slezská muzejní noc

S několika měsíčním zpožděním, kvůli jarním protiepidemickým omezením, se milovníci Slezské muzejní noci dočkali: muzea a galerie se pro ně otevřely v netradičním čase. Slezské zemské muzeum návštěvníky znovu přivítalo po 11 měsících. Nejprve jej uzavřel kovid a pak plánovaná výměna oken.

Návštěvníci, kteří do opavského muzea zavítali během Slezské muzejní noci, si mohli prohlédnout obnovené expozice o historii Slezska. A pak také několik dalších výstav. Jedna z nich např. představuje vzácné obrazy od Emila Filly, Josefa Lady či Františka Drtikola. Mnohé z nich jsou vystavovány vůbec poprvé. Jako třeba Abstraktní barevná studie od Augusta Giacomettiho.

David Váhala, Slezské zemské muzeum, Opava: „Ten uzavírá výstavu tzv. Zemské obrazárny. Je to jeden z nejcennějších obrazů, který tady v budově máme.

Výstavě archeologických nálezů vévodí stříbrný přívěšek, starý jedno tisíciletí, který byl součástí pokladu nalezeného v Komárově.

Přeměnu slezské přírody reflektuje výstava s názvem Krajina a lidé.

Lena Jarošová, spoluautorka výstavy, Slezské zemské muzeum, Opava: „Snažili jsem se podchytit hlavní fenomény, které se krajině nejvíce podepsaly. Určitě vás napadne jako první průmysl a těžba, ale jsou tady i další.

Dočasně je v prostorách muzea umístěna také část expozice ze Slezské nemocnice.

Eva Sehnálková, primářka patologie, Slezská nemocnice, Opava: „Najdeme tady výběr ze zajímavých preparátů z muzea patologie.“

K vidění jsou zde močové i žlučníkové kameny úctyhodných velikostí, prostřelená tkáň nebo také plíce kuřáka.

Ke Slezské muzejní noci se připojily také další instituce. Například Památník Petra Bezruče, své galerie otevřel Dům umění, zájemci si mohli projít také budovu radnice.

---

21. ročník rallye Trofeo Niké Jeseníky

Již pojedenadvacáté se sjely desítky autoveteránů s milovníky historie do Jeseníků. Kolona krásných automobilů projela letos místy Nízkého i Hrubého Jeseníku a poprvé zavítala také na Osoblažsko. Historický víkend byl plný krásných zážitků.

Při návštěvě Osoblažska zavítali veteráni především na Slezské Versailles – zámek ve Slezských Rudolticích, kde účastníky rallye pozdravila z balkónu princezna Sofie.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Potřebujeme spojit tu krásu, kterou můžete vidět za mnou, s těmi krásnými auty.“

Hlavním bodem návštěvy Osoblažska byl poté výlet unikátní úzkokolejkou do Osoblahy. Ten byl celý doprovázen stylovou dixilendovou kapelou Stanley´s Dixie Street Band.

Marcela Rotter, hlavní organizátorka akce: „Nejednou jsem slyšela právě tento výrok: „My jsme si tento víkend splnili svůj sen.“

Vyvrcholením celého víkendu s veterány byla pak návštěva lázní Karlova Studánka.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „JKdyž vidím, jak se lidé starají o ty svoje veterány, tak z toho musím mít jenom radost.“

Jan Poštulka, ředitel Lázní Karlova Studánka: „Je to nádhera. Miluji veterány, miluji tu historii, která na vás dýchne, když něco takového se před vás postaví.“

Michal Ratiborský (ANO), poslanec a účastník Rallye: „Víkend byl úžasný, počasí nám přálo, bylo to nádherné, auto jelo perfektně, nebyly žádné problémy a program byl krásný.“

Alena Šmigurová, ředitelka Euroregionu Praděd: „Výborné, je to opravdu úžasný stroj a doporučuji každému.“

Pavla Müllerová, destinační management Jeseníky: „Výborně, výborně, pohodlné moc.“

Anketa, návštěvníci Karlovy Studánky: „Super, moc krásné.“

„Překrásná auta, s charismatem, romantické.“

„Je to úžasné, jezdím sem 20 let a je to super."

„Líbí se mi to každý rok.“

Celé Trofeo Niké uzavřelo závěrečné poděkování s vyhodnocení nejhezčích posádek a vozů.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
15. září 2021, 17:00

Veřejné toalety se staly terčem vandalů

V Ostravě-Jihu je celkem pět veřejných toalet. Najdete je mimo jiné na náměstí Ostrava-Jih, nebo v podchodu u polikliniky v Hrabůvce. O všechny se pravidelně starají Technické služby. Bohužel se stávají i terčem vandalů, kteří ničí vše, co jim přijde pod ruku.

Veřejnou smart toaletu na prostranství u křižovatky ulic Výškovická a Čujkovova poničil zatím neznámý vandal. Vloupal se dovnitř a ulomil držáky na toaletní papír a utěrky a poškodil také zrcadlo, umyvadlo a další vybavení.

Pavel Moravec, mistr oddělení údržby a čištění komunikací, TSOJ p.o.: “Uklízíme ho také každý den. Doléváme vodu, doplňujeme papírové ubrousky, čistíme. Před nedávnem nám neznámý pachatel provedl vloupání do uvedeného WC, kde nám ho vlastně poškodil a zaneřádil a způsobil nám škodu asi kolem 12 tisíc korun.”

Teď už je vše opraveno a chytrá toaleta opět slouží lidem.

Veřejné toalety jsou v provozu 24 hodin denně, Platit v nich můžete kartou, esemeskou, nebo v hotovosti

Z další toalety u konečné tramvají na okraji Bělského lesa na ulici Svornosti si zase udělali noclehárnu lidé bez domova a někdo si odsud odnesl zrcadlo.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Bohužel v poslední době se nám často stávalo, že na toalety v nočních hodinách vstupovali lidé, kteří si tady jednak chtěli uskladnit nějaké věci, nebo se snažili v objektu přespat. Z tohoto důvodu došlo k úpravě provozní doby těchto toalet, ale následně proběhne i fyzická kontrola.”

Původně byly tyto veřejné toalety v provozu 24 hodin denně, aktuálně je mohou lidé využívat pouze do 8 hodin večer.

---

Děti mají výuku na faře a v hasičské zbrojnici

Žáci první třídy se učí v prostorách požární zbrojnice a třeťáci mají třídu na půdě fary. Netradiční a dočasné řešení pro výuku zvolili na Základní a mateřské škole v Chlebovicích. Budova školky totiž prochází rekonstrukcí a do školních tříd musely být z nařízení hygieny umístěny děti z mateřinky.

Hned první školní den usedli netradičně prvňáčci z Chlebovic do improvizovaných lavic v prostorách hasičské zbrojnice. Ta stojí vedle základní školy a s případným přesunem tak děti nemají žádný problém. Podobně jsou na tom i třeťáci. Ti docházejí do budovy fary, která stojí také vedle školy.

Anketa Děti: 1.) "Je to tady strašně moc hezké a moc se mi to tady líbí." 2.) "Je to tu dobré a mám to kratší do školy." 3.) "Je to dobré a je tady dobře."

Důvodem dočasné náhrady tříd je rekonstrukce mateřské školky.

Ilona Martínková, ředitelka ZŠ a MŠ Frýdek-Místek – Chlebovice: "Navyšovali jsme kapacitu mateřské školy, protože dětí je tady stále převis a ještě jsou další zájemci. A vzhledem k tomu, že za námi mateřská škola je v rekonstrukci. Dělala se v létě elektřina, bude se dodělávat ještě i voda. Tak jsme museli školní děti z hygienických důvodů převézt."

Ze dvou tříd tady na základní škole vznikly prostory pro děti z mateřské školky, kam celkem dochází 36 dětí.

Anketa: "Jsme moc rádi, že teďka ta možnost je. Máme ještě mladšího sourozence, který díky tomu bude mít také možnost nastoupit do místní školky."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Naším cílem je, aby občané nejenom v centru, ale i v okrajových částech měli dostupné všechny služby. A proto jsme v Chlebovicích přistoupili k tomu, že pro velký zájem jsme přidali jednu třídu mateřské školky, aby nemusely děti z Chlebovic dojíždět do města. Myslím si, že ta situace. Zejména pro děti, je asi zajímavá, pokud jsou na půdě na faře a v hasičské zbrojnici, tak si myslím, že to drobné nepohodlí bude nakonec to, na co budou vzpomínat až budou dospělí, že to bylo zajímavé."

Dalším otazníkem je situace s výstavbou nové tělocvičny, která má stát nad budovou mateřské školky.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Přesto, že je to naše hlavní priorita pro investiční rok, tak to stojí všechno na nekompletní projektové dokumentaci, kterou naši předchůdci rok nebyli schopni zkompletovat a celou dodat k zadávacímu řízení. Dneska jsme po dvou měsících, máme 95 procent dokumentace a teď probíhají ještě složitá jednání s projektantem na dodání zbytků technických zprav, tak abychom mohli zahájit zadávací řízení na zhotovitele stavby."

Nová tělocvična má sloužit dětem ze základní a mateřské školy a také místním obyvatelům. Rozpočet na ni je 60 milionů korun.

---

Zastupitelé schválili lepší začlenění mrakodrapu

Ve středu představili architekti ostravským zastupitelům nový návrh největšího mrakodrapu v České republice, který bude stát uprostřed města. Ze dvou budov zůstala jedna ve tvaru písmene X. Kvůli lepšímu začlenění stavby do ulic města musí vedení magistrátu schválit novou smlouvu.

Přesýpací hodiny v polovině otočené o 90 stupňů. Tak by se dal jednoduše popsat tvar nového návrhu mrakodrapu, který ve středu prezentovali architekti ostravským zastupitelům. Od původního návrhu se ten nový značně liší. 

Michal Krištof, architekt: "Ta změna je vlastně kontinuálním evolučním postupem v rámci normálního běžného navrhování."

235 metrů vysoký mrakodrap nebude sloužit jen k bydlení, ale vzhledem k poloze v centru města, má další ambice. 

Martin Křivánek, architekt: "Mohou tam být výstavy, koncerty, je tam šest pater kanceláří, nad nimi máme čtyři patra hotelu, nad hotelem je patro s restaurací a kongresovými sály a pak už začíná samotná rezidence, která je uprostřed protnuta SPA s wellness." 

Zastupitelstvo muselo také schválit změnu ve smlouvě. Architekti se rozhodli stavbu lépe začlenit do okolního území a k tomu potřebují více místa. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Já považuju za velký přínos, že ten návrh pracuje s okolním veřejným prostorem a napojuje Frýdlantské mosty přímo k tomu objektu." 

Zastupitelstvo ještě musí schválit novou smlouvu se změnami. Pak začne projektování a v roce 2022 samotná stavba. Mrakodrap by měl stát v roce 2028. Náklady jsou odhadovány na dvě a půl miliardy korun. 

---

Slezská muzejní noc

S několika měsíčním zpožděním, kvůli jarním protiepidemickým omezením, se milovníci Slezské muzejní noci dočkali: muzea a galerie se pro ně otevřely v netradičním čase. Slezské zemské muzeum návštěvníky znovu přivítalo po 11 měsících. Nejprve jej uzavřel kovid a pak plánovaná výměna oken.

Návštěvníci, kteří do opavského muzea zavítali během Slezské muzejní noci, si mohli prohlédnout obnovené expozice o historii Slezska. A pak také několik dalších výstav. Jedna z nich např. představuje vzácné obrazy od Emila Filly, Josefa Lady či Františka Drtikola. Mnohé z nich jsou vystavovány vůbec poprvé. Jako třeba Abstraktní barevná studie od Augusta Giacomettiho.

David Váhala, Slezské zemské muzeum, Opava: „Ten uzavírá výstavu tzv. Zemské obrazárny. Je to jeden z nejcennějších obrazů, který tady v budově máme.

Výstavě archeologických nálezů vévodí stříbrný přívěšek, starý jedno tisíciletí, který byl součástí pokladu nalezeného v Komárově.

Přeměnu slezské přírody reflektuje výstava s názvem Krajina a lidé.

Lena Jarošová, spoluautorka výstavy, Slezské zemské muzeum, Opava: „Snažili jsem se podchytit hlavní fenomény, které se krajině nejvíce podepsaly. Určitě vás napadne jako první průmysl a těžba, ale jsou tady i další.

Dočasně je v prostorách muzea umístěna také část expozice ze Slezské nemocnice.

Eva Sehnálková, primářka patologie, Slezská nemocnice, Opava: „Najdeme tady výběr ze zajímavých preparátů z muzea patologie.“

K vidění jsou zde močové i žlučníkové kameny úctyhodných velikostí, prostřelená tkáň nebo také plíce kuřáka.

Ke Slezské muzejní noci se připojily také další instituce. Například Památník Petra Bezruče, své galerie otevřel Dům umění, zájemci si mohli projít také budovu radnice.

---

21. ročník rallye Trofeo Niké Jeseníky

Již pojedenadvacáté se sjely desítky autoveteránů s milovníky historie do Jeseníků. Kolona krásných automobilů projela letos místy Nízkého i Hrubého Jeseníku a poprvé zavítala také na Osoblažsko. Historický víkend byl plný krásných zážitků.

Při návštěvě Osoblažska zavítali veteráni především na Slezské Versailles – zámek ve Slezských Rudolticích, kde účastníky rallye pozdravila z balkónu princezna Sofie.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Potřebujeme spojit tu krásu, kterou můžete vidět za mnou, s těmi krásnými auty.“

Hlavním bodem návštěvy Osoblažska byl poté výlet unikátní úzkokolejkou do Osoblahy. Ten byl celý doprovázen stylovou dixilendovou kapelou Stanley´s Dixie Street Band.

Marcela Rotter, hlavní organizátorka akce: „Nejednou jsem slyšela právě tento výrok: „My jsme si tento víkend splnili svůj sen.“

Vyvrcholením celého víkendu s veterány byla pak návštěva lázní Karlova Studánka.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „JKdyž vidím, jak se lidé starají o ty svoje veterány, tak z toho musím mít jenom radost.“

Jan Poštulka, ředitel Lázní Karlova Studánka: „Je to nádhera. Miluji veterány, miluji tu historii, která na vás dýchne, když něco takového se před vás postaví.“

Michal Ratiborský (ANO), poslanec a účastník Rallye: „Víkend byl úžasný, počasí nám přálo, bylo to nádherné, auto jelo perfektně, nebyly žádné problémy a program byl krásný.“

Alena Šmigurová, ředitelka Euroregionu Praděd: „Výborné, je to opravdu úžasný stroj a doporučuji každému.“

Pavla Müllerová, destinační management Jeseníky: „Výborně, výborně, pohodlné moc.“

Anketa, návštěvníci Karlovy Studánky: „Super, moc krásné.“

„Překrásná auta, s charismatem, romantické.“

„Je to úžasné, jezdím sem 20 let a je to super."

„Líbí se mi to každý rok.“

Celé Trofeo Niké uzavřelo závěrečné poděkování s vyhodnocení nejhezčích posádek a vozů.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-15-09-2021-17-00