Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Odborníci na urgentní medicínu se sešli v Ostravě
  • Budova Fitensscentra se vydražila za 8 milionů
  • Občané Staré Bělé obchodní centrum v referendu odmítli
  • Motivační workshopy SŠTaS Karviná
  • Nejlepší knihovna v kraji je pro letošní rok v Třinci
  • Moravanka zahrála karvinským seniorům

Odborníci na urgentní medicínu se sešli v Ostravě

Prestižní kongres Dostálovy dny urgentní medicíny se znovu vrátil do Ostravy. Zdravotníci z celé naší země se tak mohli dozvědět novinky v oboru a také si vyměnit zkušenosti se svými kolegy. Část kongresu byla věnována pandemii Covid 19.

Urgentní medicína je jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících oborů medicíny a je velmi důležité, aby se zdravotníci, neustále s novinkami a trendy seznamovali. Proto také vznikl odborný kongres Dostálovy dny urgentní medicíny a v Ostravě se konal už jeho 27. ročník. Záchranná služba MS kraje patří k nejlepším v zemi.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Pevně věřím, že to, že se tomu věnujeme, se podepsalo na tom, že věci typu medicína katastrof zvládáme bez větších problémů."

Část letošního kongresu byla věnována pandemii koronaviru a proto byl mezi hosty i epidemiolog Rastislav Maďar.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: "Urgentní medicína je alfa a omega kvalitní akutní péče o pacienta. Pokud nefunguje její spolupráce s přijímající nemocnicí, tak to vede k frustraci lidí, kteří jsou v prví linii."

V prvním ze tří dnů kongresu byla jedna z prezentací věnována i dopadům pandemie na psychiku zdravotníků.

Jana Šeblová, vědecký sekretář Společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof ČLS JEP: "Ze začátku to byly obavy. Většina zdravotníku neměla obavy o sebe, ale o své blízké a o své pacienty."

Dalšímy tématy kongresu byla například péče o pacienty s vážnými úrazy, blok o problematice popálenin, či medicíně katastrof. Konferenční příspěvky se týkají rovněž tématiky urgentních příjmů, a přednášek zaměřených na nelékařské zdravotnické pracovníky.

---

Budova Fitensscentra se vydražila za 8 milionů

8 milionů korun. To je částka, kterou byli ochotní zaplatit v dražbě zájemci o budovu Fitnesscentra ve Frýdku-Místku. Budou ji muset opravit a předělat. Chtěli by tam totiž provozovat zřejmě restauraci. Město pro budovu nemělo využití, navíc by do ní muselo hodně investovat, za bylo rozhodnuto o jejím prodeji.

Poslední část budovy bývalého komerčního centra na ulici 8. pěšího pluku ve vlastnictví Frýdku-Místku. Město se rozhodlo ji prodat v dražbě, do které se přihlásilo 7 zájemců.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Je poměrně náročná na dodržení těch zákonných podmínek. Proto se spíše volí ty méně náročné formy, ale my jsme se obrátili i na Ministerstvo pro místní rozvoj, které nám doporučilo prodávat ty nemovité věci té vyšší hodnoty právě formou této dražby."

Pro budovu z roku 1975 už město nemělo využití a neměla o ni zájem ani žádná městská organizace. Navíc potřebuje opravit střechu, okna a zateplit. Tyto opravy by přišly na několik milionů korun. Znalec odhadl cenu budovy na zhruba 5 150 000 korun, což byla také vyvolávací cena. Vítěz za ni nakonec dal přesně 8 milionů.

Masoud Abdullah, vítěz aukce: "Samozřejmě jsme spokojení. Máme dobré místo ve Frýdku-Místku. Máme plán, uděláme tam nějaký velký obchod a uvidíme, jak to půjde." - Máte něco konkrétního? O čem uvažujete? - "Nějakou velkou restauraci, dělali bychom tam naše jídlo. My jsme cizinci, tak bychom tam dělali naše jídlo."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Vítám tu cenu dosaženou vydražením, protože je to příjem pro městský rozpočet. A ty peníze budou využity pro jiné potřebné akce na městě. S tím, že ten objekt nebyl v ideálním stavebně-technickém stavu a v nejbližších letech by tam město muselo investovat. Čili pokud bude doplacena cena dosažená vydražením, tak už to bude věcí nového soukromého vlastníka."

Dražbu vyhráli Syrští Kurdové, kteří ve Frýdku-Místku dlouhodobě provozují síť rychlého občerstvení a rádi by v budově udělali jejich tradiční restauraci.

Masoud Abdullah, vítěz aukce: "Máme tady rychlé občerstvení, kebab. Jsme tady od roku 2012, funguje to dobře. Akorát potřebujeme ještě něco jiného, něco speciálního, než co máme. Něco speciálního, aby to bylo chutné a kvalitní."

Celý komplex bývalého komerčního centra je rozdělen na tři části a v současnosti má tři majitele.

---

Občané Staré Bělé obchodní centrum v referendu odmítli

Jak už z našeho zpravodajství víte, součástí voleb v Ostravě - Staré Bělé bylo i referendum o výstavbě obchodního centra v katastru tohoto městského obvodu. Podle očekávání drtivá většina občanů zamýšlenou výstavbu odmítla. Starosta chce nyní odmítavé stanovisko obyvatel využít k dalším jednání na magistrátu.

Je obvyklé, že když chce někdo něco nového postavit, vždy se najdou nějací odpůrci, kteří stavbu odmítají. Málokdy jsou ale tak jednotní, jako obyvatelé Staré Bělé, kteří v referendu více, než 90 procenty odmítli výstavbu obchodního centra. Hlasovalo přitom 71 procent obyvatel. Proti jsou dokonce i lidé z opačného konce obce. 

anketa, obyvatelé Staré Bělé: "Komu by se líbilo, když vám tady postaví 12ti metrovou halu."

"Je to katastrofa."

"V žádném případě to nechceme."

Mojmír Krejčíček, starosta Ostravy - Staré Bělé: "Výsledek referenda je závazný pro náš městský obvod. Již jsem měl jednání s vedením města a budu dále pokračovat o případné změně územního plánu. Mám jednání s investorem a také budeme jednat s majiteli pozemků o způsobu jejich dalšího využití."

Retail Park Ostrava - Jih má vyrůst na poli mezi Plzeňskou a Junáckou. Jeho součástí by měly být nejen obchody, ale i haly pro lehký průmysl. Dopravní napojení by mohlo být jedním z důležitých faktorů při schvalování záměru. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Pro nás je podstatné a zabýváme se tím už několik týdnů bez ohledu na výsledek referenda, aby jakákoliv zástavba v tom území byla do budoucna kompatibilní se zástavbou rodinných domů a na druhé straně s tím, že má v tom území vzniknout velkokapacitní komunikace Nová Krmelínská."

Ani referendum, ale nedává lidem jistotu, že se nebude stavět. Nyní bude záležet na úřednících státní správy. K postoji občanů by ale jistě měli přihlížet. 

---

Motivační workshopy SŠTaS Karviná

Karvinská Střední škola techniky a služeb pořádá již několik let pro žáky prvních ročníků motivační workshopy. Konají se mimo zázemí školy, většinou v přírodě, v horách a rekreačních zařízeních. Jejich smyslem je vzájemné poznávání a také nastartování důvěry a bezpečí v kolektivu.

Ukončili základní školu a na Střední škole techniky a služeb Karviná si vybrali obor, který by rádi studovali a který jim otevře cestu k budoucímu povolání. Aby byl přechod do nového kolektivu co nejhladší a co nejdříve se žáci mezi sebou poznali, pořádá Střední škola techniky a služeb na startu nového školního roku pro žáky prvních ročníků dvoudenní motivační workshopy.

Yvetta Kałužová, ředitelka SŠTaS Karviná: "Jejich cílem je otevření důvěry a podpora důvěry v nás, pedagogy naší školy tak, aby se žáci cítili bezpečně ve svém kolektivu, kolektivu své třídy a celkově dobře ve škole."

Na motivační workshop přijíždějí se svým třídním učitelem a mistrem odborného výcviku. Během motivačního workshopu se spolužáci mezi sebou lépe poznávají díky nejrůznějším aktivitám.

anketa, účastníci motivačního workshopu: "Hlavně jsme museli dělat spolupráci, seznamovat se, mluvit u toho, jinak t nešlo Pobyt byl krásný, rychle jsme se seznámili s lidmi. Užil jsme si to, škoda, že to nebylo delší." "Bylo to tam nádherné, měli jsme nádherné pokoje, sice jsme nemohli být všichni na pokoji, takže jsme se museli rozdělit, ale to nám tak moc nevadilo. Týmy nám dělal pan učitel, takže jsme se mohli víc seznámit. Jsme šli na Javorový s panem učitelem, to taky bylo fajn. Jako třída budeme dobrá parta a určitě mluvím za všechny, že to škola vymyslela fajně a bylo to fajn."


Letos byly do programu zahrnuty třeba vysoké lanové překážky.

---

Nejlepší knihovna v kraji je pro letošní rok v Třinci

Moravskoslezský kraj zveřejnil výsledky soutěže Knihovnická K2. Slavnostní vyhlášení se odehrálo na Zámku Nová Horka na Novojičínsku. Letos bylo ocenění uděleno knihovnám jako institucím.

Tóny Slezského kytarového tria v barokním zahradním sále zámku Nová Horka na Novojičínsku podtrhly slavnostní okamžik vyhlášení výsledků soutěže Knihovnická K2. V moravskoslezském regionu bylo letos na ocenění nominováno 9 knihoven. Vítězem se stala Knihovna Třinec, která je významným kulturním a komunitním centrem města.

Martina Wolna, ředitelka Knihovny Třinec: “Letos budeme mít sedm let, kdy máme novou budovu, a tou stavbou nové budovy vyvrcholila snaha nakročit cestu k moderní knihovně, která bude plnit funkce pro své město, pro svou komunitu a bude nabízet širší kontext jako vzdělávací instituce.”

Hodnotící komise pak také ocenila velkou snahu knihovny nepřestat komunikovat s veřejností ani v době, kdy musela mít zavřeno.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: “Začali mít velmi interaktivní vztah se svými čtenáři, začali streamovat, začali více digitalizovat, mít různé on-line kulturní akce. Zachovali kontakt se svými čtenáři v této nelehké době, a to je i to, co jsme v letošním roce oceňovali i u jiných knihoven.”

Dvě čestná ocenění dále získaly knihovny v Petřvaldu a v Hradci nad Moravicí. Knihovnickou K2 vyhlašuje kraj ve spolupráci s Moravskoslezskou vědeckou knihovnou. V příštím roce ocení nejlepší knihovníky.

---

Moravanka zahrála karvinským seniorům

Karvinští senioři měli jedinečnou příležitost zažít jeden z posledních koncertů známé moravské dechové kapely Moravanka. Ta po šňůře letošních koncertů a po 50 letech svého založení končí.

Do sálu MěDK přišli karvinští senioři, aby si poslechli lidové písně oblíbené kapely Moravanka. Tato moravská kapela patří mezi fenomény české lidové hudby už padesát let. Její kapelník Jan Slabák se letošní šňůrou koncertů se svým publikem loučí.

anketa: návštěvníci koncertu: "Moravanku mám rád, mám tam hodně známých, jezdíme do Prahy, tam se setkáváme, no a je škoda, že končí no, ono to jsou už roky a dneska už nejsou takové podmínky taky no." "Znám velmi dobře paní Slabákovou, od mládí." "Obdivujeme je, škoda, že končí, věčná škoda. Máme je rádi, rádi si je zazpíváme." "Já bych chtěl ještě dodat, že děkujeme magistrátu města, že se o naše důchodce starají a děkuji za programy, které tu jsou."

To, že Moravanka opravdu končí, je fakt, který zakladatel Moravanky Jan Slabák, potvrdil a vysvětlil.

Jan Slabák, kapelník Moravanky: "Jsme u konce. Já jsem měl 80 v březnu a poslední koncert máme 29.12., pokud to nezastaví. Těch mladých není, převažujeme ti letití a já je neuživím, ono mají své zaměstnání, všechno je jinak, všechno má začátek i konec a tato doba je trochu jiná. Pro mě to bylo hodně náročné, protože to jsou tři generace, z té první sestavy jsme tady jen čtyři."

Za padesát let své existence uspořádala Moravanka tisíce koncertů po celé zemi i v zahraničí, vydala 73 nosičů a má statisíce věrných posluchačů.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
15. října 2021, 17:00

Odborníci na urgentní medicínu se sešli v Ostravě

Prestižní kongres Dostálovy dny urgentní medicíny se znovu vrátil do Ostravy. Zdravotníci z celé naší země se tak mohli dozvědět novinky v oboru a také si vyměnit zkušenosti se svými kolegy. Část kongresu byla věnována pandemii Covid 19.

Urgentní medicína je jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících oborů medicíny a je velmi důležité, aby se zdravotníci, neustále s novinkami a trendy seznamovali. Proto také vznikl odborný kongres Dostálovy dny urgentní medicíny a v Ostravě se konal už jeho 27. ročník. Záchranná služba MS kraje patří k nejlepším v zemi.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Pevně věřím, že to, že se tomu věnujeme, se podepsalo na tom, že věci typu medicína katastrof zvládáme bez větších problémů."

Část letošního kongresu byla věnována pandemii koronaviru a proto byl mezi hosty i epidemiolog Rastislav Maďar.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: "Urgentní medicína je alfa a omega kvalitní akutní péče o pacienta. Pokud nefunguje její spolupráce s přijímající nemocnicí, tak to vede k frustraci lidí, kteří jsou v prví linii."

V prvním ze tří dnů kongresu byla jedna z prezentací věnována i dopadům pandemie na psychiku zdravotníků.

Jana Šeblová, vědecký sekretář Společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof ČLS JEP: "Ze začátku to byly obavy. Většina zdravotníku neměla obavy o sebe, ale o své blízké a o své pacienty."

Dalšímy tématy kongresu byla například péče o pacienty s vážnými úrazy, blok o problematice popálenin, či medicíně katastrof. Konferenční příspěvky se týkají rovněž tématiky urgentních příjmů, a přednášek zaměřených na nelékařské zdravotnické pracovníky.

---

Budova Fitensscentra se vydražila za 8 milionů

8 milionů korun. To je částka, kterou byli ochotní zaplatit v dražbě zájemci o budovu Fitnesscentra ve Frýdku-Místku. Budou ji muset opravit a předělat. Chtěli by tam totiž provozovat zřejmě restauraci. Město pro budovu nemělo využití, navíc by do ní muselo hodně investovat, za bylo rozhodnuto o jejím prodeji.

Poslední část budovy bývalého komerčního centra na ulici 8. pěšího pluku ve vlastnictví Frýdku-Místku. Město se rozhodlo ji prodat v dražbě, do které se přihlásilo 7 zájemců.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Je poměrně náročná na dodržení těch zákonných podmínek. Proto se spíše volí ty méně náročné formy, ale my jsme se obrátili i na Ministerstvo pro místní rozvoj, které nám doporučilo prodávat ty nemovité věci té vyšší hodnoty právě formou této dražby."

Pro budovu z roku 1975 už město nemělo využití a neměla o ni zájem ani žádná městská organizace. Navíc potřebuje opravit střechu, okna a zateplit. Tyto opravy by přišly na několik milionů korun. Znalec odhadl cenu budovy na zhruba 5 150 000 korun, což byla také vyvolávací cena. Vítěz za ni nakonec dal přesně 8 milionů.

Masoud Abdullah, vítěz aukce: "Samozřejmě jsme spokojení. Máme dobré místo ve Frýdku-Místku. Máme plán, uděláme tam nějaký velký obchod a uvidíme, jak to půjde." - Máte něco konkrétního? O čem uvažujete? - "Nějakou velkou restauraci, dělali bychom tam naše jídlo. My jsme cizinci, tak bychom tam dělali naše jídlo."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Vítám tu cenu dosaženou vydražením, protože je to příjem pro městský rozpočet. A ty peníze budou využity pro jiné potřebné akce na městě. S tím, že ten objekt nebyl v ideálním stavebně-technickém stavu a v nejbližších letech by tam město muselo investovat. Čili pokud bude doplacena cena dosažená vydražením, tak už to bude věcí nového soukromého vlastníka."

Dražbu vyhráli Syrští Kurdové, kteří ve Frýdku-Místku dlouhodobě provozují síť rychlého občerstvení a rádi by v budově udělali jejich tradiční restauraci.

Masoud Abdullah, vítěz aukce: "Máme tady rychlé občerstvení, kebab. Jsme tady od roku 2012, funguje to dobře. Akorát potřebujeme ještě něco jiného, něco speciálního, než co máme. Něco speciálního, aby to bylo chutné a kvalitní."

Celý komplex bývalého komerčního centra je rozdělen na tři části a v současnosti má tři majitele.

---

Občané Staré Bělé obchodní centrum v referendu odmítli

Jak už z našeho zpravodajství víte, součástí voleb v Ostravě - Staré Bělé bylo i referendum o výstavbě obchodního centra v katastru tohoto městského obvodu. Podle očekávání drtivá většina občanů zamýšlenou výstavbu odmítla. Starosta chce nyní odmítavé stanovisko obyvatel využít k dalším jednání na magistrátu.

Je obvyklé, že když chce někdo něco nového postavit, vždy se najdou nějací odpůrci, kteří stavbu odmítají. Málokdy jsou ale tak jednotní, jako obyvatelé Staré Bělé, kteří v referendu více, než 90 procenty odmítli výstavbu obchodního centra. Hlasovalo přitom 71 procent obyvatel. Proti jsou dokonce i lidé z opačného konce obce. 

anketa, obyvatelé Staré Bělé: "Komu by se líbilo, když vám tady postaví 12ti metrovou halu."

"Je to katastrofa."

"V žádném případě to nechceme."

Mojmír Krejčíček, starosta Ostravy - Staré Bělé: "Výsledek referenda je závazný pro náš městský obvod. Již jsem měl jednání s vedením města a budu dále pokračovat o případné změně územního plánu. Mám jednání s investorem a také budeme jednat s majiteli pozemků o způsobu jejich dalšího využití."

Retail Park Ostrava - Jih má vyrůst na poli mezi Plzeňskou a Junáckou. Jeho součástí by měly být nejen obchody, ale i haly pro lehký průmysl. Dopravní napojení by mohlo být jedním z důležitých faktorů při schvalování záměru. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Pro nás je podstatné a zabýváme se tím už několik týdnů bez ohledu na výsledek referenda, aby jakákoliv zástavba v tom území byla do budoucna kompatibilní se zástavbou rodinných domů a na druhé straně s tím, že má v tom území vzniknout velkokapacitní komunikace Nová Krmelínská."

Ani referendum, ale nedává lidem jistotu, že se nebude stavět. Nyní bude záležet na úřednících státní správy. K postoji občanů by ale jistě měli přihlížet. 

---

Motivační workshopy SŠTaS Karviná

Karvinská Střední škola techniky a služeb pořádá již několik let pro žáky prvních ročníků motivační workshopy. Konají se mimo zázemí školy, většinou v přírodě, v horách a rekreačních zařízeních. Jejich smyslem je vzájemné poznávání a také nastartování důvěry a bezpečí v kolektivu.

Ukončili základní školu a na Střední škole techniky a služeb Karviná si vybrali obor, který by rádi studovali a který jim otevře cestu k budoucímu povolání. Aby byl přechod do nového kolektivu co nejhladší a co nejdříve se žáci mezi sebou poznali, pořádá Střední škola techniky a služeb na startu nového školního roku pro žáky prvních ročníků dvoudenní motivační workshopy.

Yvetta Kałužová, ředitelka SŠTaS Karviná: "Jejich cílem je otevření důvěry a podpora důvěry v nás, pedagogy naší školy tak, aby se žáci cítili bezpečně ve svém kolektivu, kolektivu své třídy a celkově dobře ve škole."

Na motivační workshop přijíždějí se svým třídním učitelem a mistrem odborného výcviku. Během motivačního workshopu se spolužáci mezi sebou lépe poznávají díky nejrůznějším aktivitám.

anketa, účastníci motivačního workshopu: "Hlavně jsme museli dělat spolupráci, seznamovat se, mluvit u toho, jinak t nešlo Pobyt byl krásný, rychle jsme se seznámili s lidmi. Užil jsme si to, škoda, že to nebylo delší." "Bylo to tam nádherné, měli jsme nádherné pokoje, sice jsme nemohli být všichni na pokoji, takže jsme se museli rozdělit, ale to nám tak moc nevadilo. Týmy nám dělal pan učitel, takže jsme se mohli víc seznámit. Jsme šli na Javorový s panem učitelem, to taky bylo fajn. Jako třída budeme dobrá parta a určitě mluvím za všechny, že to škola vymyslela fajně a bylo to fajn."


Letos byly do programu zahrnuty třeba vysoké lanové překážky.

---

Nejlepší knihovna v kraji je pro letošní rok v Třinci

Moravskoslezský kraj zveřejnil výsledky soutěže Knihovnická K2. Slavnostní vyhlášení se odehrálo na Zámku Nová Horka na Novojičínsku. Letos bylo ocenění uděleno knihovnám jako institucím.

Tóny Slezského kytarového tria v barokním zahradním sále zámku Nová Horka na Novojičínsku podtrhly slavnostní okamžik vyhlášení výsledků soutěže Knihovnická K2. V moravskoslezském regionu bylo letos na ocenění nominováno 9 knihoven. Vítězem se stala Knihovna Třinec, která je významným kulturním a komunitním centrem města.

Martina Wolna, ředitelka Knihovny Třinec: “Letos budeme mít sedm let, kdy máme novou budovu, a tou stavbou nové budovy vyvrcholila snaha nakročit cestu k moderní knihovně, která bude plnit funkce pro své město, pro svou komunitu a bude nabízet širší kontext jako vzdělávací instituce.”

Hodnotící komise pak také ocenila velkou snahu knihovny nepřestat komunikovat s veřejností ani v době, kdy musela mít zavřeno.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: “Začali mít velmi interaktivní vztah se svými čtenáři, začali streamovat, začali více digitalizovat, mít různé on-line kulturní akce. Zachovali kontakt se svými čtenáři v této nelehké době, a to je i to, co jsme v letošním roce oceňovali i u jiných knihoven.”

Dvě čestná ocenění dále získaly knihovny v Petřvaldu a v Hradci nad Moravicí. Knihovnickou K2 vyhlašuje kraj ve spolupráci s Moravskoslezskou vědeckou knihovnou. V příštím roce ocení nejlepší knihovníky.

---

Moravanka zahrála karvinským seniorům

Karvinští senioři měli jedinečnou příležitost zažít jeden z posledních koncertů známé moravské dechové kapely Moravanka. Ta po šňůře letošních koncertů a po 50 letech svého založení končí.

Do sálu MěDK přišli karvinští senioři, aby si poslechli lidové písně oblíbené kapely Moravanka. Tato moravská kapela patří mezi fenomény české lidové hudby už padesát let. Její kapelník Jan Slabák se letošní šňůrou koncertů se svým publikem loučí.

anketa: návštěvníci koncertu: "Moravanku mám rád, mám tam hodně známých, jezdíme do Prahy, tam se setkáváme, no a je škoda, že končí no, ono to jsou už roky a dneska už nejsou takové podmínky taky no." "Znám velmi dobře paní Slabákovou, od mládí." "Obdivujeme je, škoda, že končí, věčná škoda. Máme je rádi, rádi si je zazpíváme." "Já bych chtěl ještě dodat, že děkujeme magistrátu města, že se o naše důchodce starají a děkuji za programy, které tu jsou."

To, že Moravanka opravdu končí, je fakt, který zakladatel Moravanky Jan Slabák, potvrdil a vysvětlil.

Jan Slabák, kapelník Moravanky: "Jsme u konce. Já jsem měl 80 v březnu a poslední koncert máme 29.12., pokud to nezastaví. Těch mladých není, převažujeme ti letití a já je neuživím, ono mají své zaměstnání, všechno je jinak, všechno má začátek i konec a tato doba je trochu jiná. Pro mě to bylo hodně náročné, protože to jsou tři generace, z té první sestavy jsme tady jen čtyři."

Za padesát let své existence uspořádala Moravanka tisíce koncertů po celé zemi i v zahraničí, vydala 73 nosičů a má statisíce věrných posluchačů.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-15-10-2021-17-00