Toxi tým v Ostravě zlikvidoval letos už 5 varen drog
Drogové podsvětí v Ostravě dostává jednu tvrdou ránu za druh ou. Specialisté z toxi týmu už od začátku roku zlikvidovali 5 varen pervitinu a za mřížemi v této souvislosti skončilo 23 lidí. Všechny drogové gangy byly dobře organizované a varny neustále stěhovaly.
Přímo při výrobě pervitinu zadrželi v únoru členové ostravského toxi týmu gang 6 osob. 51letý šéf jednu ženu a čtyři muže řídil. Role měli všichni přesně dané. Varny několikrát stěhovali po různých pronajatých bytech v celém městě.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Každý z organizované skupiny měl svou roli při výrobě či prodeji drog. Následný prodej šel za mužem ve věku 51, který trestnou činnost organizoval a řídil. Ze sousedního státu si měli opatřit farmaceutické přípravky, které následně použili k výrobě pervitinu. Od října 2020 do zadržení bylo prokázáno, že důvodně obvinění měli vyrobit minimálně 900g pervitinu."
Podobných případů už policisté řešili v prvních dvou měsících tohoto roku 5. 23 Osob je stíháno a ve vazbě zůstává 9 podezřelých. Při domovních prohlídkách bylo zajištěno mnoho věcí, které jsou k výrobě pervitinu potřeba. laboratorní sklo, chemikálie a také například 6 tisíc tablet léku, ze kterého se droga vaří. Tablety se dovážejí z Polska.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Pachatelé byli ve všech případech obviněni ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za který jim hrozí až 10 let vězení."
Jeden z gangů prodával pervitin v sociálně vyloučených lokalitách Ostravy Přívozu a Hrušova. Díky dobré spolupráci s vězeňskou službou se podařilo zadokumentovat také distribuci drog do věznice Heřmanice. v Loňském roce bylo v Ostravě odhaleno 15 varen.
---
Stavba nového mostu omezí dopravu v centru Jablunkova
Velké dopravní komplikace čekají centrum Jablunkova. Připravuje se tam demolice silničního mostu přes řeku Olši, který je v havarijním stavu. Než řeku překlene nový most, bude veškerá doprava vedena po dlouhých objízdných trasách.
Most v centru Jablunkova je součástí velmi frekventované Nádražní ulice. Demolice a stavba nového mostu omezí dopravu v centru města natolik citelně, že už teď se jedná o tom, jak situaci zvládnout.
Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “V současné době řešíme s Moravskoslezským krajem opravu mostu, který byl postaven v roce 1970. Je už docela v chatrném stavu, obnažena je už i armatura a je třeba ho v nejbližší době rekonstruovat.”
Miroslava Chlebounová, mluvčí MSK: "Je to náročná stavba. Náklady na ni se budou pohybovat mezi 35 až 40 miliony korun. Zahájení stavby závisí na tom, kdy bude dokončena projektová dokumentace a na délce stavebního řízení. S ohledem na neutěšený stav mostu udělá Správa silnic MSK, která má stavbu na starosti, maximum pro to, aby rekonstrukci zahájila v co možná nejkratším čase."
Město se sice snažilo, aby po dobu stavby byl vedle postaven provizorní most, nakonec však bude přes řeku vybudována jen lávka pro pěší. Všechna ostatní doprava bude vedena po delších objízdných trasách.
Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Oprava bude probíhat tak, že most bude zcela stržen. Nový bude vypadat tak, že tam bude ocelová předpjatá konstrukce, nebude tam středový pilíř, aby nedocházelo k destrukcím při povodních.”
Stavba mostu výrazně ovlivní dopravu v centru města. Objízdné trasy jsou dlouhé a budou po nich vedeny i autobusové spoje.
Jablunkovští se paradoxně snaží stavbu nového mostu oddálit. V jeho blízkosti totiž nyní staví dopravní terminál a obávají se důsledků souběhu obou staveb.
---
Testování ve firmách – pozitivních je minimum
Velké firmy mají za sebou první kolo testování zaměstnanců. Antigenní testy na koronavirus odhalily jen jednotky pozitivních. Nyní se budou muset začít testovat také menší firmy s počtem pracovníků od 10 do 50 zaměstnanců.
Jako testovací místnost slouží pro 250 zaměstnanců opavského magistrátu prostorný školící sál. S odběry, které se provádějí stěry z nosohltanu, pomáhají zdravotní sestry ze Slezské nemocnice. Místnost poskytuje dostatek místa pro registraci, samotný odběr i čekárnu.
Martina Věntusová, ved. kanceláře tajemníka, Magistrát města Opavy: „Snažili jsem se ji rozčlenit na různé kvadranty, tak aby byla zaručená diskrétnost jak při testování, tak při sdělování výsledků.“
Antigenní testování podstupují každý týden vždy jen ti úředníci, kteří ukončují práci z domova a vracejí se do kanceláře.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „My jsme úřad rozdělili na dvě skupiny, které chodí po týdnu do práce, vždy je to úterý až pondělí. Kdy v pondělí proběhnou testy všech zaměstnanců, kteří jdou na tu následující směnu.“
Ze 170 vzorků odebraných během tří hodin nevyšel pozitivně ani jeden.
V opavské tiskařské firmě vsadili na samotestování, stěr se provádí z nosní dírky. Za nákup testů firma utratí 73 000 korun měsíčně. 2/3 z této částky uhradí stát.
V prvním kole testování se mezi 220 pracovníky našly 3 pozitivní výsledky.
Eva Štěpánková, ekonomický referent, Grafico, Opava: „Musí kontaktovat svého praktického lékaře. A pak už je posílá na PCR testy.“
K povinnému testování velkých firem se nyní přidají také podniky od 10 do 50 zaměstnanců.
---
Senioři se mohou registrovat i v domovech s peč. službou
Už v pondělí se otevře velkokapacitní očkovací centrum v Havířově. I proto se Sociální služby rozhodly, že zřídí v domovech s pečovatelskou službou registrační místa. Rodinné příslušníky seniorů ale zajímá, zda budou nasazeny i mobilní týmy.
Paní Věra Hrbáčová žije v Domově s pečovatelskou službou v Havířově. Má už přes 80 let a rozhodla registrovat na očkování právě přímo v domově.
Věra Hrbáčová, klientka DPS Havířov: "Nejdříve jsem se rozhodla, že nepůjdu na žádné očkování, že jsem šikovná holka a nepotřebuji nic, ale během té doby, která trvá dlouho, jsme si řekla, že přece jen půjdu a mám to tady blízko. Je to výborná věc tady,”
Sociální služby vytvořily registrační místa, a to i pro veřejnost ve čtyřech domovech s pečovatelskou službou.
Barbora Benešová, sociální pracovnice pečovatelské služby: "Do této doby jsme pomáhali s registracemi telefonickou formou a chceme tímto způsobem ulehčit už existujícím kontaktním centrum, které jsou vybudovány v Magistrátu města Havířova a nemocnici v Havířově."
Registrační místa navštěvují lidé i s jinými dotazy, které se týkají očkování.
anketa, klientka Domova s pečovatelskou službou Havířov: “Já jsme přišla pro radu, jestli se můžu očkovat, protože mám zelený zákal a mám strach, abych neoslepla."
anketa: dcera klientky Domova s pečovatelskou službou Havířov: "Mě by zajímalo, jestli může být maminka očkovaná přímo tady v domově s pečovatelskou službou, protože maminka se nemůže hýbat, To by bylo úžasné, kdyby byla zřízená mobilní očkovací služba."
V současné době ale národní očkovací strategie nepočítá s mobilními týmy, protože zdravotníků v nemocnicích je málo a jsou maximálně vytížení. Do budoucna se ale tato situace bude řešit.
---
Nevyužívané plochy v obvodu budou na prodej
Radnice Jihu Ostravy chce zlepšit život v obvodu. Rozhodla se proto nabídnout k prodeji některé pozemky, které leží ladem a v budoucnu by se mohly změnit v atraktivní místa nejen k bydlení, ale také například ke sportovnímu využití.
Městský obvod Ostrava-Jih chce nabídnout k prodeji hned tři zajímavé pozemky. Záměrem radnice je podpořit jeho další rozvoj.
Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Domníváme se, že tady chybí několik občanských vybaveností. Proto jsme připravili, nebo máme záměr vyhlásit 3 lokality pro možné investory. Jako první už teď na březnovém zastupitelstvu je plocha naproti radnice na ulici Plzeňská."
Jde o pozemek o velikosti 10 tisíc metrů čtverečních, který má výborné napojení jak na tramvajovou, tak na autobusovou dopravu včetně meziměstské.
Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Navíc vlastně nově celé to území je možné napojit i z ulice Pavlovovy, takže i pro automobily je tato lokalita poměrně dobře dostupná. Tím, že se nacházíme v poměrně rušné křižovatce, tak nepředpokládáme rezidenční projekt, spíše nějakou multifunkční budovu kancelářskou, zdravotní středisko eventuálně soubor několika menších budov, které by tady mohly vyrůst."
Pokud vše půjde dobře, prodej by se mohl uskutečnit ještě letos. Dalším pozemkem, který by radnice ráda prodala, je bývalé hřiště FC Ostrava-Jih v Zábřehu.
Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Kde bysme rádi, aby tam investor vystavěl buď bazén, nebo tělocvičnu, případně nějaký vodní svět.“
Nové byty by mohly vzniknou prodejem pozemku na ulici Středoškolská.
---