Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Frýdek-Místek má za sebou převrat ve vedení města
  • Toxi tým v Ostravě zlikvidoval letos už 5 varen drog
  • V Ostravě jezdí sdílené elektrokoloběžky
  • V Krnově zahájili léčbu koronaviru Ivermectinem
  • Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí

Frýdek-Místek má za sebou převrat ve vedení města

Frýdek-Místek zažil převrat ve vedení města. Na úterním zastupitelstvu totiž předložil tehdy ještě opoziční zastupitel a předseda hnutí Naše město F-M Petr Korč návrh na odvolání kompletního vedení a jeho okamžitou výměnu. Ta následně prošla a předkladatel návrhu se zároveň stal novým primátorem.

Frýdek-Místek má za sebou velmi výraznou změnu ve vedení města. Přišla doslova jako blesk z čistého nebe. Předseda hnutí Naše město F-M předložil na zastupitelstvu mimořádný návrh na odvolání a okamžitou výměnu primátora, tří náměstků, čtyř radních a dalších postů, po několika přestávkách pak došlo na samotné hlasování a návrh změny prošel.

Petr Korč, nový primátor Frýdku-Místku: "Dnešní změna ve vedení města není náhodný krok. Té změně předcházely dlouhá jednání."

Michal Pobucký, odvolaný primátor Frýdku-Místku: "Bylo to překvapení z čistého nebe, nikdo neavizoval, nikdo vlastně neřekl ani ten důvod. Když jsme sem i já dotazoval na jednání zastupitelstva na ten důvod, tak odpověď byla něco ve smyslu, že můžou a mají ty hlasy, ale to k tomu politickému životu patří."

Hnutí Ano, Piráti a hnutí Naše město tak vytvořily koalici a ČSSD společně s KDU-ČSL přechází do opozice. Jediná strana, pro kterou se nic nemění je hnutí ANO, té zůstali ve funkci i dva náměstci.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme měli určité neshody a nejasnosti, zejména s ČSSD. Asi nebyly nepřekonatelné, ale v rámci utváření vztahů v tom novém formátu se nám zdá, že mnoho věcí bude průchozích."

Jakub Tichý, nový neuvolněný radní: "Jsme ještě trochu překvapení, že to opravu se podařilo dotáhnout do konce. Těšíme se, je to zodpovědnost a musíme k tomu přistoupit s pokorou."

Nové vedení se chce zaměřit na větší transparentnost a efektivitu úřadu.

---

Toxi tým v Ostravě zlikvidoval letos už 5 varen drog

Drogové podsvětí v Ostravě dostává jednu tvrdou ránu za druh ou. Specialisté z toxi týmu už od začátku roku zlikvidovali 5 varen pervitinu a za mřížemi v této souvislosti skončilo 23 lidí. Všechny drogové gangy byly dobře organizované a varny neustále stěhovaly.

Přímo při výrobě pervitinu zadrželi v únoru členové ostravského toxi týmu gang 6 osob. 51letý šéf jednu ženu a čtyři  muže řídil. Role měli všichni přesně dané. Varny několikrát stěhovali po různých pronajatých bytech v celém městě.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Každý z organizované skupiny měl svou roli při výrobě či prodeji drog. Následný prodej šel za mužem ve věku 51, který trestnou činnost organizoval a řídil. Ze sousedního státu si měli opatřit farmaceutické přípravky, které následně použili k výrobě pervitinu. Od října 2020 do zadržení bylo prokázáno, že důvodně obvinění měli vyrobit minimálně 900g pervitinu."

Podobných případů už policisté řešili v prvních dvou měsících tohoto roku 5. 23 Osob je stíháno a ve vazbě zůstává 9 podezřelých. Při domovních prohlídkách bylo zajištěno mnoho věcí, které jsou k výrobě pervitinu potřeba. laboratorní sklo, chemikálie a také například 6 tisíc tablet léku, ze kterého se droga vaří. Tablety se dovážejí z Polska.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Pachatelé byli ve všech případech obviněni ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za který jim hrozí až 10 let vězení."

Jeden z gangů prodával pervitin v sociálně vyloučených lokalitách Ostravy Přívozu a Hrušova. Díky dobré spolupráci s vězeňskou službou se podařilo zadokumentovat také distribuci drog do věznice Heřmanice. v Loňském roce bylo v Ostravě odhaleno 15 varen. 

---

V Ostravě jezdí sdílené elektrokoloběžky

Po sdílených kolech je v Ostravě možné využívat i další ekologický způsob dopravy - sdílené elektrokoloběžky. Platí pro ně stejná pravidla jako pro kola, tedy nesmějí na chodníky. Dosahují rychlosti až 25 km/h, ale v centru města je kvůli bezpečnosti jejich rychlost omezena na 15 km/h.

Pokud jste z Ostravy a nebo do ní dojíždíte za prací, už jste si jistě všimli, že ve stojanech na sdílená kola nyní nově parkují i červené elektrokoloběžky. Jde o další ekologický způsob dopravy, které ostravský magistrát podporuje. Po jednání se zástupci provozovatelů, ale byla omezena rychlost v některých částech města. 

Vladimír Cigánek, náměstek primátora Ostravy: "Konstrukční rychlost elektrokoloběžek je 25 kilometrů v hodině, nicméně v městské památkové zóně v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz je na žádost obvodu rychlost omezena na 15 kilometrů v hodině. Sdílené elektrické koloběžky jsou dalším alternativním a především ekologickým způsobem dopravy pro Ostravany. Věřím, že je budou využívat k projížďkám, pro přemístění na nevelké vzdálenosti a třeba i k dopravě do zaměstnání."

Vypůjčení koloběžky je možné pouze přes aplikaci, kterou je nutné stáhnout do mobilního telefonu. K odemknutí koloběžky je potřeba naskenovat QR kód na řídítkách. Platba za vypůjčení je automaticky stržena uživateli z karty, kterou je nutné před jízdou v aplikaci uložit.

Václav Petr, provozovatel elektrokoloběžek Lime: "Momentálně máme v Ostravě 200 koloběžek s tím, že monitorujeme provoz a uvidíme jestli bude prostor pro jejich navýšení. V prvních dnech zaznamenáváme tisíce stažení aplikací."

Důležité také je, že pro koloběžky platí stejná pravidla, jako pro jízdní kola. Musejí jezdit pouze po silnicích nebo cyklostezkách. Na chodník nesmějí. Po firmě Lime se v příštích dnech objeví v Ostravě ještě další koloběžky od firmy Bolt. Celkem by jich mělo ve městě být 750. 

---

V Krnově zahájili léčbu koronaviru Ivermectinem

Ivermectin, Remdesivir, Isoprinosin. Tyto i další léky jsou vyvíjeny a zkoušeny pro léčbu onemocnění Covidem 19. V porovnání s vakcínami je zde však situace složitější. Žádný z léků dosud nebyl oficiálně schválen k masivnímu léčení. Jsou povolena pouze experimentální použití za účelem zjišťování účinnosti. Jedno takové právě zahájili v Krnovské nemocnici.

Cílem zahájené léčby Ivermectinem je především větší naděje pro pacienty.

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „My v současné době jsme začali Ivermectin používat, podařilo se nám zajistit 50 dávek a v době, kdy v ČR co 10 minut umírá jeden pacient na Covid, tak jsme se rozhodli tento lék používat, abychom zlepšili prognózu pacientů na přežití.“

Systém aplikace léku je anonymní, polovina pacientů, kteří budou s touto léčbou souhlasit, dostane jako lék placebo, polovina skutečný přípravek. Aby se vyloučila jakákoli předpojatost, skutečnost nebude znát ani pacient, ani jeho lékař.

Zdeněk Hrdlička, primář interního oddělení: „Pacient, který přijde k nám k hospitalizaci, bude covid pozitivní, dostane tady tuto možnost vstoupení do toho našeho šetření a v případě, že bude splňovat kritéria, tak do té větve buď do té placebové nebo té léčivové bude zařazen.“

Jiří Nezval, vedoucí laborant lékárny: „Pacient to nepozná vůbec. Tobolky jsou stejné, i ty, které jsou jako placebo i ty, co jsou udělané s Ivermectinem. jenom prostě lékárník ví. Lékař to neví.“

Většina těžkých případů Covidu končí na plicním oddělení nemocnice.

Zbyněk Vrba, primář plicního oddělení: „V současné chvíli neexistuje žádný lék, o kterém by se dalo říct, že je stoprocentně účinný. Já očekávám, že nikomu neublížíme a že se najde skupina lidí, kteří budou na tom léku profitovat.“

První vyhodnocení účinnosti Ivermectinu budou moci v Krnově provést nejdříve za dva týdny po zahájení léčby.

---

Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí

Organizace, které pomáhají rodinám s dětmi v pěstounské péči, se obávají o svou existenci. Už osm let požadují navýšení financí. Sepsaly také petici. Novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, budou poslanci projednávat příští týden.

Spolek Do náruče je jednou z 26 organizací v Moravskoslezském kraji, které jsou k dispozici pěstounům. Pomáhají se začleněním dítěte do nové rodiny, poskytují psychologickou podporu a dohlížejí na to, aby pěstounská péče fungovala správně. Jejich služeb využívá také Eva Turtáková, která se stará o osmiletou holčičku.

Eva Turtáková, pěstounka: „Prostě když se něco vyloupne, nějaký problém, tak to řešíme okamžitě. Já jim (spolek Do náruče) zavolám a radí i hned, co mám dělat.“

Od roku 2013 nebyl těmto organizacím navýšen příspěvek na poskytovanou péči, který činí 46 000 korun na rodinu. Pokud to nezmění chystaná novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, budou muset tyto organizace omezit své služby na zákonné minimum.

Pavlína Němcová, ředitelka Do náruče: „Nebudeme schopni tak často poskytovat psychologickou podporu. Tedy např. nárok na konzultaci s psychologem budou mít rodiny pouze jednou za půl roku. Přitom dítě, které přichází do pěstounské péče, si s sebou vždy nese z minulosti nějaké trauma. A tak častější odborná pomoc je v této chvíli nutná.

Šetřit se bude muset třeba také na vzdělávání pěstounů či pomáhání s hlídáním dětí svěřených do péče. Na internetu je umístěná petice, která fungování doprovodných organizací podporuje. Poslanci budou zákon projednávat příští týden.

Aleš Juchelka (nestr. za ANO), poslanec Parlamentu ČR: „Určitě můžu garantovat to, že doprovodným organizacím se zvedne odměna na těch 54 a ve hře je ještě o 6 000 navýšení na 60 000."

V Moravskoslezském kraji je v pěstounských rodinách asi 2 300 dětí. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
16. března 2021, 17:00

Frýdek-Místek má za sebou převrat ve vedení města

Frýdek-Místek zažil převrat ve vedení města. Na úterním zastupitelstvu totiž předložil tehdy ještě opoziční zastupitel a předseda hnutí Naše město F-M Petr Korč návrh na odvolání kompletního vedení a jeho okamžitou výměnu. Ta následně prošla a předkladatel návrhu se zároveň stal novým primátorem.

Frýdek-Místek má za sebou velmi výraznou změnu ve vedení města. Přišla doslova jako blesk z čistého nebe. Předseda hnutí Naše město F-M předložil na zastupitelstvu mimořádný návrh na odvolání a okamžitou výměnu primátora, tří náměstků, čtyř radních a dalších postů, po několika přestávkách pak došlo na samotné hlasování a návrh změny prošel.

Petr Korč, nový primátor Frýdku-Místku: "Dnešní změna ve vedení města není náhodný krok. Té změně předcházely dlouhá jednání."

Michal Pobucký, odvolaný primátor Frýdku-Místku: "Bylo to překvapení z čistého nebe, nikdo neavizoval, nikdo vlastně neřekl ani ten důvod. Když jsme sem i já dotazoval na jednání zastupitelstva na ten důvod, tak odpověď byla něco ve smyslu, že můžou a mají ty hlasy, ale to k tomu politickému životu patří."

Hnutí Ano, Piráti a hnutí Naše město tak vytvořily koalici a ČSSD společně s KDU-ČSL přechází do opozice. Jediná strana, pro kterou se nic nemění je hnutí ANO, té zůstali ve funkci i dva náměstci.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme měli určité neshody a nejasnosti, zejména s ČSSD. Asi nebyly nepřekonatelné, ale v rámci utváření vztahů v tom novém formátu se nám zdá, že mnoho věcí bude průchozích."

Jakub Tichý, nový neuvolněný radní: "Jsme ještě trochu překvapení, že to opravu se podařilo dotáhnout do konce. Těšíme se, je to zodpovědnost a musíme k tomu přistoupit s pokorou."

Nové vedení se chce zaměřit na větší transparentnost a efektivitu úřadu.

---

Toxi tým v Ostravě zlikvidoval letos už 5 varen drog

Drogové podsvětí v Ostravě dostává jednu tvrdou ránu za druh ou. Specialisté z toxi týmu už od začátku roku zlikvidovali 5 varen pervitinu a za mřížemi v této souvislosti skončilo 23 lidí. Všechny drogové gangy byly dobře organizované a varny neustále stěhovaly.

Přímo při výrobě pervitinu zadrželi v únoru členové ostravského toxi týmu gang 6 osob. 51letý šéf jednu ženu a čtyři  muže řídil. Role měli všichni přesně dané. Varny několikrát stěhovali po různých pronajatých bytech v celém městě.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Každý z organizované skupiny měl svou roli při výrobě či prodeji drog. Následný prodej šel za mužem ve věku 51, který trestnou činnost organizoval a řídil. Ze sousedního státu si měli opatřit farmaceutické přípravky, které následně použili k výrobě pervitinu. Od října 2020 do zadržení bylo prokázáno, že důvodně obvinění měli vyrobit minimálně 900g pervitinu."

Podobných případů už policisté řešili v prvních dvou měsících tohoto roku 5. 23 Osob je stíháno a ve vazbě zůstává 9 podezřelých. Při domovních prohlídkách bylo zajištěno mnoho věcí, které jsou k výrobě pervitinu potřeba. laboratorní sklo, chemikálie a také například 6 tisíc tablet léku, ze kterého se droga vaří. Tablety se dovážejí z Polska.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Pachatelé byli ve všech případech obviněni ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za který jim hrozí až 10 let vězení."

Jeden z gangů prodával pervitin v sociálně vyloučených lokalitách Ostravy Přívozu a Hrušova. Díky dobré spolupráci s vězeňskou službou se podařilo zadokumentovat také distribuci drog do věznice Heřmanice. v Loňském roce bylo v Ostravě odhaleno 15 varen. 

---

V Ostravě jezdí sdílené elektrokoloběžky

Po sdílených kolech je v Ostravě možné využívat i další ekologický způsob dopravy - sdílené elektrokoloběžky. Platí pro ně stejná pravidla jako pro kola, tedy nesmějí na chodníky. Dosahují rychlosti až 25 km/h, ale v centru města je kvůli bezpečnosti jejich rychlost omezena na 15 km/h.

Pokud jste z Ostravy a nebo do ní dojíždíte za prací, už jste si jistě všimli, že ve stojanech na sdílená kola nyní nově parkují i červené elektrokoloběžky. Jde o další ekologický způsob dopravy, které ostravský magistrát podporuje. Po jednání se zástupci provozovatelů, ale byla omezena rychlost v některých částech města. 

Vladimír Cigánek, náměstek primátora Ostravy: "Konstrukční rychlost elektrokoloběžek je 25 kilometrů v hodině, nicméně v městské památkové zóně v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz je na žádost obvodu rychlost omezena na 15 kilometrů v hodině. Sdílené elektrické koloběžky jsou dalším alternativním a především ekologickým způsobem dopravy pro Ostravany. Věřím, že je budou využívat k projížďkám, pro přemístění na nevelké vzdálenosti a třeba i k dopravě do zaměstnání."

Vypůjčení koloběžky je možné pouze přes aplikaci, kterou je nutné stáhnout do mobilního telefonu. K odemknutí koloběžky je potřeba naskenovat QR kód na řídítkách. Platba za vypůjčení je automaticky stržena uživateli z karty, kterou je nutné před jízdou v aplikaci uložit.

Václav Petr, provozovatel elektrokoloběžek Lime: "Momentálně máme v Ostravě 200 koloběžek s tím, že monitorujeme provoz a uvidíme jestli bude prostor pro jejich navýšení. V prvních dnech zaznamenáváme tisíce stažení aplikací."

Důležité také je, že pro koloběžky platí stejná pravidla, jako pro jízdní kola. Musejí jezdit pouze po silnicích nebo cyklostezkách. Na chodník nesmějí. Po firmě Lime se v příštích dnech objeví v Ostravě ještě další koloběžky od firmy Bolt. Celkem by jich mělo ve městě být 750. 

---

V Krnově zahájili léčbu koronaviru Ivermectinem

Ivermectin, Remdesivir, Isoprinosin. Tyto i další léky jsou vyvíjeny a zkoušeny pro léčbu onemocnění Covidem 19. V porovnání s vakcínami je zde však situace složitější. Žádný z léků dosud nebyl oficiálně schválen k masivnímu léčení. Jsou povolena pouze experimentální použití za účelem zjišťování účinnosti. Jedno takové právě zahájili v Krnovské nemocnici.

Cílem zahájené léčby Ivermectinem je především větší naděje pro pacienty.

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „My v současné době jsme začali Ivermectin používat, podařilo se nám zajistit 50 dávek a v době, kdy v ČR co 10 minut umírá jeden pacient na Covid, tak jsme se rozhodli tento lék používat, abychom zlepšili prognózu pacientů na přežití.“

Systém aplikace léku je anonymní, polovina pacientů, kteří budou s touto léčbou souhlasit, dostane jako lék placebo, polovina skutečný přípravek. Aby se vyloučila jakákoli předpojatost, skutečnost nebude znát ani pacient, ani jeho lékař.

Zdeněk Hrdlička, primář interního oddělení: „Pacient, který přijde k nám k hospitalizaci, bude covid pozitivní, dostane tady tuto možnost vstoupení do toho našeho šetření a v případě, že bude splňovat kritéria, tak do té větve buď do té placebové nebo té léčivové bude zařazen.“

Jiří Nezval, vedoucí laborant lékárny: „Pacient to nepozná vůbec. Tobolky jsou stejné, i ty, které jsou jako placebo i ty, co jsou udělané s Ivermectinem. jenom prostě lékárník ví. Lékař to neví.“

Většina těžkých případů Covidu končí na plicním oddělení nemocnice.

Zbyněk Vrba, primář plicního oddělení: „V současné chvíli neexistuje žádný lék, o kterém by se dalo říct, že je stoprocentně účinný. Já očekávám, že nikomu neublížíme a že se najde skupina lidí, kteří budou na tom léku profitovat.“

První vyhodnocení účinnosti Ivermectinu budou moci v Krnově provést nejdříve za dva týdny po zahájení léčby.

---

Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí

Organizace, které pomáhají rodinám s dětmi v pěstounské péči, se obávají o svou existenci. Už osm let požadují navýšení financí. Sepsaly také petici. Novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, budou poslanci projednávat příští týden.

Spolek Do náruče je jednou z 26 organizací v Moravskoslezském kraji, které jsou k dispozici pěstounům. Pomáhají se začleněním dítěte do nové rodiny, poskytují psychologickou podporu a dohlížejí na to, aby pěstounská péče fungovala správně. Jejich služeb využívá také Eva Turtáková, která se stará o osmiletou holčičku.

Eva Turtáková, pěstounka: „Prostě když se něco vyloupne, nějaký problém, tak to řešíme okamžitě. Já jim (spolek Do náruče) zavolám a radí i hned, co mám dělat.“

Od roku 2013 nebyl těmto organizacím navýšen příspěvek na poskytovanou péči, který činí 46 000 korun na rodinu. Pokud to nezmění chystaná novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, budou muset tyto organizace omezit své služby na zákonné minimum.

Pavlína Němcová, ředitelka Do náruče: „Nebudeme schopni tak často poskytovat psychologickou podporu. Tedy např. nárok na konzultaci s psychologem budou mít rodiny pouze jednou za půl roku. Přitom dítě, které přichází do pěstounské péče, si s sebou vždy nese z minulosti nějaké trauma. A tak častější odborná pomoc je v této chvíli nutná.

Šetřit se bude muset třeba také na vzdělávání pěstounů či pomáhání s hlídáním dětí svěřených do péče. Na internetu je umístěná petice, která fungování doprovodných organizací podporuje. Poslanci budou zákon projednávat příští týden.

Aleš Juchelka (nestr. za ANO), poslanec Parlamentu ČR: „Určitě můžu garantovat to, že doprovodným organizacím se zvedne odměna na těch 54 a ve hře je ještě o 6 000 navýšení na 60 000."

V Moravskoslezském kraji je v pěstounských rodinách asi 2 300 dětí. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-16-03-2021-17-00