Ostrava je na ukrajinské děti dobře připravena
Mezi uprchlíky z Ukrajiny je samozřejmě mnoho dětí, které kvůli válce musely přerušit své vzdělávání. Poté co ale rodiny našly ubytování, snaží se, aby školáci nezaháleli a Ostrava jim v tom vydatně pomáhá. Připraveno je pro ně v základních školách 2 tisíce míst.
Základní školu Nádražní v centru Ostravy už v tuto chvíli navštěvuje 19 ukrajinských žáků různého věku. Tato škola se totiž na vzdělávání dětí s odlišným mateřským jazykem zaměřuje. Ostrava je připravena přijmout 2 tisíce žáků.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Děti umisťujeme ideálně podle místa bydliště. Naše školy mají k dispozici odborné profese, jako je školní psycholog nebo sociální pedagog, kteří nám pomáhají s integrací těchto dětí do běžných tříd."
Děti se postupně zapojují do kolektivů a vše prý zvládají velmi dobře. Pomáhá jim i to, že na škole jsou dvě ukrajinské děti přibližně rok. Už také pochytily řadu českých slovíček.
Milena Nováková, výchovná poradkyně: "Mají už mezi sebou vazby, ví, kde, kterého kamaráda najít, ve škole mají kontakt na mně, na učitelky i na ukrajinskou asistentku, takže si myslím, že se rozhodně necítí ztraceny."
Adaptace dětí bude probíhat přibližně do konce roku, kdy je učitelé nebudou trápit zkoušením a testy. Od nového školního roku už by se ale měli zapojit naplno.
Libor Novotný, ředitel ZŠ Nádražní Ostrava: "Jsme na to připraveni a děti, které k nám k dnešnímu dni přišly, jsou běžně začleněny a ta práce s nimi se daří."
Většina učitelů ještě má základy ruského jazyka a tak se s ukrajinskými žáky dokáží domluvit. Dětem pomáhá také ukrajinská koordinátorka , která naopak umí výborně česky.
---
Nový Jičín posílá na pomoc Ukrajině půl milionu
Nový Jičín posílá na pomoc Ukrajině půl milionu korun. Částku posvětilo zastupitelstvo. Další vlna pomoci také probíhá prostřednictvím sbírek Charity, stále jsou potřeba potraviny a také postele.
Přímou finanční pomoc lidem zasaženým válkou na Ukrajině schválilo tento týden novojičínské zastupitelstvo. Na tři různé účty pošle město půl milionu korun.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Dvě stě tisíc poputuje přímo na velvyslanectví Ukrajiny, sto padesát tisíc město daruje Charitě české republika a sto padesát tisíc půjde na konto organizace Člověk v tísni.”
Město také zřídilo veřejnou finanční sbírku, která bude sloužit na krytí výdajů spojených s pobytem ukrajinských občanů v Novém Jičíně. Současně také fungují sbírka a další možnosti pomoci prostřednictvím novojičínské Charity, stále je akutní potřeba potravin hygienických a kuchyňských potřeb.
Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Pomohlo se mnoha lidem. Jenom pro zobrazení, denně vydáme kolem 250 až 300 kilo potravinové pomoci.”
Co teď také výrazně chybí pro zajištění ubytování uprchlíků z Ukrajiny, jsou postele a matrace.
Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Postele sháníme jak se dá, oslovili jsme i separační dvůr, kde nám chlapi dávají postele, které už by lidé vyhodili, ale nám se ještě budou hodit. Sháníme samozřejmě matrace, povlečení, ložní prádlo všechno.”
Od příštího týdne začne Charita ve městě provozovat tak zvané nárazníkové centrum pro prvotní stabilizaci uprchlíků a pomoc s vyřízením dokladů.
---
Z Ostravy vyrazila materiální pomoc pro Ukrajinu
Jak už z našeho zpravodajství víte, v Ostravě funguje největší sběrné místo v kraji na materiální pomoc pro Ukrajinu. Ve středu část věcí odvezli hasiči do centrály červeného kříže v Praze, odkud pojede na Ukrajinu. Sběrné místo na Wattově ulici samozřejmě stále přijímá další pomoc.
Ve středu ráno najely do areálu skladů na Wattově ulici v Ostravě-Přívoze nákladní vozy Hasičského záchranného útvaru z Hlučína a začala nakládka humanitární pomoci. Jde o věci, které zde nosí lidé z celého kraje.
Marek Prášil, místopředseda ČČK Ostrava: "Bude mířit do centrálního skladu Českého červeného kříže do Prahy a tam bude rozdělen. Velká část poputuje přímo na Ukrajinu přes takový hub, který je v Maďarsku v Debrecínu."
Záchranný útvar z Hlučína je na podobné akce vybaven a od začátku války na Ukrajině pomáhá všemi možnými způsoby.
Jana Urbancová, mluvčí Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín: "V souvislosti s Ukrajinskou krizí už bylo uspořádáno mnoho převozů. V minulém týdnu odjížděl velký konvoj, který čítal kolem 50 kusů techniky. Dále jsme pak nakládali postele, lehátka a nyní právě humanitární pomoc."
Sklad na Watově ulici se tak vyprázdnil a je důležité, aby lidé i nadále pomáhali. Sběrné místo zásobuje nejen Ukrajinu, ale i asistenční centrum na Černé louce, kde denně přicházejí stovky uprchlíků.
Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Chtěli bychom požádat občany, kteří mohou a chtějí pomoci, aby znovu přispěli. Potřebujme zejména potřeby pro děti – trvanlivé potraviny – kaše, mléčná kojenecká výživa – lahvičky, přesnídávky, různé přesnídávkové tzv. kapsičky, trvanlivé jemné pečivo, hygienické potřeby pro děti, plenky i větších velikostí plastové nádobí, trvanlivé potraviny, balenou vodu, džusy, hygienické potřeby, ručníky, ložní prádlo, obuv – pouze pro dospělé, ponožky, nové spodní prádlo, zdravotnický materiál, karimatky."
Sběrné místo je otevřeno 7 dnů v týdnu od 8 - 20 hodin v halách na Wattově ulici u Hlavního nádraží v Přívoze.
---
Krátké zprávy, 16. 3.. 2022, 3
Zranění tří lidí si vyžádal středeční ranní požár balkonu obytného domu v Ostravě-Výškovicích. Nadýchali se kouře. Hasiči museli z bytů evakuovat 12 lidí. Předběžná škoda byla odhadnuta na 400.000 korun, příčina vzniku požáru je v šetření.
Stovky tun odpadu ročně - to je výsledek údržby silnic a dálnic v Česku. Čety už zahájily další etapu úklidu.
---
Černá perla prochází kompletní rekonstrukcí
Patnáct let postupně chátrala, teď konečně najde nové využití. Desetipatrová dominanta Ostravy-Poruby, kterou všichni znají pod názvem Černá perla, prochází kompletní rekonstrukcí.
Našel se investor a ostravský klenot bruselského stylu, Černá perla Poruby, bude zachráněna. Kompletní rekonstrukcí se ji vrátí původní lesk.
Václav Menšík. mluvčí PROJEKTSTUDIO EUCZ, s.r.o.: “Nejtěžší z hlediska projekce a architektonické práce bylo zachovat ráz té unikátní fasády toho prosklení a zároveň splnit energetické nároky moderní doby. To využití, které je plánováno, nebo které se řeší před tím podpisem, tak bude veřejná služba veřejnosti. Bude to veřejně dostupné.”
Anketa: obyvatelé Poruby: “Jsem ráda, ať je Poruba pěkná.”
“I když tady málo chodím, ale bude to určitě hezčí.”
V současné době prochází modernizací věž, následovat bude rekonstrukce objektů v jejím okolí. Celý prostor Slavíkovy ulice tak bude daleko atraktivnější.
Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Perla jako stavba i její přilehlé okolí je pro Porubu velmi významnou lokalitou. O to více nás těší, že konečně po letech se začala rekonstruovat. A co víc, začaly se rekonstruovat i její přilehlé trakty. Domy, které mají více vlastníků.”
Ve své plné kráse by se měla Černá perla otevřít už v první polovině příštího roku.
---
Krátké zprávy, 16. 3. 2022, 4
Ostravští policisté zadrželi výtečníka, který už má na kontě sedm záznamů, především majetkového charakteru. Vykrádal auta, restaurace, ale i různé provozovny. Způsobená škoda se prozatím vyšplhala na 200 tisíc korun a není vyloučeno, že bude vyšší. K jeho dopadení pomohl policista, který si ho všiml v době svého volna a přivolal kolegy. Zloděj měl tak během chvíle pouta na rukou. Teď mu hrozí pět let vězení.
18. března uvede Česká pošta do prodeje příležitostný poštovní aršík vydaný společně se Slovenskou poštou. Připomíná 150. výročí zprovoznění Košicko-bohumínské dráhy.
---
Stříbro z Vasova běhu ve Švédsku přivezl Jan Najdek
Nebývalým úspěchem završil svou šestou účast na legendárním Vasově běhu v Švédsku Jan Najdek z Dolní Moravice. Ve své kategorii nad 75 let věku skončil mezi třiapadesáti závodníky na druhém místě. Celkem se Vasova běhu letos účastnilo na 16 tisíc běžců.
Vasův běh zažil letos svůj stý ročník, přestože dva předválečné ročníky byly vynechány.
Radoslav Kaláb, účastník běhu: „Vasův běh se běží klasicky, je na 90 kilometrů, je tam asi 10 občerstvovacích kontrol."
Jan Najdek založil v Dolní Moravici lyžařský oddíl. Závodně běhat začal se svým synem.
Jan Najdek, stříbrný účastník Vasova běhu, 76 let: „Závodím od roku 1995, co jsem začal Jizerkou, no a první rok jsme jeli hned i „Vasák“a to jsme měli v rámci Evropského poháru."
Letošní běh se jel za mrazu minus 15 stupňů. O to větší radost měli všichni, kteří ho zvládli.
Jan Najdek, stříbrný účastník Vasova běhu, 76 let: „Účastníků tam bylo 15 800 a byl jsem na šestém závodě. Celkem jsem ho zajel velice dobře, protože jsem se zlepšil o dvě hodiny."
Jan Najdek inspiruje také své přátele a těší se velké podpoře rodiny.
Bronislav Ondrušek, účastník Jizerské padesátky: „Letos jsem byl na Jizerské padesátce a vlastně mě k tomu přivedl pan Najdek tady s panem Kalábem. A teď už mám plán, že za dva roky, se toho zúčastním.“
Naďa Kalábová. běžkyně: „My děláme spíš doprovod."
Eva Najdeková, manželka: „Byli jsme v roce 2010 s manželem a s panem Kalábem a tentokrát už ne, už jeli autobusem sami se synem.“
Ani úctyhodný věk neuzavírá kariéru úspěšného reprezentanta. Už nyní se těší na pokus, pokořit svůj rekord v příštím závodě.
---