Dokončuje se severní obchvat Opavy
Práce na obchvatu Opavy postupují. Dělníci nyní pracují na realizaci západní části severního obchvatu, který naváže na před dvěma lety dokončenou část východní. Nový úsek bude hotový v roce 2023 a umožní průjezd od Ostravy směrem na Bruntálsko a naopak.
Pomalými krůčky postupuje Opava cestou za obchvatem, o který usiluje víc jak dvacet let. Kupředu stavbu sune i sdružení obcí, které pomáhá státu s přípravou výstavby chybějících dopravních tepen v regionu. Vloni otevřený 1,6 km dlouhý úsek obchvatu zatím odklání dopravu z města jen částečně.
Michal Jedlička, náměstek primátora Opavy: Tranzit se z města vymístil. Takže efekt obchvatu už částečně cítíme. Ale čekáme, až se dobuduje celý.“
Západní část severního obchvatu naváže na hotovou východní část.
Martin Dostál, Sdružení pro výstavbu komunikace I/11 – I/57: „My jsme velmi intenzivně po komunikaci s ŘSD a MD docílili toho, aby se v loňském roce začala realizovat také západní část severního obchvatu.“
Ještě předtím zkoumali místa, kudy dopravní stavba povede, archeologové. Cenné nálezy zaznamenali ve Vávrovicích, kde našli zlaté a broznové šperky z doby kolem roku 3000 před naším letopočtem. Úspěšní byli nyní i v Kateřinkách.
Kateřina Papáková, Archeologický ústav AV ČR, pracoviště Opava: „Tady nás to trochu překvapilo, protože je to tady velmi nízko a v tomto případě jsme archeologické nálezy neočekávali.“
K úplnému dokončení obchvatu Opavy ale stále ještě chybí trasy, které by odvedly provoz z města v jižní a jihozápadní části, ve směru na Fulnek a dálnici.
---
Naproti radnice je nově upravený veřejný prostor
Vedení Ostravy pokračuje ve zkrášlování veřejného prostoru. V těchto dnech byly dokončeny úpravy části Prokešova náměstí naproti Nové radnice. Přibylo zeleně a vzniklo i posezení pro kolemjdoucí.
Možná jste si v minulosti všimli nepříliš vzhledného prostranství před kavárnou naproti Nové radnici v centru Ostravy. Jde vlastně o část Prokešova náměstí, která byla využívána především jako nelegální parkoviště, protože jde o chodník. Prostranství nyní prošlo zásadní proměnou a stala se z něj chlouba centra města.
Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Architektonické řešení prostoru u kavárny vycházelo ze současné kompozice před Novou radnicí. Proto se při rekonstrukci měnila původní zámková dlažba za stejný typ dlažební desky ze žuly, která tvoří i centrální část Prokešova náměstí. Zmenšení zpevněné plochy nám umožnilo vysadit více zeleně, takže prostor nyní působí útulněji a příjemněji. Umístěním posezení a výsadbou stromů jsme také chtěli dát najevo, že se jedná o prostor pro lidi, ne pro zaparkování vozidel návštěvníků kavárny a obchodů, jak tomu bylo doposud."
Rozsáhlé vydlážděné prostranství se zmenšilo na úkor zelené plochy, která se rozrostla o 80 m². Přibyly tři vzrostlé svítele latnaté, vyvýšený trvalkový záhon olemovaný plechem, nový trávník a několik dalších záhonů. Upravena je zeleň i u blízkého památníku. Lavičky mají led podsvícení.
anketa: "Je to krásné a dobře se tady sedí."
"Fajn, příjemné posezení ve stínu, ale chybí mi tady fontánka na pitnou vodu."
Aby měly stromy dostatečný prostor pro růst třeba i po třiceti letech, sázely se do speciálního substrátu, jehož součástí je biouhel, který zabezpečí lepší prokořeňování a výživu. Biouhel je vyroben z organického odpadu a je plně ekologický.
---
Studenti 4 zemí závodili v přestavěných elektrokárách
Kapacita baterií, dostatečné chlazení a především ochrana před případným požárem. Studenti středních škol ze čtyř zemí řešili přestavbu benzinových motokár na elektrický pohon a ve finále se se svými stroji utkali na závodním okruhu.
Na třineckém SteelRingu se sešli studenti středních škol z Česka, Polska, Rumunska a Řecka. V projektu Erasmus+ měli za úkol přestavět benzinovou motokáru na elektrický pohon. Domácí zastupovali studenti Střední školy Jablunkov, kteří se úkolu zhostili na výbornou, což bylo nakonec vidět i na závodní dráze.
Roman Szotkowski, ředitel Střední školy Jablunkov: “Nám se podařilo sestavit elektropohon s motorem 32 elektrických kilowatt. Myslím si, že výdrž baterii na plný výkon je 40 minut, takže myslím si, že celkem dobře. Samozřejmě, že výsledkem té akce je soutěž, závodění. Studenti jsou velmi nažhavení.”
David Waclawek, student, pilot elektrokáry: “Jede to celkem dobře, akorát ještě jede to trochu pomalu, mohlo by to tak rychleji, ale to už tam je na převodu, což je snadné vyměnit a budeme to asi muset vyřešit.”
Po výměně převodů byli jablunkovští studenti o sekundu rychlejší na kolo než jejich polští soupeři.
Martin Gregor, manažer SteelRing Třinec: “Rozdíl pro ten provoz toho závodního režimu je v tom, že potřebujeme větší rychlosti, potřebujeme větší kapacitu baterek a tam zatím probíhá intenzivní vývoj, aby ta baterka byla bezpečná hlavně, aby byla lehká, ale dneska už jsme tak daleko, že dokáže elektrická kára jezdit tak rychle, jako ta závodní.”
Dá se předpokládat, že elektrický pohon se bude na závodních okruzích prosazovat stále více až klasické motokáry nahradí úplně.
---
Parní čistič zvyšuje kvalitu veřejného prostoru
Obvod Moravská Ostrava a Přívoz teď používá k čištění veřejných ploch mobilní parní stroj. Účinně odstraňuje veškeré nečistoty. Včetně lepu, který padá na lavičky z líp v Komenského sadech. Ty se dosud musely neustále natírat.
Až třikrát rychleji a Už rok technické služby Moravské Ostravy a Přívozu používají k čištění mobiliáře parní stroj. Ten se velmi osvědčil. Vše zvládne až 3x rychleji a navíc důkladněji bez různých saponátů. Takže šetří nejen přírodu. ale i pracovní sílu. Předtím se vše čistilo ručně.
Petr Smoleň, ředitel, TS Moravská Ostrava a Přívoz: “Kdysi se opravdu muselo tady přijet s kýblem a umývat ručně. To znamená, že se toho zúčastňovaly i ženy, které jsme brali z jiných provozů. Teď jsou to schopni udělat dva chlapi z provozovny údržby a nejen tady tuto malou galerii, ale i tu delší udělají prakticky za jeden den."
Parní stroj se využívá nejen na visuté galerie na nábřeží Ostravice, ale také na čištění dlažeb, schodů ve frýdlantských mostech, nebo třeba laviček v Komenského sadech. A umí účinně likvidovat i plevel.
Petr Smoleň, ředitel, TS Moravská Ostrava a Přívoz: “Roundup se vlastně snažíme odbourávat. Není to možné udělat zatím úplně, protože těch dlažeb je v rámci obvodu hodně, ale chceme časem úplně přejít na likvidaci plevele pouze horkou parou.”
Nově technické služby přístroj vyzkouší i k čištění dlažby na zastávce Stodolní.
David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: ”Je velice exponovaná a víme, že mnohdy ta dlažba nevypadá, jak bysme chtěli. Stejně tak máme v plánu třeba Husův sad kolem sochy Věry Špinarové. Tam ten prostor je taky velice exponovaný.”
Postupně se tak bude parní stroj využívat na stále více místech, aby se zvýšila kvalita veřejného prostoru.
---
Příměstské tábory SVČ v Bruntále
Letní sezóna je v plném proudu a s ní také pestrá škála dětských táborů. Velmi oblíbené jsou příměstské, kde děti tráví noc doma a přes den se baví v táboře. Navštívili jsme dva z táborů, které pořádá Středisko volného času v Bruntále.
SVČ Bruntál nabízí široký výběr táborů s různým zaměřením.
Dominika Kulašová, vedoucí tábora: „Máme dvojího typu, buď jsou tématické, těch máme 7, je taneční, ten máme právě teďka, potom jsou sportovní, kulinářské, zážitkové, výtvarné, sportovní a ještě máme přírodovědný. Potom ve Vrbně a pak tady v Bruntále máme ještě Učení je hra, to je taky 7 turnusů."
Kromě příměstských táborů je nabídka doplněna také o klasické tábory pobytové, pod stany nebo v chatkách.
Dominika Kulašová, vedoucí tábora: „Středisko mělo teďka, vlastně už jeden skončil včera a druhý vlastně začal, a ještě máme potom v srpnu, takže celkem tři pobytové.“
Sedm turnusů má také tábor Učení je hra, pomáhající s výpadky během distanční výuky.
Irena Dostálová, vedoucí tábora: „My tady máme tábor Učení je hra, a máme to v tématu Harryho Pottera, takže vyrábíme kouzelnické hůlky.“
Bohatý program tábora nabízí také známé soutěže, jako je například lovení bobříků mlčení, hladu nebo žízně.
Alča: „Hladovka znamená, že já do oběda nesmím jíst.“
Klárka: „Znamená to, že nesmím pít do oběda.“
Kuba: „Hrajeme vybíjenou a samozřejmě děláme různé soutěže, už jsem tady asi tak tříkrát.“
Dominika Kulašová, vedoucí tábora: „Ten první den se hrajou takové seznamovací hry, aby se děti otrkaly a navzájem se poznaly, potom máme různé pohybové aktivity ať se nějak rozhýbou a vybijí tu energii, co mají na prázdniny nastřádanou, potom máme výlet, budeme mít túru ve Velké Kotlině, potom máme děti rozdělené do dvou družstev, takže soupeří proti sobě a potom na konci máme vyhlášení, který tým byl lepší a mají za to odměny.“
Mnoho dětí dokonce prožívá několik táborů během prázdnin.
Míša: „Já mám potom Učení je hra, dvakrát.“
Tomáš: „Pak jedu na vařený tábor a pak jedu ještě na tenisový tábor.“
Všechno dění v táboře vedoucí dokumentují a rodiče se můžou podívat na web, na facebook nebo do fotogalerie tábora.
---