Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Dokončuje se severní obchvat Opavy
  • Naproti radnice je nově upravený veřejný prostor
  • Slavnostní promoce na OPF Karviná
  • Novojičínská slavnost nebude, koncerty ano
  • Děti se učily správně pečovat o pejsky

Dokončuje se severní obchvat Opavy

Práce na obchvatu Opavy postupují. Dělníci nyní pracují na realizaci západní části severního obchvatu, který naváže na před dvěma lety dokončenou část východní. Nový úsek bude hotový v roce 2023 a umožní průjezd od Ostravy směrem na Bruntálsko a naopak.

Pomalými krůčky postupuje Opava cestou za obchvatem, o který usiluje víc jak dvacet let. Kupředu stavbu sune i sdružení obcí, které pomáhá státu s přípravou výstavby chybějících dopravních tepen v regionu. Vloni otevřený 1,6 km dlouhý úsek obchvatu zatím odklání dopravu z města jen částečně.

Michal Jedlička, náměstek primátora Opavy: Tranzit se z města vymístil. Takže efekt obchvatu už částečně cítíme. Ale čekáme, až se dobuduje celý.“

Západní část severního obchvatu naváže na hotovou východní část.

Martin Dostál, Sdružení pro výstavbu komunikace I/11 – I/57: „My jsme velmi intenzivně po komunikaci s ŘSD a MD docílili toho, aby se v loňském roce začala realizovat také západní část severního obchvatu.“ 

Ještě předtím zkoumali místa, kudy dopravní stavba povede, archeologové. Cenné nálezy zaznamenali ve Vávrovicích, kde našli zlaté a broznové šperky z doby kolem roku 3000 před naším letopočtem. Úspěšní byli nyní i v Kateřinkách.

Kateřina Papáková, Archeologický ústav AV ČR, pracoviště Opava: „Tady nás to trochu překvapilo, protože je to tady velmi nízko a v tomto případě jsme archeologické nálezy neočekávali.“

K úplnému dokončení obchvatu Opavy ale stále ještě chybí trasy, které by odvedly provoz z města v jižní a jihozápadní části, ve směru na Fulnek a dálnici.

---

Naproti radnice je nově upravený veřejný prostor

Vedení Ostravy pokračuje ve zkrášlování veřejného prostoru. V těchto dnech byly dokončeny úpravy části Prokešova náměstí naproti Nové radnice. Přibylo zeleně a vzniklo i posezení pro kolemjdoucí.

Možná jste si v minulosti všimli nepříliš vzhledného prostranství před kavárnou naproti Nové radnici v centru Ostravy. Jde vlastně o část Prokešova náměstí, která byla využívána především jako nelegální parkoviště, protože jde o chodník. Prostranství nyní prošlo zásadní proměnou a stala se z něj chlouba centra města. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Architektonické řešení prostoru u kavárny vycházelo ze současné kompozice před Novou radnicí. Proto se při rekonstrukci měnila původní zámková dlažba za stejný typ dlažební desky ze žuly, která tvoří i centrální část Prokešova náměstí. Zmenšení zpevněné plochy nám umožnilo vysadit více zeleně, takže prostor nyní působí útulněji a příjemněji. Umístěním posezení a výsadbou stromů jsme také chtěli dát najevo, že se jedná o prostor pro lidi, ne pro zaparkování vozidel návštěvníků kavárny a obchodů, jak tomu bylo doposud."

Rozsáhlé vydlážděné prostranství se zmenšilo na úkor zelené plochy, která se rozrostla o 80 m². Přibyly tři vzrostlé svítele latnaté, vyvýšený trvalkový záhon olemovaný plechem, nový trávník a několik dalších záhonů. Upravena je zeleň i u blízkého památníku. Lavičky mají led podsvícení. 

anketa: "Je to krásné a dobře se tady sedí."

"Fajn, příjemné posezení ve stínu, ale chybí mi tady fontánka na pitnou vodu."

Aby měly stromy dostatečný prostor pro růst třeba i po třiceti letech, sázely se do speciálního substrátu, jehož součástí je biouhel, který zabezpečí lepší prokořeňování a výživu. Biouhel je vyroben z organického odpadu a je plně ekologický.

---

Slavnostní promoce na OPF Karviná

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné zorganizovala téměř po dvou letech slavnostní promoce. Během dvou dnů slavnostně ukončilo studium na této škole více než dvě stě studentů a možnost zúčastnit se slavnostního ceremoniálu dostali i absolventi z loňského roku.

Tohle jsou absolventi bakalářského studijního oboru Podniková ekonomika a management chvíli před slavnostním ceremoniálem. Zkouší si taláry a připravují se na chvíli, kdy budou slavnostně promovat.

Dariusz Płonka, absolvent OPF Karviná: "Rozhodně to je zážitek, je to na celý život, těším se na rodiče, doufám, že budou i pyšní na mě, takže se nemůžu dočkat."

Veronika Adamčíková, absolventka OPF Karviná: "Já jsem sama zvědavá, jestli to pro mě bude silnější než samotné státnice, ten pocit, co jsem po nich měla, tak si to ještě neumím představit, snad to bude super."

Veronika Kostorková, absolventka OPF Karviná: "Určitě se těším, ale hlavně se asi těší moje rodiče."

Daniel Stavárek, děkan OPF Karviná: " Je to až možná neuvěřitelné, ale poslední promoce na této fakultě se konaly 4. října 2019, takže už to máme skoro 21 měsíců od posledních promocí, proto se všichni moc těšíme. "

Celý ceremoniál sledovali v sále rodinní příslušníci a přátelé studentů.
Nově Obchodně podnikatelská fakulta získala akreditaci na další nové studijní programy, přijímací řízení je otevřeno do konce srpna. Přihlášku stačí podat elektronicky.

---

Novojičínská slavnost nebude, koncerty ano

Stejně jako loni ani letos se městská slavnost v Novém Jičíně konat nebude. Co ale proběhne, jsou naplánované koncerty na Skalkách a výstava, která připomene 400 let tak zvané Španělské bitvy.

Nový Jičín i letos upustil od pořádání Slavnosti města, která byla plánována na 3. a 4. září. Největší kulturní akci, jejíž tradice sahá k roku 1993, neumožní zrealizovat vládní proticovidová omezení.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to samozřejmě zpráva, která se vůbec neříká dobře, ale vzhledem k opatřením, která jsou momentálně platná, tak jsme byli bohužel i letos nuceni slavnost zrušit. Odložili jsme to rozhodnutí na nejzazší možnou dobu, což bylo kolem 15. července, protože to je i termín, kdy musíme vystupujícím kapelám a spolkům říct, jestli budou vystupovat.”

Rozhodnutí vycházelo z platného nařízení vlády, to omezuje účast lidí na slavnosti na tisíc osob a nic v tuto chvíli nenaznačovalo, že by se situace mělo změnit. Do centra města přitom obvykle při konání slavnosti proudí kolem 15 tisíc lidí a vstup na náměstí se omezit nedá.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Nicméně došlo k dohodě, že Novojičínské léto Novojičíňákům prodloužíme, budeme dva dny konat koncerty v amfiteátru na Skalkách, a také se budeme snažit uspořádat zábavný program pro děti.”

Na Skalkách, s omezenou kapacitou, se uskuteční koncerty kapely MIRAI, Vašo Patejdla nebo Jiřího Korna. Na Staré poště bude výstava, která připomene původní zamýšlené téma slavnosti - 400 let krvavé bitvy.
---

Děti se učily správně pečovat o pejsky

Jak se správně starat o pejska? A co všechno se s ním dá dělat? Nejen to se dozvěděly děti v rámci jednoho z programů akce Prázdniny ve městě, které pravidelně každý rok pořádá Středisko volného času Klíč ve Frýdku-Místku. Letos je pro děti v plánu celkem 57 akcí.

Pes je nejlepší přítel člověka. Je třeba ho ale dobře vycvičit, správně se o něj starat a hezky se k němu chovat. To se dozvěděly i děti ve Frýdku-Místku, které se zúčastnily akce Den se psem.

Anketa: 1.) "Nejvíce jsme se naučili, jak se starat o pejska. Co si pro něj máme připravit, když si ho dovezeme z útulku a další takové věci. Třeba, odkud je lepší si ho koupit a jak se o něj starat a jak si s ním hrát." 2.) "Vyplňovali jsme třeba kvíz o plemenech a učili jsme se i části těla. Taky jsme se seznamovali s různými typy hřebenů a pak jsme používali i tu čichací dečku."

Akce byla součástí programu Prázdniny ve městě. Pro děti ji připravilo Středisko volného času Klíč ve spolupráci s cvičitelkou psů.

Veronika Nováková, cvičitelka psů: "Pro děti jsem připravila výřez psích sportů. Jak se má pečovat o psy, jak vypadá den se psem. Aby věděli, že pes je stvoření, o které se musejí starat. Že se každý den krmí, že se má česat, že se psem se dá vlastně vytvářet plno aktivit a že to vlastně není jenom tvor, který leží doma na zahradě a že ho můžou zapojit do každodenního života, chodu, že to super parťák na všechno."

Anketa: 3.) "Jak házet frisbee, naučili jsme se tady házet pejskovi frisbee."  – Co se ti nejvíc líbilo? – "Jak jsme házeli pejskovi frisbee a back a cik." 4.) "Házeli jsme fresbee i do koše a tak. Házeli jsme pejskovi frisbee, různé cviky, česali jsme pejska a nejvíc mě bavilo asi házet pejskovi frisbee."

Veronika Nováková, cvičitelka psů: "Jsme zvolili sport dog frisbee, kdy se děti prvně naučily, jak házet talíř a pak si všichni mohli vyzkoušet nějaké základní věci. Hodit talíř pejskovi, nějaký ten základní trik. Ať zjistí, co a jak se s tím pejskem dá dělat a jak fungovat."

Centrum volného času si na letošní prázdniny připravilo pro děti 57 akcí.

Kamila Sikorová, pedagog volného času SVČ Klíč F-M: "Z akcí, které nás teď čekají, tak bude například párová akrobacie pro děti, kde si vyzkouší gymnastické prvky. Dále nás čeká Nerfkový turnaj a spousty výtvarných technik, budou navlékat korálky."

Ve spolupráci se strážníky absolvují děti také výuku na dopravním hřišti a s hasiči se podívají na hasičskou zbrojnici.

Kamila Sikorová, pedagog volného času SVČ Klíč F-M: "Mohou se přihlašovat děti od šesti do patnácti let. Některé akce se musí vlivem podmínek, které jsou teď nastavené, přihlašovat předem. Některé jsou volně přístupné."

Kromě jednodenních akcí z programu Prázdniny ve městě, probíhá také celá řada příměstských i pobytových táborů. Na některé lze ještě děti dodatečně přihlásit. Podrobnosti najdete na webu střediska volného času.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry