Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Zaplavený Bohumín přečkal nejhorší noc, od větší katastrofy ho uchránily přehrady
  • V Ostravě se protrhla hráz Odry na soutoku s Opavou
  • Povodně ve Slezské nejvíce postihly Koblov a Antošovice
  • Povodňová situace v MOb Ostrava-Jih se uklidnila
  • Situace v krnovské nemocnici
  • Havířovu nejvíce potíží způsobila řeka Lučina

Zaplavený Bohumín přečkal nejhorší noc, od větší katastrofy ho uchránily přehrady

Nejhorší noc od roku 1997 má za sebou město Bohumín. Vybřežená řeka Odra zaplavila téměř celé město a lidé si navíc museli poradit s výpadkem v dodávce elektrické energie. Od větší katastrofy město zachránily přehrady.

Nejen Bohumín, ale také další obce a města, které se nacházejí pod přehradními nádržemi, mohla postihnout mnohem horší povodeň. Vodohospodářům se však podařilo v přehradách zadržet obrovské množství vody, která by jinak na dolních tocích způsobila katastrofu. 

Ještě v neděli dopoledne se předpokládalo, že se do Bohumína přivalí vlna, která bude mít až 1800 kubických metrů vody za sekundu. Nakonec to bylo jen zhruba 1200 kubíků, což znamenalo nižší hladinu v ulicích. 

Břetislav Tureček, technický ředitel Povodí Odry: “Klíčovou úlohou od počátku té situace hraje vodohospodářská soustava Povodí Odry. Všechny nádrže byly uvolněny před nástupem srážek a povodní, takže velice výrazně a prakticky dokázaly nás udržet nad vodou, byť ta voda je všude jinde, ale pod těmi nádržemi jsou minimální průtoky. Dá se říct, že nebýt této soustavy, tak opravdu plaveme po nos, respektive už neplaveme."

Například do Těrlické přehrady v nejkritičtějším okamžiku přitékalo více než 130 kubických metrů vody za sekundu, dolů pod hráz neodtékalo téměř nic. Všechna voda, která by mohla ohrozit Albrechtice, Dětmarovice a následně i Bohumín tak zůstala v přehradě. 

David Biegun (Naše Těrlicko), starosta Těrlicka: “Zhruba v půl druhé ráno jsme byli nuceni vyhlásit 3. povodňový stupeň, což s sebou také nese tu věc, že jsme museli evakuovat celou chatovou oblast, respektive jsme všechny chataře informovali o povinnosti se evakuovat. Někteří bohužel odmítli a celá situace se ještě navíc zkomplikovala, protože dnes v noci nebo nad ránem si Stonávka zapsala nové hodnoty historické a to celkovou výšku 416 centimetrů hladiny a průtok byl přes 130 metrů krychlových. Tyto bohužel velké hodnoty znamenaly, že jsme byli nuceni i ty, kteří nechtěli o o půl druhé ráno opustit své chaty, nebo nebo obydlí, tak jsme je museli nakonec evakuovat pomoci člunu."

Od větší katastrofy byl díky přehradám uchráněn i Frýdek-Místek. Vodohospodáři totiž odklonili část vody z Beskyd, která by se hrnula do města Ostravicí. 

Břetislav Tureček, technický ředitel Povodí Odry: “Aby se odlehčilo povodňové vlně na Frýdek-Místek, tak se využilo kapacity Žermanického přivaděče. Z Morávky se odvádělo 50 kubíků do Žermanic, která na to byla připravená a tím pádem se snížila kulminační vlna. To byl další prvek té soustavy, který zafungoval v pravý čas a tak, jak měl."

V neděli už museli vodohospodáři začít přehrady opět odpouštět. Podle propočtů však voda z nádrží hladiny řek nezvýší. 

---

V Ostravě se protrhla hráz Odry na soutoku s Opavou

Ostrava čelí extrémní povodni. V pondělí se protrhla hráz řeky Odry na soutoku s Opavou. Vznikla tak další mohutná řeka, která se valila přímo do Přívozu a části Mariánských Hor a zpětně i do Nové Vsi. Tisíce lidí musely být evakuovány. Hasiči se s vojáky pokusili průrvu uzavřít pomocí pytlů s pískem.

Krnov, Opava a od pondělka také Ostrava jsou v Moravskoslezském kraji nejhůře zasažené lokality. Záchranné složky se snaží pomoci lidem, které voda odřízla a hrozí jim zatopení. Evakuovány už byly tisíce lidí.

Josef Bělica (ANO) hejtman MS kraje: "V Krnově a Opavě je situace stabilizovaná. Opava kulminuje, bohužel z těch toků kulminuje nejdéle a je to vlastně i součást problému, kterému čelíme tady v Ostravě." 

Ostrava, která bojovala v neděli za záchranu Nové Vsi bohužel obstála jen napůl. Hráz sice vydržela ale protrhl se břeh na soutoku s Opavou, kde vznikla asi 50 metrová průrva. Vznikla tak řeka s průtokem podobným, jako má běžně Odra a obrovské množství vody se valilo do Přívozu, Mariánských Hor a zpětně i do Nové Vsi. 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Touhle trhlinou se nám voda dostává jednak zpětně do Nové Vsi, kterou jsme včera pracně zachraňovali o dva km výše. Ta voda se nám rozlévá do pravého břehu a vrací se nám z té severní části zpátky do Nové Vsi, takže ta spodní část je už pod vodou." 

Vedení Ostravy se s hasiči dohodlo na unikátním řešení, kdy průrvu v hrázi mají ucpat pytle s pískem. 

David Kareš, velitel Záchranného útvaru HZS ČR: "Do toho místa shodíme big bagy s pískem jestli pomůžou. Využijeme k tomu Hidrokon HK 240, která má opravdu dlouhé rameno, na které uvážeme ty pytle s pískem." 

Voda už bohužel mezitím zaplavila řadu domů ale i průmyslové podniky.  

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Opava protéká rovně, protíná Odru a teče směrem na Přívoz, kde kromě evakuace lidí, jsou všechny průmyslové zdroje Ostravy. Na vstupu u chemičky už je 1,8 metrů vody, koksovna 1 - 1,5 metrů. V koksovně ale žádné riziko nehrozí." 

Povodně bohužel velmi komplikují také dopravu po celém městě. Silnice jsou na řadě míst uzavřené a situace se neustále mění. 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Dobrá zpráva je, že se nám podařilo zprůjezdnit Rudnou přes Odru a doufám, že už by to tak mohlo zůstat. Nicméně chtěl bych poprosit všechny řidiče, kteří do Ostravy do centra nemusí, ať nejezdí. 

Obyvatelé Ostravy mohou v problémech využít bezplatnou zelenou linku 800 700 650  a nebo mobilní číslo 739 680 921. Pracovníci magistrátu poradí například evakuovaným s noclehem nebo kde požádat o pomoc v případě poničení majetku. 


Pracovníci Sociopointu ostravského magistrátu poskytnou informace např. v následujících oblastech:

---

Povodně ve Slezské nejvíce postihly Koblov a Antošovice

Stejně jako většina Ostravy a Moravskoslezského kraje se ani Slezská Ostrava nevyhnula záplavám, souvisejícím s dlouhotrvajícími intenzivními dešti. Zasaženy byly hlavně části Koblov a Antošovice, které přímo sousedí s řekou Odrou. Lidé museli opustit své domovy a několik desítek nemovitostí skončilo pod vodou. Momentálně už hladina Odry ve Slezské Ostravě klesá.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Co nás překvapilo, bylo, že protichůdně k předpovědím meteorologů a Povodí Odry došlo k výraznému a rychlému nárůstu hladiny řeky Odry, a to dokonce tak, že překročila hráz, která se nachází mezi Koblovem a Antošovicemi."

V Antošovicích museli dokonce hasiči opustit vysokokapacitní čerpadlo, protože hrozilo jeho zatopení. V sobotu ráno byla proto v některých částech Koblova nařízena evakuace a v neděli byli preventivně evakuováni také obyvatelé zhruba padesáti domů v části Žabník. Koblovští dobrovolní hasiči společně s dobrovolníky postavili zároveň v neděli odpoledne taky protipovodňovou hráz z pytlů s pískem, aby na Žabníku zabránili škodám na nemovitostech.

Pavel Kopiš, velitel jednotky SDH Koblov: "Staráme se i o zadní část Koblova směrem na Antošovice, která je de facto celá evakuovaná a domy jsou tam pod vodou. Tam probíhala evakuace zhruba od půl šesté od rána."

První přeliv přes hráz byl právě v zadní části Koblova v nedělních ranních hodinách. V průběhu dne se pak čekalo na možnou další kulminaci řeky Odry. Provizorní hráz na Žabníku naštěstí vydržela i noc z neděle na pondělí a momentálně už hladina řeky ve Slezské Ostravě klesá. V průběhu dalších dní se bude čekat na její opadnutí, aby mohlo začít zjišťování a zajišťování škod.

---

Povodňová situace v MOb Ostrava-Jih se uklidnila

O víkendu zažila Ostrava-Jih, stejně jako zbytek republiky, extrémní srážky, které trvaly od čtvrtku až do nedělního rána, a přinesly vážné škody.

V porovnání s jinými částmi Ostravy a kraje nebyl obvod Ostrava-Jih zasažen tak vážně, přesto museli pracovníci Technických služeb ve spolupráci s hasiči SDH Ostrava-Zábřeh, povodňovou komisí a členy IZS řešit po celý víkend následky silného větru a extrémních srážek.

Monitorovaly se riziková místa v okolí řek Odra a Ostravice, a také menší toky jako Zábřežka a Výškovický potok. Povodňová komise opět vyzvala obyvatele, aby nevstupovali do parků, lesů a nebezpečných oblastí. Řešily se zejména popadané stromy, odčerpávání vody – nejen ze sklepů, ale například také ze střechy objektu na ulici Mitušova v Hrabůvce, čištění vpustí a ochrana objektů před zaplavením. Kromě technických zásahů bylo nutné uzavřít několik komunikací, včetně frekventované ulice Rudná a dále ulic K Odře, Husarova a Říční. Aktuální dopravní informace lidé naleznou na stránkách: , a .

Všechny školy i školky na území obvodu budou v pondělí otevřené. Pro děti z MŠ Předškolní, kde vítr strhl střechu budovy, jsou zajištěny náhradní prostory na ZŠ Šeříkově. Voda také pronikla do ZŠ Kosmonautů 13, ale díky zásahu integrovaných složek se podařilo zabránit větším škodám.

Jak uvedl v neděli starosta obvodu Martin Bednář: „Celou sobotu a noc na dnešek komunikuji se složkami IZS, vedením města, kolegy i řadou z vás. Navzájem si pomáháme, jak to v rámci možností jde. Chci opravdu moc poděkovat všem složkám IZS, které se na zdolávání následků extrémních srážek podílejí - hasičům, policistům, strážníkům, záchranářům. Jsem také rád za množství nabídek na pomoc od dobrovolníků.“

Nedělní večer přinesl pozitivnější zprávy. Situace se stabilizovala a z centrální hasičské stanice v Ostravě-Zábřehu již vyjel na pomoc do města Krnova konvoj s potravinami, materiálem, pohonnými hmotami a také elektrocentrálou pro zdejší nemocnici. V konvoji byly evakuační Tatry a dva nosiče kontejnerů.

---

Havířovu nejvíce potíží způsobila řeka Lučina

Řeka Lučina i menší Sušanka zatopily v Havířově během víkendu několik ulic, a to i těch, které jsou hlavními tahy. Cesty musely být uzavřené, ale nemuselo dojít žádným evakuacím a naštěstí nebyl ani nikdo zraněn.

Takto to vypadalo během víkendu v okolí vlakového nádraží v Havířově. Podjezd do městské části Šumbark byl zcela zatopen. Voda z řeky Lučiny se vylila i na Ostravskou ulici, která musela být rovněž uzavřena a nejen ta.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora Havířova: “Největší škody byly v oblasti Dolních Datyní, kde se vylila řeka Lučina, to znamená, že čtvrť Dolní Datyně byla od Havířova skoro odříznuta."

Město řeší i nepochopitelný vandalismus v centru města.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora Havířova: “Dostal jsem informaci, že bylo u Jitřenky neznámými pachateli nahozeno do těch otevřených vpustí kanálových dopravní značení, které přispěly k tomu, že tyto kanály byly opět zacpány." 

Technické služby nasadili během povodní do ulic veškerou techniku i zaměstnance.

Václav Zyder, náměstek Technických služeb Havířov: "Situace se razantně změnila brzy ráno v sobotu, kdy se začal zatápět podjezd u vlakového nádraží. Tam došlo i zatopení jednoho vozu, které vjelo do té laguny, auto bylo vyproštěno. Bohužel hladina šla tak vysoko, jako ještě nikdy. To bylo zapříčiněno tím, že řeka Lučina se zvedla a voda, která procházela kanalizací zpět, tak přispěla k tomu zatopení."

Odklízení nánosu bahna z podjedu dalo v pondělí dopoledne pracovníkům zabrat. Zprůjezdnit se silnici podařilo v odpoledních hodinách.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
16. září 2024, 18:00

Zaplavený Bohumín přečkal nejhorší noc, od větší katastrofy ho uchránily přehrady

Nejhorší noc od roku 1997 má za sebou město Bohumín. Vybřežená řeka Odra zaplavila téměř celé město a lidé si navíc museli poradit s výpadkem v dodávce elektrické energie. Od větší katastrofy město zachránily přehrady.

Nejen Bohumín, ale také další obce a města, které se nacházejí pod přehradními nádržemi, mohla postihnout mnohem horší povodeň. Vodohospodářům se však podařilo v přehradách zadržet obrovské množství vody, která by jinak na dolních tocích způsobila katastrofu. 

Ještě v neděli dopoledne se předpokládalo, že se do Bohumína přivalí vlna, která bude mít až 1800 kubických metrů vody za sekundu. Nakonec to bylo jen zhruba 1200 kubíků, což znamenalo nižší hladinu v ulicích. 

Břetislav Tureček, technický ředitel Povodí Odry: “Klíčovou úlohou od počátku té situace hraje vodohospodářská soustava Povodí Odry. Všechny nádrže byly uvolněny před nástupem srážek a povodní, takže velice výrazně a prakticky dokázaly nás udržet nad vodou, byť ta voda je všude jinde, ale pod těmi nádržemi jsou minimální průtoky. Dá se říct, že nebýt této soustavy, tak opravdu plaveme po nos, respektive už neplaveme."

Například do Těrlické přehrady v nejkritičtějším okamžiku přitékalo více než 130 kubických metrů vody za sekundu, dolů pod hráz neodtékalo téměř nic. Všechna voda, která by mohla ohrozit Albrechtice, Dětmarovice a následně i Bohumín tak zůstala v přehradě. 

David Biegun (Naše Těrlicko), starosta Těrlicka: “Zhruba v půl druhé ráno jsme byli nuceni vyhlásit 3. povodňový stupeň, což s sebou také nese tu věc, že jsme museli evakuovat celou chatovou oblast, respektive jsme všechny chataře informovali o povinnosti se evakuovat. Někteří bohužel odmítli a celá situace se ještě navíc zkomplikovala, protože dnes v noci nebo nad ránem si Stonávka zapsala nové hodnoty historické a to celkovou výšku 416 centimetrů hladiny a průtok byl přes 130 metrů krychlových. Tyto bohužel velké hodnoty znamenaly, že jsme byli nuceni i ty, kteří nechtěli o o půl druhé ráno opustit své chaty, nebo nebo obydlí, tak jsme je museli nakonec evakuovat pomoci člunu."

Od větší katastrofy byl díky přehradám uchráněn i Frýdek-Místek. Vodohospodáři totiž odklonili část vody z Beskyd, která by se hrnula do města Ostravicí. 

Břetislav Tureček, technický ředitel Povodí Odry: “Aby se odlehčilo povodňové vlně na Frýdek-Místek, tak se využilo kapacity Žermanického přivaděče. Z Morávky se odvádělo 50 kubíků do Žermanic, která na to byla připravená a tím pádem se snížila kulminační vlna. To byl další prvek té soustavy, který zafungoval v pravý čas a tak, jak měl."

V neděli už museli vodohospodáři začít přehrady opět odpouštět. Podle propočtů však voda z nádrží hladiny řek nezvýší. 

---

V Ostravě se protrhla hráz Odry na soutoku s Opavou

Ostrava čelí extrémní povodni. V pondělí se protrhla hráz řeky Odry na soutoku s Opavou. Vznikla tak další mohutná řeka, která se valila přímo do Přívozu a části Mariánských Hor a zpětně i do Nové Vsi. Tisíce lidí musely být evakuovány. Hasiči se s vojáky pokusili průrvu uzavřít pomocí pytlů s pískem.

Krnov, Opava a od pondělka také Ostrava jsou v Moravskoslezském kraji nejhůře zasažené lokality. Záchranné složky se snaží pomoci lidem, které voda odřízla a hrozí jim zatopení. Evakuovány už byly tisíce lidí.

Josef Bělica (ANO) hejtman MS kraje: "V Krnově a Opavě je situace stabilizovaná. Opava kulminuje, bohužel z těch toků kulminuje nejdéle a je to vlastně i součást problému, kterému čelíme tady v Ostravě." 

Ostrava, která bojovala v neděli za záchranu Nové Vsi bohužel obstála jen napůl. Hráz sice vydržela ale protrhl se břeh na soutoku s Opavou, kde vznikla asi 50 metrová průrva. Vznikla tak řeka s průtokem podobným, jako má běžně Odra a obrovské množství vody se valilo do Přívozu, Mariánských Hor a zpětně i do Nové Vsi. 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Touhle trhlinou se nám voda dostává jednak zpětně do Nové Vsi, kterou jsme včera pracně zachraňovali o dva km výše. Ta voda se nám rozlévá do pravého břehu a vrací se nám z té severní části zpátky do Nové Vsi, takže ta spodní část je už pod vodou." 

Vedení Ostravy se s hasiči dohodlo na unikátním řešení, kdy průrvu v hrázi mají ucpat pytle s pískem. 

David Kareš, velitel Záchranného útvaru HZS ČR: "Do toho místa shodíme big bagy s pískem jestli pomůžou. Využijeme k tomu Hidrokon HK 240, která má opravdu dlouhé rameno, na které uvážeme ty pytle s pískem." 

Voda už bohužel mezitím zaplavila řadu domů ale i průmyslové podniky.  

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Opava protéká rovně, protíná Odru a teče směrem na Přívoz, kde kromě evakuace lidí, jsou všechny průmyslové zdroje Ostravy. Na vstupu u chemičky už je 1,8 metrů vody, koksovna 1 - 1,5 metrů. V koksovně ale žádné riziko nehrozí." 

Povodně bohužel velmi komplikují také dopravu po celém městě. Silnice jsou na řadě míst uzavřené a situace se neustále mění. 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Dobrá zpráva je, že se nám podařilo zprůjezdnit Rudnou přes Odru a doufám, že už by to tak mohlo zůstat. Nicméně chtěl bych poprosit všechny řidiče, kteří do Ostravy do centra nemusí, ať nejezdí. 

Obyvatelé Ostravy mohou v problémech využít bezplatnou zelenou linku 800 700 650  a nebo mobilní číslo 739 680 921. Pracovníci magistrátu poradí například evakuovaným s noclehem nebo kde požádat o pomoc v případě poničení majetku. 


Pracovníci Sociopointu ostravského magistrátu poskytnou informace např. v následujících oblastech:

---

Povodně ve Slezské nejvíce postihly Koblov a Antošovice

Stejně jako většina Ostravy a Moravskoslezského kraje se ani Slezská Ostrava nevyhnula záplavám, souvisejícím s dlouhotrvajícími intenzivními dešti. Zasaženy byly hlavně části Koblov a Antošovice, které přímo sousedí s řekou Odrou. Lidé museli opustit své domovy a několik desítek nemovitostí skončilo pod vodou. Momentálně už hladina Odry ve Slezské Ostravě klesá.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Co nás překvapilo, bylo, že protichůdně k předpovědím meteorologů a Povodí Odry došlo k výraznému a rychlému nárůstu hladiny řeky Odry, a to dokonce tak, že překročila hráz, která se nachází mezi Koblovem a Antošovicemi."

V Antošovicích museli dokonce hasiči opustit vysokokapacitní čerpadlo, protože hrozilo jeho zatopení. V sobotu ráno byla proto v některých částech Koblova nařízena evakuace a v neděli byli preventivně evakuováni také obyvatelé zhruba padesáti domů v části Žabník. Koblovští dobrovolní hasiči společně s dobrovolníky postavili zároveň v neděli odpoledne taky protipovodňovou hráz z pytlů s pískem, aby na Žabníku zabránili škodám na nemovitostech.

Pavel Kopiš, velitel jednotky SDH Koblov: "Staráme se i o zadní část Koblova směrem na Antošovice, která je de facto celá evakuovaná a domy jsou tam pod vodou. Tam probíhala evakuace zhruba od půl šesté od rána."

První přeliv přes hráz byl právě v zadní části Koblova v nedělních ranních hodinách. V průběhu dne se pak čekalo na možnou další kulminaci řeky Odry. Provizorní hráz na Žabníku naštěstí vydržela i noc z neděle na pondělí a momentálně už hladina řeky ve Slezské Ostravě klesá. V průběhu dalších dní se bude čekat na její opadnutí, aby mohlo začít zjišťování a zajišťování škod.

---

Povodňová situace v MOb Ostrava-Jih se uklidnila

O víkendu zažila Ostrava-Jih, stejně jako zbytek republiky, extrémní srážky, které trvaly od čtvrtku až do nedělního rána, a přinesly vážné škody.

V porovnání s jinými částmi Ostravy a kraje nebyl obvod Ostrava-Jih zasažen tak vážně, přesto museli pracovníci Technických služeb ve spolupráci s hasiči SDH Ostrava-Zábřeh, povodňovou komisí a členy IZS řešit po celý víkend následky silného větru a extrémních srážek.

Monitorovaly se riziková místa v okolí řek Odra a Ostravice, a také menší toky jako Zábřežka a Výškovický potok. Povodňová komise opět vyzvala obyvatele, aby nevstupovali do parků, lesů a nebezpečných oblastí. Řešily se zejména popadané stromy, odčerpávání vody – nejen ze sklepů, ale například také ze střechy objektu na ulici Mitušova v Hrabůvce, čištění vpustí a ochrana objektů před zaplavením. Kromě technických zásahů bylo nutné uzavřít několik komunikací, včetně frekventované ulice Rudná a dále ulic K Odře, Husarova a Říční. Aktuální dopravní informace lidé naleznou na stránkách: , a .

Všechny školy i školky na území obvodu budou v pondělí otevřené. Pro děti z MŠ Předškolní, kde vítr strhl střechu budovy, jsou zajištěny náhradní prostory na ZŠ Šeříkově. Voda také pronikla do ZŠ Kosmonautů 13, ale díky zásahu integrovaných složek se podařilo zabránit větším škodám.

Jak uvedl v neděli starosta obvodu Martin Bednář: „Celou sobotu a noc na dnešek komunikuji se složkami IZS, vedením města, kolegy i řadou z vás. Navzájem si pomáháme, jak to v rámci možností jde. Chci opravdu moc poděkovat všem složkám IZS, které se na zdolávání následků extrémních srážek podílejí - hasičům, policistům, strážníkům, záchranářům. Jsem také rád za množství nabídek na pomoc od dobrovolníků.“

Nedělní večer přinesl pozitivnější zprávy. Situace se stabilizovala a z centrální hasičské stanice v Ostravě-Zábřehu již vyjel na pomoc do města Krnova konvoj s potravinami, materiálem, pohonnými hmotami a také elektrocentrálou pro zdejší nemocnici. V konvoji byly evakuační Tatry a dva nosiče kontejnerů.

---

Havířovu nejvíce potíží způsobila řeka Lučina

Řeka Lučina i menší Sušanka zatopily v Havířově během víkendu několik ulic, a to i těch, které jsou hlavními tahy. Cesty musely být uzavřené, ale nemuselo dojít žádným evakuacím a naštěstí nebyl ani nikdo zraněn.

Takto to vypadalo během víkendu v okolí vlakového nádraží v Havířově. Podjezd do městské části Šumbark byl zcela zatopen. Voda z řeky Lučiny se vylila i na Ostravskou ulici, která musela být rovněž uzavřena a nejen ta.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora Havířova: “Největší škody byly v oblasti Dolních Datyní, kde se vylila řeka Lučina, to znamená, že čtvrť Dolní Datyně byla od Havířova skoro odříznuta."

Město řeší i nepochopitelný vandalismus v centru města.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora Havířova: “Dostal jsem informaci, že bylo u Jitřenky neznámými pachateli nahozeno do těch otevřených vpustí kanálových dopravní značení, které přispěly k tomu, že tyto kanály byly opět zacpány." 

Technické služby nasadili během povodní do ulic veškerou techniku i zaměstnance.

Václav Zyder, náměstek Technických služeb Havířov: "Situace se razantně změnila brzy ráno v sobotu, kdy se začal zatápět podjezd u vlakového nádraží. Tam došlo i zatopení jednoho vozu, které vjelo do té laguny, auto bylo vyproštěno. Bohužel hladina šla tak vysoko, jako ještě nikdy. To bylo zapříčiněno tím, že řeka Lučina se zvedla a voda, která procházela kanalizací zpět, tak přispěla k tomu zatopení."

Odklízení nánosu bahna z podjedu dalo v pondělí dopoledne pracovníkům zabrat. Zprůjezdnit se silnici podařilo v odpoledních hodinách.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-16-09-2024-18-00