Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nemocnice zřizují další lůžka pro COVID pacienty
  • Opatření způsobila velké problémy v dětských domovech
  • Dodržujte opatření! Nemocných opět razantně přibývá
  • Fotbalový stadion v Novém Jičíně pokryl nový trávník
  • Světový ženský tenis se vrací do Ostravy, bohužel bez Petry Kvitové

Nemocnice zřizují další lůžka pro COVID pacienty

Nemocnice v Moravskoslezském kraji zareagovaly na nová opatření vlády a připravily další lůžka pro pacienty s onemocněním Covid-19. Většina z nich také hledá personální posily.

Vzhledem k vývoji epidemiologické situace v České republice připravují nemocnice v kraji další kapacity pro COVID pozitivní pacienty.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: "Máme v této době nyní vyčleněno pro pacienty s COVID pozitivitou 74 lůžek standartních a 24 lůžek intenzivní péče. V případě potřeby rozšíření umíme rozšířit cca o 40-50 lůžek."

Vedení FNO před pár dny také oslovilo studenty ze střední zdravotnické školy i ostravské a opavské univerzity s prosbou o výpomoc.

Andrea Polanská, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči FNO: "Zhruba pět desítek studentů přijímáme a to především na pracoviště, kde nejsou hospitalizovaní pacienti s Covid-19."

Podobně jsou na tom i další nemocnice, například v Havířově nebo Karviné.

Irma Kaňová, mluvčí NsP Havířov: "Jsme dali na sociální sítě výzvu, že prosíme všechny zdravotníky v záloze, aby se nám ozvali, my si tvoříme databázi kontaktů."

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "V tuto chvíli nám nejvíce pomůžou ti,  kteří by pomohli s pacienty přímo u lůžek, tzn. ti, kteří mohou vykonávat ošetřovatelskou péči, mají zdravotnické vzdělání nebo jsou studenty zdravotnických škol."

Od 14. října také nemocnice postupně redukují plánované operační programy tam, kde je možný odklad. Akutní a neodkladná péče je nadále všude zajištěna.

---

Opatření způsobila velké problémy v dětských domovech

Při vyhlášení opatření ministerstvo školství zřejmě nedomyslelo dopady, které budou mít na dětské domovy. Alespoň tak to vnímají ředitelé. Vychovatelé musí být v práci celé dny na úkor svých rodin, děti nemají počítače pro on-line výuku. Problémů je ale daleko více.

Vychovatelé v dětském domově v Havířově chodí do práce od 13 do 21 hodin, protože v dopoledních hodinách jsou děti ve škole. Nyní jsou ale “doma” na distanční výuce. To znamená, že vychovatel musí být s dětmi celý den.

A další problém. V domově mají jen omezený počet počítačů. Děti tak nemohou být připojené se svou školou na on-line výuce. Zvládnou učivo i s osmi dětmi různého věku ve skupině, je velice náročné.

Alena Zedníková, vychovatelka: "Protože, když si vezmete, že každé dítě je teď ve vyučování a má se učit a vy tady máte takto tři děti, tak musíte vždy ty dva něčím zabavit, třeba procvičováním, které si pro ně připravíme dopředu a můžu se věnovat jednomu dítěti.”

anketa: “Já jsem se zatím neučila nic, protože paní učitelka má teď výuku s děckama a my teď procvičujeme to co máme v učebnicích a přepisujeme to do sešitu a potom odpoledne začneme dělat tu naši školu.”

Ministerstvo školství nevydalo pro domovy ani opatření, která by umožňovala snížit riziko šíření nákazy. Domov tak ze zákona musí umožnit návštěvy rodičů, děti mohou trávit svůj volný čas kdekoliv venku. Pokud by někdo onemocněl, nemají izolační pokoje, nemají kým nahradit vychovatele. Jedinou podporu ředitelé vnímají ze strany zřizovatele, což je kraj.

---

Dodržujte opatření! Nemocných opět razantně přibývá

Počet pozitivních opět extrémně roste. Nemocnice ve Frýdku-Místku vytváří další oddělení pro Covidové pacienty, chybí zdravotníci a hledají se dobrovolníci. Zástupci nemocnice, hygieny i magistrátu proto vyzývají veřejnost, aby dodržovala mimořádná opatření.

Situace je mnohem vážnější, než si je ochotna část veřejnosti připustit. Nemocnice ve Frýdku-Místku zaznamenala v posledním týdnu obrovský nárůst zachycených případů, i lidí, kteří vyžadují péči přímo v nemocnici.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ta situace je pokud řeknu vážná, tak to je slabé slovo, ona začíná být kritická. Dneska celé ARO sedmilůžkové už je jenom pro covidové pacienty, máme tam 6 pacientů, kteří jsou na ventilátoru a potřebují tu velmi intenzivní péči a jednoho pacienta máme na interní JIPce, protože už se na ARO nevlezl."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Musím říci, že v porovnání s Českou republikou jsme na tom lépe, a to je způsobeno tím, že se u nás nosily i o prázdninách roušky na rozdíl od zbytku republiky. Nicméně ten stav začíná lidově řečeno houstnout, opravdu těch případů přibývá, například jenom za minulý týden pátek v tom odchytném místě sběrném ve frýdecké nemocnici měli 61 pozitivních případů a v pondělí pak jich bylo dalších 40, to znamená ten nárůst je tady enormní a dá se předpokládat, že i do budoucna ty čísla budou růst."

Ve speciálně vyčleněném pavilonu T má nemocnice z 26 lůžek pro covidové pacienty obsazeno 22. Pacienti mají navíc mnohem horší průběhy nemoci, než tomu bylo na jaře v první vlně.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Připravujeme se na víkend, kdy chystáme otevření dalších lůžek, protože předpokládáme, že z toho minulého týdne, při tom velkém počtu záchytů budou indikováni další pacienti, kteří budou potřebovat standardně nebo akutní intenzivní péči. Ten druhý problém je problém nemocnosti zdravotníků. Dneska máme nemocných na Covid to znamená pozitivních 5 lékařů a 16 nelékařských zdravotnických pracovníků."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Opravdu ty případy jsou již vážnější, není to v uvozovkách tak lehké, jak to bylo v tom březnu. Pacientů přibývá, přibývá i vážnost těch případů a tady bych chtěl všechny vyzvat a poprosit, aby dodržovali pravidla, nosili roušky, udržovali rozestupy a všechna hygienická opatření."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Já musím upozornit na to, že my pořád slyšíme, že lidé jsou nemocní, že přicházejí s Covidem, že ten Covid je nějaká sekundární nemoc. Musím říct, že bohužel my léčíme lidi na covid a pokud ti lidé umřou, tak umřou na Covid, neumřou s Covidem, takže bych byl rád, aby ten apel zazněl, aby si to lidi uvědomili."

Nemocnice začíná mít problém s poskytováním klasické péče. Od čtvrtku tak ruší některé naplánované operace. Z šesti operačních sálů se bude nyní operovat jenom na čtyřech.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "O všechny akutní operace se postaráme, ale část elektivních výkonů se už dělat nebude a od pátku uzavíráme některá oddělení, abychom byli schopni ten zdravotnický personál, který je zdravý, přesunout na ty pozice, kde je potřeba se starat o akutní pacienty."

Hledají se také dobrovolníci, především z řad současných i bývalých lékařů a zdravotníků, či studentů zdravotnických oborů, kteří by mohli nastoupit okamžitě na výpomoc.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V současné době se nám přihlásilo asi dvacet dobrovolníků, ne všichni s tím zdravotnickým vzděláním, to jsou dobrovolníci, kteří přicházejí, ale my je využijeme třeba na triáž, kterou máme tady v budově nebo do stanu, kde mohou dělat administrativní činnost. Pokud by někdo měl zájem a chuť, tak určitě budeme velmi rádi a ta situace je taková, že je budeme hodně potřebovat."

Pomocnou ruku nabídl i magistrát, který je ochoten v případě nouze, tak jako tomu bylo na jaře, poslat do nemocnice zaměstnance školních kuchyní.

---

Fotbalový stadion v Novém Jičíně pokryl nový trávník

Téměř šedesát let starý fotbalový stadion v Novém Jičíně se mění v moderní sportoviště. Položena už je nová travnatá plocha a škváru v atletických sektorech nahradí tartan. Rekonstrukci tělovýchovná jednota financuje z dotace státu a z peněz města.

Přestavba areálu letního stadionu v Novém Jičíně začala v červnu. Teď už je zhruba z 80 procent hotova. Uprostřed je položen nový přírodní trávník, pod kterým je vybudován umělý zavlažovací systém.

Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: “Travnatá plocha je ve finální podobě. Další stavbou je atletická dráha a sektory. Ta je momentálně v jedné vrstvě asfaltové směsi, na ni bude položena ještě jedna vrstva a pak položen tartan.”

Oprava fotbalového trávníku včetně atletických sektorů, které jsou majetkem tělovýchovné jednoty, přijde na 36 a půl milionu korun. 70 procent částky pokryje dotace ministerstva školství, zbytek prostředků, 13 a půl milionu korun, platí město.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Byť je tělovýchovná jednota spolkem, který nezřizuje město Nový Jičín, tak jsme si vědomi té situace, že spousta sportovišť je ve vlastnictví právě tělovýchovné jednoty, ale sportují na nich nejen členové sportovních oddílů, ale i neorganizovaná sportovní veřejnost.”

V areálu ještě zbývá nainstalovat část zastřešeného sezení. Hlavní divácká zóna prochází jen kosmetickým zásahem.

Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: “Došlo ke strhání těch původních šedesát let starých lavic. I na tribunu budou po zednické vysprávce namontovány právě stejné sedačky, které budou na těch menších tribunách.”

Hotovou stavbu má tělovýchovná jednota převzít nejpozději 15. prosince.

---

Světový ženský tenis se vrací do Ostravy, bohužel bez Petry Kvitové

Po slavných tenisových bitvách národních týmů v Davis Cupu respektive Fed Cupu, přivítá Ostrava opět špičkové tenisové hráčky. Tentokrát na turnaji, který je zařazen do nejvyšší soutěžní kategorie. Stane se tak nejvýznamnějším ženským tenisovým turnajem, který se kdy v České republice pořádal.

Naposledy se ve Vítkovicích hrálo vloni čtvrtfinále ženského Fed Cupu, který jsme po boji s Rumunkami prohráli. Ale turnaj světové kategorie „Premier“ - to tu ještě nebylo. Na turnaji se představí hned sedm hráček z první světové dvacítky a nejvýše nasazenou bude domácí Karolína Plíšková. Bohužel se z turnaje odhlásila Petra Kvitová. Aktuálně osmá hráčka světa ve videorozhovoru oznámila, že je unavená a končí sezonu.

Petra Kvitová, osmá hráčka světa: „Samozřejmě na jednu stranu mi to je líto, ale na druhou stranu musím dbát na to moje zdraví a to je momentálně nejdůležitější.“

Ostrava i MS kraj turnaj podpořili shodně třemi miliony korun. Televizní přenosy uvidí diváci v 70 zemích světa, což podle primátora Tomáše Macury Ostravu ve světě zviditelní.

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: „Ta značka Ostravy se bude v tomto smyslu prezentovat a pokud jde o ekonomiku tak jen Vítkovice aréna utrží na nájmech a doprovodných službách více, než tu částku, kterou město dává formou dotace.“

Turnaj začíná sobotní kvalifikací a jméno vítězky budeme znát 25. října. Nezbývá než doufat, že se pořadatelům podaří turnaj v Ostravě uskutečnit i v příštích letech.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
16. října 2020, 16:00

Nemocnice zřizují další lůžka pro COVID pacienty

Nemocnice v Moravskoslezském kraji zareagovaly na nová opatření vlády a připravily další lůžka pro pacienty s onemocněním Covid-19. Většina z nich také hledá personální posily.

Vzhledem k vývoji epidemiologické situace v České republice připravují nemocnice v kraji další kapacity pro COVID pozitivní pacienty.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: "Máme v této době nyní vyčleněno pro pacienty s COVID pozitivitou 74 lůžek standartních a 24 lůžek intenzivní péče. V případě potřeby rozšíření umíme rozšířit cca o 40-50 lůžek."

Vedení FNO před pár dny také oslovilo studenty ze střední zdravotnické školy i ostravské a opavské univerzity s prosbou o výpomoc.

Andrea Polanská, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči FNO: "Zhruba pět desítek studentů přijímáme a to především na pracoviště, kde nejsou hospitalizovaní pacienti s Covid-19."

Podobně jsou na tom i další nemocnice, například v Havířově nebo Karviné.

Irma Kaňová, mluvčí NsP Havířov: "Jsme dali na sociální sítě výzvu, že prosíme všechny zdravotníky v záloze, aby se nám ozvali, my si tvoříme databázi kontaktů."

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "V tuto chvíli nám nejvíce pomůžou ti,  kteří by pomohli s pacienty přímo u lůžek, tzn. ti, kteří mohou vykonávat ošetřovatelskou péči, mají zdravotnické vzdělání nebo jsou studenty zdravotnických škol."

Od 14. října také nemocnice postupně redukují plánované operační programy tam, kde je možný odklad. Akutní a neodkladná péče je nadále všude zajištěna.

---

Opatření způsobila velké problémy v dětských domovech

Při vyhlášení opatření ministerstvo školství zřejmě nedomyslelo dopady, které budou mít na dětské domovy. Alespoň tak to vnímají ředitelé. Vychovatelé musí být v práci celé dny na úkor svých rodin, děti nemají počítače pro on-line výuku. Problémů je ale daleko více.

Vychovatelé v dětském domově v Havířově chodí do práce od 13 do 21 hodin, protože v dopoledních hodinách jsou děti ve škole. Nyní jsou ale “doma” na distanční výuce. To znamená, že vychovatel musí být s dětmi celý den.

A další problém. V domově mají jen omezený počet počítačů. Děti tak nemohou být připojené se svou školou na on-line výuce. Zvládnou učivo i s osmi dětmi různého věku ve skupině, je velice náročné.

Alena Zedníková, vychovatelka: "Protože, když si vezmete, že každé dítě je teď ve vyučování a má se učit a vy tady máte takto tři děti, tak musíte vždy ty dva něčím zabavit, třeba procvičováním, které si pro ně připravíme dopředu a můžu se věnovat jednomu dítěti.”

anketa: “Já jsem se zatím neučila nic, protože paní učitelka má teď výuku s děckama a my teď procvičujeme to co máme v učebnicích a přepisujeme to do sešitu a potom odpoledne začneme dělat tu naši školu.”

Ministerstvo školství nevydalo pro domovy ani opatření, která by umožňovala snížit riziko šíření nákazy. Domov tak ze zákona musí umožnit návštěvy rodičů, děti mohou trávit svůj volný čas kdekoliv venku. Pokud by někdo onemocněl, nemají izolační pokoje, nemají kým nahradit vychovatele. Jedinou podporu ředitelé vnímají ze strany zřizovatele, což je kraj.

---

Dodržujte opatření! Nemocných opět razantně přibývá

Počet pozitivních opět extrémně roste. Nemocnice ve Frýdku-Místku vytváří další oddělení pro Covidové pacienty, chybí zdravotníci a hledají se dobrovolníci. Zástupci nemocnice, hygieny i magistrátu proto vyzývají veřejnost, aby dodržovala mimořádná opatření.

Situace je mnohem vážnější, než si je ochotna část veřejnosti připustit. Nemocnice ve Frýdku-Místku zaznamenala v posledním týdnu obrovský nárůst zachycených případů, i lidí, kteří vyžadují péči přímo v nemocnici.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ta situace je pokud řeknu vážná, tak to je slabé slovo, ona začíná být kritická. Dneska celé ARO sedmilůžkové už je jenom pro covidové pacienty, máme tam 6 pacientů, kteří jsou na ventilátoru a potřebují tu velmi intenzivní péči a jednoho pacienta máme na interní JIPce, protože už se na ARO nevlezl."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Musím říci, že v porovnání s Českou republikou jsme na tom lépe, a to je způsobeno tím, že se u nás nosily i o prázdninách roušky na rozdíl od zbytku republiky. Nicméně ten stav začíná lidově řečeno houstnout, opravdu těch případů přibývá, například jenom za minulý týden pátek v tom odchytném místě sběrném ve frýdecké nemocnici měli 61 pozitivních případů a v pondělí pak jich bylo dalších 40, to znamená ten nárůst je tady enormní a dá se předpokládat, že i do budoucna ty čísla budou růst."

Ve speciálně vyčleněném pavilonu T má nemocnice z 26 lůžek pro covidové pacienty obsazeno 22. Pacienti mají navíc mnohem horší průběhy nemoci, než tomu bylo na jaře v první vlně.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Připravujeme se na víkend, kdy chystáme otevření dalších lůžek, protože předpokládáme, že z toho minulého týdne, při tom velkém počtu záchytů budou indikováni další pacienti, kteří budou potřebovat standardně nebo akutní intenzivní péči. Ten druhý problém je problém nemocnosti zdravotníků. Dneska máme nemocných na Covid to znamená pozitivních 5 lékařů a 16 nelékařských zdravotnických pracovníků."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Opravdu ty případy jsou již vážnější, není to v uvozovkách tak lehké, jak to bylo v tom březnu. Pacientů přibývá, přibývá i vážnost těch případů a tady bych chtěl všechny vyzvat a poprosit, aby dodržovali pravidla, nosili roušky, udržovali rozestupy a všechna hygienická opatření."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Já musím upozornit na to, že my pořád slyšíme, že lidé jsou nemocní, že přicházejí s Covidem, že ten Covid je nějaká sekundární nemoc. Musím říct, že bohužel my léčíme lidi na covid a pokud ti lidé umřou, tak umřou na Covid, neumřou s Covidem, takže bych byl rád, aby ten apel zazněl, aby si to lidi uvědomili."

Nemocnice začíná mít problém s poskytováním klasické péče. Od čtvrtku tak ruší některé naplánované operace. Z šesti operačních sálů se bude nyní operovat jenom na čtyřech.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "O všechny akutní operace se postaráme, ale část elektivních výkonů se už dělat nebude a od pátku uzavíráme některá oddělení, abychom byli schopni ten zdravotnický personál, který je zdravý, přesunout na ty pozice, kde je potřeba se starat o akutní pacienty."

Hledají se také dobrovolníci, především z řad současných i bývalých lékařů a zdravotníků, či studentů zdravotnických oborů, kteří by mohli nastoupit okamžitě na výpomoc.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V současné době se nám přihlásilo asi dvacet dobrovolníků, ne všichni s tím zdravotnickým vzděláním, to jsou dobrovolníci, kteří přicházejí, ale my je využijeme třeba na triáž, kterou máme tady v budově nebo do stanu, kde mohou dělat administrativní činnost. Pokud by někdo měl zájem a chuť, tak určitě budeme velmi rádi a ta situace je taková, že je budeme hodně potřebovat."

Pomocnou ruku nabídl i magistrát, který je ochoten v případě nouze, tak jako tomu bylo na jaře, poslat do nemocnice zaměstnance školních kuchyní.

---

Fotbalový stadion v Novém Jičíně pokryl nový trávník

Téměř šedesát let starý fotbalový stadion v Novém Jičíně se mění v moderní sportoviště. Položena už je nová travnatá plocha a škváru v atletických sektorech nahradí tartan. Rekonstrukci tělovýchovná jednota financuje z dotace státu a z peněz města.

Přestavba areálu letního stadionu v Novém Jičíně začala v červnu. Teď už je zhruba z 80 procent hotova. Uprostřed je položen nový přírodní trávník, pod kterým je vybudován umělý zavlažovací systém.

Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: “Travnatá plocha je ve finální podobě. Další stavbou je atletická dráha a sektory. Ta je momentálně v jedné vrstvě asfaltové směsi, na ni bude položena ještě jedna vrstva a pak položen tartan.”

Oprava fotbalového trávníku včetně atletických sektorů, které jsou majetkem tělovýchovné jednoty, přijde na 36 a půl milionu korun. 70 procent částky pokryje dotace ministerstva školství, zbytek prostředků, 13 a půl milionu korun, platí město.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Byť je tělovýchovná jednota spolkem, který nezřizuje město Nový Jičín, tak jsme si vědomi té situace, že spousta sportovišť je ve vlastnictví právě tělovýchovné jednoty, ale sportují na nich nejen členové sportovních oddílů, ale i neorganizovaná sportovní veřejnost.”

V areálu ještě zbývá nainstalovat část zastřešeného sezení. Hlavní divácká zóna prochází jen kosmetickým zásahem.

Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: “Došlo ke strhání těch původních šedesát let starých lavic. I na tribunu budou po zednické vysprávce namontovány právě stejné sedačky, které budou na těch menších tribunách.”

Hotovou stavbu má tělovýchovná jednota převzít nejpozději 15. prosince.

---

Světový ženský tenis se vrací do Ostravy, bohužel bez Petry Kvitové

Po slavných tenisových bitvách národních týmů v Davis Cupu respektive Fed Cupu, přivítá Ostrava opět špičkové tenisové hráčky. Tentokrát na turnaji, který je zařazen do nejvyšší soutěžní kategorie. Stane se tak nejvýznamnějším ženským tenisovým turnajem, který se kdy v České republice pořádal.

Naposledy se ve Vítkovicích hrálo vloni čtvrtfinále ženského Fed Cupu, který jsme po boji s Rumunkami prohráli. Ale turnaj světové kategorie „Premier“ - to tu ještě nebylo. Na turnaji se představí hned sedm hráček z první světové dvacítky a nejvýše nasazenou bude domácí Karolína Plíšková. Bohužel se z turnaje odhlásila Petra Kvitová. Aktuálně osmá hráčka světa ve videorozhovoru oznámila, že je unavená a končí sezonu.

Petra Kvitová, osmá hráčka světa: „Samozřejmě na jednu stranu mi to je líto, ale na druhou stranu musím dbát na to moje zdraví a to je momentálně nejdůležitější.“

Ostrava i MS kraj turnaj podpořili shodně třemi miliony korun. Televizní přenosy uvidí diváci v 70 zemích světa, což podle primátora Tomáše Macury Ostravu ve světě zviditelní.

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: „Ta značka Ostravy se bude v tomto smyslu prezentovat a pokud jde o ekonomiku tak jen Vítkovice aréna utrží na nájmech a doprovodných službách více, než tu částku, kterou město dává formou dotace.“

Turnaj začíná sobotní kvalifikací a jméno vítězky budeme znát 25. října. Nezbývá než doufat, že se pořadatelům podaří turnaj v Ostravě uskutečnit i v příštích letech.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-16-10-2020-16-00