Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Krnovská nemocnice má 30 nakažených lékařů a sester
  • Opatření způsobila velké problémy v dětských domovech
  • Památník obětem důlního neštěstí bude přemístěn
  • Stavba mostu uzavře Příborskou ulici ve Frýdku-Místku
  • Oblíbené Pustevny mají doznat změn k lepšímu

Krnovská nemocnice má 30 nakažených lékařů a sester

Krnovská nemocnice vyhlásila pandemický plán. Covidem 19 se už nakazily 3 desítky lékařů a zdravotních sester. Omezila proto plánované operace a přednost mají ty akutní a veškerá akutní péče.

Devět lékařů a 21 zdravotních sester krnovské nemocnice se momentálně léčí doma s covidem 19. Naštěstí mají všichni jen lehký průběh nemoci. V nemocnici proto platí přísná bezpečnostní opatření.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: “Veškerá péče probíhá za přísných hygienických podmínek. Jsou sníženy vstupy do nemocnice, každý vstup je vybaven měřením teploty a zaměstnanci mají vydávané hygienické pomůcky a ochranné pomůcky vyššího stupně.”

Petra Ježová, zdravotní sestra: “Tak samozřejmě, že se všichni bojíme, ale snažíme se chránit pomůckami, které máme k dispozici. Máme více směn, samozřejmě je plno nakaženého personálu, takže se snažíme vypomáhat jak jen to jde. Chodí k nám i holky z ostatních oddělení.”

Co se týká nakažených pacientů, těch se v nemocnici léčí celkem 27.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: “Na interní JIPce jsou pacienti, kteří musí mít podporu dýchání. Tam máme 6 pacientů, Na plicní jednotce je 21 pacientů. V záloze máme ještě ARO a ortopedické oddělení.”

Šárka Tavandzi, náměstkyně ředitele: “Epidemiologická situace se zhoršuje a proto budeme rádi, když se nám nahlásí všichni zdravotníci, kteří pracují třeba i mimo obor.”

V celém areálu nemocnice byste měli nosit řádně nasazené roušky. To znamená ani tak, ani tak.

Nemocnice také zřizuje nové odběrné místo, které se zřejmě už o víkendu otevře v prostorách bývalé lékárny.

---

Opatření způsobila velké problémy v dětských domovech

Při vyhlášení opatření ministerstvo školství zřejmě nedomyslelo dopady, které budou mít na dětské domovy. Alespoň tak to vnímají ředitelé. Vychovatelé musí být v práci celé dny na úkor svých rodin, děti nemají počítače pro on-line výuku. Problémů je ale daleko více.

Vychovatelé v dětském domově v Havířově chodí do práce od 13 do 21 hodin, protože v dopoledních hodinách jsou děti ve škole. Nyní jsou ale “doma” na distanční výuce. To znamená, že vychovatel musí být s dětmi celý den.

A další problém. V domově mají jen omezený počet počítačů. Děti tak nemohou být připojené se svou školou na on-line výuce. Zvládnou učivo i s osmi dětmi různého věku ve skupině, je velice náročné.

Alena Zedníková, vychovatelka: "Protože, když si vezmete, že každé dítě je teď ve vyučování a má se učit a vy tady máte takto tři děti, tak musíte vždy ty dva něčím zabavit, třeba procvičováním, které si pro ně připravíme dopředu a můžu se věnovat jednomu dítěti.”

anketa: “Já jsem se zatím neučila nic, protože paní učitelka má teď výuku s děckama a my teď procvičujeme to co máme v učebnicích a přepisujeme to do sešitu a potom odpoledne začneme dělat tu naši školu.”

Ministerstvo školství nevydalo pro domovy ani opatření, která by umožňovala snížit riziko šíření nákazy. Domov tak ze zákona musí umožnit návštěvy rodičů, děti mohou trávit svůj volný čas kdekoliv venku. Pokud by někdo onemocněl, nemají izolační pokoje, nemají kým nahradit vychovatele. Jedinou podporu ředitelé vnímají ze strany zřizovatele, což je kraj.

---

Památník obětem důlního neštěstí bude přemístěn

Z areálu bývalého Dolu Dukla v Havířově, kde se nyní nachází průmyslová zóna, byl odstraněn památník obětem důlního neštěstí, při kterém zemřelo 108 horníků. Pietní místo bude přesunuto na centrální hřbitov.

7. července roku 1961 se stala na Dole Dukla nehoda, za kterou zaplatilo svým životem 108 horníků. Tuto tragédii si každým rokem připomínají rodinní příslušníci, horníci i zástupci radnice u památníku. Během let se ale areál změnil v průmyslovou zónu a památník po dohodě i s horníky musí být přesunut.

Eduard Heczko, předseda Klubu přátel hornického muzea Havířov: "To přemístění bylo z důvodu toho, že vlastník pozemků v areálu Dukla Asental požádal o přemístění, protože chce toto území využít k další podnikatelské činnosti. Navíc bylo sděleno magistrátem města, že to přemístění zaplatí společnost Asental. Že došlo dnes k té realizaci, je vhodná doba, protože příští rok budeme slavit šedesáté výročí této tragédie a myslím si, že tento pietní akt bude v příštím roce na důstojném místě.”

Památník bude umístěn na centrálním hřbitově zde vedle staré smuteční síně.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Na počátku jsme vytipovali čtyři možné lokality, které by byly vhodné pro přemístění. A na základě diskuzí, konzultací ze všemi partnery, jsme nakonec vybrali jako nejvhodnější lokalitu hřbitova na Šumbarku."

Památník je nyní v dílně kameníka, který jej renovuje. Na nové místo by měl být instalován na konci října.

---

Stavba mostu uzavře Příborskou ulici ve Frýdku-Místku

Řidiči projíždějící Frýdkem-Místkem by se měli o připravit na pořádné dopravní komplikace. Do konce víkendu bude zcela uzavřen hlavní tah na Příbor, tedy Příborská ulice. Stavbaři totiž potřebují pokročit ve výstavbě mostu, který je součástí budovaného obchvatu. Omezení se dotkne i autobusových linek.

Kompletní uzavírka ulice Příborská od pátečních 18 hodin potrvá až do nedělní 24 hodiny. Je nutná z důvodů výstavby podpěrné konstrukce a bednění nosné konstrukce mostu.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "V podpěrné konstrukci bednění na ulici Příborské bude v té době postaven průjezdný profil o šířce 7 metrů s výškou 4,2 metry."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dneska si tady nemůže nikdo dovolit pracovat za provozu, protože nikdo nechce připustit další Studénku. Je třeba aby měla jednak bezpečnost ta stavba a tak= měli bezpečnost právě i ti řidiči."

Eva Michalíková, mluvčí Policie ČR MSK: "Policisté budou na inkriminovaných místech koordinovat dopravu a směřovat řidiče po objízdných trasách. Proto žádáme řidiče, aby respektovali pokyny policistů řídících provoz a dále, aby respektovali přechodnou úpravu provozu dopravního značení."

Ze směru od Příboru budou auta přijíždějící po ulici Příborské sjíždět v tomto místě a dále budou pokračovat směrem na ulici Kvapilova.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta situace bude velice špatná, já si myslím, že tady budou hodinové kolony. Nejlepší by bylo, kdyby nám po těch objízdných trasách ty kamiony nemusely vůbec jezdit a zvolily raději úplně jinou trasu."

Řidiči přijíždějící po dálnici od Ostravy budou směřování přímo na ulici 17. listopadu, směr z Českého Těšína pak na Beskydskou a Kvapilovu.

Nikola Birklenová, mluvčí Moravskoslezského kraje: "Autobusové linky mezi Příborem a Frýdkem-Místek budou odkloněny na objízdnou trasu. Po dobu uzavírky bude zastávka Příborská přemístěna na zastávku Anenská. Autobusové zastávky Pod Štandlem a Albert budou bez náhrady zrušeny."

Od pondělí se ulice Příborská otevře pouze pro auta do výšky 4,2 metru, ty větší, tedy hlavně kamiony budou dál až do 20. listopadu jezdit objížďkou. Druhá kompletní uzavírka bude kvůli demontáži bednění ve stejné časy od pátku 20. do konce neděle 22. listopadu.

---

Oblíbené Pustevny mají doznat změn k lepšímu

Jednotný vzhled poutačů a směrníků. Více laviček a odpadkových košů. To vše bude nově na oblíbených Pustevnách. Na změnách, které prospějí návštěvníkům, společně pracují Moravskoslezský a Zlínský kraj, obce a také samotní provozovatelé z Pusteven.

Podobně jako se v brzké budoucnosti změní prostředí na vrcholu Lysé hory, čeká na svou přívětivější podobu také horské sedlo Pustevny. V oblíbené turistické destinaci budou nainstalovány nové lavičky, přibude více odpadkových košů, návštěvníci budou mít více možností pro posezení a odpočinek. Nově bude řešena také točna pro autobusy.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Před rokem vznikl na Pustevnách Fond společného veřejného prostoru, kde vlastně do toho fondu se zapojili obce, místní podnikatele, samozřejmě ve spolupráci s vedením CHKO Beskydy a Lesů ČR. Tento fond se nějakým způsobem naplnil. Moravskoslezský kraj do toho přispěl penězi, ale také obce a podnikatelé. Dneska v tom fondu je 1,3 milionu korun a vlastně po roce jsme se setkali a debatovali o tom, jak se plní vlastně stanovy tohoto fondu. Chci zmínit, že slouží na vybavování veřejného prostoru novými lavičkami, novými koši na odpadky, protože toto je velký handicap v Beskydech, kdy se koše přeplňují, nebo se odpadky hází všude možně. Budou vznikat odpočívadla, aby turisté si mohli sednout pohodlně, ale fond přispěje nemalou částkou na studii a projektovou dokumentaci autobusové točny na Pustevnách ze zlínské strany.”

Mezi přispěvateli do fondu, ze kterého se budou Pustevny upravovat, patří i provozovatel lanovky.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Společnost Pustevny jako majitel lanové dráhy a horní stanice na Pustevnách je samozřejmě také zapojená do tohoto projektu a přispíváme částkou 50 tisíc korun na obnovu Pusteven. Jsme samozřejmě rádi, že tato spolupráce mezi kraji a obci vznikla a budeme moct pracovat na zlepšení Pusteven, na tom, aby návštěvníci, kteří přijedou k nám na Pustevny, byli spokojení, užili si svou návštěvu a rádi se k nám na Pustevny vraceli.”

Velmi navštěvované Pustevny se musí s neustálou údržbou vypořádávat už nyní. Pověřen tím je správce.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Před několika lety jsme najali správce Pusteven ve spolupráci právě s obcemi Prostřední Bečva a Trojanovice. Ten se teď na Pustevnách stará o základní pořádek. Instalovaly se koše, které denně vynáší. Stará se také o prodejní stánky.”

Jednotliví provozovatelé, kteří na Pustevnách působí, se už před časem dohodli na některých pravidlech, která společně dodržují.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Na Pustevnách vstupuje do hry více majitelů. Jsou to majitelé pozemků, tak majitelé chat a restaurací. Proto je velice složité něco na Pustevnách vytvořit, ale snažíme se o to a už pár let funguje taková dohoda, že by se neměly vyvěšovat reklamní bannery, snažíme se sjednotit právě navigace, různé směrníky a tak dále, takže pomalu se všechno mění k lepšímu a Pustevny zkrášlujeme.”

Při zvelebování a zvyšování komfortu pro návštěvníky nepůjde jen o samotné horské sedlo. Protože horní parkoviště má omezenou kapacitu, budou další parkovací plochy vybudovány ve spodní části u příjezdové cesty.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Samozřejmě, ta spolupráce probíhá i s obcemi, které v současné době pracují na vybudování odstavných parkovišť, aby se návštěvníci nemuseli otáčet a odjíždět, když mají problém se zaparkováním. Nová odstavná parkoviště vznikají v Trojanovicích i na Prostřední Bečvě.

Podobné změny, jaké čekají Pustevny, se připravují i na Lysé hoře.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Na základě komunikace s vedením CHKO Beskydy, Lesů ČR a Klubem českých turistů jsme se rozhodli, že pomůžeme Lysé hoře vytvořit nějaký manuál, kdybychom měli zjistit, co je zapotřebí na tom vrcholku udělat tak, abychom chránili přírodu a na druhé straně, abychom tam netlačili velký počet turistů. Na základě této dohody jsme požádali architekty, kteří nám vytvořili pracovní variantu, jak by se vrchol Lysé hory mohl trošku upravit pouze z přírodního materiálu, z materiálu, který je na tom kopci jako takovém, a to z důvodu, že tam jsou časté úrazy zlomených nohou.”

anketa: "Ano, šli jsme dolů a uklouzla mi tady noha. Možná, že by bylo dobré, kdyby tam dali nějaké větší kameny, aby to neklouzalo."

---Mohlo by Vás také zajímat