Charita Studénka zahájila stavbu nového domu
Charita Studénka zahájila v prosinci stavbu nového Domova svatého Jáchyma. Na realizaci projektu získala už před léty pozemky města a teď státní dotaci. Dům má být hotový do konce října příštího roku.
S myšlenkou stavby nového Domova svatého Jáchyma si studénecká Charita pohrávala dlouhé roky. Pak v roce 2019 nechala vypracovat studii proveditelnosti a na jejím základě podpořilo stavbu i město a darovalo Charitě pozemek v sousedství stávajícího Domova svaté Anny. Rozhodujícím okamžikem zahájení stavby bylo získání dotace ve výši 80 milionů korun.
Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka: “My tu dotaci máme v rámci Národního plánu obnovy přes Ministerstvo práce a sociálních věcí. Žádali jsme o dotaci v maximální výši, která se mohla žádat, to bylo 80 milionů. Ta částka asi ještě nebude konečná, ještě budeme muset sehnat další peníze, vlastně už mnoho let sbíráme na tento projekt i z Tříkrálové sbírky.”
Mojmír Kotas (ANO), člen Rady města Studénka: “Paní Pomikálkové se podařil husarský kousek, že získala dotaci 80 milionů na dům svatého Jáchyma. Je to krásná stavba, díval jsem se na ten projekt, je tam tedy šibeniční termín, ale já si myslím, že ona ho zvládne. Je to velmi důležitý projekt.”
Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka: “Firma má tedy šibeniční termín 31. října 2025. Protože do konce roku podle dotačních podmínek musí být už stavba zkolaudována a uzpůsobena k užívání.”
Staveniště firma převzala počátkem prosince, na místě ihned začaly kroky k zahájení prací. V nové budově bude domov pro seniory s kapacitou 18 lůžek a odlehčovací služba pro čtyři klienty.
---
Na kolejích v Moravskoslezském kraji začaly jezdit bateriové RegioPantery, kraj jich brzy bude mít více
Moravskoslezský kraj se stal prvním regionem v Česku, kde budou cestující využívat bateriové vlaky. Čtyři moderní RegioPantery začaly od neděle jezdit na trase mezi Ostravou a Veřovicemi. Do konce roku 2026 bude nasazeno dalších 15 souprav.
Nádraží Ostrava-střed. Bateriový RegioPanter je připraven na ukázkovou jízdu. Nejde jen o technologickou novinkou, ale také velký krok k udržitelnější dopravě, která má přilákat více cestujících.
Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu: "Z železničářského pohledu srdce jásá, ale je to hlavně pro cestující, protože těmi bateriovými vlaky vyeliminujeme přestupy ve stanicích, kde jezdí elektrické vlaky a pak dále se pokračovalo dieselovými."
Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Je to obrovská investice Moravskoslezského kraje a tím, že se jedná o produkt českých firem, že se jedná o české know-how, že se jedná o jednotky, které se také vyrábí v Ostravě, tak je to pro nás obrovská přidaná hodnota."
RegioPantery zvládnou na baterii ujet až 80 kilometrů.
Martin Kupka (ANO/SPOLU), ministr dopravy ČR: "Už ty první zkušenosti právě s tou linkou z Ostravy do Studénky, a potom v takzvané nezávislé trakci až do Veřovic, ukazuje, že ta souprava tam byla schopna dojet. Baterie naplno nabité se vybily jen na 53 procent a zpět, s ohledem na sklonové poměry, se díky rekuperaci o deset procent dobily."
Linka mezi Ostravou a Veřovicemi je jen začátek. Do konce roku 2026 přibude dalších 15 jednotek, které budou jezdit například do Krnova, Nového Jičína nebo Českého Těšína.
---
VE 3/24 PŘIJELO DO MSK O 3,5% MÉNĚ NEŽ LONI
Navzdory povodním si Moravskoslezský kraj udržel zájem turistů. Ve třetím čtvrtletí letošního roku přijelo do kraje 353 680 návštěvníků, což je o 3,5 % méně než loni. Nejvíce turistů zamířilo do Beskyd, Ostravy a Jeseníků, přičemž kraj nyní láká na zimní sezonu a podporu cestovního ruchu.
REKONSTRUKCE UL. FRÝDECKÉ JE DOKONČENA
Rekonstrukce ulice Frýdecké je dokončena, přináší bezpečnější a komfortnější dopravu. Vznikla nová autobusová zastávka, přechod pro chodce, moderní osvětlení a lepší přístup k místní prodejně. Celkové náklady projektu přesáhly šest a půl milionu korun bez DPH.
---
Rekonstrukce vodovodu a kanalizace u MNO je u konce
Máme dobrou zprávu nejen pro obyvatele ostravských Fifejd, ale také pro všechny, kteří touto částí města pravidelně projíždějí. Rekonstrukce vodovodu a kanalizace na ulicích Hornopolní a Nemocniční je u konce. V neděli se do této lokality vrátil i provoz městské hromadné dopravy.
Dopravní komplikace v okolí Městské nemocnice Ostrava končí. Rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury v jejím okolí byly ukončeny pokládkou asfaltu. Oprava zahrnovala nejen výměnu vodovodního a kanalizačního potrubí, ale také obnovu chodníků a vozovek. Práce byly zahájeny letos v květnu a dokončeny podle plánu, ještě před zimní odstávkou obaloven.
Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora Ostravy: "Projekt byl zajímavý tom, že to byla vícekriteriální soutěž. Důležitý byl i čas, aby ta zakázka byla dokončena do zimy, aby se práce na povrchu stihly."
Práce byly prováděny za úplné nebo částečné uzávěry dotčených komunikací, bylo však nutné zachovat průjezd pro složky IZS a hlavně pro hasiče. Stavebníci tak mohli pracovat vždy pouze v jednom úseku stavby, tedy na ulici Hornopolní anebo na ulici Nemocniční. Nyní se do lokality vrátila také hromadná doprava.
Tereza Šnoblová, mluvčí DPO: "S platností od neděle 15. prosince 2024 došlo k úpravě jízdních řádů tramvajových, autobusových a trolejbusových linek. Po ukončení výluk na ul. Hornopolní a Slovenské se do svých standardních tras vrací linky č. 24, 32, 37, 71, 99, 103 a 104. Pro lepší dostupnost Městské nemocnice Ostrava se blíže k hlavnímu vstupu do areálu nemocnice přemísťuje na ul. Hornopolní zastávka Městská nemocnice, která bude navíc nově obsluhována všemi projíždějícími linkami MHD."
Ostrava systematicky pokračuje v obnově a rozvoji vodohospodářské infrastruktury. Letošní investice do těchto staveb přesáhly 800 milionů korun. V Ostravě je 2 tisíce kilometrů vodovodní a kanalizační sítě.
---
Nejmodernější ultrazvuk v krnovské urologii
Díky spolupráci s nadačním fondem Muži proti rakovině získalo urologické oddělení krnovské nemocnice nejmodernější ultrazvukový přístroj pro vyšetření mužské prostaty a její biopsii. Přístroj v hodnotě téměř 2,5 mil korun byl v Krnově právě uveden do provozu.
V současné době na trhu není k dispozici lepší zařízení.
Martin Brachtl, zástupce dodavatele: „Dneska jsme přivezli nejnovější přístroj BK 5000. Je to vlastně přístroj pro transrektální fúzní bipsie prostaty jak trensrektálním přístupem, tak transperineálním. Zde máme vlastně ukázanou přímo biopsii, kterou jsme si nahráli, takže vidíme přímo odběr vzorků tkáně přímo z ložiska.“
Přístroj vlastně snímá prostatu pacienta a odebírá vzorky z podezřelých míst.
Martin Brachtl, zástupce dodavatele: „Ty vzorky následně putují na histologické vyšetření a zkoumá se, co v tom vzorku je obsažené, jestli je to nějaký nádor nebo jestli je to jenom obyčejná tkáň.“
Jan Pulcer, primář urologie SZZ Krnov: „Jedná se o špičku, kterou budeme mít tady v Krnově. Cílem je, poskytnout nejvyšší kvalitu péče o naše urologické pacienty ve smyslu biopsií prostaty.“
Jednoznačným technickým pokrokem nového přístroje je především kvalita zobrazení oproti přístroji předchozímu.
Martin Brachtl, zástupce dodavatele: „Ta prostata takhle když ji máme a když to srovnáme, jak jemný je ten obraz a když to porovnáme potom támhle s kvalitou zobrazení támhle toho staršího ultrazvuku, tak vidíme vlastně, že to zobrazení i to zrno je takové jemnější.“
Vyšetření není pro pacienta komfortní, negativní pocity je však možné eliminovat.
Jan Pulcer, primář urologie SZZ Krnov: „Je to samozřejmě nepříjemné vyšetření, ale dá se to zvládnout, vždycky je to o té spolupráci lékař versus pacient, v případě, že by byla velká alergická reakce pacienta, lze tento výkon udělat v anestezii.“
---
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ MÁ SCHVÁLENÝ ROZPOČET NA ROK 2025
Zastupitelé Moravskoslezského kraje schválili rozpočet na příští rok ve výši 42,7 miliardy korun. Příjmy činí 39,6 miliardy, výdaje převyšují příjmy o 3,1 miliardy korun.
Josef Bělica (ANO), hejtman: “3,1 mld Kč budou pokryty ze tří zdrojů, částečně z výsledku hospodaření za rok 2024, částečně se zapojení fondů a z úvěrů. Úvěrové zdroje budou ve výši zhruba 600 mil. Kč.”
---
Ostrava vyhlásila nové kolo programu Tvoříme prostor
Obyvatelé Ostravy mají opět možnost aktivně se zapojit do proměny veřejných prostor města. Zastupitelstvo města schválilo už 7. ročník dotačního programu Tvoříme prostor, který bude realizován v letech 2025–26.
Program Tvoříme prostor patří mezi vlajkové lodě strategického plánu rozvoje Ostravy pod značkou fajnOVA. Na posledním jednání zastupitelstva tohoto roku byl vyhlášen další, už 7. ročník tohoto oblíbeného dotačního titulu. Občané se díky němu mou podílet na rozvoji města vlastními projekty.
Šárka Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Ten princip je opravdu o tom, že ten projekt, který si sami vymyslí nebo navrhnou, si i sami zrealizují. Je tam i ten prvek, že se sami přičiní o to, že ten projekt vznikne. Nikdo to za ně neudělá."
Zastupitelé současně podpořili dva projekty z poslední výzvy 6. ročníku ve výši 564 tisíc korun. Díky tomu vznikne komunitní zahrádka v Zábřehu či dětské hřiště Viktorka v Porubě v parčíku na Francouzské ulici. Nabídne dětem prostor pro hru a učení se zábavnou formou na čerstvém vzduchu.
Miroslav Eliáš, autor návrhu Dětské hřiště Viktorka: "Budou zde moderní houpačky, skluzavky, prolézačky a balanční prvky, které rozvíjejí dětskou obratnost a sílu. V části areálu budou také pískoviště s kreativními nástroji pro malé stavitele."
Program Tvoříme prostor podpořil již přes 60 projektů v hodnotě téměř 20 milionů korun. Prostor se díky zásahům stává přirozeným místem setkávání, upevňování sousedských vztahů, ožívá a stává se atraktivním.
---