Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Mrazivé počasí láká sportovce na zamrzlé plochy
  • Městský útulek pro psy čeká rekonstrukce
  • Studénka má fotbalový stadion, převzala část majetku TJ
  • OZO věnuje výnos Reuse centra na zelené projekty
  • Nábor mladých hokejistů v Bruntále

Mrazivé počasí láká sportovce na zamrzlé plochy

Mrazivé počasí, které panuje v našem kraji už řadu dní, způsobilo zamrznutí vodních ploch. Toho využívá spousta lidí, aby si šli zabruslit či zahrát hokej. Záchranáři ale varují, aby byli lidé opatrní a ověřili si bezpečnost, tedy tloušťku ledu.

Už druhý týden klesá rtuť teploměru hluboko pod bod mrazu a ledová pokrývka vodních ploch tak získala dostatečnou tloušťku, aby ji mohli využívat sportovci a milovníci bruslení. Z rybníků, vodních nádrží i přehrad si lidé shrnuli sníh a vznikl tak nespočet stadionů. 

anketa, bruslaři: "Strach nemám, mrzlo dlouho."

"Já ráda bruslím na přírodních plochách a hraju hokej od mala." 

Jenže bruslení na venkovní vodních plochách sebou nese i nebezpečí. Led totiž nemusí mít stejnou tloušťku uprostřed, jako po krajích a může také prasknout, když se v zápalu hry nahrne na jedno místo několik hokejistů.

David Koudelka, místopředseda Vodní Záchranné služby ČČK Ostrava: "Z pohledu Vodní záchranné služby je tloušťka ledu bezpečná pro rekreační sport 20 cm -35 cm. Je vhodné si tu tloušťku nějak ověřit." 

Když se led pod někým propadne, je potřeba zachovat chladnou hlavu a hlavně by neměl případný zachránce ohrozit sebe. 

Lukáš Popp, velitel stanice Poruba HZS MS kraje: "V případě, že ta osoba je na kraji, doporučujeme například podat větev nebo hodit bundu a za rukáv vytáhnout. V případě, že je ta osoba dále od břehu, doporučujeme s velkou opatrnosti nepřicházet ani nepřiskakovat, ale plazit se po ledu a rozložit co nejvíc váhu." 

Důležitou zásadou také je, že pokud jde někdo bruslit někam ven, neměl by tam být sám, ale minimálně ve dvou, aby si mohli navzájem pomoct. 

---

Městský útulek pro psy čeká rekonstrukce

Městský útulek pro psy funguje v Opavě už od roku 1997. Bohužel je v povodňové oblasti a ještě téhož roku byl zaplaven, což se na něm podepsalo. Navíc je tady téměř vše původní. Připravuje se proto jeho rekonstrukce.

Nevhodné vytápění, střecha, do které zatéká, opadávající omítka. Městský útulek pro psy potřebuje větší rekonstrukci než se čekalo.

Petr Popadinec (ANO), radní Opavy: “Je tam bohužel řešeno vytápění pomocí přímotopů, což je nákladově velice drahé a bohužel dochází tam i k tomu, že ošetřovna psů, defacto jak se říká karanténa, tak ty místnosti začínají plesnivět a začínají nám tam odpadat kachličky, stropy a střechou nám tam zatéká. V současné době připravujeme projektovou dokumentaci na kompletní opravu útulku.”

Kompletně se bude měnit topení, kdy se počítá s použitím tepelných čerpadel. Fotovoltaika není možná kvůli vzrostlým stromům v okolí. Útulek totiž sídlí u městských sadů.

Petr Popadinec (ANO), radní Opavy: “Budeme samozřejmě dělat kompletní opravy kotců, které opravdu už pamatují poměrně hodně.”

V městském útulku je momentálně 16 pejsků. Mezi nimi například pražský krysařík, louisianský leopardí pes, nebo labrador. Naplněn je tak z více než 60 procent. K dispozici tady mají hned 7 výběhů.

Markéta Drešlová, referentka odboru životního prostředí: “Ošetřovatelky mají harmonogram, který jim umožňuje střídání psů, a to v jednotlivých výbězích. V některých případech mohou být v jednom výběhu dva nebo tři pejsci, a to podle toho, jakým způsobem se mezi sebou snášejí.” 

O pejsky v útulku je velký zájem, takže se v něm dlouho nezdrží. Není to ale o tom, že člověk přijde a vždycky si pejska odvede. V útulku se jim snaží vybírat nejvhodnějšího majitele.

---

Zprávy krátké, 17. 1. 2024 17.00 - 1

Slezská nemocnice v Opavě úspěšně obhájila akreditaci systému kvality a bezpečí. Šetření bylo zaměřeno na posouzení míry kvality a bezpečí poskytovaných služeb, a to v souladu s legislativou a standardy. Auditoři se zaměřují na celou oblast poskytované péče.

Ještě na místě byl zadržen zloděj, který se v noci snažil vloupat do objektu v Ostravě-Mariánských Horách. Policii se na tísňovou linku ozval muž, který slyšel alarm. Hlídky zajistily cestovní kufr s nářadím a také zlodějova komplice, 28letého řidiče. Na místo přijeli ukradeným autem, se zákazem řízení.

---

Studénka má fotbalový stadion, převzala část majetku TJ

Studénka se stala majitelem větší části místního sportovního areálu. Bezúplatný převod fotbalového stadionu a správní budovy schválila valná hromada tělovýchovné jednoty a zastupitelé.

Jednání o tom, že by Studénka převzala do vlastnictví většinu sportovního areálu tělovýchovné jednoty, začala už v roce 2015. Teprve teď vše podařilo dotáhnout do konce.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Dlouhé roky jsme usilovali o to, ať areál, který je v centru města a který, bohužel, víceméně chátral, tak jsme se ho snažili získat do svého vlastnictví. Po několika nezdařených pokusech o převod, ať už bezúplatný nebo úplatný, se to nakonec podařilo dohodnout až s novým vedením tělovýchovné jednoty.”

Darování majetku, konkrétně areálu s fotbalovým hřištěm, tribunou a správní budovou, schválila valná hromada tělovýchovné jednoty a převod odsouhlasili zastupitelé.

Martin Vojtěšek, předseda TJ MSV Studénka: “Nebyl to jednoduchá cesta, spousta připomínek, názorů z různých stran a různých oddílů, aby se to všecko doladilo. A ten důvod byl takový, že když vidíte ten areál, tak on víceméně chátral a bylo to asi jediné řešení, najít takového silného partnera, aby se ten sport posunul dál.”

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “V letošním roce předpokládáme vytvoření studie, která navrhne způsob dalšího využití tohoto areálu a jeho postupné rekonstrukce.”

Na opravu areálu bude radnice usilovat o získání dotačních prostředků.

---

OZO věnuje výnos Reuse centra na zelené projekty

Ostravská odpadová společnost OZO znovu podpoří zelené projekty. Využije k tomu finance, které získala prostřednictvím Reuse centra, kde končí věci, kterých se někdo chce zbavit. Projekty musejí být zaměřené na výsadbu nebo údržbu veřejné zeleně na území města.

Reuce centrum otevřela společnost OZO Ostrava v roce 2020 a ukázalo se, že šlo o výborný nápad. Lidé se tak mohu zbavit funkčních věcí, které už sami nepotřebují, ale někdo jiný je ještě využije. Symbolické tržby za tyto věci putují na zelené projekty. Letos to bude rekordních více než 1 a půl milionu korun za 61 tisíc předmětů.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO: "Žadatelem mohou být firmy, organizace i zájmové spolky, které se rozhodnou někde nějaký pozemek zkrášlit novou výsadbou." 

Se svým „zeleným“ projektem se mohou do konce února o příspěvek ve výši 50-200 tisíc Kč přihlásit právnické osoby veřejného i soukromého sektoru, které působí ve svozové oblasti OZO.

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "Jsme rádi, že ostravské Reuse centrum je v ČR jedním z prvních pilotních projektů a ukazuje se, že lidé tam ty nepotřebné předměty nejen nosí, aby jim dali druhou šanci, ale také je kupují a používají." 

Úspěšní žadatelé budou vybráni v březnu. Potom budou mít čas do konce října 2024 svůj nápad realizovat na veřejně přístupných místech na území statutárního města Ostravy a na doložení souhlasu vlastníka pozemku. Vloni OZO podpořilo 9 projektů celkovou částkou 1 milion korun.

---

Zprávy krátké, 17. 1. 2024 17.00 - 2

Zákaz jízdy vozidel těžších než 12 tun by měl na trase přes Staré Hamry platit celoročně. Kamiony by měly jezdit po obchvatu, aby se snížilo riziko dopravních nehod a případného znečištění zdroje pitné vody pro celé Ostravsko. Usilují o to starostové obcí.

Eva Tořová (ČSSD a nezávislí kandidáti), starostka Starých Hamrů: “Zimní období je pro obyvatele i návštěvníky Starých Hamer a Bílé vždy taková otázka dojedeme nebo nedojedeme, protože zejména kamiony tady způsobují komplikace.”

---

Nábor mladých hokejistů v Bruntále

V rámci celostátní kampaně Týden hokeje proběhl v centru Bruntálu na ledové ploše na náměstí nábor nejmenších hokejistů. Přestože starý zimní stadion je z technických důvodů už mimo provoz, účast nejmenších zájemců potvrdila zájem dětí.

Cílem akce bylo představit dětem hokejový sport i vyzkoušet jejich talent.

Martin Flekač, trenér: „Tuto akci pořádá Český hokejový svaz a my bychom rádi tentokrát představili ten sport i širší veřejnosti, než té, kterou to úplně zajímá. Dneska je tento nábor určený hlavně pro děti od věku 3, 4 let a výše, ty, kteří hokej nikdy nezkusili a rádi by si ho vyzkoušeli. Budeme chtít, aby si děti vyzkoušely, jaké to je, stát opravdu v bruslích, na lšdě, s trenéty, kteří jim s tím určitě pomohou, aby si vyzkoušely výstroj, helmy, hokejky a podobně.“

Současnou překážkou je uzavřený starý stadion, všichni ale věří, že se blýská na lepší časy.

Martin Flekač, trenér: „Určitě to jako překážku cítíme, my se snažíme, i město Bruntál, získat aktuálně nějaké dotace na výstavbu zimní ledové plochy a stadionu s tím spojeného a doufejme, že tato akce bude mít i kladný vliv na to, aby se to celé podařilo.“

Honza: „Hraju 7 let. Chtěli bysme mít ten stadion i v Bruntále.“

Nový stadion je projektově připraven, město čeká na výsledek žádosti o dataci na jeho stavbu.

Anketa, účastníci akce: „Ve škole hrajeme florbal, takže je to něco podobného, ale chtěla bych to zkusit i na ledě.“

„Brankář. Já už hraju asi 3 roky.“

„Já hraju za Bruntál.“

„Já budu zítra budu bruslit v Krnově.“

„Nehraju hokej, ale bruslím, začalo mě to bavit, začal jsem minulou neděli.“

Rekreační ledová plocha bude na bruntálském náměstí do neděle 28. ledna

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
17. ledna 2024, 17:00

Mrazivé počasí láká sportovce na zamrzlé plochy

Mrazivé počasí, které panuje v našem kraji už řadu dní, způsobilo zamrznutí vodních ploch. Toho využívá spousta lidí, aby si šli zabruslit či zahrát hokej. Záchranáři ale varují, aby byli lidé opatrní a ověřili si bezpečnost, tedy tloušťku ledu.

Už druhý týden klesá rtuť teploměru hluboko pod bod mrazu a ledová pokrývka vodních ploch tak získala dostatečnou tloušťku, aby ji mohli využívat sportovci a milovníci bruslení. Z rybníků, vodních nádrží i přehrad si lidé shrnuli sníh a vznikl tak nespočet stadionů. 

anketa, bruslaři: "Strach nemám, mrzlo dlouho."

"Já ráda bruslím na přírodních plochách a hraju hokej od mala." 

Jenže bruslení na venkovní vodních plochách sebou nese i nebezpečí. Led totiž nemusí mít stejnou tloušťku uprostřed, jako po krajích a může také prasknout, když se v zápalu hry nahrne na jedno místo několik hokejistů.

David Koudelka, místopředseda Vodní Záchranné služby ČČK Ostrava: "Z pohledu Vodní záchranné služby je tloušťka ledu bezpečná pro rekreační sport 20 cm -35 cm. Je vhodné si tu tloušťku nějak ověřit." 

Když se led pod někým propadne, je potřeba zachovat chladnou hlavu a hlavně by neměl případný zachránce ohrozit sebe. 

Lukáš Popp, velitel stanice Poruba HZS MS kraje: "V případě, že ta osoba je na kraji, doporučujeme například podat větev nebo hodit bundu a za rukáv vytáhnout. V případě, že je ta osoba dále od břehu, doporučujeme s velkou opatrnosti nepřicházet ani nepřiskakovat, ale plazit se po ledu a rozložit co nejvíc váhu." 

Důležitou zásadou také je, že pokud jde někdo bruslit někam ven, neměl by tam být sám, ale minimálně ve dvou, aby si mohli navzájem pomoct. 

---

Městský útulek pro psy čeká rekonstrukce

Městský útulek pro psy funguje v Opavě už od roku 1997. Bohužel je v povodňové oblasti a ještě téhož roku byl zaplaven, což se na něm podepsalo. Navíc je tady téměř vše původní. Připravuje se proto jeho rekonstrukce.

Nevhodné vytápění, střecha, do které zatéká, opadávající omítka. Městský útulek pro psy potřebuje větší rekonstrukci než se čekalo.

Petr Popadinec (ANO), radní Opavy: “Je tam bohužel řešeno vytápění pomocí přímotopů, což je nákladově velice drahé a bohužel dochází tam i k tomu, že ošetřovna psů, defacto jak se říká karanténa, tak ty místnosti začínají plesnivět a začínají nám tam odpadat kachličky, stropy a střechou nám tam zatéká. V současné době připravujeme projektovou dokumentaci na kompletní opravu útulku.”

Kompletně se bude měnit topení, kdy se počítá s použitím tepelných čerpadel. Fotovoltaika není možná kvůli vzrostlým stromům v okolí. Útulek totiž sídlí u městských sadů.

Petr Popadinec (ANO), radní Opavy: “Budeme samozřejmě dělat kompletní opravy kotců, které opravdu už pamatují poměrně hodně.”

V městském útulku je momentálně 16 pejsků. Mezi nimi například pražský krysařík, louisianský leopardí pes, nebo labrador. Naplněn je tak z více než 60 procent. K dispozici tady mají hned 7 výběhů.

Markéta Drešlová, referentka odboru životního prostředí: “Ošetřovatelky mají harmonogram, který jim umožňuje střídání psů, a to v jednotlivých výbězích. V některých případech mohou být v jednom výběhu dva nebo tři pejsci, a to podle toho, jakým způsobem se mezi sebou snášejí.” 

O pejsky v útulku je velký zájem, takže se v něm dlouho nezdrží. Není to ale o tom, že člověk přijde a vždycky si pejska odvede. V útulku se jim snaží vybírat nejvhodnějšího majitele.

---

Zprávy krátké, 17. 1. 2024 17.00 - 1

Slezská nemocnice v Opavě úspěšně obhájila akreditaci systému kvality a bezpečí. Šetření bylo zaměřeno na posouzení míry kvality a bezpečí poskytovaných služeb, a to v souladu s legislativou a standardy. Auditoři se zaměřují na celou oblast poskytované péče.

Ještě na místě byl zadržen zloděj, který se v noci snažil vloupat do objektu v Ostravě-Mariánských Horách. Policii se na tísňovou linku ozval muž, který slyšel alarm. Hlídky zajistily cestovní kufr s nářadím a také zlodějova komplice, 28letého řidiče. Na místo přijeli ukradeným autem, se zákazem řízení.

---

Studénka má fotbalový stadion, převzala část majetku TJ

Studénka se stala majitelem větší části místního sportovního areálu. Bezúplatný převod fotbalového stadionu a správní budovy schválila valná hromada tělovýchovné jednoty a zastupitelé.

Jednání o tom, že by Studénka převzala do vlastnictví většinu sportovního areálu tělovýchovné jednoty, začala už v roce 2015. Teprve teď vše podařilo dotáhnout do konce.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Dlouhé roky jsme usilovali o to, ať areál, který je v centru města a který, bohužel, víceméně chátral, tak jsme se ho snažili získat do svého vlastnictví. Po několika nezdařených pokusech o převod, ať už bezúplatný nebo úplatný, se to nakonec podařilo dohodnout až s novým vedením tělovýchovné jednoty.”

Darování majetku, konkrétně areálu s fotbalovým hřištěm, tribunou a správní budovou, schválila valná hromada tělovýchovné jednoty a převod odsouhlasili zastupitelé.

Martin Vojtěšek, předseda TJ MSV Studénka: “Nebyl to jednoduchá cesta, spousta připomínek, názorů z různých stran a různých oddílů, aby se to všecko doladilo. A ten důvod byl takový, že když vidíte ten areál, tak on víceméně chátral a bylo to asi jediné řešení, najít takového silného partnera, aby se ten sport posunul dál.”

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “V letošním roce předpokládáme vytvoření studie, která navrhne způsob dalšího využití tohoto areálu a jeho postupné rekonstrukce.”

Na opravu areálu bude radnice usilovat o získání dotačních prostředků.

---

OZO věnuje výnos Reuse centra na zelené projekty

Ostravská odpadová společnost OZO znovu podpoří zelené projekty. Využije k tomu finance, které získala prostřednictvím Reuse centra, kde končí věci, kterých se někdo chce zbavit. Projekty musejí být zaměřené na výsadbu nebo údržbu veřejné zeleně na území města.

Reuce centrum otevřela společnost OZO Ostrava v roce 2020 a ukázalo se, že šlo o výborný nápad. Lidé se tak mohu zbavit funkčních věcí, které už sami nepotřebují, ale někdo jiný je ještě využije. Symbolické tržby za tyto věci putují na zelené projekty. Letos to bude rekordních více než 1 a půl milionu korun za 61 tisíc předmětů.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO: "Žadatelem mohou být firmy, organizace i zájmové spolky, které se rozhodnou někde nějaký pozemek zkrášlit novou výsadbou." 

Se svým „zeleným“ projektem se mohou do konce února o příspěvek ve výši 50-200 tisíc Kč přihlásit právnické osoby veřejného i soukromého sektoru, které působí ve svozové oblasti OZO.

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "Jsme rádi, že ostravské Reuse centrum je v ČR jedním z prvních pilotních projektů a ukazuje se, že lidé tam ty nepotřebné předměty nejen nosí, aby jim dali druhou šanci, ale také je kupují a používají." 

Úspěšní žadatelé budou vybráni v březnu. Potom budou mít čas do konce října 2024 svůj nápad realizovat na veřejně přístupných místech na území statutárního města Ostravy a na doložení souhlasu vlastníka pozemku. Vloni OZO podpořilo 9 projektů celkovou částkou 1 milion korun.

---

Zprávy krátké, 17. 1. 2024 17.00 - 2

Zákaz jízdy vozidel těžších než 12 tun by měl na trase přes Staré Hamry platit celoročně. Kamiony by měly jezdit po obchvatu, aby se snížilo riziko dopravních nehod a případného znečištění zdroje pitné vody pro celé Ostravsko. Usilují o to starostové obcí.

Eva Tořová (ČSSD a nezávislí kandidáti), starostka Starých Hamrů: “Zimní období je pro obyvatele i návštěvníky Starých Hamer a Bílé vždy taková otázka dojedeme nebo nedojedeme, protože zejména kamiony tady způsobují komplikace.”

---

Nábor mladých hokejistů v Bruntále

V rámci celostátní kampaně Týden hokeje proběhl v centru Bruntálu na ledové ploše na náměstí nábor nejmenších hokejistů. Přestože starý zimní stadion je z technických důvodů už mimo provoz, účast nejmenších zájemců potvrdila zájem dětí.

Cílem akce bylo představit dětem hokejový sport i vyzkoušet jejich talent.

Martin Flekač, trenér: „Tuto akci pořádá Český hokejový svaz a my bychom rádi tentokrát představili ten sport i širší veřejnosti, než té, kterou to úplně zajímá. Dneska je tento nábor určený hlavně pro děti od věku 3, 4 let a výše, ty, kteří hokej nikdy nezkusili a rádi by si ho vyzkoušeli. Budeme chtít, aby si děti vyzkoušely, jaké to je, stát opravdu v bruslích, na lšdě, s trenéty, kteří jim s tím určitě pomohou, aby si vyzkoušely výstroj, helmy, hokejky a podobně.“

Současnou překážkou je uzavřený starý stadion, všichni ale věří, že se blýská na lepší časy.

Martin Flekač, trenér: „Určitě to jako překážku cítíme, my se snažíme, i město Bruntál, získat aktuálně nějaké dotace na výstavbu zimní ledové plochy a stadionu s tím spojeného a doufejme, že tato akce bude mít i kladný vliv na to, aby se to celé podařilo.“

Honza: „Hraju 7 let. Chtěli bysme mít ten stadion i v Bruntále.“

Nový stadion je projektově připraven, město čeká na výsledek žádosti o dataci na jeho stavbu.

Anketa, účastníci akce: „Ve škole hrajeme florbal, takže je to něco podobného, ale chtěla bych to zkusit i na ledě.“

„Brankář. Já už hraju asi 3 roky.“

„Já hraju za Bruntál.“

„Já budu zítra budu bruslit v Krnově.“

„Nehraju hokej, ale bruslím, začalo mě to bavit, začal jsem minulou neděli.“

Rekreační ledová plocha bude na bruntálském náměstí do neděle 28. ledna

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-17-01-2024-17-00