Domov seniorů v Havířově má za sebou druhé očkování
Je to velká úleva, tak se cítí v Domově seniorů v Havířově po druhé dávce očkování. Věří, že pokud by se někdo přesto nakazil, nebude mít už těžký průběh. Režimová opatření se ale prozatím v domově měnit nebudou.
Pět úmrtí spojených s koronavirem a desítky nakažených. To je celková bilance covidu v Domově seniorů v Havířově. Nyní po dlouhých měsících nastává úleva. Ve středu byli zaměstnanci i senioři naočkování druhou dávkou vakcíny.
Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Je to především velká úleva směrem ke klientům, protože předpokládám, že pokud budou infikování virem, tak průběh bude mírný a nebo maximálně středně těžký."
Šárka Mostýnová, lékařka: "Senioři to zvládli většinou bez problémů i zaměstnanci těch domovů. Bývali reakce, ale takové běžné předpokládané.”
Josef Piško, senior: "To není na škodu. To je injekce jak penicilin a v životě jsem už jich několik dostal."
V domově bylo proočkováno 75% zaměstnanců. Ostatní buď prodělali nedávno covid a určité malé procento lidí vakcínu odmítlo.
Jana Chalcařová, zaměstnankyně Domova seniorů Havířov: “Já jsem ráda, že jsem zaměstnancem a že jsem měla možnost být očkována mezi prvními a rozhodovala jsem se prakticky hned.”
Tím, že jsou téměř všichni v domově proočkování, se ale prozatím režimová opatření nezmění. I nadále bude platit zákaz volného pohybu mimo domov, návštěvy mohou do zařízení jen na základě testu.
---
Za smrt malých dětí při požáru bytu viní policie matku, která je nechala doma samotné
Matka dvou dětí, které loni v květnu zemřely při mohutném požáru bytu v havířovské městské části Šumbark, byla obviněna ze spáchání zločinu obecné ohrožení z nedbalosti. Podle policie nechala děti doma samotné bez dozoru a vstupní dveře navíc zamkla. A to přesto, že o dva dny dříve přistihla dcerku při hře se zapalovačem.
Když 18. května odpoledne v bytě vypukl požár, byly v uvnitř tři děti. Lidé se sice snažili okamžitě pomoci, přes plameny se však ke všem nedostali. Zachráněna byla jen starší dcera, dva její bratři ve věku 3 a 5 let zemřeli.
Už v době požáru se jako nejpravděpodobnější příčinou jevila hra dětí se zápalkami nebo zapalovačem. Policie nyní vyšetřování ukončila s tím, že obvinila 42letou matku.
Zlatuše Viačková, mluvčí Policie ČR: "Několikaměsíční vyšetřování příčin, okolností a následků bylo velmi náročné. Přibráni byli znalci z oboru soudního lékařství, expert z oboru kriminalistiky odvětví elektrotechniky, odvětví technické diagnostiky, znalec z oboru požární ochrany, ekonomiky odvětví cen a odhadů a další odborníci z různých oborů. Po vyhodnocení a závěrech výpovědí všech zúčastněných, velkého množství analýz, zajištěných stop, posudků a expertíz policejní komisař obvinil důvodně podezřelou ženu. Za vinu je jí kladeno, že v inkriminovaný den bez zjevného důvodu opustila byt, který společně s dětmi obývala. Musela si být vědoma, že nezletilé děti nemůže nechat bez dohledu. Obviněná žena si také měla být vědoma, že o dva dny dříve před tragickou událostí, přeživší nezletilou přistihla v dětském pokoji při manipulaci se zapalovačem se snahou zapálit svíčku. Neudělala žádná bezpečná opatření v domácnosti, aby dětem zabránila přístup k zapalovači, či podobnému zdroji. Při odchodu byt uzamkla a klíče nechala zavěšené na klice vnitřní strany vchodových dveří. Dětem tak ztížila rychlé opuštění bytu. Důkladným prověřováním byla jednoznačně vyloučena závada na elektroinstalaci či spotřebičích. Podle expertíz ohnisko požáru se nacházelo v dětském pokoji. Závěry znalce z oboru požární ochrany, stejně jako závěry šetření Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, jednoznačně potvrdily, že příčinou vzniku požáru v bytě byla hra nezletilých dětí s otevřeným plamenem. Komisař zahájil trestní stíhání a obvinil 42letou ženu ze spáchání zločinu obecné ohrožení z nedbalosti. V tomto případě zákon stanoví trest odnětím svobody na tři léta až deset let."
Obviněné ženě sice hrozí vězení v délce až 10 let, soudy však v podobných případech k tak přísným trestům nepřistupují s ohledem na osobní ztrátu obžalovaných.
U požáru zasahovaly desítky hasičů, policisté i zdravotníci. Při jejich příjezdu na místo před tři čtvrtě na čtyři odpoledne se z oken valil hustý černý dým a šlehaly plameny. V bytě měly být podle svědků v tu chvíli tři děti.
Zachránce pan Karel: "Viděl jsem, že tam hoří, přiběhl jsem k bytu, křičela tam malá holčička, vykopl jsem dveře a vynesl sem ji ven, dál do bytu už jsme se kvůli ohni nedostali."
Bohužel na místě podle našich informací zemřeli dva chlapci ve věku 3 a 5 let. Z hořícího bytu je dostali přivolaní hasiči a předali je záchranářům, kteří se je pokoušeli usilovně hodinu oživovat.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Posádky ZZS ihned zahájily v sanitních vozech rozšířenou resuscitaci a za pomoci přístrojové techniky a léků se snažily obnovit jejich srdeční činnost. Přes veškeré nasazení týmů záchranné služby bylo hodinu trvající úsilí marné a zasahující lékaři museli nakonec konstatovat smrt obou dětí."
Devítiletou holčičku zachránil soused a byla převezena do nemocnice v Havířově. K události byli proto vysláni i krizoví interventi.
Ivo Pieter, ředitel karvinského územního odboru HZS MSK: "Do likvidace požáru se zapojilo 5 hasičských jednotek. Jedna holčička byla zachráněna ještě před příjezdem hasičů. Nám se podařilo vytáhnout dvě děti v bezvědomí. Vzhledem k rozsahu a stupni požáru to byl velice náročný zásah. V třípokojovém bytě byl také pes, štěňata a další domácí zvířata."
---
Divadlo Petra Bezruče je v projektu BoSmePartyja
Už jsme vás informovali o krajském dobrovolnickém projektu Bo SmePartyja, zaměřeném na pomoc starším lidem. Nyní se zapojilo také Divadlo Petra Bezruče. Jeho členové docházejí do domovů seniorů, aby zpříjemnili čas klientům ale i ulehčili práci zaměstnancům.
Projekt BoSmePartyja vzniknul už loni na podzim. V té době byl kvůli pandemii nedostatek zdravotníků a ošetřovatelů v domovech pro seniory i nemocnicích. Dobrovolnická organizace ADRA si projekt vzala pod patronát a stará se o vyškolení dobrovolníků.
Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA: „Do projektu se přihlásili dobrovolníci z celého regionu. Když pro ně hledáme uplatnění, vycházíme jim vstříc, aby nemuseli daleko dojíždět. Pomáhají nejčastěji v sociálních zařízeních napříč krajem. Doufám, že s nimi zůstaneme v kontaktu i po konci pandemie."
K dobrovolníkům se přidalo i Divadlo Petra Bezruče. Už jde celkem o desítku lidí. Nejen herci, ale třeba i maskérka, technikář, režisér nebo umělecký šéf.
Markéta Matulová, herečka DPB: „Kvůli pandemii nám proti naší vůli přibyl volný čas, a tak jsme rádi, že ho můžeme věnovat lidem, kteří se cítí osamělí. Čteme jim, nebo si povídáme. Naše divadelní maskérka si do domova nosívá kufřík, a tak babičky i dědečky zkrášluje. Stříhá jim vlasy, češe je, a taky s nimi samozřejmě klábosí."
Do projektu BoSmePartyja se přihlásilo už přes 700 lidí, školení má za sebou více než 300 z nich, v terénu jich aktuálně pomáhá 224.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Velmi si vážím spolupráce, kterou jsme v rámci projektu #BoSmePartyja navázali se všemi partnery. Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava dělá obrovský kus práce, když všechny dobrovolníky, kteří se nám do projektu hlásí, kontaktuje, proškoluje a hledá pro ně nejvhodnější umístění. Dobrovolnictví je fenomén, který se u nás stále více rozšiřuje."
Zájemci o práci dobrovolníků se mohou hlásit na mailové adrese spolu2@msk.cz.
---
Karvinští strážníci chytali pštrosa
Velmi kuriózní odchyt mají za sebou karvinští strážníci. Byli požádáni o pomoc při chycení pštrosa, který den předtím utekl svému majiteli. Strážníci byli velmi kreativní, ptáka chytili do sítě, kterou jeden z nich přinesl z hokejbalového areálu.
Úterní směna karvinských městských strážníků byla oproti jiným běžným dnům opravdu výjimečná. Vyjížděli na pomoc majiteli, kterému utekl pštros.
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Dostali jsme anonymní oznámení od občana, že na ulic Na Stráni se pohybuje pštros, což se tedy ve finále potvrdilo. Strážníci dobrou hodinu a půl spolu s majitelem se snažili odchytit, což v lesním porostu nebylo možné, nakonec tedy sehnali síť a jak vidíte ze záběru, velmi profesionálně toho pštrosa odchytili."
Martin Pala, velitel směny MP Karviná: “Mě napadlo, že pštros je větší zvíře je větší obvyklé než jiné na chytání a snažil jsme se klukům pomoct. dělali jsme rekonstrukci hřiště na hokejbalovém areálu, kde máme oblouky sítě v délce 2x 36 metrů, takže mě to napadlo, že by to mohlo pomoct těm lidem.”
Pštros byl vystrašený a nezraněný se vrátil zpátky majiteli. Čas od času se stane, že strážníci pomáhají chytat zvířata, jenž utekla majitelům jako koně nebo ovce nebo byla v nesnázích jako třeba v případě labutě. Loni v létě zase odchytili u městského domu kultury hroznýše královského.
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Můžu říct, že jsme si rozšířili portfolio odchytu zvířat, protože pštrosa jsem tam ještě neměli, měli jsme všelicos, ale pštrosa ještě ne."
---
Domov ve Velkých Heralticích pečuje i o mladé maminky
Domov pro nezletilé matky s dětmi a těhotné dívky je v České republice unikátem. Sídlí ve Velkých Heralticích a je součástí dětského domova. Další dva podobné ústavy v zemi jsou výchovnými ústavy. Za dobu své existence domov vychoval již desítky malých dětí.
Dětský domov pro nezletilé matky s dětmi působí v prostorách zámku ze 13. století již 65 let a poskytuje mladým maminkám veškerý potřebný komfort a péči.
Šárka Markošová, vychovatelka: „Zatím to zvládáme, my to kombinujeme s péčí o dítě a s přípravou do školy, děvčata jsou šikovné, starají se o děti a zvládají i tu výuku.“
Anketa, obyvatelky domova: „Jmenuje se Stanislav a má tři měsíce.“
„Martínek a bude mít rok.“
„Máme tady všechno. Anetka a včera měla 9 měsíců.“
„Holčička, Vanesa.“
„Ne, nechybí mi tu nic, mám se dobře. Honzíka, chlapečka.“
Do Velkých Heraltic občas zavítají i bývalí klienti domova. Mnozí už jsou v důchodovém věku.
Lucie Škarpová, zástupkyně ředitele pro DD: „Kontaktují nás vlastně i přes sociální sítě, posílají nám fotky jak se děti mají, už vlastně dospěláci. Zrovna včera tady byla se za námi podívat holčina, která tady před rokem skončila, jezdí tady za námi co dva, tři měsíce se za námi podívat, vykládá nám jak se jí žije, jestli potřebuje nějakou pomoc, ukazuje nám svoje dítě, které už má.
Domov poskytuje útočiště také těhotným dívkám. Věková hranice jeho obyvatel je tedy od narození do 26 let.
---