Očkovací centrum na Černé louce limituje množství vakcín
Očkovací centrum na Černé louce v Ostravě zvyšuje otáčky, ale stále ho brzdí nedostatek vakcín. Denně jeho personál naočkuje až tisíc lidí, ale je schopen zvládnout téměř dvojnásobné množství.
Od začátku března funguje v Ostravě na Černé louce velkokapacitní očkovací centrum. Musel k tomu být přizpůsoben hlavní pavilon výstaviště a tyto prostory se velmi osvědčily. Kapacita očkování jde stále nahoru a limituje ji jen množství vakcín.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Za 16 dnů se proočkovalo více než 12 tisíc lidí. Denní kapacita se v tuto chvíli pohybuje mezi 700 až tisícem dávek podaných denně. Běžíme zhruba na polovinu kapacity."
Na provozu očkovacího centra se podílí také Městská nemocnice Ostrava. Kromě toho má i své očkovací centrum a aktuálně musela být navýšena kapacita covidových lůžek. Bohužel to samozřejmě znamená omezení jiných oborů.
Marcela Murasová, náměstkyně ředitele MNO: "Situace, která byla v Čechách se momentálně přesouvá k nám. Řešíme velký nedostatek intenzivních covidových lůžek. Proto opět reprofilizujeme kapacity, takže celkem budeme mít 93 standardních covidových lůžek a a20 až 23 jipkových lůžek. "
Od středy 17. března má městská nemocnice 113 covidových lůžek, což se blíží jejímu limitu. To klade na personál obrovské nároky a zdravotníci už pracují na hranici svých možností. Na umělou plicní ventilaci je aktuálně napojeno 15 pacientů.
---
Veterináři z Havířova operovali zlomenou nohu sově
Operovat těžkou zlomeninu nohy, která měří jen pár centimetrů, je opravdu husarský kousek. Právě ten se podařil na veterinární klinice v Havířově. Pacientem byla sova, která má nyní velkou šanci, že se časem vrátí zpět do přírody.
Tohoto puštíka obecného nalezli veterináři u silnice při cestě do práce. Záhy se ukázalo, že sova má na třikrát zlomenou nohu a bez pomoci by zahynula. Lékař Martin Polák se rozhodl operovat a puštíka zkusit zachránit.
Martin Polák, veterinární lékař kliniky LIFE: "U těch sov je daleko náročnější anestezie než samotná operace. Ta operace je sice náročná, ale principiálně probíhá stejně jako u psů, koček. Je tam jediný rozdíl, že ty kosti jsou hodně křehké. Jsou duté a hodně křehké na manipulaci.”
Sova zvládla anestezii i samotnou operaci a záhy měla i velkou chuť na maso.
Sovičku dneska převezou do záchranné stanice do Bartošovic. Veterináři věří, že se vrátí zpět do přírody.
Martin Polák, veterinární lékař kliniky LIFE: "V tuto chvíli ta noha funkční není, to určitě ne. Potřebuje čas. Přece jenom je to teprve šest týdnů od toho traumatu. Proto jsme ji chtěli i převést, ať sova začne létat, případně i sama lovit, ať ji to znova naučí. Pokud by to nefungovalo, tak určitě bude schopná žít ve voliéře a tímto způsobem fungovat. Ale mým cílem bylo, aby se ta sova vrátila do plnohodnotného života.”
Sova je sice samička, ale dostala jméno Otík. Stala se miláčkem celého týmu. Všichni věří, že z Bartošovic budou dostávat jen dobré zprávy.
---
Starostové části kraje se spojili do zájmového uskupení
Starostové měst a obcí v západní části Moravskoslezského kraje se rozhodli spojit síly při prosazování zájmů své oblasti. Vytvořili neformální iniciativu nazvanou MSK – západ a chtějí jednotně vystupovat za zájmy obyvatel regionu.
Iniciativa Moravskoslezský kraj - západ je prozatím vymezena městy Bruntál, Krnov, Rýmařov, Vrbno pod Pradědem, Horní Benešov, Město Albrechtice, Opava. Do neformálního sdružení se zapojil také senátor Ladislav Václavec a někteří další politici.
Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Našim cílem je, abychom vystupovali pokud možno jednotně za celé území, protože území bývalého okresu Bruntál a části Opavy dohromady čítá cirka 150 tisíc lidí.“
Dlouhodobým cílem iniciativy je pozvednout význam západní části kraje, která je dlouhodobě znevýhodněná polohou i historickým vývojem.
Ladislav Václavec (ANO), senátor: „Tak já vidím obrovský přínos, protože je to sice neformální seskupení, velký význam je v tom, že jsme schopni pomoci malým obcím i s tím, že jim pomůžeme s projekty, budeme ty projekty centralizovat.“
Luděk Šimko (nez.), starosta Rýmařova: “To sdružení měst pro město Rýmařov přináší, hlavně je teďka otevřená otázka ohledně odpadů.”
Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Jedná se o elektrifikaci železniční trati Olomouc – Bruntál – Opava. Jedná se o dopadu nízkouhlíkové ekonomiky, jedná se samozřejmě o řešení zaměstnanosti.”
Poslední videokonference iniciativy MSK – západ, měla na programu transformační plán kraje.
---
Slezské divadlo uvádí nejkratší operu
Pěvci a hudebníci Slezského divadla nastudovali snad nejkratší operu na světě. Nemá ani čtvrt hodiny a k jejímu předvedení postačí pouze 8 účinkujících. Představení natočili na záznam. Milovníci umění jej najdou na webových stránkách a sociálních sítích.
Autorem 12 minutové opery je varhaník a regenschori Karel Loos. Toto dílo nevelkého rozsahu napsal asi v polovině 18. století. Dochovalo se v archivu augistiniánského kláštera v Brně. Jednoaktová opera O komínku popisuje ledabylou práci zedníků, kteří se snaží postavit komín.
Opera je pozoruhodná nejen svou délkou, ale také úsporným počtem účinkujících: jde o čtyři zpěváky a čtyři hudebníky, kteří se stali také součástí příběhu.
Jana Andělová Pletichová, režisérka, Slezské divadlo: „Musím říct, že mi chviličku trvalo, než jsem přišla na to, jak operu vlastně inscenovat. Samotná opera je vlastně z poloviny o tom, jak se staví komín a nejde to, protože nemají vápno. A druhá část je o tom, že ten komín spadne.“
A tak režisérka nakonec do děje vtáhla i samotného autora. Udělala z něj učitele a z hudebníků a zpěváků žáky, kteří operu secvičují.
Vojtěch Spurný, představitel autora opery K. Loose, šéf opery, Slezské divadlo: „Já hraji Karla Loose – autora a učitele a aktivně se účastním děje jako cembalista a dirigent, ale také jako jednající postava.“
A protože diváci nyní do divadla nemohou, bude je tato miniopera čekat od 20. března 2021 na webových stránkách a sociálních sítích Slezského divadla.
---
Bojovali, ale nestříleli góly. Vítkovičtí hokejisté končí
Hokejistům Vítkovic končí sezona! Přestože v předkole play off vedli nad brněnskou Kometou už 2:0 na zápasy, nedokázali sérii dotáhnout do vítězného konce a po velkém boji postoupil do čtvrtfinále soupeř.
První dva domácí zápasy vyhráli Vítkovičtí 2:1 v prodloužení a 2:1, v Brně ale třetí vítězství nepřidali. Kometa oplatila téměř stejnou mincí – vyhrála dvakrát 2:1 v prodloužení. Ostravští hráči ale odmítají, že by jeli do Brna s přehnaným sebevědomím.
Daniel Dolejš, brankář HC Vítkovice Ridera: „To absolutně ne. Všichni víme, jaké je Brno zkušený mančaft. Mají výborné kluky. Jeli jsme tam s velkým respektem, odehráli jsme tam parádní zápasy a chyběl nám jediný gól, abychom postoupili. Nezbývá než Brnu pogratulovat.“
Všechno mohli svěřenci trenéra Miloše Holaně napravit v pátém rozhodujícím zápase. Brzy ale prohrávali 0:1 a i když dokázali vyrovnat na 1:1, z vítězství se nakonec radovalo Brno. V Ostravě vyhrálo 3:1 a v sérii celkově 3:2.
Miloš Holaň, trenér HC Vítkovice Ridera: „Byl to znovu velice vyrovnaný zápas, dostali jsme brzy gól, ale věřili jsme, že to otočíme. Sil jsme měli dost, ale chyběl nám moment překvapení a větší dravost do brány.“
Kometa Brno nastoupí ve čtvrtfinále play off proti dalšímu zástupci z našeho kraje – Ocelářům Třinec.
---