Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Poruba zkouší diferencovanou seč trávy
  • Seniorku z Karviné okradla sousedka o důchod
  • Významné osobnosti Frýdku-Místku získaly cenu města
  • Senioři v domově Helios si už opět užívají společné akce
  • Studenti Mendelova gymnázia už dostali vysvědčení

Poruba zkouší diferencovanou seč trávy

Poruba zkouší nový způsob sečení trávy. Reaguje tak na změnu klimatu a zároveň chce zvýšit biodiverzitu. Na loukách tak nechává místa s neposečenou trávou, která zároveň tvoří obrazce. Navíc slouží jako potrava pro hmyz a úkryt pro menší zvířata.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Díky tomu má podporu v tomto ohledu hmyz. Díky tomu, že necháváme některá neposečená místa, má své útočiště a tento způsob jednak nám zadrží tu vodu v krajině, takže v tom městském prostředí ta krajina se tolik nepřehřívá a je tady mnohem lepší život.”

O tomto způsobu kosení v Porubě uvažovali delší dobu Chvíli ovšem trvalo, než se podařilo najít vhodné lokality.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Tato místa musela samozřejmě splňovat určité parametry, aby byla trochu vzdálenější od obydlí, aby případně nevadila alergikům. Na druhou stranu jsme chtěli zvolit taková místa, která budou využívána a budou také vypadat pěkně.”

Nakonec byly vybrány dvě louky. Jedna poblíž Oázy klidu a druhá podél ulice Francouzská.

Vodu v krajině zadržují i květinové louky, které letos nechala radnice vysadit na různých místech po celém obvodu.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Zatím s napětím čekáme, protože na různých místech jsou v různých fázích růstu podle toho, jak byly zasazeny. Zatím jsou v počátcích, takže se všichni těšíme až skutečně vyjdou. A kromě toho se věnujeme revitalizaci několika míst v rámci parků.”

Revitalizací prošel například park na náměstí Družby a připravuje se revitalizace pravého a levého parku u kulturního domu Poklad.

---

Seniorku z Karviné okradla sousedka o důchod

Seniorku z Karviné, která je po operaci páteře upoutána na invalidní vozík, okradla sousedka o důchod. Stalo se to jen pár dní poté, co se přestěhovala na novou adresu. Policisté vzhledem ke zjištěným skutečnostem věc oznámili správnímu úřadu. Událost bude řešena jako přestupek proti majetku.

Tohle je paní Skopalíková z Karviné. V seniorském věku se jí na konci loňského roku splnil sen a vydala svou první knížku pro děti. Kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu se nedávno přestěhovala na novou adresu a její nová životní etapa nezačala zrovna nejlépe. Krátce po přestěhování JI okradla vlastní sousedka o důchod, který ji přinesla listonoška.

Alena Skopalíková, okradená seniorka: "Mezi dveřmi mi ten důchod dala, já jsem to podepsala a dal jsem peníze do kuchyně do šuplíku i s tím ústřižkem od toho důchodu."

Přebírání peněz viděla sousedka, která šla zrovna s dcerou po schodech. Za chvíli na paní Skopalíkovou zaklepala a nabídla pomoc.

Alena Skopalíková, okradená seniorka: "Paní sousedko, viděla jsem na vozíčku, já vám pomůžu."

Zásadní chyba byla, že ji paní Skopalíková pustila do kuchyně. Ke krádeži došlo v době, kdy odjela na toaletu.

Alena Skopalíková, okradená seniorka: "Než jsem přijela, ukradla mi ze šuplíku dvě dvoutisícové bankovky. Mě to v životě nenapadlo, já jsem nikdy nikomu nic neukradla."

Paní Skopalíková chce vzkázat všem seniorům, aby nebyli důvěřiví jako ona.

Alena Skopalíková, okradená seniorka: "Je to i nebezpečné, protože kdyby to byl chlap, tak mi třeba jednu střihne."

Miroslav Kolatek, preventista PČR MSK: "Ti pachatelé, ať už mají záminku pomoci, případně se převlékají za různé pracovníky úřadu atd., tak vždy jim jde jen o to, aby se dostali dovnitř a kradli."

Policisté proto apelují, aby si do bytu senioři nepouštěli žádnou cizí osobu a nevystavovali se riziku, že budou okradeni.

---

Zprávy krátké, 17. 6. 2022, 3

Více než 130 studentů z Moravskoslezského kraje převzalo bronzové a stříbrné Ceny vévody z Edinburghu. Program po jehož absolvování studenti toto ocenění získávají, byl založen před 66 lety princem Philipem. Moravskoslezský kraj se v roce 2018 stal prvním krajem v Česku, který své školy při jeho plnění oficiálně podporuje.

Karvinští policisté a strážníci dopadli mladého muže, který se zaměřil na starší ženy. Jeho oběťmi byly ženy ve věku od 56 do 86 let, které vždy přepadl a oloupil o příruční zavazadla, peníze a další věci. Nejstarší z obětí přepadl v chodbě obytného domu.

---

Významné osobnosti Frýdku-Místku získaly cenu města

Ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže a dlouholetá kronikářka a zároveň významná osobnost frýdecko-místecké části Skalice. Dvě dámy, které získaly Cenu města za mimořádné počiny v oblasti záchrany lidských životů a v oblasti literární činnost, výchova a vzdělávání.

Rytířský sál frýdeckého zámku se stal dějištěm tradičního předávání Cen statutárního města Frýdku-Místku za rok 2021. Jako první převzala ocenění dlouholetá kronikářka místní části Skalice Věra Pánková.

Věra Pánková, kronikářka Skalice: "Já jsem vlastně tu kroniku převzala po svém pradědečkovi, který začal v roce 1922 a do roku 1956 ji psal, krásným rukopisem. A protože zemřel a nedočkal se nového dílu, tak jsem to převzala jako dvacetiletá jeho pravnučka. No a cestou nejmenšího odporu, jako učitelka na dědině mi ta funkce zůstala až dodnes. Takže tu kroniku píšu 66 let."

Paní Pánková byla v minulosti také hlasatelkou skalického rozhlasu, knihovnice, zastupitelka, aktivní členka TJ Sokol i řady dalších organizací. Dodnes předsedá i Klubu seniorů.

Věra Pánková, kronikářka Skalice: "Těch funkcí bylo hodně a na dědině kantor dělal skoro všechno. Takže všechny spolky, kromě hasičů, tam jsem teda nebyla. Ale cvičilo se v Sokole, hrálo se ochotnické divadlo, pěvecký sbor, cvičilo se, hrála jsem závodně volejbal."

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to taková radost v životě zastupitele, když Cenu města Frýdku-Místku získá tak výjimečná žena, jako je paní Věra Pánková ze Skalice. Já vždycky, když navštěvuji její klub seniorů, který ona ve Skalici vede, tak je to opravdu velmi pozitivní zážitek. Ona je velmi energická, má šarm a já bych si přál, jestli se někdy dožiju takového věku, jako paní Pánková, tak bych chtěl mít tu energii, tu vitalitu a ten důvtip, jaký má ona."

Druhou oceněnou byla ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže Jana Stanovská, která bere cenu jako odměnu za humanitární a dobrovolnou týmovou práci.

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Určitě jsem potěšena, že Červený kříž vůbec takové ocenění získává. Ta práce, kterou pro město tady děláme, že je za námi vidět. Je to práce týmová a můžu být ráda, že tomu velím." - Co nejtěžšího máte teďka za sebou? Případně co vás ještě čeká? - "Co nejtěžšího? Nejtěžšího máme asi covidovou dobu za sebou, doufám. Teďka nelehká situace s našimi Ukrajinci. Co nás čeká? Čeká nás oceňování dárců krve."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Obě dámy znám i z dřívější doby. Pracovně jsme se potkali několikrát a myslím si, že letošní volba byla velmi správná. A obě dvě tyto dámy si tu cenu opravdu zaslouží."

Na Cenu města byly nominovány tři osobnosti. Třetí ocenění získá in memoriam hudebník David Stypka, a to přímo na jemu zasvěceném festivalu Sweetsen fest.

---

Senioři v domově Helios si už opět užívají společné akce

Velkou úlevu cítí v domově seniorů v Havířově, kde uspořádali první venkovní akci bez jakýchkoliv opatření. Do zařízení už chodí za seniory také terapeuti s různými zvířaty.

V domově seniorů v Havířově se vše vrací konečně do doby před covidem, což šlo vidět i na zahradě střediska Helios, kde zaměstnanci připravili pro seniory zábavné odpoledne.

Gabriela Kunčická, vedoucí útvaru sociální a přímé péče: "Je to opravdu jedna z prvních akcí, vlastně druhá letošní, kdy jsme s uživateli venku, kdy jsme pospolu a úplně první akce, kdy ani ve vnitřních prostorách už nemusíme mít respirátory, což je pro nás zaměstnance osvobozující. Uživatelé si tuto akci užívají, mají tady živou hudbu, vaječinu. Každý, kdo chce, dá si pivo a vychází nám i počasí.”

anketa: “Říkám, že je to překvapení pro mne a pohoda. Takže si říkám, že budu mít doma na co vzpomínat.”

anketa: “Měla jsem vaječinu a bylo dobrá, domácí.”

anketa: "Strašně se mi to líbí, je to veselé a není tu nuda.”

anketa: “Super. Já už jsem tu byl sice předtím, ale super. Vaječina chutnala, pivo fajné, fakt super.”

V domově už probíhají také veškeré aktivizační programy. 

Gabriela Kunčická, vedoucí útvaru sociální a přímé péče: “Již je i canisterapie pravidelně. Zase bez respirátorů, což je opět super, že ani lektorka nemusí mít respirátor. Minulý týden tady byla canisterapie, kdy jsme z malých housátek už tady měli velkou husu, chodí tady i koza s plenou mezi naše uživatele. Takže si to užívají.”

V domově už neplatí ani žádná omezení, co se týče návštěv. Rodinní příslušníci mohou do zařízení přijít kdykoliv přes den.

---

Zprávy krátké, 17. 6. 2022, 4

Moravskoslezský kraj obhájil aktuálně nejvyšší dosažitelný mezinárodní rating A1 se stabilním výhledem. Hodnocení odpovědného hospodaření úřadu potvrdila ratingová agentura Moody´s.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Což považuju za skutečně dobrý příklad toho, že v situaci, která je finančně náročná, jsme schopni si udržet na korektní úrovni, že je využíváme efektivně."

---

Studenti Mendelova gymnázia už dostali vysvědčení

Přestože do prázdnin zbývá ještě pár dnů, studenti opavského Mendelova gymnázia už dostávali vysvědčení. Budova jejich školy se totiž opravuje. Proto se naposledy se svými učiteli setkali na netradičních místech: v přednáškové aule nebo v parku před muzeem.

Rekonstrukce budovy Mendelova gymnázia zkrátila studentům letošní školní rok o dva týdny. Azyl pro poslední školní dny jim poskytla Slezská univerzita. A tak své letošní vysvědčení dostalo 30 studentů prvního ročníku ve zdejší aule.

Učitelka Zdeňka Hanzlíková se svými studenty rekapitulovala uplynulý školní rok. Připravila pro ně prezentaci z třídních akcí: z lyžařského kurzu, exkursí a výletů.

Zdeňka Hanzlíková, učitelka, Mendelovo gymnázium: „My jsem se v zaměřili na adaptaci. Aby se studenti v 1. ročníku cítili dobře. Aby klima ve třídě bylo přívětivé pro všechny.“

Pro studenty nebyl první rok na střední škole jednoduchý, ale většina z nich zakončila studium s vyznamenáním.

České vysvědčení dostali také ukrajinští studenti. Na Mendelově gymnáziu jich studuje osm.

Monika Klapková, ředitelka, Mendelovo gymnázium: „Z toho 6 v adaptačním režimu, dva byli přijati ke studiu. Ti dostali vysvědčení klasické. A těch 6 studentů dostalo certifikáty, osvědčení o studiu na naší škole.“

Sami vybírali předměty, které se učili. A kromě toho docházeli do kurzu češtiny pro cizince.

Daria Krečetova, studentka, Mendelovo gymnázium: „Bylo to pro mne velmi zajímavé a přínosné chodit do školy v jiné zemi. Ovšem zvládnout cizí jazyk, to bylo těžké. Ale spolužáci mi velmi pomáhali.“

Dmytro Fomenko, student, Mendelovo gymnázium: „Postupně jsem začal jazyku rozumět a učilo se mi lépe. Ale bylo pro mne náročné to za tři měsíce zvládnout.“

Někteří studenti si přišli pro vysvědčení na netradiční místo.

Karolína Jankovská, učitelka, Mendelovo gymnázium: „Na naší škole probíhá rekonstrukce a tříd je teď málo. Využili jsme tedy krásného počasí, domluvili jsme se, a sešli jsme se tady, před muzeem, protože je to nejblíže naší škole.“

Přestože je teprve polovina června těmto studentům začaly prázdniny. Každý toto volno navíc využije po svém.

studentka 1.A, Mendelovo gymnázium: „Budu chodit na brigádu a pojedu k moři s rodiči.“

studentka 1.A, Mendelovo gymnázium: „Určitě půjdu s kamarády ven a podívám se na učivo,ať potom nemusím tolik dohánět, když jsme končili dřív.“

Protože opravy budovy školy budou pokračovat i po prázdninách, bude výuka také v září probíhat v prostorách Slezské univerzity. A částečně pak bude vedena distančně.

Do původní budovy se studenti vrátí v říjnu.


---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
17. června 2022, 17:00

Poruba zkouší diferencovanou seč trávy

Poruba zkouší nový způsob sečení trávy. Reaguje tak na změnu klimatu a zároveň chce zvýšit biodiverzitu. Na loukách tak nechává místa s neposečenou trávou, která zároveň tvoří obrazce. Navíc slouží jako potrava pro hmyz a úkryt pro menší zvířata.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Díky tomu má podporu v tomto ohledu hmyz. Díky tomu, že necháváme některá neposečená místa, má své útočiště a tento způsob jednak nám zadrží tu vodu v krajině, takže v tom městském prostředí ta krajina se tolik nepřehřívá a je tady mnohem lepší život.”

O tomto způsobu kosení v Porubě uvažovali delší dobu Chvíli ovšem trvalo, než se podařilo najít vhodné lokality.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Tato místa musela samozřejmě splňovat určité parametry, aby byla trochu vzdálenější od obydlí, aby případně nevadila alergikům. Na druhou stranu jsme chtěli zvolit taková místa, která budou využívána a budou také vypadat pěkně.”

Nakonec byly vybrány dvě louky. Jedna poblíž Oázy klidu a druhá podél ulice Francouzská.

Vodu v krajině zadržují i květinové louky, které letos nechala radnice vysadit na různých místech po celém obvodu.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Zatím s napětím čekáme, protože na různých místech jsou v různých fázích růstu podle toho, jak byly zasazeny. Zatím jsou v počátcích, takže se všichni těšíme až skutečně vyjdou. A kromě toho se věnujeme revitalizaci několika míst v rámci parků.”

Revitalizací prošel například park na náměstí Družby a připravuje se revitalizace pravého a levého parku u kulturního domu Poklad.

---

Seniorku z Karviné okradla sousedka o důchod

Seniorku z Karviné, která je po operaci páteře upoutána na invalidní vozík, okradla sousedka o důchod. Stalo se to jen pár dní poté, co se přestěhovala na novou adresu. Policisté vzhledem ke zjištěným skutečnostem věc oznámili správnímu úřadu. Událost bude řešena jako přestupek proti majetku.

Tohle je paní Skopalíková z Karviné. V seniorském věku se jí na konci loňského roku splnil sen a vydala svou první knížku pro děti. Kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu se nedávno přestěhovala na novou adresu a její nová životní etapa nezačala zrovna nejlépe. Krátce po přestěhování JI okradla vlastní sousedka o důchod, který ji přinesla listonoška.

Alena Skopalíková, okradená seniorka: "Mezi dveřmi mi ten důchod dala, já jsem to podepsala a dal jsem peníze do kuchyně do šuplíku i s tím ústřižkem od toho důchodu."

Přebírání peněz viděla sousedka, která šla zrovna s dcerou po schodech. Za chvíli na paní Skopalíkovou zaklepala a nabídla pomoc.

Alena Skopalíková, okradená seniorka: "Paní sousedko, viděla jsem na vozíčku, já vám pomůžu."

Zásadní chyba byla, že ji paní Skopalíková pustila do kuchyně. Ke krádeži došlo v době, kdy odjela na toaletu.

Alena Skopalíková, okradená seniorka: "Než jsem přijela, ukradla mi ze šuplíku dvě dvoutisícové bankovky. Mě to v životě nenapadlo, já jsem nikdy nikomu nic neukradla."

Paní Skopalíková chce vzkázat všem seniorům, aby nebyli důvěřiví jako ona.

Alena Skopalíková, okradená seniorka: "Je to i nebezpečné, protože kdyby to byl chlap, tak mi třeba jednu střihne."

Miroslav Kolatek, preventista PČR MSK: "Ti pachatelé, ať už mají záminku pomoci, případně se převlékají za různé pracovníky úřadu atd., tak vždy jim jde jen o to, aby se dostali dovnitř a kradli."

Policisté proto apelují, aby si do bytu senioři nepouštěli žádnou cizí osobu a nevystavovali se riziku, že budou okradeni.

---

Zprávy krátké, 17. 6. 2022, 3

Více než 130 studentů z Moravskoslezského kraje převzalo bronzové a stříbrné Ceny vévody z Edinburghu. Program po jehož absolvování studenti toto ocenění získávají, byl založen před 66 lety princem Philipem. Moravskoslezský kraj se v roce 2018 stal prvním krajem v Česku, který své školy při jeho plnění oficiálně podporuje.

Karvinští policisté a strážníci dopadli mladého muže, který se zaměřil na starší ženy. Jeho oběťmi byly ženy ve věku od 56 do 86 let, které vždy přepadl a oloupil o příruční zavazadla, peníze a další věci. Nejstarší z obětí přepadl v chodbě obytného domu.

---

Významné osobnosti Frýdku-Místku získaly cenu města

Ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže a dlouholetá kronikářka a zároveň významná osobnost frýdecko-místecké části Skalice. Dvě dámy, které získaly Cenu města za mimořádné počiny v oblasti záchrany lidských životů a v oblasti literární činnost, výchova a vzdělávání.

Rytířský sál frýdeckého zámku se stal dějištěm tradičního předávání Cen statutárního města Frýdku-Místku za rok 2021. Jako první převzala ocenění dlouholetá kronikářka místní části Skalice Věra Pánková.

Věra Pánková, kronikářka Skalice: "Já jsem vlastně tu kroniku převzala po svém pradědečkovi, který začal v roce 1922 a do roku 1956 ji psal, krásným rukopisem. A protože zemřel a nedočkal se nového dílu, tak jsem to převzala jako dvacetiletá jeho pravnučka. No a cestou nejmenšího odporu, jako učitelka na dědině mi ta funkce zůstala až dodnes. Takže tu kroniku píšu 66 let."

Paní Pánková byla v minulosti také hlasatelkou skalického rozhlasu, knihovnice, zastupitelka, aktivní členka TJ Sokol i řady dalších organizací. Dodnes předsedá i Klubu seniorů.

Věra Pánková, kronikářka Skalice: "Těch funkcí bylo hodně a na dědině kantor dělal skoro všechno. Takže všechny spolky, kromě hasičů, tam jsem teda nebyla. Ale cvičilo se v Sokole, hrálo se ochotnické divadlo, pěvecký sbor, cvičilo se, hrála jsem závodně volejbal."

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to taková radost v životě zastupitele, když Cenu města Frýdku-Místku získá tak výjimečná žena, jako je paní Věra Pánková ze Skalice. Já vždycky, když navštěvuji její klub seniorů, který ona ve Skalici vede, tak je to opravdu velmi pozitivní zážitek. Ona je velmi energická, má šarm a já bych si přál, jestli se někdy dožiju takového věku, jako paní Pánková, tak bych chtěl mít tu energii, tu vitalitu a ten důvtip, jaký má ona."

Druhou oceněnou byla ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže Jana Stanovská, která bere cenu jako odměnu za humanitární a dobrovolnou týmovou práci.

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Určitě jsem potěšena, že Červený kříž vůbec takové ocenění získává. Ta práce, kterou pro město tady děláme, že je za námi vidět. Je to práce týmová a můžu být ráda, že tomu velím." - Co nejtěžšího máte teďka za sebou? Případně co vás ještě čeká? - "Co nejtěžšího? Nejtěžšího máme asi covidovou dobu za sebou, doufám. Teďka nelehká situace s našimi Ukrajinci. Co nás čeká? Čeká nás oceňování dárců krve."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Obě dámy znám i z dřívější doby. Pracovně jsme se potkali několikrát a myslím si, že letošní volba byla velmi správná. A obě dvě tyto dámy si tu cenu opravdu zaslouží."

Na Cenu města byly nominovány tři osobnosti. Třetí ocenění získá in memoriam hudebník David Stypka, a to přímo na jemu zasvěceném festivalu Sweetsen fest.

---

Senioři v domově Helios si už opět užívají společné akce

Velkou úlevu cítí v domově seniorů v Havířově, kde uspořádali první venkovní akci bez jakýchkoliv opatření. Do zařízení už chodí za seniory také terapeuti s různými zvířaty.

V domově seniorů v Havířově se vše vrací konečně do doby před covidem, což šlo vidět i na zahradě střediska Helios, kde zaměstnanci připravili pro seniory zábavné odpoledne.

Gabriela Kunčická, vedoucí útvaru sociální a přímé péče: "Je to opravdu jedna z prvních akcí, vlastně druhá letošní, kdy jsme s uživateli venku, kdy jsme pospolu a úplně první akce, kdy ani ve vnitřních prostorách už nemusíme mít respirátory, což je pro nás zaměstnance osvobozující. Uživatelé si tuto akci užívají, mají tady živou hudbu, vaječinu. Každý, kdo chce, dá si pivo a vychází nám i počasí.”

anketa: “Říkám, že je to překvapení pro mne a pohoda. Takže si říkám, že budu mít doma na co vzpomínat.”

anketa: “Měla jsem vaječinu a bylo dobrá, domácí.”

anketa: "Strašně se mi to líbí, je to veselé a není tu nuda.”

anketa: “Super. Já už jsem tu byl sice předtím, ale super. Vaječina chutnala, pivo fajné, fakt super.”

V domově už probíhají také veškeré aktivizační programy. 

Gabriela Kunčická, vedoucí útvaru sociální a přímé péče: “Již je i canisterapie pravidelně. Zase bez respirátorů, což je opět super, že ani lektorka nemusí mít respirátor. Minulý týden tady byla canisterapie, kdy jsme z malých housátek už tady měli velkou husu, chodí tady i koza s plenou mezi naše uživatele. Takže si to užívají.”

V domově už neplatí ani žádná omezení, co se týče návštěv. Rodinní příslušníci mohou do zařízení přijít kdykoliv přes den.

---

Zprávy krátké, 17. 6. 2022, 4

Moravskoslezský kraj obhájil aktuálně nejvyšší dosažitelný mezinárodní rating A1 se stabilním výhledem. Hodnocení odpovědného hospodaření úřadu potvrdila ratingová agentura Moody´s.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Což považuju za skutečně dobrý příklad toho, že v situaci, která je finančně náročná, jsme schopni si udržet na korektní úrovni, že je využíváme efektivně."

---

Studenti Mendelova gymnázia už dostali vysvědčení

Přestože do prázdnin zbývá ještě pár dnů, studenti opavského Mendelova gymnázia už dostávali vysvědčení. Budova jejich školy se totiž opravuje. Proto se naposledy se svými učiteli setkali na netradičních místech: v přednáškové aule nebo v parku před muzeem.

Rekonstrukce budovy Mendelova gymnázia zkrátila studentům letošní školní rok o dva týdny. Azyl pro poslední školní dny jim poskytla Slezská univerzita. A tak své letošní vysvědčení dostalo 30 studentů prvního ročníku ve zdejší aule.

Učitelka Zdeňka Hanzlíková se svými studenty rekapitulovala uplynulý školní rok. Připravila pro ně prezentaci z třídních akcí: z lyžařského kurzu, exkursí a výletů.

Zdeňka Hanzlíková, učitelka, Mendelovo gymnázium: „My jsem se v zaměřili na adaptaci. Aby se studenti v 1. ročníku cítili dobře. Aby klima ve třídě bylo přívětivé pro všechny.“

Pro studenty nebyl první rok na střední škole jednoduchý, ale většina z nich zakončila studium s vyznamenáním.

České vysvědčení dostali také ukrajinští studenti. Na Mendelově gymnáziu jich studuje osm.

Monika Klapková, ředitelka, Mendelovo gymnázium: „Z toho 6 v adaptačním režimu, dva byli přijati ke studiu. Ti dostali vysvědčení klasické. A těch 6 studentů dostalo certifikáty, osvědčení o studiu na naší škole.“

Sami vybírali předměty, které se učili. A kromě toho docházeli do kurzu češtiny pro cizince.

Daria Krečetova, studentka, Mendelovo gymnázium: „Bylo to pro mne velmi zajímavé a přínosné chodit do školy v jiné zemi. Ovšem zvládnout cizí jazyk, to bylo těžké. Ale spolužáci mi velmi pomáhali.“

Dmytro Fomenko, student, Mendelovo gymnázium: „Postupně jsem začal jazyku rozumět a učilo se mi lépe. Ale bylo pro mne náročné to za tři měsíce zvládnout.“

Někteří studenti si přišli pro vysvědčení na netradiční místo.

Karolína Jankovská, učitelka, Mendelovo gymnázium: „Na naší škole probíhá rekonstrukce a tříd je teď málo. Využili jsme tedy krásného počasí, domluvili jsme se, a sešli jsme se tady, před muzeem, protože je to nejblíže naší škole.“

Přestože je teprve polovina června těmto studentům začaly prázdniny. Každý toto volno navíc využije po svém.

studentka 1.A, Mendelovo gymnázium: „Budu chodit na brigádu a pojedu k moři s rodiči.“

studentka 1.A, Mendelovo gymnázium: „Určitě půjdu s kamarády ven a podívám se na učivo,ať potom nemusím tolik dohánět, když jsme končili dřív.“

Protože opravy budovy školy budou pokračovat i po prázdninách, bude výuka také v září probíhat v prostorách Slezské univerzity. A částečně pak bude vedena distančně.

Do původní budovy se studenti vrátí v říjnu.


---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-17-06-2022-17-00