Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Povodňové škody jsou v Široké Nivě větší než v 1997
  • Polovina středních škol v kraji vyhlásila ředitelské volno
  • Další srážky se v MSK nepředpokládají
  • Jižní část Ostravy-Nové Vsi se podařilo zachránit
  • Voda z ulic Bohumína ustupuje, lidé ale nemají elektřinu
  • Studénka vzdorovala vodě i silnému větru
  • Havířov připravuje evakuační lůžka pro lidi z Ostravy

POVODŇOVÉ ŠKODY JSOU V ŠIROKÉ NIVĚ VĚTŠÍ NEŽ V 1997

V Široké Nivě na Bruntálsku voda při povodních strhla několik domů. Další jsou poškozené. Přesné počty představitelé obce zjišťují. Zničené jsou téměř všechny mosty. Rozsah současné povodně je ale podle starosty výrazně větší než v roce 1997. Voda ničila majetky v částech Skrbovice, Pocheň a ve spodní části Široké Nivy. Ušetřeny byly jen domy v horní části obce.

POLOVINA STŘEDNÍCH ŠKOL V KRAJI VYHLÁSILA ŘEDITELSKÉ VOLNO

V souvislosti s aktuálními povodněmi a jejich následky vyhlásila řada škol v regionu ředitelské volno. Některé školy, které nejsou přímo zasaženy povodněmi, ale žáci mají problém se do školy dostat, přecházejí na distanční výuku, což umožňuje vyhlášený stav nebezpečí.


---

Další srážky se v MSK nepředpokládají

Pozitivní zprávy přinesl Český hydrometeorologický ústav. Podle vedoucího regionální předpovědi počasí se další srážky na území nepředpokládají - maximálně ojediněle a dny před víkendem přinesou i slunce.

Roman Volný, vedoucí regionální předpovědi, ČHMÚ: "Tak co se týče počasí, tak už žádné problémy neočekáváme. V podstatě dnes nebo zítra bude ojedinělá přeháňka - ta se vyloučit nedá, ale hydrometeorologicky nic významného, možná nějaké milimetry, pokud vůbec. V těch následujících dnech vlíže k víkendu možná více sluníčka a trošičku vyšší teploty. Mělo by se to teď v následujících dnech pohybovat okolo 20 stupňů. O víkendu to vypadá i úplně beze srážek, což je z pohledu té současné situace velmi důležité. Ještě aktuálně trochu dopršívá v jižních Čechách. V podstatě tady na severu Moravy se to více zklidňuje, toky upadávají, jsou tam větší poklesy už i v nějakých středních a dolních částech. V posledních hodinách se kulminovala i Olomouc. Ty problémy s těmi kulminacemi se teď přesouvají do té jižní poloviny, jak Moravy, tak i Čech a samozřejmě Vltava, Labe teče někam na sever. Ty dotoky se tedy očekávají v řádech dnů ještě."

---

Jižní část Ostravy-Nové Vsi se podařilo zachránit

Asi nejhůře zasaženou obydlenou lokalitou v Ostravě je podobně, jako při podvodních v roce 97 Nová Ves, kterou protéká Odra. Voda se ale prý chovala úplně jinak, než tehdy a kdyby se neprotrhla hráz na soutoku s Opavou, zřejmě by k záplavě vůbec nedošlo.

Ostrava-Nová Ves se za svou záchranu bila do poslední chvíle. Na stavbě hrází se podílelo mnoho místních obyvatel a samozřejmě hasiči, jak profesionální, tak dobrovolní. Mnoho dalších lidí pomáhalo jinak. V neděli bylo přesto rozhodnuto o evakuaci.

Tomáš Lefner (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy-Nové Vsi: "Navýšila se ta hráz pytli s pískem a mobilními protipovodňovými zábranami tak, aby to vydrželo ten nápor. Byla to sázka na riziko, jestli to vyjde nebo ne a je pravda, že to vyšlo. Ta voda přesahovala korunu hráze o 30 cm a zadržely ji ty naše opatření."

Bohužel se ale voda do Nové Vsi přece jen dostala. Opava na soutoku s Odrou měla takovou sílu, že se protrhla hráz a voda se vrátila i do Nové Vsi. Hladina vystoupala až do čtyř metrů a zatopila asi 50 domků. Jižní část ochránila hráz v tunelu pod ulicí 28. října.

Tomáš Lefner (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy-Nové Vsi: "Prioritně šlo pak o to, aby se zachránila alespoň tato část a tam se ty škody minimalizovali. Překvapilo nás, jak se ta voda chovala. Po zkušenostech z roku 97 jsme mysleli, že ta voda doteče na Vodárnu a stejně nám tady přiteče druhou stranou, ale to se nestalo."

Důvodem je pravděpodobně nová řeka, která vznikla po protržení hráze. Ta paradoxně pomohla odvést vodu zpátky do řeky Opavy a Odry. Což jižní část Nové Vsi zachránilo. Dobrou zprávou je, že voda už protrženým místem přestala proudit, takže i v Nové vsi už hladina klesla asi o metr a půl. 

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Ta voda původně přetékala přes tu hráz o více než tři čtvrtě metru. Teď to vypadá snadně, nicméně umísťování těch panelů a pytlů, byť měly jeden kubík, vypadalo, jako byste hodili cukřík do vody. Bylo velmi těžké odhadnout místa, kde hráz z nátokové strany zůstává, protože byla o jeden, až dva metry zborcena." 

V následujících hodinách už budou nasazena v zatopené části Nové Vsi vysokokapacitní čerpadla a hasiči se budou snažit vodu co nejrychleji dostat zpátky do koryt řek. 

---

Voda z ulic Bohumína ustupuje, lidé ale nemají elektřinu

To nejhorší z letošních povodní mají za sebou také v Bohumíně. V některých zaplavených místech Bohumína voda už ustoupila natolik, že jimi lidé mohou procházet. V centru je však stále několik ulic, kde je nutné se brodit.

V zaplaveném Bohumíně si lidé opět pomáhali. Kdo má elektrocentrálu, umožnil nabíjet zařízení druhým. I ti, kterým povodeň způsobila škody, cítí s těmi, kteří přišli o všechno.

Anketa: “Na ulici tady jeden klučina má generátor, takže jsme všichni chodili k němu nabíjet telefony a byly tam i party, protože tam měl i hudbu. Takže to bylo super.”

Anketa: “Máme zahradu, kterou máme pod vodou, ale co je zahrada oproti těch chudákům, kteří přišli o všechno.”

Velká voda zasáhla také nemocnici, která se musela evakuovat. Zatím není jasné, kdy začne opět fungovat.

Svatopluk Němeček, ředitel Bohumínské městské nemocnice: “Zatopilo nám to kompletně suterén pavilonů A a B. Zatopilo nám to nový ambulantní trakt, kde je CT, RTG a další věci. Takže teď budeme mapovat, jaké jsou škody.”

Několik tisíc lidí je v centru Bohumína stále bez elektrické energie a ve vyšších patrech výškových domů neteče voda. Přímo v ulicích už ale lidé začali uklízet a ze sklepů odčerpávají vodu.

Petr Vícha (SOCDEM), starosta Bohumína: “Myslím si, že máme za sebou tu první fázi, kdy jde o záchranu lidských životů a jejich zdraví. Evakuovali jsme 40 občanů do našich zařízení a dalších 150, kteří šli k příbuzným. Co nás momentálně nejvíce trápí, to je to, že nemáme elektrickou energii v centru města a my potřebujeme distribuovat pitnou vodu, protože ta ve vyšších patrech neteče.”

Elektrická energie by mohla být obnovena snad ještě v průběhu týdny.

---

Studénka vzdorovala vodě i silnému větru

Studénku po víkendových silných deštích a větru trápil nejvíce výpadek dodávek elektrické energie. Ve městě byly i v úterý některá místa bez elektřiny. Navíc jsou tu vyvrácené podmáčené stromy, lidé by měli být opatrní.

Extrémní deště rozlily na území Studénky všechny vodní toky. Voda v sobotu ráno zaplavila několik lokalit. Odříznuta byla část ulice Družstevní, kde hasiči objížděli lidi v domech na člunech. Dobrou práci ovšem odvedla protipovodňová opatření.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Suché poldry, které jsme vybudovali na území města, tak zahrály klíčovou roli. Zadržely obrovské množství vody.”

V podstatě od čtvrtku, kdy začali preventivně čistit koryta potoků a kanály, jsou v terénu studenečtí dobrovolní hasiči. I v úterý pokračovali v odčerpávání vody ze sklepů.

obyvatelka Studénky: “Voda byla naštěstí jenom ve sklepě, ten potok byl sice vysoký, ale ke mně se to dostal jenom do sklepa.”

Do evakuačního centra v Základní škole Sjednocení hasiči na jednu noc přepravili tři lidi.

Velké problémy ale způsobil silný vítr, vypadlo 20 trafostanic.

Michal Weislechner, zástupce velitele jednotky SDH města Studénky: “Velká část Studénky byla bez elektriky. Bylo to i déle než 46 hodin, tam jsme ve spolupráci s ČEZem jejich pracovníky dopravili po vodě na člunu místo, kde to bylo poškozené, a oni dokázali alespoň částečně opravit část těch drátů.”

Dodávky elektrické energie ještě nebyly zcela obnovené ani v úterý dopoledne. Největší škody na městském majetku ale vznikly na stromech.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Voda a pak samozřejmě vítr, který přišel ze soboty na neděli, tak napáchali velké škody zejména na stromech. V podstatě vyvracely statné stromy i s kořeny.”

Popadané dřeviny je vidět třeba v zámeckém parku nebo v zahradách mateřských škol, na území města je jich asi padesát.

---

Havířov připravuje evakuační lůžka pro lidi z Ostravy

Havířov připravuje lůžka pro obyvatele Ostravy, kteří by se museli kvůli protržení protipovodňové hráze případně evakuovat. Dočasný azyl bude připraven v tělocvičně na krytém bazénu.

Kvůli protržené hrázi přibylo v Ostravě evakuovaných lidí, o které je třeba se postarat. Pomocnou ruku nabízí i Havířov, který připravuje lůžka, jídlo i sociální zázemí.

Nazim Afana, ředitel Správy sportovních a rekreačních zařízení Havířov: “Na požadavek krajského štábu prostřednictvím Magistrátu města Havířova jsme připravili evakuační zázemí pro lidi postižené povodňovou vlnou v Ostravě a potažmo i dál v jiných městech. Nyní jsme v tělocvičně na krytém bazénu Šumbark, kde bude připraveno zhruba 50 lůžek, včetně spacáků, přikrývek, vod, občerstvení, dostatek elektrických zásuvek.”

Máte už informace, že by k vám měli přijít nějací lidé?

Nazim Afana, ředitel Správy sportovních a rekreačních zařízení Havířov: “V tuto chvíli vycházím jen ze stávajících informací, a to je požadavek na přípravu. Nemám informaci o tom, kdy a kolik lidí dorazí.”

Pokud by bylo potřeba, město může kraji nabídnou pro evakuaci i další sportovní haly.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
17. září 2024, 16:00

POVODŇOVÉ ŠKODY JSOU V ŠIROKÉ NIVĚ VĚTŠÍ NEŽ V 1997

V Široké Nivě na Bruntálsku voda při povodních strhla několik domů. Další jsou poškozené. Přesné počty představitelé obce zjišťují. Zničené jsou téměř všechny mosty. Rozsah současné povodně je ale podle starosty výrazně větší než v roce 1997. Voda ničila majetky v částech Skrbovice, Pocheň a ve spodní části Široké Nivy. Ušetřeny byly jen domy v horní části obce.

POLOVINA STŘEDNÍCH ŠKOL V KRAJI VYHLÁSILA ŘEDITELSKÉ VOLNO

V souvislosti s aktuálními povodněmi a jejich následky vyhlásila řada škol v regionu ředitelské volno. Některé školy, které nejsou přímo zasaženy povodněmi, ale žáci mají problém se do školy dostat, přecházejí na distanční výuku, což umožňuje vyhlášený stav nebezpečí.


---

Další srážky se v MSK nepředpokládají

Pozitivní zprávy přinesl Český hydrometeorologický ústav. Podle vedoucího regionální předpovědi počasí se další srážky na území nepředpokládají - maximálně ojediněle a dny před víkendem přinesou i slunce.

Roman Volný, vedoucí regionální předpovědi, ČHMÚ: "Tak co se týče počasí, tak už žádné problémy neočekáváme. V podstatě dnes nebo zítra bude ojedinělá přeháňka - ta se vyloučit nedá, ale hydrometeorologicky nic významného, možná nějaké milimetry, pokud vůbec. V těch následujících dnech vlíže k víkendu možná více sluníčka a trošičku vyšší teploty. Mělo by se to teď v následujících dnech pohybovat okolo 20 stupňů. O víkendu to vypadá i úplně beze srážek, což je z pohledu té současné situace velmi důležité. Ještě aktuálně trochu dopršívá v jižních Čechách. V podstatě tady na severu Moravy se to více zklidňuje, toky upadávají, jsou tam větší poklesy už i v nějakých středních a dolních částech. V posledních hodinách se kulminovala i Olomouc. Ty problémy s těmi kulminacemi se teď přesouvají do té jižní poloviny, jak Moravy, tak i Čech a samozřejmě Vltava, Labe teče někam na sever. Ty dotoky se tedy očekávají v řádech dnů ještě."

---

Jižní část Ostravy-Nové Vsi se podařilo zachránit

Asi nejhůře zasaženou obydlenou lokalitou v Ostravě je podobně, jako při podvodních v roce 97 Nová Ves, kterou protéká Odra. Voda se ale prý chovala úplně jinak, než tehdy a kdyby se neprotrhla hráz na soutoku s Opavou, zřejmě by k záplavě vůbec nedošlo.

Ostrava-Nová Ves se za svou záchranu bila do poslední chvíle. Na stavbě hrází se podílelo mnoho místních obyvatel a samozřejmě hasiči, jak profesionální, tak dobrovolní. Mnoho dalších lidí pomáhalo jinak. V neděli bylo přesto rozhodnuto o evakuaci.

Tomáš Lefner (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy-Nové Vsi: "Navýšila se ta hráz pytli s pískem a mobilními protipovodňovými zábranami tak, aby to vydrželo ten nápor. Byla to sázka na riziko, jestli to vyjde nebo ne a je pravda, že to vyšlo. Ta voda přesahovala korunu hráze o 30 cm a zadržely ji ty naše opatření."

Bohužel se ale voda do Nové Vsi přece jen dostala. Opava na soutoku s Odrou měla takovou sílu, že se protrhla hráz a voda se vrátila i do Nové Vsi. Hladina vystoupala až do čtyř metrů a zatopila asi 50 domků. Jižní část ochránila hráz v tunelu pod ulicí 28. října.

Tomáš Lefner (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy-Nové Vsi: "Prioritně šlo pak o to, aby se zachránila alespoň tato část a tam se ty škody minimalizovali. Překvapilo nás, jak se ta voda chovala. Po zkušenostech z roku 97 jsme mysleli, že ta voda doteče na Vodárnu a stejně nám tady přiteče druhou stranou, ale to se nestalo."

Důvodem je pravděpodobně nová řeka, která vznikla po protržení hráze. Ta paradoxně pomohla odvést vodu zpátky do řeky Opavy a Odry. Což jižní část Nové Vsi zachránilo. Dobrou zprávou je, že voda už protrženým místem přestala proudit, takže i v Nové vsi už hladina klesla asi o metr a půl. 

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Ta voda původně přetékala přes tu hráz o více než tři čtvrtě metru. Teď to vypadá snadně, nicméně umísťování těch panelů a pytlů, byť měly jeden kubík, vypadalo, jako byste hodili cukřík do vody. Bylo velmi těžké odhadnout místa, kde hráz z nátokové strany zůstává, protože byla o jeden, až dva metry zborcena." 

V následujících hodinách už budou nasazena v zatopené části Nové Vsi vysokokapacitní čerpadla a hasiči se budou snažit vodu co nejrychleji dostat zpátky do koryt řek. 

---

Voda z ulic Bohumína ustupuje, lidé ale nemají elektřinu

To nejhorší z letošních povodní mají za sebou také v Bohumíně. V některých zaplavených místech Bohumína voda už ustoupila natolik, že jimi lidé mohou procházet. V centru je však stále několik ulic, kde je nutné se brodit.

V zaplaveném Bohumíně si lidé opět pomáhali. Kdo má elektrocentrálu, umožnil nabíjet zařízení druhým. I ti, kterým povodeň způsobila škody, cítí s těmi, kteří přišli o všechno.

Anketa: “Na ulici tady jeden klučina má generátor, takže jsme všichni chodili k němu nabíjet telefony a byly tam i party, protože tam měl i hudbu. Takže to bylo super.”

Anketa: “Máme zahradu, kterou máme pod vodou, ale co je zahrada oproti těch chudákům, kteří přišli o všechno.”

Velká voda zasáhla také nemocnici, která se musela evakuovat. Zatím není jasné, kdy začne opět fungovat.

Svatopluk Němeček, ředitel Bohumínské městské nemocnice: “Zatopilo nám to kompletně suterén pavilonů A a B. Zatopilo nám to nový ambulantní trakt, kde je CT, RTG a další věci. Takže teď budeme mapovat, jaké jsou škody.”

Několik tisíc lidí je v centru Bohumína stále bez elektrické energie a ve vyšších patrech výškových domů neteče voda. Přímo v ulicích už ale lidé začali uklízet a ze sklepů odčerpávají vodu.

Petr Vícha (SOCDEM), starosta Bohumína: “Myslím si, že máme za sebou tu první fázi, kdy jde o záchranu lidských životů a jejich zdraví. Evakuovali jsme 40 občanů do našich zařízení a dalších 150, kteří šli k příbuzným. Co nás momentálně nejvíce trápí, to je to, že nemáme elektrickou energii v centru města a my potřebujeme distribuovat pitnou vodu, protože ta ve vyšších patrech neteče.”

Elektrická energie by mohla být obnovena snad ještě v průběhu týdny.

---

Studénka vzdorovala vodě i silnému větru

Studénku po víkendových silných deštích a větru trápil nejvíce výpadek dodávek elektrické energie. Ve městě byly i v úterý některá místa bez elektřiny. Navíc jsou tu vyvrácené podmáčené stromy, lidé by měli být opatrní.

Extrémní deště rozlily na území Studénky všechny vodní toky. Voda v sobotu ráno zaplavila několik lokalit. Odříznuta byla část ulice Družstevní, kde hasiči objížděli lidi v domech na člunech. Dobrou práci ovšem odvedla protipovodňová opatření.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Suché poldry, které jsme vybudovali na území města, tak zahrály klíčovou roli. Zadržely obrovské množství vody.”

V podstatě od čtvrtku, kdy začali preventivně čistit koryta potoků a kanály, jsou v terénu studenečtí dobrovolní hasiči. I v úterý pokračovali v odčerpávání vody ze sklepů.

obyvatelka Studénky: “Voda byla naštěstí jenom ve sklepě, ten potok byl sice vysoký, ale ke mně se to dostal jenom do sklepa.”

Do evakuačního centra v Základní škole Sjednocení hasiči na jednu noc přepravili tři lidi.

Velké problémy ale způsobil silný vítr, vypadlo 20 trafostanic.

Michal Weislechner, zástupce velitele jednotky SDH města Studénky: “Velká část Studénky byla bez elektriky. Bylo to i déle než 46 hodin, tam jsme ve spolupráci s ČEZem jejich pracovníky dopravili po vodě na člunu místo, kde to bylo poškozené, a oni dokázali alespoň částečně opravit část těch drátů.”

Dodávky elektrické energie ještě nebyly zcela obnovené ani v úterý dopoledne. Největší škody na městském majetku ale vznikly na stromech.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Voda a pak samozřejmě vítr, který přišel ze soboty na neděli, tak napáchali velké škody zejména na stromech. V podstatě vyvracely statné stromy i s kořeny.”

Popadané dřeviny je vidět třeba v zámeckém parku nebo v zahradách mateřských škol, na území města je jich asi padesát.

---

Havířov připravuje evakuační lůžka pro lidi z Ostravy

Havířov připravuje lůžka pro obyvatele Ostravy, kteří by se museli kvůli protržení protipovodňové hráze případně evakuovat. Dočasný azyl bude připraven v tělocvičně na krytém bazénu.

Kvůli protržené hrázi přibylo v Ostravě evakuovaných lidí, o které je třeba se postarat. Pomocnou ruku nabízí i Havířov, který připravuje lůžka, jídlo i sociální zázemí.

Nazim Afana, ředitel Správy sportovních a rekreačních zařízení Havířov: “Na požadavek krajského štábu prostřednictvím Magistrátu města Havířova jsme připravili evakuační zázemí pro lidi postižené povodňovou vlnou v Ostravě a potažmo i dál v jiných městech. Nyní jsme v tělocvičně na krytém bazénu Šumbark, kde bude připraveno zhruba 50 lůžek, včetně spacáků, přikrývek, vod, občerstvení, dostatek elektrických zásuvek.”

Máte už informace, že by k vám měli přijít nějací lidé?

Nazim Afana, ředitel Správy sportovních a rekreačních zařízení Havířov: “V tuto chvíli vycházím jen ze stávajících informací, a to je požadavek na přípravu. Nemám informaci o tom, kdy a kolik lidí dorazí.”

Pokud by bylo potřeba, město může kraji nabídnou pro evakuaci i další sportovní haly.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-17-09-2024-16-00