Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Demolice několika domů v Nových Heřminovech
  • Kdy bude mít Ostrava teplo se neví
  • Dobrovolníci i firmy se mohou zapojit do pomoci
  • Policisté už zaznamenali tři případy rabování
  • Na Černé louce funguje evakuační centrum i sběrné místo
  • Voda z ulic Bohumína ustupuje, lidé ale nemají elektřinu
  • Studénka vzdorovala vodě i silnému větru

DEMOLICE NĚKOLIKA DOMŮ V NOVÝCH HEŘMINOVECH

Povodeň v Nových Heřminovech na Bruntálsku poškodila řadu domů, některé zřejmě budou muset být kvůli narušené statice strženy. Obec zatím mapuje škody.

Michaela Hermanová, starostka Nových Heřminov

KDY BUDE MÍT OSTRAVA TEPLO SE NEVÍ

Kdy bude v Ostravě obnovena dodávka tepla, se zatím neví. Voda z rozvodněné řeky zatopila o víkendu Elektrárnu Třebovice, která dodává teplo a teplou vodu obyvatelům Ostravy, více než při ničivé povodni v roce 1997 a zaplavila více zařízení.

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy

DOBROVOLNÍCI I FIRMY SE MOHOU ZAPOJIT DO POMOCI

Ms kraj vyzývá, aby ti, kteří mohou, pomohli lidem zasaženým velkou vodou. Firmy se mohou hlásit na e-mailu firmapomaha@msk.cz a dobrovolníci mohou nabízet pomoc přes regionální dobrovolnické centrum. Dobrovolnická centra ADRA v Ostravě, Frýdku-Místku a Havířově momentálně hledají ochotné dobrovolníky, kteří se chtějí zapojit do odstraňování následků v kraji. Mohou se registrovat přes speciální formulář. Pomoc také nabízí DIAMO , a to obcím, městům a krajům dotčeným extrémními povodněmi posledních dní při odstraňování následků povodní a likvidaci škod. Požadavky samospráv shromažďuje na emailu: pomocpovodne@diamo.cz.

Policisté už zaznamenali tři případy rabování

Bohužel doprovází povodně často také obzvláště ohavná trestná činnost - rabování. Zloději si vyhlédnou nějaký objekt v evakuované lokalitě a tam nikým nerušeni v klidu kradou. Zatím policisté zaznamenali v našem kraji tři takové případy.

Evakuace obyvatel při povodních bohužel aktivuje některé naše spoluobčany zcela opačným způsobem a místo pomoci, se vydávají krást. Nestřežený majetek je příliš velkým lákadlem a i když policisté okamžitě do evakuovaných lokalit vysílají hlídky, zloději si cestu najdou. První případ se stal v Ostravě na opuštěné benzínové pumpě. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Na čerpací stanici MOL v Přívoze došlo ke krádeží věcí, které tam byly...alkohol, cigarety, nějaké potraviny." 

Další případ rabování se odehrál v Krnově, kdy zloděj ukradl z místní firmy několik zálohovaných sudů. Muž byl zadržen a obviněn z krádeže. Třetí případ se stal v Opavě. Policejní hlídka si všimla pohybu osob v evakuované lékárně. Byl přivolán kynolog a pro jeho psa už nebyl problém vypátrat dvě ukryté osoby. 

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: "Já jsem konsternován ze zpráv od policie, které jsem dostal. Na některých místech dochází k rabování. Já bych chtěl všechny vyzvat, je to zavrženíhodné chování a policie bude postupovat s maximální razancí. Já doufám, že se těm lidem dostane spravedlivých a pořádných trestů." 

Zatímco po zloději z čerpací stanice v Ostravě policisté pátrají, v dalších dvou případech už jsou pachatelé známi. Za rabování jim hrozí až dva roky vězení. Policisté do evakuovaných nepřístupných lokalit nasadili i vrtulník, který jim pomáhá s mapováním pohybu podezřelých osob. 

---

Na Černé louce funguje evakuační centrum i sběrné místo

Výstaviště Černá louka v Ostravě slouží jako evakuační centrum pro lidi zasažené povodněmi, kde nabízejí lůžka a základní stravu. Aktuálně zde zůstává několik desítek Ostravanů, zejména z Přívozu. Mimoto lidé v budově naleznou i sběrné místo.

Jen několik minut měla řada Ostravanů na sbalení toho nejdůležitějšího a opuštění svého domova. Rychlou evakuaci zažila například i tato obyvatelka Přívozu.

evakuovaná obyvatelka Přívozu: „My jsme pořád mysleli, že budeme na baráku. Říkali nám to a pak asi během půl hodiny přišel technik a řekl: „Všichni ven.“, tak jsme se ani nestačili obléct, věci vzít a už jsme byli pryč. Voda tam už není, ale my se ještě nemůžeme vrátit, protože jsou zatopené sklepy.“

Nyní čeká na další zprávy v městském evakuačním centru na Černé louce. Jedná se o první, dočasné zařízení, než budou lidé rozděleni do těch déle trvajících.

Johana Habiballa, mluvčí Červeného kříže v Ostravě: „Momentálně tady my jako červený kříž zajišťujeme ten největší základ. Především první pomoc, nějaké léky, případně ošetřujeme drobné rány a zajišťujeme tady také psychosociální pomoc v koordinaci s Centrem duševního zdraví. Máme tady psychiatrickou sestru a sociálního pracovníka, kteří nám tady s tímto vypomáhají a mezitím se jim zajišťuje to ubytování a ještě jim poskytujeme nějakou základní stravu.“

Kromě centra ještě v budově výstaviště otevřeli také sběrné místo, kde mohou dárci nechávat materiální pomoc pro lidi zasažené povodněmi. Nejpotřebnější jsou zejména oblečení, obuv, čistící prostředky, deky, ručníky, hygienické potřeby, nářadí a podobně.

Dalibor Barčák, dárce: „Doma jsem posbírali věci, tak jsem to tu dovezl na pomoc, protože my v paneláku to nepotřebujeme a tím, že jsem rybář, tak vím , jak to u vody chodí a co voda sebere, to už nevrátí.“

Sběrné místo na Černé louce bude otevřeno od 7 rána do 7 večer, a to až do odvolání.

---

Voda z ulic Bohumína ustupuje, lidé ale nemají elektřinu

To nejhorší z letošních povodní mají za sebou také v Bohumíně. V některých zaplavených místech Bohumína voda už ustoupila natolik, že jimi lidé mohou procházet. V centru je však stále několik ulic, kde je nutné se brodit.

V zaplaveném Bohumíně si lidé opět pomáhali. Kdo má elektrocentrálu, umožnil nabíjet zařízení druhým. I ti, kterým povodeň způsobila škody, cítí s těmi, kteří přišli o všechno.

Anketa: “Na ulici tady jeden klučina má generátor, takže jsme všichni chodili k němu nabíjet telefony a byly tam i party, protože tam měl i hudbu. Takže to bylo super.”

Anketa: “Máme zahradu, kterou máme pod vodou, ale co je zahrada oproti těch chudákům, kteří přišli o všechno.”

Velká voda zasáhla také nemocnici, která se musela evakuovat. Zatím není jasné, kdy začne opět fungovat.

Svatopluk Němeček, ředitel Bohumínské městské nemocnice: “Zatopilo nám to kompletně suterén pavilonů A a B. Zatopilo nám to nový ambulantní trakt, kde je CT, RTG a další věci. Takže teď budeme mapovat, jaké jsou škody.”

Několik tisíc lidí je v centru Bohumína stále bez elektrické energie a ve vyšších patrech výškových domů neteče voda. Přímo v ulicích už ale lidé začali uklízet a ze sklepů odčerpávají vodu.

Petr Vícha (SOCDEM), starosta Bohumína: “Myslím si, že máme za sebou tu první fázi, kdy jde o záchranu lidských životů a jejich zdraví. Evakuovali jsme 40 občanů do našich zařízení a dalších 150, kteří šli k příbuzným. Co nás momentálně nejvíce trápí, to je to, že nemáme elektrickou energii v centru města a my potřebujeme distribuovat pitnou vodu, protože ta ve vyšších patrech neteče.”

Elektrická energie by mohla být obnovena snad ještě v průběhu týdny.

---

Studénka vzdorovala vodě i silnému větru

Studénku po víkendových silných deštích a větru trápil nejvíce výpadek dodávek elektrické energie. Ve městě byly i v úterý některá místa bez elektřiny. Navíc jsou tu vyvrácené podmáčené stromy, lidé by měli být opatrní.

Extrémní deště rozlily na území Studénky všechny vodní toky. Voda v sobotu ráno zaplavila několik lokalit. Odříznuta byla část ulice Družstevní, kde hasiči objížděli lidi v domech na člunech. Dobrou práci ovšem odvedla protipovodňová opatření.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Suché poldry, které jsme vybudovali na území města, tak zahrály klíčovou roli. Zadržely obrovské množství vody.”

V podstatě od čtvrtku, kdy začali preventivně čistit koryta potoků a kanály, jsou v terénu studenečtí dobrovolní hasiči. I v úterý pokračovali v odčerpávání vody ze sklepů.

obyvatelka Studénky: “Voda byla naštěstí jenom ve sklepě, ten potok byl sice vysoký, ale ke mně se to dostal jenom do sklepa.”

Do evakuačního centra v Základní škole Sjednocení hasiči na jednu noc přepravili tři lidi.

Velké problémy ale způsobil silný vítr, vypadlo 20 trafostanic.

Michal Weislechner, zástupce velitele jednotky SDH města Studénky: “Velká část Studénky byla bez elektriky. Bylo to i déle než 46 hodin, tam jsme ve spolupráci s ČEZem jejich pracovníky dopravili po vodě na člunu místo, kde to bylo poškozené, a oni dokázali alespoň částečně opravit část těch drátů.”

Dodávky elektrické energie ještě nebyly zcela obnovené ani v úterý dopoledne. Největší škody na městském majetku ale vznikly na stromech.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Voda a pak samozřejmě vítr, který přišel ze soboty na neděli, tak napáchali velké škody zejména na stromech. V podstatě vyvracely statné stromy i s kořeny.”

Popadané dřeviny je vidět třeba v zámeckém parku nebo v zahradách mateřských škol, na území města je jich asi padesát.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
17. září 2024, 17:00

DEMOLICE NĚKOLIKA DOMŮ V NOVÝCH HEŘMINOVECH

Povodeň v Nových Heřminovech na Bruntálsku poškodila řadu domů, některé zřejmě budou muset být kvůli narušené statice strženy. Obec zatím mapuje škody.

Michaela Hermanová, starostka Nových Heřminov

KDY BUDE MÍT OSTRAVA TEPLO SE NEVÍ

Kdy bude v Ostravě obnovena dodávka tepla, se zatím neví. Voda z rozvodněné řeky zatopila o víkendu Elektrárnu Třebovice, která dodává teplo a teplou vodu obyvatelům Ostravy, více než při ničivé povodni v roce 1997 a zaplavila více zařízení.

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy

DOBROVOLNÍCI I FIRMY SE MOHOU ZAPOJIT DO POMOCI

Ms kraj vyzývá, aby ti, kteří mohou, pomohli lidem zasaženým velkou vodou. Firmy se mohou hlásit na e-mailu firmapomaha@msk.cz a dobrovolníci mohou nabízet pomoc přes regionální dobrovolnické centrum. Dobrovolnická centra ADRA v Ostravě, Frýdku-Místku a Havířově momentálně hledají ochotné dobrovolníky, kteří se chtějí zapojit do odstraňování následků v kraji. Mohou se registrovat přes speciální formulář. Pomoc také nabízí DIAMO , a to obcím, městům a krajům dotčeným extrémními povodněmi posledních dní při odstraňování následků povodní a likvidaci škod. Požadavky samospráv shromažďuje na emailu: pomocpovodne@diamo.cz.

Policisté už zaznamenali tři případy rabování

Bohužel doprovází povodně často také obzvláště ohavná trestná činnost - rabování. Zloději si vyhlédnou nějaký objekt v evakuované lokalitě a tam nikým nerušeni v klidu kradou. Zatím policisté zaznamenali v našem kraji tři takové případy.

Evakuace obyvatel při povodních bohužel aktivuje některé naše spoluobčany zcela opačným způsobem a místo pomoci, se vydávají krást. Nestřežený majetek je příliš velkým lákadlem a i když policisté okamžitě do evakuovaných lokalit vysílají hlídky, zloději si cestu najdou. První případ se stal v Ostravě na opuštěné benzínové pumpě. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Na čerpací stanici MOL v Přívoze došlo ke krádeží věcí, které tam byly...alkohol, cigarety, nějaké potraviny." 

Další případ rabování se odehrál v Krnově, kdy zloděj ukradl z místní firmy několik zálohovaných sudů. Muž byl zadržen a obviněn z krádeže. Třetí případ se stal v Opavě. Policejní hlídka si všimla pohybu osob v evakuované lékárně. Byl přivolán kynolog a pro jeho psa už nebyl problém vypátrat dvě ukryté osoby. 

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: "Já jsem konsternován ze zpráv od policie, které jsem dostal. Na některých místech dochází k rabování. Já bych chtěl všechny vyzvat, je to zavrženíhodné chování a policie bude postupovat s maximální razancí. Já doufám, že se těm lidem dostane spravedlivých a pořádných trestů." 

Zatímco po zloději z čerpací stanice v Ostravě policisté pátrají, v dalších dvou případech už jsou pachatelé známi. Za rabování jim hrozí až dva roky vězení. Policisté do evakuovaných nepřístupných lokalit nasadili i vrtulník, který jim pomáhá s mapováním pohybu podezřelých osob. 

---

Na Černé louce funguje evakuační centrum i sběrné místo

Výstaviště Černá louka v Ostravě slouží jako evakuační centrum pro lidi zasažené povodněmi, kde nabízejí lůžka a základní stravu. Aktuálně zde zůstává několik desítek Ostravanů, zejména z Přívozu. Mimoto lidé v budově naleznou i sběrné místo.

Jen několik minut měla řada Ostravanů na sbalení toho nejdůležitějšího a opuštění svého domova. Rychlou evakuaci zažila například i tato obyvatelka Přívozu.

evakuovaná obyvatelka Přívozu: „My jsme pořád mysleli, že budeme na baráku. Říkali nám to a pak asi během půl hodiny přišel technik a řekl: „Všichni ven.“, tak jsme se ani nestačili obléct, věci vzít a už jsme byli pryč. Voda tam už není, ale my se ještě nemůžeme vrátit, protože jsou zatopené sklepy.“

Nyní čeká na další zprávy v městském evakuačním centru na Černé louce. Jedná se o první, dočasné zařízení, než budou lidé rozděleni do těch déle trvajících.

Johana Habiballa, mluvčí Červeného kříže v Ostravě: „Momentálně tady my jako červený kříž zajišťujeme ten největší základ. Především první pomoc, nějaké léky, případně ošetřujeme drobné rány a zajišťujeme tady také psychosociální pomoc v koordinaci s Centrem duševního zdraví. Máme tady psychiatrickou sestru a sociálního pracovníka, kteří nám tady s tímto vypomáhají a mezitím se jim zajišťuje to ubytování a ještě jim poskytujeme nějakou základní stravu.“

Kromě centra ještě v budově výstaviště otevřeli také sběrné místo, kde mohou dárci nechávat materiální pomoc pro lidi zasažené povodněmi. Nejpotřebnější jsou zejména oblečení, obuv, čistící prostředky, deky, ručníky, hygienické potřeby, nářadí a podobně.

Dalibor Barčák, dárce: „Doma jsem posbírali věci, tak jsem to tu dovezl na pomoc, protože my v paneláku to nepotřebujeme a tím, že jsem rybář, tak vím , jak to u vody chodí a co voda sebere, to už nevrátí.“

Sběrné místo na Černé louce bude otevřeno od 7 rána do 7 večer, a to až do odvolání.

---

Voda z ulic Bohumína ustupuje, lidé ale nemají elektřinu

To nejhorší z letošních povodní mají za sebou také v Bohumíně. V některých zaplavených místech Bohumína voda už ustoupila natolik, že jimi lidé mohou procházet. V centru je však stále několik ulic, kde je nutné se brodit.

V zaplaveném Bohumíně si lidé opět pomáhali. Kdo má elektrocentrálu, umožnil nabíjet zařízení druhým. I ti, kterým povodeň způsobila škody, cítí s těmi, kteří přišli o všechno.

Anketa: “Na ulici tady jeden klučina má generátor, takže jsme všichni chodili k němu nabíjet telefony a byly tam i party, protože tam měl i hudbu. Takže to bylo super.”

Anketa: “Máme zahradu, kterou máme pod vodou, ale co je zahrada oproti těch chudákům, kteří přišli o všechno.”

Velká voda zasáhla také nemocnici, která se musela evakuovat. Zatím není jasné, kdy začne opět fungovat.

Svatopluk Němeček, ředitel Bohumínské městské nemocnice: “Zatopilo nám to kompletně suterén pavilonů A a B. Zatopilo nám to nový ambulantní trakt, kde je CT, RTG a další věci. Takže teď budeme mapovat, jaké jsou škody.”

Několik tisíc lidí je v centru Bohumína stále bez elektrické energie a ve vyšších patrech výškových domů neteče voda. Přímo v ulicích už ale lidé začali uklízet a ze sklepů odčerpávají vodu.

Petr Vícha (SOCDEM), starosta Bohumína: “Myslím si, že máme za sebou tu první fázi, kdy jde o záchranu lidských životů a jejich zdraví. Evakuovali jsme 40 občanů do našich zařízení a dalších 150, kteří šli k příbuzným. Co nás momentálně nejvíce trápí, to je to, že nemáme elektrickou energii v centru města a my potřebujeme distribuovat pitnou vodu, protože ta ve vyšších patrech neteče.”

Elektrická energie by mohla být obnovena snad ještě v průběhu týdny.

---

Studénka vzdorovala vodě i silnému větru

Studénku po víkendových silných deštích a větru trápil nejvíce výpadek dodávek elektrické energie. Ve městě byly i v úterý některá místa bez elektřiny. Navíc jsou tu vyvrácené podmáčené stromy, lidé by měli být opatrní.

Extrémní deště rozlily na území Studénky všechny vodní toky. Voda v sobotu ráno zaplavila několik lokalit. Odříznuta byla část ulice Družstevní, kde hasiči objížděli lidi v domech na člunech. Dobrou práci ovšem odvedla protipovodňová opatření.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Suché poldry, které jsme vybudovali na území města, tak zahrály klíčovou roli. Zadržely obrovské množství vody.”

V podstatě od čtvrtku, kdy začali preventivně čistit koryta potoků a kanály, jsou v terénu studenečtí dobrovolní hasiči. I v úterý pokračovali v odčerpávání vody ze sklepů.

obyvatelka Studénky: “Voda byla naštěstí jenom ve sklepě, ten potok byl sice vysoký, ale ke mně se to dostal jenom do sklepa.”

Do evakuačního centra v Základní škole Sjednocení hasiči na jednu noc přepravili tři lidi.

Velké problémy ale způsobil silný vítr, vypadlo 20 trafostanic.

Michal Weislechner, zástupce velitele jednotky SDH města Studénky: “Velká část Studénky byla bez elektriky. Bylo to i déle než 46 hodin, tam jsme ve spolupráci s ČEZem jejich pracovníky dopravili po vodě na člunu místo, kde to bylo poškozené, a oni dokázali alespoň částečně opravit část těch drátů.”

Dodávky elektrické energie ještě nebyly zcela obnovené ani v úterý dopoledne. Největší škody na městském majetku ale vznikly na stromech.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Voda a pak samozřejmě vítr, který přišel ze soboty na neděli, tak napáchali velké škody zejména na stromech. V podstatě vyvracely statné stromy i s kořeny.”

Popadané dřeviny je vidět třeba v zámeckém parku nebo v zahradách mateřských škol, na území města je jich asi padesát.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-17-09-2024-17-00