Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Domovy seniorů zvyšují úhrady za pobyt a služby
  • Opuštěné doly v MS kraji čeká přeměna
  • Studentská firma Reobleč pomáhá uprchlíkům
  • Zapomenutá řemesla na ZŠ Školská
  • Lyžařský závod pro školy i veřejnost Karlov Ski Open

Domovy seniorů zvyšují úhrady za pobyt a služby

Po osmi letech se díky novele zákona mohou navýšit úhrady za poskytování některých sociálních služeb. Což pomůže i pobytovým zařízením. V domově seniorů v Havířově to značná část klientů chápe.

V posledních letech se značně zvyšují ceny za energie, potraviny, rostou platy zaměstnanců. Rostou ale také důchody. Ředitelé sociálních služeb i domovů dlouho volali po navýšení úhrad za služby. Zákonodárci apel vyslyšeli.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Ty úhrady se zvýšili o zhruba 40 korun za pobyt a den a o 35 korun za stravu za den. Podotýkám, že maximální úhrada za stravu je 205 korun denně a do toho se musí opravdu vlézt tři hlavní jídla, u diabetiků pět jídel za den plus pitný režim. Opravdu, kdo vaří doma, tak ví, že uvařit za 205 korun celodenní stravu, tak je to velký problém i po tom zvýšení.”

Celkově se úhrada zvýší asi o zhruba 2300 korun. Ani zvýšení cen za služby ale nepokryje náklady. Domov situaci důkladně seniorům vysvětlil.

anketa: “Asi to muselo být, ale mě to nevadí, já mám peněz dost.”

anketa: “My to nenapravíme a někde se to musí vzít ty peníze. Když všude, tak všude."

anketa: “Já se na to dívám normálně, že se to musí udělat, protože je všechno drahé." 

Pokud má senior nízký důchod, který by nepokryl navýšení, jedná domov s rodinnými příslušníky, popřípadě rozdíl doplatí zřizovatel.

---

Opuštěné doly v MS kraji čeká přeměna

Moravskoslezský kraj pokračuje v transformaci regionu a její nedílnou součástí je také proměna funkce opuštěných dolů. Nejprve je nutné ověřit jejich stav a najít možnosti na jejich další využití. Na tyto studie bude kraj zájemcům přispívat až 5 miliony korun.

Celkem 24 milionů korun připravil MS kraj na projekty zaměřené na přeměnu bývalých šachet OKD. Jedná se o tzv. strategické brownfieldy, na které lze získat evropské dotace z Fondu pro spravedlivou transformaci. Z toho je pro MS kraj vyčleněno téměř 19 miliard korun. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Zhruba polovina z těchto peněz by měla jít na strategické projekty, které se v našem kraji už připravují. Jedná se o projekt Černé kostky, Technologickou a podnikatelskou akademii, POHO Park nebo třeba EDEN Silesia. Zbývající část z evropských peněz pak půjde na další aktivity, mezi kterými je pro náš kraj velmi důležitá obnova strategických brownfieldů. Uzavřené doly nemůžeme všechny jen tak zasypat a zbourat, měli bychom v nich vidět jejich potenciál a zkusit jej smysluplně využít."

Hlavním úkolem připravovaných studií bude zmapovat technický stav objektů a najít možnosti jejich dalšího využití. Projektová příprava musí začít co nejdříve. Studie jsou časově velmi náročné a proto kraj rozhodl o jejich předfinancování. 

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: „Končí čas prezentací a začíná tvrdá projektová příprava. Nemůžeme ztrácet čas čekáním, až Ministerstvo životního prostředí operační program spustí. Na projektech je potřeba začít pracovat co nejdříve, jsou totiž technicky a časově náročné, jsem proto rád, že jejich předfinancování krajští zastupitelé odsouhlasili. Peníze, které přispějeme na tyto podpůrné studie, se nám později do krajského rozpočtu vrátí. Dostaneme je po spuštění Operačního programu Spravedlivá transformace počátkem příštího roku. Určitě je tento postup na místě.“

Peníze, které kraj dá na tyto podpůrné studie, se do krajského rozpočtu vrátí po spuštění Operačního programu Spravedlivá transformace počátkem příštího roku. Příkladem takové transformace z minulosti mohou být například Dolní Vítkovice.

---

Zprávy krátké, 18. 3. 2022, 3
Další stavební práce na silnici I/48 u Nového Jičína. Stavebníci tam rozšíří dočasné napojení této komunikace na dálnici. Stavba potrvá zhruba do poloviny května.

Jan Rýdl, tiskový mluvčí Ředitelství silnic a dálnic: “Provedeme rozšíření násypu zemního tělesa za mostní estakádou u Libhoště, dojde rovněž na rozšíření vozovky a jízdních pruhů. Dělníci obnoví ocelové jednostranné svodidlo a současná mýtná brána bude zdemolována. Úprava je navržena v celkové délce 120 metrů.”

---

Studentská firma Reobleč pomáhá uprchlíkům

Studentská firma Reobleč, která funguje na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě, se rozhodla udělat něco pro dobrou věc. Mezi uprchlíky z Ukrajiny rozdělí svůj výdělek z prodaného oblečení.

To, co se děje na Ukrajině není lhostejné ani studentům. Do humanitární pomoci se zapojilo například Gymnázium Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. Studentská firma Reobleč o přestávkách prodávala oblečení z druhé ruky a veškerý výtěžek poputuje lidem, kteří utíkají před válkou.

Bára Radostová, ředitelka studentské firmy Reobleč: “Máme tady různé kusy oblečení. Od šatů, přes sukně, trička, kalhoty a saka. Sbíráme oblečení od studentů ze školy a učitelů, nebo našich známých a následně jej přeprodáváme.”

Anketa: studenti Gymnázia Olgy Havlové: “Já mám svetr, košili a košili ještě jednu.”

“Vybrala jsem si koženou bundu a sáčko a jsem ráda, že naše škola je solidní a že můžu nějak pomoct Ukrajině.”

Studenti mohou na Ukrajinu přispívat nejen tím, že si koupí oblečení, ale také tím, že přispějí dobrovolnou částkou do přichystané pokladničky.

Studentská firma Reobleč se prodejem oblečení z druhé ruky snaží varovat před fast fashion.

Sabina Rajdusová, PR manažerka: “Před rychlou módou, která vlastně i ničí naši planetu a často není ani dobrá pro naše peněženky a ještě k tomu lidé v rozvojových zemích za to nejsou dobře placeni.”

Na gymnáziu probíhá i dárcovská výzva s názvem Havlovka pro Ukrajinu. Peníze z této sbírky půjdou na transparentní účet organizace Člověk v tísni.

---

Zprávy krátké, 18. 3. 2022, 4

Kriminalisté z Českého Těšína zadrželi pětatřicetiletého recidivistu. Muž opakovaně, minimálně dvanáctkrát vykradl sklepy a suterény v domech. Bral jízdní kola, lyže nebo například motorovou pilu. Spisový materiál už teď čítá stovky listů, kriminalisté muže podezírají i z dalších minimálně deseti vloupání. Aktuálně je ve vazební věznici.


Moravskoslezský kraj i tento rok významně podpoří hasiče. Dobrovolní dostanou přes dva miliony korun, další peníze - celkově 73 miliony dostane hasičský sbor - na rekonstrukce zbrojnic, nákup stříkaček nebo na stavbu nového integrovaného výjezdového centra v Kopřivnici.

---

Zapomenutá řemesla na ZŠ Školská

Děti z karvinské Základní škole Školská se učí zapomenutá řemesla. Kreativní kroužek jim umožňuje naučit se výrobu různých dekorací tradičními způsoby tak, jak byli zvyklí naši předci. Od malování kraslic, paličkování, košíkářství nebo základy drátenictví.

Desátým rokem učí paní Radka Sikorová školáky napříč prvním a druhým stupněm Základní školy Školská zapomenutá řemesla prostřednictvím zájmového kroužku. Snaží se dalším generacím předávat to, co už naši předci v historii uměli vyrábět a tvořit vlastníma rukama.

Radka Sikorová, učitelka ZŠ Školská: "Nejdůležitější mojí myšlenkou je předávat dětem za prvé zkušenost s řemeslem jako takovým, rozvoj jemné motoriky, který je pro děti velmi důležitý, trénink soustředění, samostatnosti, uvažování, rozhodování se v ukončení výrobku, takže tohle je dovednost, která je tímhle předávána dál."

Při této lekci děti vyráběly hned několik dekorací různými způsoby.

Ondřej Durčák, žák ZŠ Školská: "Vyrábím drátovaného ptáčka. Je to těžké, ale když si dáte pozor, tak je to potom lehké."Já jsem tady začal chodit, protože mám rád pracování a baví mě něco dělat rukama:"

Kateřina Swaczynová, žákyně ZŠ Školská: "My vyrábíme panenky z kukuřičného šustí. Spočívá to v namočení listů, ony jsou pak hodně příjemné a dobře se z nich vyrábí."

Děti mají z každého výrobku radost a rády je ukazují doma svým příbuzným.

Barbora Hanzlová, žákyně ZŠ Školská: "Rodiče z toho mají radost a vždycky mě pochválí, protože se mi to vždy povede. A i když se mi to nepovede, tak to ocení."

---

Lyžařský závod pro školy i veřejnost Karlov Ski Open

Jeden z posledních lyžařských závodů mládeže letošní sezóny proběhl tentokrát v Karlově pod Pradědem. Na sjezdovce Roháč se setkali jak závodníci ze škol celého okresu, tak i zájemci z řad široké veřejnosti. K vidění byly i velmi kvalitní výkony sportovních škol.

Mrazivé noční počasí připravilo pro mladé sjezdaře velmi kvalitní povrch tratí.

Marek Vágner, hlavní pořadatel a ředitel závodu: „Přibližně máme 80 účastníků. Jedeme na dvě kola obřího slalomu.“

Karlov Ski Open je velmi oblíbený, jelikož trať není příliš náročná a umožňuje i kvalitní trénink závodníků.

Marek Vágner, hlavní pořadatel a ředitel závodu: „My s menšími či většími přestávkami Karlov Ski Open pořádáme už nějakých 10, 11 let a nad přeborem bruntálských škol převzal záštitu starosta města Bruntálu.“

Anketa, účastníci závodu: „Tak vidím to dobře asi, ale už dlouho jsem to nejela.“

„Sníh je úplně skvělý, trať je postavená taky dobře, vypadá to lehce, takže se těším.“

„Jezdím za Jesenickou 10 Bruntál a moc se těším na závod.“

Poprvé si v Karlově mohli zazávodit i snowboardisté.

Marek Vágner, hlavní pořadatel a ředitel závodu: "Vypsali jsme kategorii lyže a pro velký zájem jsme vypsali společnou kategorii snowboard.“

Anketa, snowboardisté: „Podmínky jsou dneska pěkné, hezky svítí sluníčko, sníh je parádní a doufám, že se mi dneska slalom povede a někde se umístím."

„Já jsem z Gymnázia Bruntál a sníh je dneska super.“

Nejpočetněji byla v poli závodníků zastoupena tradičně reprezentace bruntálské první základní školy.

Jakub Šimůnek, učitel, vedoucí výpravy: „My, základní školy jsme za to vděčni, že tuto akci uspořádali a přivezli jsme tady 34 závodníků z Jesenické 10. Počasí super, sníh super.“

Sezóna díky dostatku sněhu bude pokračovat nejméně do konce března, pro běžkaře už jen v nejvyšších partiích hor.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
18. března 2022, 17:00

Domovy seniorů zvyšují úhrady za pobyt a služby

Po osmi letech se díky novele zákona mohou navýšit úhrady za poskytování některých sociálních služeb. Což pomůže i pobytovým zařízením. V domově seniorů v Havířově to značná část klientů chápe.

V posledních letech se značně zvyšují ceny za energie, potraviny, rostou platy zaměstnanců. Rostou ale také důchody. Ředitelé sociálních služeb i domovů dlouho volali po navýšení úhrad za služby. Zákonodárci apel vyslyšeli.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Ty úhrady se zvýšili o zhruba 40 korun za pobyt a den a o 35 korun za stravu za den. Podotýkám, že maximální úhrada za stravu je 205 korun denně a do toho se musí opravdu vlézt tři hlavní jídla, u diabetiků pět jídel za den plus pitný režim. Opravdu, kdo vaří doma, tak ví, že uvařit za 205 korun celodenní stravu, tak je to velký problém i po tom zvýšení.”

Celkově se úhrada zvýší asi o zhruba 2300 korun. Ani zvýšení cen za služby ale nepokryje náklady. Domov situaci důkladně seniorům vysvětlil.

anketa: “Asi to muselo být, ale mě to nevadí, já mám peněz dost.”

anketa: “My to nenapravíme a někde se to musí vzít ty peníze. Když všude, tak všude."

anketa: “Já se na to dívám normálně, že se to musí udělat, protože je všechno drahé." 

Pokud má senior nízký důchod, který by nepokryl navýšení, jedná domov s rodinnými příslušníky, popřípadě rozdíl doplatí zřizovatel.

---

Opuštěné doly v MS kraji čeká přeměna

Moravskoslezský kraj pokračuje v transformaci regionu a její nedílnou součástí je také proměna funkce opuštěných dolů. Nejprve je nutné ověřit jejich stav a najít možnosti na jejich další využití. Na tyto studie bude kraj zájemcům přispívat až 5 miliony korun.

Celkem 24 milionů korun připravil MS kraj na projekty zaměřené na přeměnu bývalých šachet OKD. Jedná se o tzv. strategické brownfieldy, na které lze získat evropské dotace z Fondu pro spravedlivou transformaci. Z toho je pro MS kraj vyčleněno téměř 19 miliard korun. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Zhruba polovina z těchto peněz by měla jít na strategické projekty, které se v našem kraji už připravují. Jedná se o projekt Černé kostky, Technologickou a podnikatelskou akademii, POHO Park nebo třeba EDEN Silesia. Zbývající část z evropských peněz pak půjde na další aktivity, mezi kterými je pro náš kraj velmi důležitá obnova strategických brownfieldů. Uzavřené doly nemůžeme všechny jen tak zasypat a zbourat, měli bychom v nich vidět jejich potenciál a zkusit jej smysluplně využít."

Hlavním úkolem připravovaných studií bude zmapovat technický stav objektů a najít možnosti jejich dalšího využití. Projektová příprava musí začít co nejdříve. Studie jsou časově velmi náročné a proto kraj rozhodl o jejich předfinancování. 

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: „Končí čas prezentací a začíná tvrdá projektová příprava. Nemůžeme ztrácet čas čekáním, až Ministerstvo životního prostředí operační program spustí. Na projektech je potřeba začít pracovat co nejdříve, jsou totiž technicky a časově náročné, jsem proto rád, že jejich předfinancování krajští zastupitelé odsouhlasili. Peníze, které přispějeme na tyto podpůrné studie, se nám později do krajského rozpočtu vrátí. Dostaneme je po spuštění Operačního programu Spravedlivá transformace počátkem příštího roku. Určitě je tento postup na místě.“

Peníze, které kraj dá na tyto podpůrné studie, se do krajského rozpočtu vrátí po spuštění Operačního programu Spravedlivá transformace počátkem příštího roku. Příkladem takové transformace z minulosti mohou být například Dolní Vítkovice.

---

Zprávy krátké, 18. 3. 2022, 3
Další stavební práce na silnici I/48 u Nového Jičína. Stavebníci tam rozšíří dočasné napojení této komunikace na dálnici. Stavba potrvá zhruba do poloviny května.

Jan Rýdl, tiskový mluvčí Ředitelství silnic a dálnic: “Provedeme rozšíření násypu zemního tělesa za mostní estakádou u Libhoště, dojde rovněž na rozšíření vozovky a jízdních pruhů. Dělníci obnoví ocelové jednostranné svodidlo a současná mýtná brána bude zdemolována. Úprava je navržena v celkové délce 120 metrů.”

---

Studentská firma Reobleč pomáhá uprchlíkům

Studentská firma Reobleč, která funguje na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě, se rozhodla udělat něco pro dobrou věc. Mezi uprchlíky z Ukrajiny rozdělí svůj výdělek z prodaného oblečení.

To, co se děje na Ukrajině není lhostejné ani studentům. Do humanitární pomoci se zapojilo například Gymnázium Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. Studentská firma Reobleč o přestávkách prodávala oblečení z druhé ruky a veškerý výtěžek poputuje lidem, kteří utíkají před válkou.

Bára Radostová, ředitelka studentské firmy Reobleč: “Máme tady různé kusy oblečení. Od šatů, přes sukně, trička, kalhoty a saka. Sbíráme oblečení od studentů ze školy a učitelů, nebo našich známých a následně jej přeprodáváme.”

Anketa: studenti Gymnázia Olgy Havlové: “Já mám svetr, košili a košili ještě jednu.”

“Vybrala jsem si koženou bundu a sáčko a jsem ráda, že naše škola je solidní a že můžu nějak pomoct Ukrajině.”

Studenti mohou na Ukrajinu přispívat nejen tím, že si koupí oblečení, ale také tím, že přispějí dobrovolnou částkou do přichystané pokladničky.

Studentská firma Reobleč se prodejem oblečení z druhé ruky snaží varovat před fast fashion.

Sabina Rajdusová, PR manažerka: “Před rychlou módou, která vlastně i ničí naši planetu a často není ani dobrá pro naše peněženky a ještě k tomu lidé v rozvojových zemích za to nejsou dobře placeni.”

Na gymnáziu probíhá i dárcovská výzva s názvem Havlovka pro Ukrajinu. Peníze z této sbírky půjdou na transparentní účet organizace Člověk v tísni.

---

Zprávy krátké, 18. 3. 2022, 4

Kriminalisté z Českého Těšína zadrželi pětatřicetiletého recidivistu. Muž opakovaně, minimálně dvanáctkrát vykradl sklepy a suterény v domech. Bral jízdní kola, lyže nebo například motorovou pilu. Spisový materiál už teď čítá stovky listů, kriminalisté muže podezírají i z dalších minimálně deseti vloupání. Aktuálně je ve vazební věznici.


Moravskoslezský kraj i tento rok významně podpoří hasiče. Dobrovolní dostanou přes dva miliony korun, další peníze - celkově 73 miliony dostane hasičský sbor - na rekonstrukce zbrojnic, nákup stříkaček nebo na stavbu nového integrovaného výjezdového centra v Kopřivnici.

---

Zapomenutá řemesla na ZŠ Školská

Děti z karvinské Základní škole Školská se učí zapomenutá řemesla. Kreativní kroužek jim umožňuje naučit se výrobu různých dekorací tradičními způsoby tak, jak byli zvyklí naši předci. Od malování kraslic, paličkování, košíkářství nebo základy drátenictví.

Desátým rokem učí paní Radka Sikorová školáky napříč prvním a druhým stupněm Základní školy Školská zapomenutá řemesla prostřednictvím zájmového kroužku. Snaží se dalším generacím předávat to, co už naši předci v historii uměli vyrábět a tvořit vlastníma rukama.

Radka Sikorová, učitelka ZŠ Školská: "Nejdůležitější mojí myšlenkou je předávat dětem za prvé zkušenost s řemeslem jako takovým, rozvoj jemné motoriky, který je pro děti velmi důležitý, trénink soustředění, samostatnosti, uvažování, rozhodování se v ukončení výrobku, takže tohle je dovednost, která je tímhle předávána dál."

Při této lekci děti vyráběly hned několik dekorací různými způsoby.

Ondřej Durčák, žák ZŠ Školská: "Vyrábím drátovaného ptáčka. Je to těžké, ale když si dáte pozor, tak je to potom lehké."Já jsem tady začal chodit, protože mám rád pracování a baví mě něco dělat rukama:"

Kateřina Swaczynová, žákyně ZŠ Školská: "My vyrábíme panenky z kukuřičného šustí. Spočívá to v namočení listů, ony jsou pak hodně příjemné a dobře se z nich vyrábí."

Děti mají z každého výrobku radost a rády je ukazují doma svým příbuzným.

Barbora Hanzlová, žákyně ZŠ Školská: "Rodiče z toho mají radost a vždycky mě pochválí, protože se mi to vždy povede. A i když se mi to nepovede, tak to ocení."

---

Lyžařský závod pro školy i veřejnost Karlov Ski Open

Jeden z posledních lyžařských závodů mládeže letošní sezóny proběhl tentokrát v Karlově pod Pradědem. Na sjezdovce Roháč se setkali jak závodníci ze škol celého okresu, tak i zájemci z řad široké veřejnosti. K vidění byly i velmi kvalitní výkony sportovních škol.

Mrazivé noční počasí připravilo pro mladé sjezdaře velmi kvalitní povrch tratí.

Marek Vágner, hlavní pořadatel a ředitel závodu: „Přibližně máme 80 účastníků. Jedeme na dvě kola obřího slalomu.“

Karlov Ski Open je velmi oblíbený, jelikož trať není příliš náročná a umožňuje i kvalitní trénink závodníků.

Marek Vágner, hlavní pořadatel a ředitel závodu: „My s menšími či většími přestávkami Karlov Ski Open pořádáme už nějakých 10, 11 let a nad přeborem bruntálských škol převzal záštitu starosta města Bruntálu.“

Anketa, účastníci závodu: „Tak vidím to dobře asi, ale už dlouho jsem to nejela.“

„Sníh je úplně skvělý, trať je postavená taky dobře, vypadá to lehce, takže se těším.“

„Jezdím za Jesenickou 10 Bruntál a moc se těším na závod.“

Poprvé si v Karlově mohli zazávodit i snowboardisté.

Marek Vágner, hlavní pořadatel a ředitel závodu: "Vypsali jsme kategorii lyže a pro velký zájem jsme vypsali společnou kategorii snowboard.“

Anketa, snowboardisté: „Podmínky jsou dneska pěkné, hezky svítí sluníčko, sníh je parádní a doufám, že se mi dneska slalom povede a někde se umístím."

„Já jsem z Gymnázia Bruntál a sníh je dneska super.“

Nejpočetněji byla v poli závodníků zastoupena tradičně reprezentace bruntálské první základní školy.

Jakub Šimůnek, učitel, vedoucí výpravy: „My, základní školy jsme za to vděčni, že tuto akci uspořádali a přivezli jsme tady 34 závodníků z Jesenické 10. Počasí super, sníh super.“

Sezóna díky dostatku sněhu bude pokračovat nejméně do konce března, pro běžkaře už jen v nejvyšších partiích hor.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-18-03-2022-17-00