Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Prezident Petr Pavel navštívil Bohumín a Opavu
  • Nejvýkonnější čerpadla začala odčerpávat vodu z Nové Vsi
  • Most přes řeku Opavu v Ratibořské ulici půjde dolů
  • Svinovské a Hlavní nádraží jsou stále mimo provoz
  • F-M i další města pomáhají zasaženým povodněmi

Prezident Petr Pavel navštívil Bohumín a Opavu

Neohlášeně přijel prezident České republiky Petr Pavel do Moravskoslezského kraje, aby se osobně seznámil s následky povodně. Navštívil Bohumín a Opavu.

V okolí Městského fotbalového stadionu v Opavě si prezident Petr Pavel prohlédl postižené domy a koupaliště, promluvil s místními obyvateli, hasiči, vojáky i dobrovolníky a s primátorem řešil koordinaci pomoci.

Petr Pavel, prezident ČR: „Když bude pomoc organizována na krajské úrovni, tak to dává větší smysl, než když to někde organizuje Adra, jinde města a jinde někdo jiný. Pak ta ohromná kapacita, kterou ten systém má, zůstane nevyužita. Anebo nabízí něco, co v tom daném okamžiku na daném místě není zrovna potřeba.“

Vedení Opavy ocenilo, že chtěl prezident všechno vidět na vlastní oči.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Je to fajn, že se přijel podívat a promluvil s těmi lidmi. Je to pro ně obrovská psychická podpora. Řešili jsme spolu hlavně ten velký rozsah škody, která vznikla. A slyšíme to i od těch lidí, kteří ukazují, kde byla voda v roce 1997 a kde byla teď. A bavili jsme se, jak dlouho to bude trvat, než se všechno podaří vrátit do původního stavu.“

V Opavě se chtějí zaměřit hlavně na obnovu sportovišť, aby se na ně mohla vrátit mládež.

---

Nejvýkonnější čerpadla začala odčerpávat vodu z Nové Vsi

Dobrá zpráva přišla z Ostravy-Nové Vsi. Hladina řeky Opavy klesla natolik, že do této lokality přestala protrženou hrází přitékat voda. Konečně tak mohla být nasazena vysokokapacitní čerpadla, která nyní musejí vodu ze zatopeného území odčerpat.

Nová Ves, která je nejhůře zasaženou lokalitou v Ostravě, se pomalu vzpamatovává z nejhoršího. Zatímco jižní část se podařilo zcela od vody uchránit díky narychlo vybudované hrází, sever je stále pod vodou. Zapříčinila to průrva v hrází, kterou se voda zpětně do lokality dostala a nakonec v některých místech dosahovala až 6 metrů. Hasiči čekali až přestane území zaplavovat voda, aby mohli začít čerpat. 

Tomáš Lefner (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy-Nové Vsi: "V tuto chvíli čerpáme vodu o objemu 4 tisíce kubíků minutově a chceme přidat ještě dvě čerpadla. Celkem by to minutově mělo být nějakých 150 tisíc kubíků."

V zatopené lokalitě je stále vyhlášená evakuace, takže se zatím nemohou lidé vracet a policisté to hlídají. I když voda opadává, suchou nohou se k domům stále nejde dostat. Zároveň také ve středu začala oprava hráze, kvůli které je Nová Ves pod vodou. 

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Z velké části dojde k využití materiálu, který tam přinesla voda a jeho nahrnutí k nátokové straně, aby nedošlo k jejímu borcení a potom by mělo být dovezeno další množství ať už jíloviny nebo kameniva větší frakce." 

V Nové Vsi bude instalováno i třetí velkokapacitní čerpadlo, které bylo dovezeno z Ústeckého kraje. Jde o prototyp, který dokáže značné množství vody dopravovat na velké vzdálenosti. To by mělo pokles vody značně urychlit.

Tomáš Lefner (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy-Nové Vsi: "Postupně zpřístupňujeme nemovitosti, do kterých se dá dostat suchou nohou, samozřejmě je tam bláto a všechno možné. V okamžiku, kdy se do toho prostoru dostaneme, tak tam budeme obyvatele individuálně pouštět." 

Od čtvrtku by se na obvyklou trasu měla vrátit autobusová linka, která projíždí Novou Vsí.

---

Most přes řeku Opavu v Ratibořské ulici půjde dolů

Ředitelství silnic a dálnic spolu s vedením města Opavy tři dny vyhodnocovali stav mostů přes řeku Opavu, které jsou stále mimo provoz. Nejhůře dopadl strategický most v Ratibořské ulici, který spojuje centrum Opavy s městskou částí Kateřinky.

V Opavě jsou stále uzavřeny všechny mosty přes řeku Opavu. Více než stoletá voda nejvíce poškodila most na Ratibořské ulici, který má tak narušenou statiku, že bude muset být zbourán.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Byl tady pan ministr dopravy, byl tady ředitel ŘSD a informace je taková, že most je vážně poškozen. Musí se zbourat a postavit nový, takže oni okamžitě zahájí výstavbu nového mostu, provizorního, takzvaného dočasného, aby jsme tam udrželi minimálně chodce a cyklisty. Jakmile se to postaví, tak se bude okamžitě soutěžit realizace nového mostu. Je to ale práce na rok, bude to velice náročné, je to velký most, složitý most, je tam vedení troleje, jezdí tam MHD, trolejbusy, takže pro město velký problém. Budeme to muset celé nahradit. Nicméně nás to neodřízne v tom městě. Nám to zkomplikuje život, protože to je hlavní tah, nicméně tím, že je postaven severní obchvat, tak nejsme odříznuti pravá a levá část Opavy.”

Ostatní mosty vypadají, že budou v pořádku a měly by být co nejdříve zprovozněny. Město i nadále mapuje škody, které půjdou do miliard korun. Rozsah poškození je větší než v roce 97.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Voda v některých místech dosahovala výšky 3 a půl metru, byl tam obrovský průtok až 590 metrů krychlových za sec. To znamená, tlačilo to velkou silou, takže jsou poškozené baráky, vybourané a ten rozliv byl opravdu asi o 10 % větší. Takže to území je rozsáhlejší, jsou to devastující škody, celé infrastruktury. Budovy jsou samozřejmé, vyhozené veškeré technologie, sportoviště, zimák, basketbalová hala, všechno zničené. A když vezmu jenom tu infrastrukturu, tak zdevastované je veřejné osvětlení, cesty, chodníky, někde chodníky úplně zmizely, takže za mě ty škody budou v řádech miliard. Nebojím se říct, klidně můžeme být nad 10 miliardami. A jsem zvědav, jak stát v tom zasáhne.”

Město škody samozřejmě řeší i s pojišťovnou. Než se dá všechno zpátky do pořádku, bude trvat minimálně rok. Prioritou je zachránit strategické budovy jako jsou domovy pro seniory, školy, školky a sociální služby.

---

Svinovské a Hlavní nádraží jsou stále mimo provoz

Stále mimo provoz je vlakové nádraží v Ostravě – Svinově. Hasiči tam odčerpávají vodu z podchodů a dalších prostor, místo vlaků jezdí náhradní autobusová doprava.

Vytížené vlakové nádraží ve Svinově zaplavila v neděli v podvečer řeka Odra, která během odpoledne vystoupila z břehů. Škody nejspíš půjdou do miliard.

Dušan Gavenda, tiskový mluvčí Správy železnic: „Práce na odstraňování následků povodní ještě pokračují, také zjišťování škod a můžeme pak začít s opravami a obnovováním provozu. Prioritou je pro nás obnovit co nejrychleji železniční dopravu na Ostravsko. Největší škody evidujeme na Opavsku a na Krnovsku.“

Nejvíc rušených spojů je v Moravskoslezském kraji a na severu Olomouckého kraje.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: Když to dobře půjde, tak by se měl do pátku obnovit provoz od Studénky po nádraží Svinov. Když to půjde ještě lépe, tak do konce týdne by mohlo být zpřístupněno Hlavní nádraží. Za ním směr Bohumín je trať pod vodou, takže tam bude trvat déle.“

Podrobnosti o organizaci náhradní autobusové dopravy najdou cestující na webu Českých drah.

---

F-M i další města pomáhají zasaženým povodněmi

Povodně strhly obrovskou vlnu solidarity. Pomoc nabízejí lidé, firmy i města. Frýdek-Místek například vyčlenil 200 tisíc korun, za které nakoupil nejnutnější potřeby pro Krnov a Opavu.

Povodňová vlna napáchala obrovské škody v mnoha městech a obcích. Zatím se nedají ani vyčíslit, ale půjdou do desítek miliard. Nyní se odklízejí následky a pomáhá kdo může.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To, co se děje v Krnově, Opavě i Ostravě je šílené a my samozřejmě jsme připraveni podle toho, co bude potřeba, nějakým způsobem reagovat a našim městům pomoci."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Budeme pomáhat co budeme moci, tak jako v minulosti. Teď řešíme konkrétně žádost nebo respektive pomoc pro Krnov a Opavu. Chtějí konkrétní věci, tak se je budeme snažit sehnat nebo poslat nebo přímo zavézt."

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Pořád potřebujeme hygienické a čisticí prostředky. Pracovní nástroje, lopaty, kýble, smetáky poprosíme i o jídlo, potřebujeme pro malé děti nějaké takové hami, sunary a podobně. A prosím vás, jestli budeme vozit nějaké jídlo, tak nějaké trvanlivé, balené a samozřejmě balené vody."

Frýdek-Místek vyčlenil pro Krnov a Opavu 200 tisíc korun a nakoupil potřebnou pomoc, mezi kterou bude i několik nedostatkových vysoušečů.

Tomáš Hradil (Krnovští patrioti), starosta Krnova: "Aktuálně co nejvíc potřebujeme jsou takové ty základní čisticí prostředky. Lopaty, smetáky a tak podobně. Ale v podstatě všechno nám postupně chodí. My jsme nadšení, protože ta pomoc tady opravdu se sbíhá ve velkém. Máme tady i nějaké čisticí vozy. Já jsem teď přiběhl z náměstí a tam jsem viděl starostu Svobodných Heřmanic, který se osobně zapojil do úklidu. Mají tam svoje vozy, takže solidarita je obrovská a my moc děkujeme."

Vít Rakušan (STAN), ministr vnitra: "Potřebujeme pitnou vodu v těch nejpostiženějších oblastech, potřebujeme mobilní signál, potřebujeme elektřinu, potřebujeme čerpadla a potřebujeme vysoušeče a elektrocentrály. To jsou ty hlavní požadavky a na to my se teď logisticky koncentrujeme, abychom je co nejdříve do těch postižených regionů dodali."

Velkou materiální sbírku na pomoc obětem povodní spouští od 19. září také Český červený kříž Frýdek-Místek, který pomáhá přímo i v zasažených oblastech.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
18. září 2024, 18:00

Prezident Petr Pavel navštívil Bohumín a Opavu

Neohlášeně přijel prezident České republiky Petr Pavel do Moravskoslezského kraje, aby se osobně seznámil s následky povodně. Navštívil Bohumín a Opavu.

V okolí Městského fotbalového stadionu v Opavě si prezident Petr Pavel prohlédl postižené domy a koupaliště, promluvil s místními obyvateli, hasiči, vojáky i dobrovolníky a s primátorem řešil koordinaci pomoci.

Petr Pavel, prezident ČR: „Když bude pomoc organizována na krajské úrovni, tak to dává větší smysl, než když to někde organizuje Adra, jinde města a jinde někdo jiný. Pak ta ohromná kapacita, kterou ten systém má, zůstane nevyužita. Anebo nabízí něco, co v tom daném okamžiku na daném místě není zrovna potřeba.“

Vedení Opavy ocenilo, že chtěl prezident všechno vidět na vlastní oči.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Je to fajn, že se přijel podívat a promluvil s těmi lidmi. Je to pro ně obrovská psychická podpora. Řešili jsme spolu hlavně ten velký rozsah škody, která vznikla. A slyšíme to i od těch lidí, kteří ukazují, kde byla voda v roce 1997 a kde byla teď. A bavili jsme se, jak dlouho to bude trvat, než se všechno podaří vrátit do původního stavu.“

V Opavě se chtějí zaměřit hlavně na obnovu sportovišť, aby se na ně mohla vrátit mládež.

---

Nejvýkonnější čerpadla začala odčerpávat vodu z Nové Vsi

Dobrá zpráva přišla z Ostravy-Nové Vsi. Hladina řeky Opavy klesla natolik, že do této lokality přestala protrženou hrází přitékat voda. Konečně tak mohla být nasazena vysokokapacitní čerpadla, která nyní musejí vodu ze zatopeného území odčerpat.

Nová Ves, která je nejhůře zasaženou lokalitou v Ostravě, se pomalu vzpamatovává z nejhoršího. Zatímco jižní část se podařilo zcela od vody uchránit díky narychlo vybudované hrází, sever je stále pod vodou. Zapříčinila to průrva v hrází, kterou se voda zpětně do lokality dostala a nakonec v některých místech dosahovala až 6 metrů. Hasiči čekali až přestane území zaplavovat voda, aby mohli začít čerpat. 

Tomáš Lefner (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy-Nové Vsi: "V tuto chvíli čerpáme vodu o objemu 4 tisíce kubíků minutově a chceme přidat ještě dvě čerpadla. Celkem by to minutově mělo být nějakých 150 tisíc kubíků."

V zatopené lokalitě je stále vyhlášená evakuace, takže se zatím nemohou lidé vracet a policisté to hlídají. I když voda opadává, suchou nohou se k domům stále nejde dostat. Zároveň také ve středu začala oprava hráze, kvůli které je Nová Ves pod vodou. 

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Z velké části dojde k využití materiálu, který tam přinesla voda a jeho nahrnutí k nátokové straně, aby nedošlo k jejímu borcení a potom by mělo být dovezeno další množství ať už jíloviny nebo kameniva větší frakce." 

V Nové Vsi bude instalováno i třetí velkokapacitní čerpadlo, které bylo dovezeno z Ústeckého kraje. Jde o prototyp, který dokáže značné množství vody dopravovat na velké vzdálenosti. To by mělo pokles vody značně urychlit.

Tomáš Lefner (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy-Nové Vsi: "Postupně zpřístupňujeme nemovitosti, do kterých se dá dostat suchou nohou, samozřejmě je tam bláto a všechno možné. V okamžiku, kdy se do toho prostoru dostaneme, tak tam budeme obyvatele individuálně pouštět." 

Od čtvrtku by se na obvyklou trasu měla vrátit autobusová linka, která projíždí Novou Vsí.

---

Most přes řeku Opavu v Ratibořské ulici půjde dolů

Ředitelství silnic a dálnic spolu s vedením města Opavy tři dny vyhodnocovali stav mostů přes řeku Opavu, které jsou stále mimo provoz. Nejhůře dopadl strategický most v Ratibořské ulici, který spojuje centrum Opavy s městskou částí Kateřinky.

V Opavě jsou stále uzavřeny všechny mosty přes řeku Opavu. Více než stoletá voda nejvíce poškodila most na Ratibořské ulici, který má tak narušenou statiku, že bude muset být zbourán.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Byl tady pan ministr dopravy, byl tady ředitel ŘSD a informace je taková, že most je vážně poškozen. Musí se zbourat a postavit nový, takže oni okamžitě zahájí výstavbu nového mostu, provizorního, takzvaného dočasného, aby jsme tam udrželi minimálně chodce a cyklisty. Jakmile se to postaví, tak se bude okamžitě soutěžit realizace nového mostu. Je to ale práce na rok, bude to velice náročné, je to velký most, složitý most, je tam vedení troleje, jezdí tam MHD, trolejbusy, takže pro město velký problém. Budeme to muset celé nahradit. Nicméně nás to neodřízne v tom městě. Nám to zkomplikuje život, protože to je hlavní tah, nicméně tím, že je postaven severní obchvat, tak nejsme odříznuti pravá a levá část Opavy.”

Ostatní mosty vypadají, že budou v pořádku a měly by být co nejdříve zprovozněny. Město i nadále mapuje škody, které půjdou do miliard korun. Rozsah poškození je větší než v roce 97.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Voda v některých místech dosahovala výšky 3 a půl metru, byl tam obrovský průtok až 590 metrů krychlových za sec. To znamená, tlačilo to velkou silou, takže jsou poškozené baráky, vybourané a ten rozliv byl opravdu asi o 10 % větší. Takže to území je rozsáhlejší, jsou to devastující škody, celé infrastruktury. Budovy jsou samozřejmé, vyhozené veškeré technologie, sportoviště, zimák, basketbalová hala, všechno zničené. A když vezmu jenom tu infrastrukturu, tak zdevastované je veřejné osvětlení, cesty, chodníky, někde chodníky úplně zmizely, takže za mě ty škody budou v řádech miliard. Nebojím se říct, klidně můžeme být nad 10 miliardami. A jsem zvědav, jak stát v tom zasáhne.”

Město škody samozřejmě řeší i s pojišťovnou. Než se dá všechno zpátky do pořádku, bude trvat minimálně rok. Prioritou je zachránit strategické budovy jako jsou domovy pro seniory, školy, školky a sociální služby.

---

Svinovské a Hlavní nádraží jsou stále mimo provoz

Stále mimo provoz je vlakové nádraží v Ostravě – Svinově. Hasiči tam odčerpávají vodu z podchodů a dalších prostor, místo vlaků jezdí náhradní autobusová doprava.

Vytížené vlakové nádraží ve Svinově zaplavila v neděli v podvečer řeka Odra, která během odpoledne vystoupila z břehů. Škody nejspíš půjdou do miliard.

Dušan Gavenda, tiskový mluvčí Správy železnic: „Práce na odstraňování následků povodní ještě pokračují, také zjišťování škod a můžeme pak začít s opravami a obnovováním provozu. Prioritou je pro nás obnovit co nejrychleji železniční dopravu na Ostravsko. Největší škody evidujeme na Opavsku a na Krnovsku.“

Nejvíc rušených spojů je v Moravskoslezském kraji a na severu Olomouckého kraje.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: Když to dobře půjde, tak by se měl do pátku obnovit provoz od Studénky po nádraží Svinov. Když to půjde ještě lépe, tak do konce týdne by mohlo být zpřístupněno Hlavní nádraží. Za ním směr Bohumín je trať pod vodou, takže tam bude trvat déle.“

Podrobnosti o organizaci náhradní autobusové dopravy najdou cestující na webu Českých drah.

---

F-M i další města pomáhají zasaženým povodněmi

Povodně strhly obrovskou vlnu solidarity. Pomoc nabízejí lidé, firmy i města. Frýdek-Místek například vyčlenil 200 tisíc korun, za které nakoupil nejnutnější potřeby pro Krnov a Opavu.

Povodňová vlna napáchala obrovské škody v mnoha městech a obcích. Zatím se nedají ani vyčíslit, ale půjdou do desítek miliard. Nyní se odklízejí následky a pomáhá kdo může.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To, co se děje v Krnově, Opavě i Ostravě je šílené a my samozřejmě jsme připraveni podle toho, co bude potřeba, nějakým způsobem reagovat a našim městům pomoci."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Budeme pomáhat co budeme moci, tak jako v minulosti. Teď řešíme konkrétně žádost nebo respektive pomoc pro Krnov a Opavu. Chtějí konkrétní věci, tak se je budeme snažit sehnat nebo poslat nebo přímo zavézt."

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Pořád potřebujeme hygienické a čisticí prostředky. Pracovní nástroje, lopaty, kýble, smetáky poprosíme i o jídlo, potřebujeme pro malé děti nějaké takové hami, sunary a podobně. A prosím vás, jestli budeme vozit nějaké jídlo, tak nějaké trvanlivé, balené a samozřejmě balené vody."

Frýdek-Místek vyčlenil pro Krnov a Opavu 200 tisíc korun a nakoupil potřebnou pomoc, mezi kterou bude i několik nedostatkových vysoušečů.

Tomáš Hradil (Krnovští patrioti), starosta Krnova: "Aktuálně co nejvíc potřebujeme jsou takové ty základní čisticí prostředky. Lopaty, smetáky a tak podobně. Ale v podstatě všechno nám postupně chodí. My jsme nadšení, protože ta pomoc tady opravdu se sbíhá ve velkém. Máme tady i nějaké čisticí vozy. Já jsem teď přiběhl z náměstí a tam jsem viděl starostu Svobodných Heřmanic, který se osobně zapojil do úklidu. Mají tam svoje vozy, takže solidarita je obrovská a my moc děkujeme."

Vít Rakušan (STAN), ministr vnitra: "Potřebujeme pitnou vodu v těch nejpostiženějších oblastech, potřebujeme mobilní signál, potřebujeme elektřinu, potřebujeme čerpadla a potřebujeme vysoušeče a elektrocentrály. To jsou ty hlavní požadavky a na to my se teď logisticky koncentrujeme, abychom je co nejdříve do těch postižených regionů dodali."

Velkou materiální sbírku na pomoc obětem povodní spouští od 19. září také Český červený kříž Frýdek-Místek, který pomáhá přímo i v zasažených oblastech.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-18-09-2024-18-00