Ostravské letiště využívá stále více cestujících
Část návštěvníků, kteří ročně zavítají do Moravskoslezského kraje, přilétá na ostravské letiště Leoše Janáčka v Mošnově. To postupně rozšiřuje pravidelné i turistické linky do celého světa.
V závěru roku se z Mošnova začalo létat do doposud nejvzdálenějších destinací, a to na Mauricius a do Thajska.
Jaromír Radkovský, ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava: “Letošní sezona byla úžasná. Děkujeme všem cestujícím, kteří si vybrali naše letiště jako svou první volbu. Aktuálně máme odbaveno 478 tisíc cestujících a odhadujeme, že do konce roku přibude ještě několik tisíc. Očekáváme celkový počet mezi 480 a 485 tisíci cestujícími, což by znamenalo absolutní rekord – tolik lidí ještě nikdy přes naše letiště necestovalo.”
Postupně se rozšiřuje počet míst, kam lze z ostravského letiště cestovat.
Jaromír Radkovský, ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava: “Letos se nám podařilo dosáhnout i největšího počtu destinací. Z ostravského letiště se létalo do 31 destinací, což je zhruba dvojnásobek oproti běžným rokům. Věnujeme velkou pozornost marketingu a snažíme se o našem letišti dávat vědět. Přesvědčujeme cestující, že si vybrali správně, a usilujeme o to, abychom byli přátelské a dostupné letiště. Množství pozitivních zpětných vazeb od našich cestujících je letos opravdu fantastické.”
Moravskoslezský kraj podporuje letecké spojení s Varšavou, která je významným přestupním uzlem.
Jaromír Radkovský, ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava: “Průměrná obsazenost letadel, tzv. load factor, se stále pohybuje okolo 40 %. Rádi bychom toto číslo zvýšili. Zájem cestujících roste po jednotlivých procentech, a i když některé dny jsou slabší, celkový trend je vzestupný. Zůstáváme optimisté – například naše spojení s Varšavou je velkou výhodou. S jedním přestupem je možné cestovat do Japonska, Koreje, Spojených států nebo Kanady. Já sám tuto linku pravidelně využívám. Varšava jako velká metropole přitahuje také turisty na prodloužené víkendy. Asi 30 % našich cestujících zde zůstává, zatímco většina pokračuje dál do evropských nebo světových destinací.”
Pro rok 2025 ostravské letiště počítá s rozšířením linek i nárůstem cestujících.
Jaromír Radkovský, ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava: “Pro příští rok zůstáváme konzervativní a počítáme s nárůstem cestujících o 5 až 10 %. Chceme nejen udržet oblíbené destinace, jako jsou Egypt, Turecko nebo Bulharsko, ale plánujeme i novinky. Otevřeme například linku do Girony ve Španělsku. Spolupracujeme také s dalšími cestovními kancelářemi, jako je polská TUI, která v Ostravě zahájila činnost a plánuje intenzivní propagaci.”
Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Naším cílem je překonat hranici 500 tisíc cestujících. Máme obrovskou radost, že si cestovní kanceláře naše letiště oblíbily, a věříme, že se jejich zájem bude ještě zvyšovat. Současně s charterovými lety se zlepšuje i obsazenost našich pravidelných linek. Nemůžeme opomenout ani nákladní dopravu, která je pro letiště klíčová. Cargo drží naše letiště v černých číslech a letos jsme přepravili přibližně 17 tisíc tun zboží. Tento výsledek potvrzuje, že se letišti daří. Věříme, že v příštím roce budeme v tomto trendu pokračovat a letiště bude dále růst a vzkvétat.”
---
Arboristé pokračují v likvidaci jmelí na stromech v Porubě
Ostrava pokračuje v boji s jmelím, nenápadným, avšak destruktivním parazitem, který ohrožuje zdraví městské zeleně. V rámci třetí etapy projektu bude odborně ošetřeno 600 stromů v Porubě a Radvanicích a Bartovicích.
Jmelí je stromový parazit, který postupně oslabuje hostitelskou dřevinu. V Ostravě napadá nejčastěji lípy, javory nebo topoly. Snižuje schopnost stromu provádět fotosyntézu, brání příjmu živin a vody a může způsobit i jejich odumírání. Bez kontrolních opatření dochází k rychlému šíření a devastaci zeleně ve městě. Proto Ostrava realizuje projekt, který má šíření jmelí omezit.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Tato akce přispívá ke zvyšování vitality městské zeleně, prodlužuje její životnost, zbavuje zeleň parazitů, kteří ji hubí."
Arboristé se nyní zaměřují na stromy v Porubě. Jmelí zde nejčastěji napadá lípy, javory nebo topoly. Každý napadený strom byl prohlédnut a odborníci navrhli pěstební opatření. Nejde jen o fyzicku likvidaci parazita, ale i o další ošetření.
Karel Stránský, arborista: "Nejvíce napadené stromy půjdou k zemi, budou se kácet. Stromy, které jsou pod 40 procenty zajmelení, budeme ořezávat. Pomocí stromolezeckých technik si ten strom nahodíme a dostaneme se nahoru v lanech. Následně probíhá samotný ořez."
V rámci třetí etapy projektu s názvem „omezení nadměrného šíření jmelí bílého“ bude odborně ošetřeno dalších 600 stromů na území dvou městských obvodů. Náklady jsou přes 5 milionů korun.
---
„BANÁNY“ KONČÍ NA TRASE PRAHA–OSTRAVA–ŽILINA
Po 46 letech provozu se železničáři loučí s legendárními lokomotivami řady 151, známými jako „banány“. Tyto stroje, vyrobené v roce 1978, vozily těžké dálkové rychlíky a expresy na trase Praha – Ostrava – Žilina. Na koridoru je nahradí moderní Siemens Vectrony.
VYŠLA EUROBANKOVKA S MOTIVEM JUBILEJNÍ KOLONIE
Byla představena sběratelská eurobankovka zobrazující Jubilejní kolonii v Ostravě-Jihu. Limitovaná edice je vyrobena ve Francii a připomíná bohatou historii kolonie, postavené Vítkovickými železárnami v letech 1921–1923. Cílem je podpořit cestovní ruch a zvýšit povědomí o unikátním architektonickém dědictví Ostravy-Jihu.
---
Policie ocenila své nejlepší lidi na Novojičínsku
Policie ocenila své nejlepší pracovníky z území Novojičínska za rok 2024. Slova uznání si vyslechli na slavnostním ceremoniálu v sále Piaristického kláštera v Příboře.
Nejlepší policisté Novojičínska se setkali v Příboře, aby převzali ocenění za dosažení skvělých výsledků v tomto roce nebo medaile za věrnost. Byli to pracovníci z obvodních oddělení, dopravního inspektorátu a hospodářské kriminality.
Aleš Böhm, oceněný policista, obvodní oddělení PČR Studénka: ”U policie sloužím celkově deset let, první čtyři roky jsem začínal u městské policie jako strážník ve Studénce, následně šest let sloužím u státní policie. Vedlo mě k tomu asi ta různorodost práce, náročnost a adrenalin s tím spojený.”
Jakub Tisovský, oceněný policista, obvodní oddělení PČR Nový Jičín: “U policie pracuji už pět let, celou dobu na obvodním oddělení v Novém Jičíně. Už na vysoké škole jsem přemýšlel nad nějakou prací, která by dávala smysl, za kterou bych viděl nějaké svoje výsledky, a tu právě naplňuje i Policie České republiky.”
Tomáš Kužel, brigádní generál, krajský ředitel PČR MSK: “Já si hrozně vážím každého policisty a policistky, kteří nastoupí k Policii České republiky, protože podle mého soudu to pořád ještě není povolání jako takové, ale spíše poslání. Je to trošku nadnesené, ale člověk to musí cítit, musí k tomu mít vztah a musí to chtít dělat, nedá se to dělat jen pro peníze a o penězích to už vůbec v dnešní době u policie není.”
V rámci Moravskoslezského kraje je novojičínská policie stabilně nejlepší, co se týče objasněnosti, ta dosahuje okolo 60 procent případů.
Tomáš Kvíčala, vedoucí ÚO Nový Jičín, Policie ČR: “Ohodnocujeme i mladší policisty, myslím si, že ta policejní obroda personálu na novojičínské policii je vidět, mladí policisté se snaží, jsou aktivní, učí se od těch starších, zkušených policistů a myslím, že to funguje.”
Aktuálně na Novojičínsku chybí 29 policistů, cílem je naplnit stav v příštím roce, třeba i formou roadshow po středních školách.
---
KHN léčí pohybové potíže botoxem
Karvinská hornická nemocnice pomáhá pacientům, kterým komplikuje život vážné onemocnění nebo úraz, botulotoxinovými injekcemi. V tuto chvíli má nemocnice v rehabilitační péči první desítku pacientů, kterým je „botox“ pravidelně vpravován do svalů. Další nemocní postupně přibývají.
Botox lidé běžně znají z estetické medicíny. V Karvinské hornické nemocnici ho využívají pro rehabilitaci pacientů po cévní mozkové příhodě, po úrazech, při stavech spojených s roztroušenou sklerózou nebo s nádory mozku.
Eliška Kollerová, zástupkyně primářky rehabilitačního oddělení KHN: "Botulotoxin A je uměle vyrobená látka, která blokuje nervosvalový přenos a tím oslabí daný sval, který je původně ve zvýšeném napětí. U nás se botulotoxin aplikuje injekcí do svalu pod kontrolou ultrazvuku."
Jedním z pacientů, který na injekce botulotoxinu pravideln dochází je i pan Robert Mirga.
Cévní mozková příhoda ho postihla v práci před dvěma lety, po ní zůstal na vozíčku. Jeho stav se výrazně zlepšil před rokem, kdy začal docházet na pravidelné injekce. Už dokáže chodit za pomocí hole. Stejný pokrok vidí i u ruky.
Robert Mirga, pacient: “Víte co, už ji jako dát tak, dát dopředu, předtím to nešlo, jde to. Jsem vděčný, že mě paní doktorka léčí."
Botox působí zhruba tři měsíce, ve kterých je nutné, aby pacienti denně cvičili. Lékaři se snaží je tedy naučit samostatné práci s jejich svaly, motivovat je, aby na sobě pracovali. Jinak by šlo jen o pasivní úlevu.
Eliška Kollerová, zástupkyně primářky rehabilitačního oddělení KHN: "To je to zásadní. Ostatní pracoviště v okolí aplikaci botulotoxinu taky nabízí, ale to, co nás odlišuje od ostatních je to, že to cvičení navazuje na tu aplikaci, což podle posledních poznatků vědy je to zásadní na celé terapii. Protože po třech měsících ten účinek vyprchá a byli bychom tam, kde jsme byli před začátkem léčby. Když bude pravidelně sám 2x denně cvičit, tak dochází k postupnému zlepšování zdravotního stavu a funkce dané končetiny."
Aktivní spolupráce pacienta s lékařem je proto pro viditelný výsledek podstatná. Aplikovat botulotoxin pacientům začala KHN koncem loňského roku.
---
SPRÁVA ŽELEZNIC HLEDÁ PROJEKTANTA PRO VRT SLEZSKO
Správa železnic hledá projektanta nové vysokorychlostní trati VRT Slezsko, která povede od Ostravy ke státní hranici s Polskem. Projektové práce mají začít v polovině příštího roku. Trať se v Dolní Lutyni odpojí od stávajícího koridoru a překoná hranici po estakádě přes řeku Olši. Součástí projektu je i zkapacitnění úseku Ostrava–Bohumín.
REVITALIZACE NÁMĚSTÍ REPUBLIKY ZAČNE V ROCE 2025
Ostrava chystá modernizaci náměstí Republiky, která zlepší přestupy, prostředí pro cestující a tramvajovou dopravu. Součástí je rekonstrukce podchodů Frýdlantských mostů, oprava mostu i nový mobiliář. Přestavba začne příští rok a počítá s prosvětlením podchodů, odstraněním stánků a vznikem kavárny s ozeleněným atriem.
---
Vánoce pod kopulí Bredy jsou velkým tahákem
Vánoční atmosférou v Opavě žije nejen Horní a Dolní náměstí, ale také bývalý obchodní dům Breda, který je srdcovkou všech Opavanů. Novinkou Vánoc pod ikonickou kopulí je okouzlující perníkové městečko.
Vánoce pod kopulí Bredy jsou další příležitostí, jak si užít tuto běžně nepřístupnou kulturní památku, která postupně vstává z popela. Lidé vzpomínají a zároveň si vychutnávají vánoční atmosféru.
anketa: návštěvníci Vánoc pod kopulí Bredy: “Je to nádherné a jsem rád, že jsem tady asi tak po 25 letech, možná 30 letech opět znovu, tak vzpomínám na ty krásné místa.”
“Je to tady hezké, líbí se mi to.”
“Už se těšíme až to bude spravené, protože to je nostalgie. My jsme tady chodili ještě nakupovat a to už je hodně dávno. Snad to dopadne dobře všechno.
“Je to krásné, určitě. Je to úžasné pro dospělé i pro děti i třeba pro starší generace, které můžou zavzpomínat, jak to bylo tenkrát."
Roman Konečný, mluvčí, Magistrát města Opavy: “Ten strom má okolo 14 metrů, byla to trošku taková složitější logistická akce, protože skutečně dostat tak obrovský strom těmi malými dveřmi bylo velmi náročné, ale naštěstí tady máme šikovné kolegy, kterým se to povedlo. My se jako město každý rok snažíme na Vánoce připravit něco nového, jednou z novinek je právě toto perníkové městečko a vánoční strom.”
Perníkové městečko vyráběly děti z mateřských a základních škol, jedna střední škola a také senioři z domovů pro seniory nejen z Opavy, ale také z Bolatic nebo Kravař. Každý kousek je originál.
Součástí vánočně vyzdobené Bredy je také fotokoutek a u vchodu nechybí ani občerstvení.
Těm nejmenším dělá radost vláček. Vánočně vyzdobená Breda je lidem přístupná denně od 16 do 19 hodin, v pátky a soboty ještě o hodinu déle. A to až do 22. prosince.
---