Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Záchranná služba MS kraje má plné ruce práce
  • Zapomenuté příběhy židovské Opavy
  • Zateplení se letos dočkají další bytové domy
  • ADRA pořádala příměstský tábor pro děti s autismem
  • Arrows Ostrava si připsali úspěch v Poháru Mistrů

Záchranná služba MS kraje má plné ruce práce

Letní měsíce jsou pro záchrannou službu MS kraje tradičně velmi náročné. Téměř třetinu výjezdů tvoří úrazy při nejrůznějších činnostech a to od sportu až po opilecké pády. Velké části těchto zranění se dá ale předcházet.

Zdravotníci nevědí kam dřív skočit. V sobotu zasahovaly posádky záchranné služby MS kraje u 365 případů. Z toho bylo hned 94 pacientů zraněných při nejrůznějších úrazech, tedy téměř čtvrtina. Lepší to nebylo ani v předchozích dvou týdnech. První prázdninovou sobotu vyjížděli 89 krát a druhou 102 krát. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Největší skupinu tvořili pacienti po nejrůznějších pádech, jichž týmy zachraňovaly téměř šest desítek. U části z nich se jednalo o prosté pády, mnohdy osob v seniorském věku – po zakopnutí, ztrátě rovnováhy, či při kolapsu." 

pacientka úrazové ambulance: "Mám něco s nohou, spadla jsem z postele"

Další skupinou zraněných jsou sportovci. Nejčastěji potřebují ošetření bruslaři, lidé, kteří spadnou na koloběžce nebo na kole.

pacient úrazové ambulance: "Jel jsem na kole pod most v Přívoze a proti mě šel opilý chlap. řval jsem ať uhne, ale zavadil jsem o něho a spadl jsem." 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Dvacet dalších pádů bylo ovlivněno alkoholem. Mezi příčiny dále patřily kupříkladu pády ze schodů, stromů, ze svahu, ale také z pergoly, patra domu nebo nákladové rampy, či při vystupování z vlaku.

MUDr. Robin Stančík, lékař úrazové chirurgie MNO: "U bruslařů jsou to hlavně úrazy horních končetin. Kolo, to jsou především úrazy žeber, horních i dolních končetin. Někdy  přivezou i pacienta s úrazem pánve."  

Lékaři nabádají všechny k opatrnosti. Velké části letních úrazů lze totiž snadno zabránit. Senioři by pak neměli přeceňovat své síly. 

---

Zapomenuté příběhy židovské Opavy

Po stopách opavských židovských obyvatel se můžete vydat s novou mobilní aplikací. Celkem 11 zastavení připomíná osudy některých významných rodin. A doplněny jsou historickými fotografiemi i audio vzpomínkami

Stačí si stáhnout do mobilního telefonu aplikaci, otevřít ji a vyrazit na cestu s názvem Zapomenuté příběhy židovské Opavy. Procházka vám zabere zhruba hodinu. Jednotlivá zastavení směřují na místa, kde žily významné rodiny, zmiňují jejich postavení i další osudy.

Naděžda Glincová, spoluautorka projektu, Opavská kulturní organizace: „Když vlastně přijdete ke konkrétnímu zastavení, tak si jednak můžete přečíst o tom jednom zastavení, ale také si text poslechnout jako audio. A jsou tady i staré fotografie.

Zastavení doplňují také rozhovory přímo s pamětníky, nebo jejich příbuznými.

Možná si to Opavané ani neuvědomují, ale mnohé připomínky židovských rodin jsou ve městě přítomné dosud. Například v podobě chátrajícího obchodního domu Breda a Weinstein a nebo také stále chodí nakupovat k Altscholovi, i když zde sídlící obchod se dávno jmenuje jinak... Židovská komunita čítala před II. světovou válkou necelou tisícovku lidí.

Zdeněk, Kravar, Zemský archiv v Opavě: „Tvořili asi 2% z celkového počtu obyvatel Opavy, ale podíleli se významně na ekonomickém fungování města. Mezi Židy v Opavě bylo spoustu schopných lidí, kteří se věnovali podnikání, ve kterém dosáhli značných úspěchů.“

Díky aplikaci si můžete projít židovský hřbitov, který byl založený v r. 1890. Podívat se můžete také na místo, kde stávala synagoga, která byla zničena během Křišťálové noci
v roce 1938.

---

Zateplení se letos dočkají další bytové domy

Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky modernizuje svůj bytový fond. Domy tak získávají nejen moderní vzhled, ale i zateplení a v některých se mění i zdroj vytápění. Například gamata už budou minulostí.

V Ostravě-Mariánských Horách pokračují v rekonsrukci a zateplování bytových domů. S touto velkou investiční akcí radnice začala už před dvěma lety a letos pokračuje domy v ulicích Přemyslovců, Tvorkovských, Jahnova, a Knüpferova.

Patrik Hujdus (Nezávislí), starosta MOb Mariánské Hory a Hulváky: “Dochází ke kompletnímu snížení energetické náročnosti budov, na některých místech měníme okna za nová plastová, někde se také mění zdroj vytápění."

Jen letos si modernizace bytového fondu vyžádá asi 40 milionů korun, na kterou obvodu částečně přispěl i ostravský magistrát.

Patrik Hujdus (Nezávislí), starosta MOb Mariánské Hory a Hulváky: “Částečně nám pomáhají také dotace, které jsme získali nebo třeba peníze z úvěru, který postupně čerpáme právě proto, abychom zrychlili opravy bytového fondu.”

Jedním z bytových domů, který byl letos dokončen, je bytový dům na ulici Fráni Šrámka.

Anketa: jedna z obyvatelek bytového domu: “Jsem velmi spokojená i manžel. V zimě opravdu bylo teplo, nemuseli jsme ani tolik topit. Je to paráda.”

Vladimír Řezáč, 1. místostarosta MOb Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: "Dům je provedený ve špičkové kvalitě a byli bychom rádi, kdybychom ve stejných zateplovačkách pokračovali jakoby naprosto stejně, nebo aspoň podobné kvalitě.”

Dům má nejen novou fasádu, ale také okna a veškeré rozvody a úpravou prošlo i jeho okolí.

---

ADRA pořádala příměstský tábor pro děti s autismem

Dobrovolnická organizace ADRA Frýdek-Místek uspořádala historicky první příměstský tábor pro děti s poruchou autistického spektra. Pro děti byl od pondělí do pátku připraven bohatý program. Od různých tematických aktivit, až po výlety. Zázemí našli ve Faunaparku.

Starat se o děti s poruchou autistického spektra rozhodně není jednoduché. ADRA Frýdek-Místek postupně rozvíjí projekty, které těmto dětem i jejich rodičům pomáhají.

Petr Adamus. zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "My jsme nesmírně rádi, že jsme s podporou města, magistrátu Frýdek-Místek, mohli uspořádat první příměstský tábor pro naše děti s autismem, které tady na území města jsou. My s nimi dlouhodobě pracujeme s těmi dětmi."

16 dětí bylo rozděleno do dvou skupin podle věku. Výhodou některé dny bylo, že na jedno dítě byl jeden dobrovolník.

Petr Adamus. zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "O ty skupiny se starají naši skvělí dobrovolníci, kterým jsme nesmírně vděčni, protože je to náročná práce. Oni si to vyzkoušeli už za ty dva dny, že je to nesmírně fyzicky i psychicky náročné a jsme také vděčni našim vedoucím, kteří vedou ty aktivity."

Barbora Špinlerová, dobrovolnice: "Já už to dělám dva roky a přivedl mě sem Petr Adamus, který je můj profesor na vysoké škole a já už jsem delší dobu chtěla začít pomáhat, protože jsem měla hodně volného času. Přišlo mi, že ty děti to potřebují, aby se jim někdo věnoval."

Barbora Kawuloková, dobrovolnice: "Já dělám dobrovolnici asi rok a půl už a začala jsem to dělat, protože mám ráda děti a vždycky jsem se jim chtěla nějakým způsobem věnovat a ráda dělám věci pro ostatní, takže to byl ten důvod."

Jak složitá pro vás ta práce konkrétně s těmito dětmi je?

Barbora Špinlerová, dobrovolnice: "Oni mě právě spíš naplňují tou energií. Někdy je to složitější, třeba spíš teď na tom táboře, jelikož jsme s nimi 8 hodin, tak je to složitější, ale když jinak máme s nimi kroužky, hodinu a půl, tak je to spíš, že nás oni nabijí tou energií."

Romana Lhoťanová, táborová vedoucí: "Dneska jsme si vybrali téma indiánské vesnice. Začali jsme tvořit indiánské čelenky, pak jsme postupovali, že jsme začali vyrábět náramky i oblečení."

Jako správní indiáni střílely děti také na bizony a připravena byla i překážková dráha. Zázemí pro denní akce poskytl Faunapark, ale děti absolvovaly také několik výletů. Na přehradu Baška i na Ostravici a Sepetnou.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek s dobrovolnickou organizací ADRA spolupracuje dlouhodobě. Na jejich program volnočasových aktivit pro děti s poruchou autistického spektra město přispívá finančně. Na tomto táboře je krásně vidět, že ADRA ten projekt dále rozvijí, protože nebýt tady toho programu, tak pro rodiče těch dětí by bylo velmi těžké a nereálné ty děti na nějaký tábor vypravit."

ADRA pro děti s autismem pravidelně pořádá také řadu kroužků. Výtvarný, sportovní a další.

---

Arrows Ostrava si připsali úspěch v Poháru Mistrů

Baseballisté Arrows Ostrava si zahrají Pohár mistrů i příští rok. V závěrečném duelu na domácím hřišti porazili německý Heidenheim Heideköpfe 11:3 a celkově skončili na krásném 5. místě. Pohár mistrů se v ČR uskutečnil vůbec poprvé.

Baseballisté Arrows Ostrava dokázali, že mohou konkurovat nejlepším týmům v Evropě. V Poháru mistrů, o jehož pořádání v Ostravě bojovali dva roky, skončili pátí. Což je velký úspěch. Zajistili si tak účast v této nejvyšší soutěži i pro příští rok.

Aleš Navrátil, Arrows Ostrava: “Byla zajímavá konfrontace s evropskými týmy. Myslím si, že jsme podali velice kvalitní výkon, dokonce jsme potrápili Holanďany, Italy, porazili jsme Němce, takže v celkovém součtu, si myslím, že to bylo kvalitní turné.”

Jakub Grepl, Arrows Ostrava: “Hráli jsme dokonce v jeden den dva zápasy, kdy ten druhý jsme dohrávali v jednu ráno a podařilo se nám ho vyhrát, takže kluci udělali famózní práci a myslím, že jsme všichni spokojeni s výsledkem.”

Pohár Mistrů se hraje každý rok a vždy se ho účastní 8 nejlepších klubových týmů z jednotlivých zemí. Dlouhodobě mají dvě místa Italové, Holanďané a Němci.

Radim Kepák, prezident Arrows Ostrava: “Pokud se podaří druhému českému týmu teďka ve Francii vyhrát B skupinu, tak v příštím roce bude mít dvě místa ČR, což je fantastický úspěch.”

Turnaj se vydařil po všech stránkách.

Radim Kepák, prezident Arrows Ostrava: “Kromě malého problému s počasím, kdy jsme museli přesouvat zápasy, se turnaj odehrál ve výborné atmosféře za výborného počasí a diváckého zájmu.”

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
19. července 2021, 16:00

Záchranná služba MS kraje má plné ruce práce

Letní měsíce jsou pro záchrannou službu MS kraje tradičně velmi náročné. Téměř třetinu výjezdů tvoří úrazy při nejrůznějších činnostech a to od sportu až po opilecké pády. Velké části těchto zranění se dá ale předcházet.

Zdravotníci nevědí kam dřív skočit. V sobotu zasahovaly posádky záchranné služby MS kraje u 365 případů. Z toho bylo hned 94 pacientů zraněných při nejrůznějších úrazech, tedy téměř čtvrtina. Lepší to nebylo ani v předchozích dvou týdnech. První prázdninovou sobotu vyjížděli 89 krát a druhou 102 krát. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Největší skupinu tvořili pacienti po nejrůznějších pádech, jichž týmy zachraňovaly téměř šest desítek. U části z nich se jednalo o prosté pády, mnohdy osob v seniorském věku – po zakopnutí, ztrátě rovnováhy, či při kolapsu." 

pacientka úrazové ambulance: "Mám něco s nohou, spadla jsem z postele"

Další skupinou zraněných jsou sportovci. Nejčastěji potřebují ošetření bruslaři, lidé, kteří spadnou na koloběžce nebo na kole.

pacient úrazové ambulance: "Jel jsem na kole pod most v Přívoze a proti mě šel opilý chlap. řval jsem ať uhne, ale zavadil jsem o něho a spadl jsem." 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Dvacet dalších pádů bylo ovlivněno alkoholem. Mezi příčiny dále patřily kupříkladu pády ze schodů, stromů, ze svahu, ale také z pergoly, patra domu nebo nákladové rampy, či při vystupování z vlaku.

MUDr. Robin Stančík, lékař úrazové chirurgie MNO: "U bruslařů jsou to hlavně úrazy horních končetin. Kolo, to jsou především úrazy žeber, horních i dolních končetin. Někdy  přivezou i pacienta s úrazem pánve."  

Lékaři nabádají všechny k opatrnosti. Velké části letních úrazů lze totiž snadno zabránit. Senioři by pak neměli přeceňovat své síly. 

---

Zapomenuté příběhy židovské Opavy

Po stopách opavských židovských obyvatel se můžete vydat s novou mobilní aplikací. Celkem 11 zastavení připomíná osudy některých významných rodin. A doplněny jsou historickými fotografiemi i audio vzpomínkami

Stačí si stáhnout do mobilního telefonu aplikaci, otevřít ji a vyrazit na cestu s názvem Zapomenuté příběhy židovské Opavy. Procházka vám zabere zhruba hodinu. Jednotlivá zastavení směřují na místa, kde žily významné rodiny, zmiňují jejich postavení i další osudy.

Naděžda Glincová, spoluautorka projektu, Opavská kulturní organizace: „Když vlastně přijdete ke konkrétnímu zastavení, tak si jednak můžete přečíst o tom jednom zastavení, ale také si text poslechnout jako audio. A jsou tady i staré fotografie.

Zastavení doplňují také rozhovory přímo s pamětníky, nebo jejich příbuznými.

Možná si to Opavané ani neuvědomují, ale mnohé připomínky židovských rodin jsou ve městě přítomné dosud. Například v podobě chátrajícího obchodního domu Breda a Weinstein a nebo také stále chodí nakupovat k Altscholovi, i když zde sídlící obchod se dávno jmenuje jinak... Židovská komunita čítala před II. světovou válkou necelou tisícovku lidí.

Zdeněk, Kravar, Zemský archiv v Opavě: „Tvořili asi 2% z celkového počtu obyvatel Opavy, ale podíleli se významně na ekonomickém fungování města. Mezi Židy v Opavě bylo spoustu schopných lidí, kteří se věnovali podnikání, ve kterém dosáhli značných úspěchů.“

Díky aplikaci si můžete projít židovský hřbitov, který byl založený v r. 1890. Podívat se můžete také na místo, kde stávala synagoga, která byla zničena během Křišťálové noci
v roce 1938.

---

Zateplení se letos dočkají další bytové domy

Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky modernizuje svůj bytový fond. Domy tak získávají nejen moderní vzhled, ale i zateplení a v některých se mění i zdroj vytápění. Například gamata už budou minulostí.

V Ostravě-Mariánských Horách pokračují v rekonsrukci a zateplování bytových domů. S touto velkou investiční akcí radnice začala už před dvěma lety a letos pokračuje domy v ulicích Přemyslovců, Tvorkovských, Jahnova, a Knüpferova.

Patrik Hujdus (Nezávislí), starosta MOb Mariánské Hory a Hulváky: “Dochází ke kompletnímu snížení energetické náročnosti budov, na některých místech měníme okna za nová plastová, někde se také mění zdroj vytápění."

Jen letos si modernizace bytového fondu vyžádá asi 40 milionů korun, na kterou obvodu částečně přispěl i ostravský magistrát.

Patrik Hujdus (Nezávislí), starosta MOb Mariánské Hory a Hulváky: “Částečně nám pomáhají také dotace, které jsme získali nebo třeba peníze z úvěru, který postupně čerpáme právě proto, abychom zrychlili opravy bytového fondu.”

Jedním z bytových domů, který byl letos dokončen, je bytový dům na ulici Fráni Šrámka.

Anketa: jedna z obyvatelek bytového domu: “Jsem velmi spokojená i manžel. V zimě opravdu bylo teplo, nemuseli jsme ani tolik topit. Je to paráda.”

Vladimír Řezáč, 1. místostarosta MOb Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: "Dům je provedený ve špičkové kvalitě a byli bychom rádi, kdybychom ve stejných zateplovačkách pokračovali jakoby naprosto stejně, nebo aspoň podobné kvalitě.”

Dům má nejen novou fasádu, ale také okna a veškeré rozvody a úpravou prošlo i jeho okolí.

---

ADRA pořádala příměstský tábor pro děti s autismem

Dobrovolnická organizace ADRA Frýdek-Místek uspořádala historicky první příměstský tábor pro děti s poruchou autistického spektra. Pro děti byl od pondělí do pátku připraven bohatý program. Od různých tematických aktivit, až po výlety. Zázemí našli ve Faunaparku.

Starat se o děti s poruchou autistického spektra rozhodně není jednoduché. ADRA Frýdek-Místek postupně rozvíjí projekty, které těmto dětem i jejich rodičům pomáhají.

Petr Adamus. zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "My jsme nesmírně rádi, že jsme s podporou města, magistrátu Frýdek-Místek, mohli uspořádat první příměstský tábor pro naše děti s autismem, které tady na území města jsou. My s nimi dlouhodobě pracujeme s těmi dětmi."

16 dětí bylo rozděleno do dvou skupin podle věku. Výhodou některé dny bylo, že na jedno dítě byl jeden dobrovolník.

Petr Adamus. zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "O ty skupiny se starají naši skvělí dobrovolníci, kterým jsme nesmírně vděčni, protože je to náročná práce. Oni si to vyzkoušeli už za ty dva dny, že je to nesmírně fyzicky i psychicky náročné a jsme také vděčni našim vedoucím, kteří vedou ty aktivity."

Barbora Špinlerová, dobrovolnice: "Já už to dělám dva roky a přivedl mě sem Petr Adamus, který je můj profesor na vysoké škole a já už jsem delší dobu chtěla začít pomáhat, protože jsem měla hodně volného času. Přišlo mi, že ty děti to potřebují, aby se jim někdo věnoval."

Barbora Kawuloková, dobrovolnice: "Já dělám dobrovolnici asi rok a půl už a začala jsem to dělat, protože mám ráda děti a vždycky jsem se jim chtěla nějakým způsobem věnovat a ráda dělám věci pro ostatní, takže to byl ten důvod."

Jak složitá pro vás ta práce konkrétně s těmito dětmi je?

Barbora Špinlerová, dobrovolnice: "Oni mě právě spíš naplňují tou energií. Někdy je to složitější, třeba spíš teď na tom táboře, jelikož jsme s nimi 8 hodin, tak je to složitější, ale když jinak máme s nimi kroužky, hodinu a půl, tak je to spíš, že nás oni nabijí tou energií."

Romana Lhoťanová, táborová vedoucí: "Dneska jsme si vybrali téma indiánské vesnice. Začali jsme tvořit indiánské čelenky, pak jsme postupovali, že jsme začali vyrábět náramky i oblečení."

Jako správní indiáni střílely děti také na bizony a připravena byla i překážková dráha. Zázemí pro denní akce poskytl Faunapark, ale děti absolvovaly také několik výletů. Na přehradu Baška i na Ostravici a Sepetnou.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek s dobrovolnickou organizací ADRA spolupracuje dlouhodobě. Na jejich program volnočasových aktivit pro děti s poruchou autistického spektra město přispívá finančně. Na tomto táboře je krásně vidět, že ADRA ten projekt dále rozvijí, protože nebýt tady toho programu, tak pro rodiče těch dětí by bylo velmi těžké a nereálné ty děti na nějaký tábor vypravit."

ADRA pro děti s autismem pravidelně pořádá také řadu kroužků. Výtvarný, sportovní a další.

---

Arrows Ostrava si připsali úspěch v Poháru Mistrů

Baseballisté Arrows Ostrava si zahrají Pohár mistrů i příští rok. V závěrečném duelu na domácím hřišti porazili německý Heidenheim Heideköpfe 11:3 a celkově skončili na krásném 5. místě. Pohár mistrů se v ČR uskutečnil vůbec poprvé.

Baseballisté Arrows Ostrava dokázali, že mohou konkurovat nejlepším týmům v Evropě. V Poháru mistrů, o jehož pořádání v Ostravě bojovali dva roky, skončili pátí. Což je velký úspěch. Zajistili si tak účast v této nejvyšší soutěži i pro příští rok.

Aleš Navrátil, Arrows Ostrava: “Byla zajímavá konfrontace s evropskými týmy. Myslím si, že jsme podali velice kvalitní výkon, dokonce jsme potrápili Holanďany, Italy, porazili jsme Němce, takže v celkovém součtu, si myslím, že to bylo kvalitní turné.”

Jakub Grepl, Arrows Ostrava: “Hráli jsme dokonce v jeden den dva zápasy, kdy ten druhý jsme dohrávali v jednu ráno a podařilo se nám ho vyhrát, takže kluci udělali famózní práci a myslím, že jsme všichni spokojeni s výsledkem.”

Pohár Mistrů se hraje každý rok a vždy se ho účastní 8 nejlepších klubových týmů z jednotlivých zemí. Dlouhodobě mají dvě místa Italové, Holanďané a Němci.

Radim Kepák, prezident Arrows Ostrava: “Pokud se podaří druhému českému týmu teďka ve Francii vyhrát B skupinu, tak v příštím roce bude mít dvě místa ČR, což je fantastický úspěch.”

Turnaj se vydařil po všech stránkách.

Radim Kepák, prezident Arrows Ostrava: “Kromě malého problému s počasím, kdy jsme museli přesouvat zápasy, se turnaj odehrál ve výborné atmosféře za výborného počasí a diváckého zájmu.”

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-19-07-2021-16-00