Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostravská ZOO je o prázdninách velmi populární
  • Zateplení se letos dočkají další bytové domy
  • Zapomenuté příběhy židovské Opavy
  • Na hradě Sovinci se představili šermíři i bestie
  • V Karviné se konalo mistrovství ČR ve workoutu

Ostravská ZOO je o prázdninách velmi populární

Ostravská zoologická zahrada patří v našem kraji mezi nejnavštěvovanější atraktivity. Pravidelně se dokonce umísťuje v první desítce nejoblíbenější míst v celé České republice. Nyní o prázdninách se už od rána plní nejen návštěvníky z naší země, ale je i oblíbeným cílem zahraničních turistů. Aktuální epidemická opatření nijak neomezují kapacitu ZOO.

Ostravská ZOO jede naplno. Díky zlepšení pandemické situace, neplatí omezení celkové kapacity v areálu. Pouze ve vnitřních prostorách je nutné používat roušky a dodržovat maximální množství osob, které najednou může dovnitř. Číslo najdete u každého vchodu do pavilonu. I letos připravilo ZOO několik novinek. 

Šárka Nováková, mluvčí ZOO Ostrava: "Za všechny bych třeba zmínila novou vyhlídku do výběhu afrických zvířat nebo další herní prvky. Taky je k vidění spousta mláďat, která se v průběhu jara narodila."

Pokud máte rádi ptactvo, určitě si nenechte ujít nové voliéry na Cestě vody

Šárka Nováková, mluvčí ZOO Ostrava: "Je to taková méně navštěvovaná část zoo, ale o to raději bych návštěvníky pozvala, protože i v této klidové části mohou zvířata vidět a užijí si i zajímavé pohledy na botanické zajímavosti."

ZOO rozhodně nespí na vavřínech a v současné době se už připravují další vylepšení a konečně se chystá i zvýšení parkovací kapacity. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "V současné době stavíme novou expozici pro makaky, gibony a kopytníky za 128 milionů korun. Připravujme nový parkovací dům, abychom návštěvníkům ulehčili parkování v těch exponovaných dnech v létě a o víkendech."

O prázdninách je o hodinu prodloužená otevírací doba zoo. Návštěvníci se tedy mohou procházet po areálu až do 8 hodin. Pokladny se ale uzavírají už v 6. Další z letních akcí jsou páteční komentované večerní prohlídky po zavírací době a prohlídky skleníků. 

---

Zateplení se letos dočkají další bytové domy

Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky modernizuje svůj bytový fond. Domy tak získávají nejen moderní vzhled, ale i zateplení a v některých se mění i zdroj vytápění. Například gamata už budou minulostí.

V Ostravě-Mariánských Horách pokračují v rekonsrukci a zateplování bytových domů. S touto velkou investiční akcí radnice začala už před dvěma lety a letos pokračuje domy v ulicích Přemyslovců, Tvorkovských, Jahnova, a Knüpferova.

Patrik Hujdus (Nezávislí), starosta MOb Mariánské Hory a Hulváky: “Dochází ke kompletnímu snížení energetické náročnosti budov, na některých místech měníme okna za nová plastová, někde se také mění zdroj vytápění."

Jen letos si modernizace bytového fondu vyžádá asi 40 milionů korun, na kterou obvodu částečně přispěl i ostravský magistrát.

Patrik Hujdus (Nezávislí), starosta MOb Mariánské Hory a Hulváky: “Částečně nám pomáhají také dotace, které jsme získali nebo třeba peníze z úvěru, který postupně čerpáme právě proto, abychom zrychlili opravy bytového fondu.”

Jedním z bytových domů, který byl letos dokončen, je bytový dům na ulici Fráni Šrámka.

Anketa: jedna z obyvatelek bytového domu: “Jsem velmi spokojená i manžel. V zimě opravdu bylo teplo, nemuseli jsme ani tolik topit. Je to paráda.”

Vladimír Řezáč, 1. místostarosta MOb Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: "Dům je provedený ve špičkové kvalitě a byli bychom rádi, kdybychom ve stejných zateplovačkách pokračovali jakoby naprosto stejně, nebo aspoň podobné kvalitě.”

Dům má nejen novou fasádu, ale také okna a veškeré rozvody a úpravou prošlo i jeho okolí.

---

Zapomenuté příběhy židovské Opavy

Po stopách opavských židovských obyvatel se můžete vydat s novou mobilní aplikací. Celkem 11 zastavení připomíná osudy některých významných rodin. A doplněny jsou historickými fotografiemi i audio vzpomínkami

Stačí si stáhnout do mobilního telefonu aplikaci, otevřít ji a vyrazit na cestu s názvem Zapomenuté příběhy židovské Opavy. Procházka vám zabere zhruba hodinu. Jednotlivá zastavení směřují na místa, kde žily významné rodiny, zmiňují jejich postavení i další osudy.

Naděžda Glincová, spoluautorka projektu, Opavská kulturní organizace: „Když vlastně přijdete ke konkrétnímu zastavení, tak si jednak můžete přečíst o tom jednom zastavení, ale také si text poslechnout jako audio. A jsou tady i staré fotografie.

Zastavení doplňují také rozhovory přímo s pamětníky, nebo jejich příbuznými.

Možná si to Opavané ani neuvědomují, ale mnohé připomínky židovských rodin jsou ve městě přítomné dosud. Například v podobě chátrajícího obchodního domu Breda a Weinstein a nebo také stále chodí nakupovat k Altscholovi, i když zde sídlící obchod se dávno jmenuje jinak... Židovská komunita čítala před II. světovou válkou necelou tisícovku lidí.

Zdeněk, Kravar, Zemský archiv v Opavě: „Tvořili asi 2% z celkového počtu obyvatel Opavy, ale podíleli se významně na ekonomickém fungování města. Mezi Židy v Opavě bylo spoustu schopných lidí, kteří se věnovali podnikání, ve kterém dosáhli značných úspěchů.“

Díky aplikaci si můžete projít židovský hřbitov, který byl založený v r. 1890. Podívat se můžete také na místo, kde stávala synagoga, která byla zničena během Křišťálové noci
v roce 1938.

---

Na hradě Sovinci se představili šermíři i bestie

Návštěvní sezona na hradech a zámcích je v plném proudu. O každém víkendu se lidé mohou těšit na zajímavý program. Například na hradě Sovinci na Bruntálsku dělali lidem společnost nejen šermíři, ale také místní bestie.

Všelijaké hradní bestie mohli vidět o víkendu návštěvníci hradu Sovinec. Ve třech blocích se jim také představily šermířské skupiny.

Michal Koutný, kastelán hradu Sovinec: “Připravili jsme akci Hradní bestie. Letos je to již 13. ročník. Jak už z názvu vyplývá, hlavním tématem jsou bestie v jakékoli podobě, ať už zvířecí nebo lidské. Návštěvníci viděli mnoho zajímavého, proběhlo mnoho šermířských scének. Hradem se potulují bestie.”

Hanka Doláková, hejtmanka Šermířské skupiny Dragers: “My jsme si na tento víkend na Sovinci připravili takovou krátkou ukázku toho, že hradní bestii můžete najít v úplně jiné podobě, než by ji člověk čekal. Ne v takových těch hejkalech, bludičkách, ale v našem podání je hradní bestie zlá hradní paní. My jsme skupina šermu Drager z Olomouce a hrajeme krátkou parodii na téma s hradní paní.”

Jiří Hýbl, šéf Šermířské skupiny Fratres in Armis: “Jsme z okolí Mladé Boleslavi, je nás teď kolem deseti, aktivně šermujících je pět šet. Přednostně se zaměřujeme na šerm 16. století, což jsou Lancknechti a to období je nám nejblíž. Dneska budeme předvádět vystoupení pojmenované Lancknechti a pak tady máme vystoupení Legenda o Artušovi, to je lehce fantasy s nějakými efekty.”

Další zajímavou akcí na hradě Sovinec bude Poslední vzdor. Druhý srpnový víkend se bude konat bitva o hrad z roku 1643.

---

V Karviné se konalo mistrovství ČR ve workoutu

Workout se stal zejména mezi mladými lidmi oblíbeným sportem. Spojení akrobacie, gymnastiky a síly mohou sportovci převést i na závodech. Ty nejprestižnější se o víkendu konaly v Karviné.

Je až neuvěřitelné, co dokážou tito mladí lidé s vlastním tělem. Hodiny tvrdé dřiny mohli nyní zúročit na mistrovství ČR ve street workoutu, které se konalo v Karviné. Pořadatelem byla Střední škola techniky a služeb.

Lukáš Strouhal, organizátor: "V podstatě jsou to pravidla podle světové asociace, která sídlí v Ukrajině a je to v podstatě výběr těch nejlepších z celé ČR a ti pak pojedou na Ukrajinu a budou reprezentovat ČR. Je to disciplína freestyle, která je volná, ten cvičenec může předvést cokoliv.”

K vidění tak byly akrobatické prvky i vyloženě silové. Do Karviné přijeli sportovci opravdu z různých koutů republiky.

David Šredr, závodník z Rakovníka: “Street workoutu se věnuji tři roky. Já jsem odjel už svůj set a myslím si, že se mi to docela povedlo. Síla byla určitě na bradlech, hrazda už se mi tolik nepovedla, ale to nevadí. Určitě jsem něco předvedl.”

Daniel Toman, závodník z Pardubic: “Dříve jsem plaval, ale pak mě to přestalo bavit a pak jsem se začal věnovat workoutu. Za výkon jsem rád, udělal jsem to tak, jak jsem chtěl.”

Kam by si to chtěl jednou dotáhnout?

Daniel Toman, závodník z Pardubic: “Asi co nejdále. Mistrovství světa, za to bych byl hodně rád. Ale to je ještě dlouhá cesta k tomu.”

Závodníci byli spokojeni i se zázemím. Karviná tento sport hodně podporuje. Ve městě už mají postavených šest velkých workoutových sestav.

---Mohlo by Vás také zajímat