V Domově Duha pomáhají vojáci a lektoři z Fokusu
Nemoc covid-19 se rozšířila mezi klienty a zaměstnance novojičínského Domova Duha, kde se starají o seniory a osoby se zdravotním postižením. S každodenní péči zde nyní pomáhají vojáci a další dobrovolníci. Poděkovat jim přijel náměstek hejtmana Jiří Navrátil.
V Domově Duha v Novém Jičíně, který je zařízením kraje, pečují zhruba o 90 seniorů a osob se zdravotním postižením. Větší polovina z nich je nechodících. PCR testy tu před několika dny prokázaly 37 klientů nakažený covidem-19 a 32 lidí z personálu. Na místě pomáhá pět vojáků.
Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín: “Situace u uživatelů se zlepšuje, ale personál, to je složité, takže si budeme znovu žádat o vojáky: Ti, co tu jsou, budou končit 23. listopadu a od 24. bych chtěla opětovně vojáky, protože potřebuji uvolnit ruce právě tomu personálu.”
Zdeněk Kubelka, Armáda ČR: “Jsme tady za účelem pomocných prací ohledně vynášení odpadu, úklidu a dezinfekce prostor.”
Pomáhají tu, třeba v prádelně, ale i další dobrovolníci, lektoři zdejšího Střediska volného času Fokus, které je teď zavřené.
Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Ve chvíli, kdy jsme se dozvěděli, že ta situace tady v Domově Duha je taková jaká je, tak jsme se rozhodli pomoci. Ale já si myslím, že tu hlavní chválu si zaslouží především všichni zaměstnanci.”
Pomoc vojáků i Fokusáků ocenil přímo na místě náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Navrátil.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “ Velké poděkování těmto a ostatním lidem, kteří pomáhají v tuto dobu v různých našich zařízeních na území Moravskoslezského kraje.”
V sociálních a zdravotních zařízeních v kraji je nasazeno více než 90 dobrovolníků, kteří jsou proškoleni ADROU.
---
Projekt Myslíme na vás podporuje zdravotníky i živnostníky
Největší vlastník domů v Karviné, společnost Heimstaden se zapojila do pomoci živnostníkům a zdravotníkům. Realizuje projekt Myslíme na vás. Od komerčních nájemníků nakupuje potraviny a hotová jídla pak rozváží zdravotníkům v nemocnicích.
Myslíme na vás. Tak se jmenuje projekt společnosti Heimstaden, která se v této složité době rozhodla pomoci živnostníků a zdravotníkům současně. Od živnostníků nakupuje potraviny a hotová jídla a zaváží je do nejvíce vytížených nemocnic v kraji.
Kateřina Piechowicz, mluvčí společnost Heimstaden: "Jsme se rozhodli, že jim budeme vozit různé zákusky, chlebíčky a podobné produkty do nemocnic, které jsou velmi vytížené v MSK, takže zavážíme do FNO, do krajské nemocnice v Karviné a do krajské nemocnice v Havířově. Vozíme 3x týdně a snažíme se ten sortiment střídat aby to bylo pestré pro doktory a sestřičky."
Martina Foltýnová, personální manažerka společnosti Heimstaden: "Přivezli jsme z pizzérie z Poruby, od našeho nájemce, pizzu, rizoto, nějaké kuřecí stehna věřím, že jim bude všem chutnat."
Jídlo si převzali zdravotníci oddělení Interny JIP.
Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "My jsme rádi, že našim zdravotníkům někdo vlévá energii do žil třeba ve formě sladkostí nebo plnohodnotného oběda."
Kromě toho pomáhá tato společnost hygienikům trasovat a také nabídla byty bezplatně dobrovolníkům.
---
Tuny betonu jako tečka za těžbou uhlí v Dole 9. květen
Přibližně 18 tisíc kubických metrů cementopopílkové směsi a 90 tun armovaného betonu uzavřelo poslední těžní jámu bývalého Dolu 9. květen ve Stonavě. Za několik dnů už se bude z podzemí těžit jen důlní plyn. Metanu je v hlubině několik milionů kubíků. Využívat se bude k výrobě elektřiny nebo tepla.
Z horizontu Ostravsko-karvinského černouhelného revíru zmizely další těžní věže. Tentokrát se k zemi poroučely věže Dolu 9. květen ve Stonavě. Šachta ukončila provoz po 56 letech v roce 2016. Jedna ze tří věží byla stržena už dříve, v minulých týdnech byly demolovány zbývající dvě.
Naďa Chattová, mluvčí OKD: “Probíhají poslední práce v areálu lokality 9. květen, kdy bude položená poslední betonová vrstva, která jámu definitivně uzavře.”
David Hájek, ředitel provozu OKD: “Těžba na Dole 9. květen byla ukončena v roce 2016, protože tam byly vydobyty všechny zásoby určené k vytěžení. 56 let těžby, 73 milionů tun uhlí, 608 kilometrů vyražených chodeb. První těžba byla ještě bez úpravny, v roce 1964 byla zprovozněna úpravna na 9. květnu a postupně tam pracovalo čím dál víc lidí. V 80. letech až 2,5 tisíce lidí a těžby se špičkově v tomto období pohybovaly kolem dvou milionů tun ročně.”
Obě jámy byly postupně zasypány a na povrchu po nich zůstanou jen mohutné betonové ucpávky. Přibližně z poloviční hloubky jámy vede na povrch potrubí, kterým je čerpán metan k energetickému využití.
David Hájek, ředitel provozu OKD: “Právě od toho roku 2016 až do dneška byla prováděna takzvaná technická likvidace dolu, kdy byly postupně uzavírání okruhy v podzemí, důlní chodby a nakonec likvidována svislá důlní díla, což znamená jámy. Co se týká budoucnosti areálu Dolu 9. květen, tak určitě tam bude probíhat těžba plynu metanu, protože jedna z jam je zlikvidovaná takovým způsobem, aby sloužila jako jáma plynová, která tu těžbu umožňuje. A co se týká zbytku, tak je možné tam provozovat nějakou průmyslovou zónu výroby, ale to je ještě všechno otázka budoucnosti.”
Po Dole 9. květen je nyní na řadě likvidace Dolu Lazy v Orlové.
---
Dobrovolníci se školí na pečovatele
Český červený kříž školí dobrovolníky. Během jednodenního kurzu se účastníci dozví základní poznatky o tom, jak pečovat o imobilního pacienta. Pomoci pak mohou v nemocnicích nebo sociálních zařízeních, kde je nyní nedostatek personálu.
Stanislava Jelenová momentálně hledá novou práci. A tak se rozhodla být v náročné době koronavirové krize nápomocná. Své místo teď vidí v sociálním zařízení. V kurzu pro dobrovolné pečovatele se snaží získat potřebné zkušenosti.
Stanislava Jelenová, účastnice kurzu: „Myslím, že tahle doba přišla právě proto, abychom si uvědomili, jak jeden od druhého tu pomoc potřebujeme.“
Desítka dobrovolníků se učí, jak se pečovat o pacienta, který je upoutaný na lůžko. Vyzkouší si, jak obstarat jeho hygienu, posadit jej, uložit, převléci nebo nakrmit.
účastníci kurzu/účastnice kurzu:
„Vidím, že je potřeba pomoci. Tak jsem se rozhodla, vzhledem k tomu, že nemám zdravotnické vzdělání, že alespoň něco absolvuju.“
„Já jsem kadeřnice. Teď mám zavřenou provozovnu, tak jsem se přihlásila do kurzu, abych se něco přiučila a mohla pomáhat.“
Jednodenní kurz sice neobsáhne vše, s čím se mohou v praxi setkat, nicméně dá alespoň základní přehled dovedností, které by měl pečovatel znát.
Daniel Rother, organizátor kurzů, OS ČČK Opava: „Samozřejmě počítáme s tím, že v nemocnici nebo v sociálním zařízení si pak personál proškolí toho člověka dále.“
Opavská pobočka červeného kříže musela pro velký zájem po úvodních dvou kurzech vyhlásit další. Kromě Opavy se mohou zájemci přihlásit do kurzů pro pečovatele také v Ostravě a Frýdku – Místku.
---
V Suchdole n. O. vybudovali nadšenci trail pro horská kola
Náš kraj je rájem pro horskou cyklistiku a nemusíte ani vyrážet do hor. Oblíbené traily sice vznikají nejčastěji v lyžařských střediscích, ale nadšenci v Suchdole nad Odrou ukázali, že to jde i na rovině. Nová dráha pro horská kola má 4 kilometry a bude se na ní i závodit.
Cow trail tedy Kraví stezka - to je název úplně nové dráhy pro horská kola, která byla vybudována v Suchdole nad Odrou - Kletné. Je v mnoha směrech unikátní. Její převýšení je na 4 kilometrech pouhých 100 metrů, ale přesto je prý zábavná. Vybudována byla cyklistickými nadšenci bez jakýchkoliv dotací. Pomohly prý díry po kráterech bomb z války, poddolovaná krajina i kamarádův traktor.
Radovan Šťastný, stavitel Cow trailu: "Když jsem jednou venčil psa a říkal jsem si, že by tady bylo fajn postavit nějakou tréninkovou trať, protože se věnuju dětem v Ostravě."
Cow trail přišli pokřtít i profesionální závodníci, kteří parametry stezky pochválili. Jak jinak než mlékem od krav ze zdejších pastvin.
Matěj Průdek, reprezentant ČR v MTB: "Mě se líbí, že je to namotané na jednom plácku, takže i pro trénink dětí je to dobře udělané. Obhospodaří to jeden trenér a může tady mít i 5 dětí."
Žádný trail ale není nikdy zcela hotov a i tento se bude dále vylepšovat. Pomoci je připraven krajský úřad, který cyklistiku podporuje na všech úrovních.
Jan Krkoška, náměstek hejtmana MS kraje: "Kraj podporuje nejen silniční cyklistiku, ale i tuto trailovou. V dnešní době jsem velmi rád, protože děti sedí jen u počítačů a je dobré, že po kraji vznikají taková místa."
V příštím roce už se na Cow trailu možná pojedou i první závody Českého poháru horských kol.
---