Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • MS kraj má první vyléčenou pacientku, celkem je čtvrtá
  • Bruntálsko má odběrové místo na testování koronaviru
  • Domovy pracují na krizovém plánu pro karanténu
  • Frýdek-Místek dohodl dodávku speciálních roušek
  • Mimořádná opatření kvůli koronaviru přijali i v Rychvaldě
  • NJ nemocnice děkuje těm, kdo zůstanou doma

MS kraj má první vyléčenou pacientku, celkem je čtvrtá

Moravskoslezský kraj má prvního vyléčeného pacienta. Z Fakultní nemocnice Ostrava byla propuštěna žena, která měla po dvoutýdenní hospitalizaci negativní testy na nový koronavirus. Jde o 4. případ v celé zemi. Hejtman v pátek potvrdil, že nákaza je v našem regionu pod kontrolou.

Nákaza novým typem koronaviru je v  MS kraji stále pod kontrolou a dokonce už máme prvního vyléčeného pacienta. Tyto pozitivní informace dnes přinesl brífink po zasedání krajského krizového štábu. Žena, která se léčila ve fakultní nemocnici, byla propuštěna do domácího léčení. V této nemocnici zůstávají stále další dva nakažení. Jejich stav je ale dobrý. "Paní, která byla hospitalizována ve FNO byla testována negativně a byla propuštěna do domácí izolace," potvrzuje ředitelka KHS Ostrava Pavla Svrčinová. 

Špatnou zprávou bohužel je, že zásilka 500 tisíc roušek, kterou si kraj objednal, byla zabavena v Maďarsku. Nicméně hejtmanství okamžitě zareagovalo a nakupuje 270 tisíc roušek, které se dají i vyprat. "Nakupujeme a postupně dáváme do oběhu 270 tisíc roušek, které se dají až 100 krát vyprat," dodává hejtman Ivo Vondrák.

Od pátečních 12 hodin byl také znovu spuštěn objednávkový systém, pro lékaře, zubaře a další lékaře, kteří potřebují ochranné respirátory. Registrace je nutná na webových stránkách MS kraje. Další pozitivní zprávou je, že epidemie sebou přinesla pokles kriminality. "Zaznamenali jsme snížení kriminality. Spousta obchodů je zavřena, takže ani drobné krádeže nejsou v tak masivním měřítku, jak bývaly," vysvětluje ředitel PČR MS kraje Tomáš Kužel.

Krajský úřad také spustil webovou aplikaci "Spolu to dáme," kde mohou občané nabídnou i poptat jakékoliv služby. Například hlídání dětí, venčení psa či šití roušek. Adresa je:  spolu.msk.cz. 

---

Bruntálsko má odběrové místo na testování koronaviru

Krnovská nemocnice už má rychlotesty na koronavir. K tomuto účelu v areálu zřídila odběrové místo ve formě průjezdného stanu ,Vzorky potencionálním pacientům odebírají sestřičky v ochranných oblecích.

V nemocnicích v Moravskoslezském kraji už je 9 odběrových míst pro testování lidí na přítomnost koronaviru. Pro obyvatelé Bruntálska funguje v krnovské nemocnici, Vyšetřeni v něm probíhá pouze na doporučení epidemiologa. Nejdříve tak volejte na linku 112.

“Funguje to tak, že tímto stanem projede auto, které projede přes naši vrátnici, nepřijde k němu personál, pojede podél šipek, dostane se tady, kde je sestřička oblečena v ochranných prvcích a ta odebere vzorky.  Potom vzorky vyhodnocuje epidemiolog,” uvádí Bronislav Sedláček, primář chirurgie

Na výsledek rychlotestu lidé čekají zhruba půl hodiny. Poté podstoupí ještě jeden odběr, a to klasický test. Jen za první den v nemocnici udělali několik desítek testů na koronavir.

“My garantujeme to, že zvládneme, pokud budeme mít dostatek odběrových testů, že zvládneme odběry udělat všem. Spádová oblast našeho odběrového místa je pro celý okres Bruntál. My bereme, že to je okruh, kružnice pacientů kolem Krnova, takže i ta přilehlá část Opavska,” říká Ladislav Václavec, ředitel nemocnice

Nemocnice kvůli infikovaným pacientům vyhlásila pandemický plán. Uzavřela vstupy do všech budov v areálu a zaměstnanci chodí pouze přes určené vchody. 

---

Domovy pracují na krizovém plánu pro karanténu

Zákaz vycházení, maximální obezřetnost zaměstnanců a krizový scénář pro případnou karanténu. Tak to nyní vypadá v domovech seniorů. Klienti opatření chápou.

Pokud by došlo k zavlečení nákazy do kteréhokoliv domova seniorů, byl by to vážný problém. Například ředitel domova v Havířově nečekal na nařízení vlády a vydal zákaz vycházení už o několik dní dříve.

"Chodili na nákupy do supermarketu a nabídli jsme jim jinou možnost zajištění těchto nákupů, a proto bylo z nařízení ředitele s okamžitou platností 13.3. zakázáno opouštět areál jednotlivých středisek," řekl ředitel Domova seniorů Havířov Milan Dlábek.

Riziko si uvědomují také zaměstnanci, kteří do domova docházejí.

"Nestýkám se s nikým, nechodíme ani ven do obchodů. Hlavně, aby naši klienti byli v pořádku,” řekl zaměstnankyně domova.

V Orlové už mají vypracovaný krizový plán pro karanténu.

"V současné době máme vytvořený krizový scénář, byli osloveni i zaměstnanci, kteří by v případě potřeby domovu pomohli a zůstali nějakou delší dobu v domově z důvodu uvalení karantény, aby tam zůstala skupina zaměstnanců, která tam bude i nocovat,” řekla ředitelka Sociálních služeb Orlová Jarmila Berná.

Jako největší problém vnímají domovy i nadále nedostatek ochranných pomůcek.

---

Frýdek-Místek dohodl dodávku speciálních roušek

Frýdek-Místek čeká na dodávku nových roušek. Vedení města se podařilo dohodnout s místní firmou, která se kvůli současné situaci zaměřila na jejich výrobu. A nevyrábí jen tak ledajaké roušky.

Dodávku speciálních roušek z nanotextilie, která má 99% účinnost záchytu virů, se podařilo dojednat vedení Frýdku-Místku. Na několik tisícovek dodá městu místní firma, která patří k největším textilním výrobcům v republice.

“V první fázi se podařilo alespoň dohodnout okolo 14 tisíc roušek do konce příštího týdne, příští středu bychom měli mít první čtyři tisíce. Roušky budeme cíleně směřovat podle potřeby do nemocnice, našim zaměstnancům v sociálních službách a tak dále, se zaměřením na nejohroženější věkovou kategorii a zajištění strategických služeb města. Primárně je budeme distribuovat doktorům, sestrám, sociálním pracovníkům, kteří se starají o seniory, složkám IZS – policistům, hasičům, záchranářům, armádě a podobně,” sdělil primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Podle kapacitních možností společnosti je město připraveno nakoupit další roušky a ty pak rozdávat i ostatním občanům. Většina lidí ale na nic nečeká a roušky šije sama, jak pro svou rodinu a známé, tak i pro ostatní. Distribuovat je mohou i prostřednictvím magistrátu.

“Krizový štáb města zřídil už v pondělí sběrné místo pro ušité roušky, a to na magistrátu. Zájemci mohou kontaktovat odbor bezpečnostních rizik na čísle 773 788 654,” uvedl Pobucký.

I v tomto případě platí, že roušky půjdou v první řadě ke zdravotníkům, strážníkům, pečovatelkám v zařízeních pro seniory a dalším pracovníkům v sociálních službách.

---

Mimořádná opatření kvůli koronaviru přijali i v Rychvaldě

Se situací v době koronavirové nákazy se museli vypořádat také v Rychvaldě. Město pro své občany vydalo mimořádný zpravodaj s důležitými informacemi a kontakty. Také v Rychvaldě si lidé šijí roušky svépomocí.

Mimořádná opatření pro zabránění šíření nákazy koronavirem Covid-19 přijali také v Rychvaldě.  

“V pondělí se sešel krizový štáb, jehož tedy já jsem vedoucím a jsou tam mimo jiné radní a tajemník městského úřadu. Dohodli jsme se tak, že úřad tedy zůstane zavřen. Řeší se jenom podatelna, v nutných případech přebíráme doklady venku. Zavřeli jsme také kulturní dům,” řekl starosta Rychvaldu Milan Starostka (ANO). 

Starosta oceňuje, že lidé opatření dodržují a chrání sebe i ostatní. 

“Vidím i na občanech, že berou situaci vážně. Všichni chodí v rouškách, vidím tady frontu před lékárnou, v prodejnách, když přijdu, opravdu 99 procent občanů tu roušku nasazenou má. Vydali jsme hned, tedy v úterý se začal tisknout, začal se i rozvážet a dneska se ještě dováží, mimořádné číslo Rychvaldského zpravodaje. Je to pouhý takový leták, ale jsou tam všechna čísla, všechny údaje, veškeré věci, kde se může občan obrátit a samozřejmě je to i na webech, je to na rychvaldském facebooku. Dali jsme to i do schránek pro seniory, kteří na tato média jaksi nedosáhnou. Situace je jaká je, musíme se snažit, aby se nic horšího nedělo a přeji všem Rychvalďákům,a by to dobře dopadlo, aby to nikdo nechytil a doufejme, že to tak bude,” uvedl starosta.  

Také v Rychvaldě si lidé pomáhají navzájem a šijí roušky. 

“Vítám i iniciativy, které vzešly od občanů. Třeba členové Červeného kříže a další příznivci začali si roušky. Z jakýchkoli materiálů, které posháněli a dokonce už jsem dostal takové zprávy, že dali nějaké roušky do Hrušky i na úřad. Takže i za tuto aktivitu hrozně děkuji,” dodal starosta Milan Starostka. 

“Šátky máme, protože jsme nesehnali žádné roušky. Právě jsme byli v galanterii, abychom si mohli vyrobit. Celá situace, je to na nic s tím virem, ale myslím si, že vláda dělá dobré opatření. Hlavně se to začalo dělat dost zavčas, takže to jsem ráda. Zavřeli jak ty školy, kde je vlastně velká koncentrace lidí a i potom další obchody. Takže si myslím, že to je dobře a doufám, že se nedostaneme do situace, jaká je v Itálii nebo ve Španělsku,” řekla studentka.  

“Já si myslím, že to je dobře, že se lidé chrání, že mají všichni ty roušky, aby chránili sebe nebo chránili toho dalšího člověka. Že to je dobře, že to lidé začali brát vážně, že tady něco hrozí a tím pádem se toho rychleji zbavíme,” dodala další obyvatelka Rychvaldu. 

---

NJ nemocnice děkuje těm, kdo zůstanou doma

Kvůli epidemiologické situaci je také omezen přístup do areálu nemocnice v Novém Jičíně. Všem příchozím je měřena teplota a nemocnice vyzývá občany, aby zvážili nutnost vyšetření.

Bez kontroly teploty nevstoupí do areálu novojičínské nemocnice žádný člověk. Vedení zdravotnického zařízení také nabádá všechny, kdo přicházejí, ať už pacienti nebo personál, aby byli vybaveni rouškami.

“Pokud budou mít vlastní ústenku, bude to obrovská výhoda, protože víme, že situace kolem ústenek je kritická, a každá ústenka, kterou my dámě někomu, kdo jin nebude mít, na vrátnici, může chybět u někoho, u koho by pak mohla být mnohem potřebnější,” reagoval Jan Káňa, ředitel Nemocnice Nový Jičín.  

Lidé také musí očekávat otázku, zda v poslední době vycestovali do zahraničí, a měli by pravdivě informovat o případných zdravotních potížích, které by mohly souviset s nákazou koronavirem

“Každé zatajování těchto informací může být považováno za šíření infekční nemoci,” konstatoval ředitel nemocnice. 

Nemocnice rovněž vyzvala pacienty, aby v neakutních případech návštěvu na jejich pracoviště odložili. Tato a další opatření, která jsou zveřejněna na webu,  platí od pondělí 16. března a podle Jana Káni je vidět, že lidé většinou reagují zodpovědně a ohleduplně.  

“Pohyb je spíše víkendový, mám pocit, že lidé mají rozum. Mám pocit, že většina zbytečných kontrol zmizela, takže děkuji,” pousmál se za rouškou ředitel nemocnice.  

V nemocnici už delší dobu platí pochopitelně zákaz návštěv. Naopak od středy 18. března je prodloužen provoz zdejší lékárny až do 19 hodiny.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
20. března 2020, 16:00

MS kraj má první vyléčenou pacientku, celkem je čtvrtá

Moravskoslezský kraj má prvního vyléčeného pacienta. Z Fakultní nemocnice Ostrava byla propuštěna žena, která měla po dvoutýdenní hospitalizaci negativní testy na nový koronavirus. Jde o 4. případ v celé zemi. Hejtman v pátek potvrdil, že nákaza je v našem regionu pod kontrolou.

Nákaza novým typem koronaviru je v  MS kraji stále pod kontrolou a dokonce už máme prvního vyléčeného pacienta. Tyto pozitivní informace dnes přinesl brífink po zasedání krajského krizového štábu. Žena, která se léčila ve fakultní nemocnici, byla propuštěna do domácího léčení. V této nemocnici zůstávají stále další dva nakažení. Jejich stav je ale dobrý. "Paní, která byla hospitalizována ve FNO byla testována negativně a byla propuštěna do domácí izolace," potvrzuje ředitelka KHS Ostrava Pavla Svrčinová. 

Špatnou zprávou bohužel je, že zásilka 500 tisíc roušek, kterou si kraj objednal, byla zabavena v Maďarsku. Nicméně hejtmanství okamžitě zareagovalo a nakupuje 270 tisíc roušek, které se dají i vyprat. "Nakupujeme a postupně dáváme do oběhu 270 tisíc roušek, které se dají až 100 krát vyprat," dodává hejtman Ivo Vondrák.

Od pátečních 12 hodin byl také znovu spuštěn objednávkový systém, pro lékaře, zubaře a další lékaře, kteří potřebují ochranné respirátory. Registrace je nutná na webových stránkách MS kraje. Další pozitivní zprávou je, že epidemie sebou přinesla pokles kriminality. "Zaznamenali jsme snížení kriminality. Spousta obchodů je zavřena, takže ani drobné krádeže nejsou v tak masivním měřítku, jak bývaly," vysvětluje ředitel PČR MS kraje Tomáš Kužel.

Krajský úřad také spustil webovou aplikaci "Spolu to dáme," kde mohou občané nabídnou i poptat jakékoliv služby. Například hlídání dětí, venčení psa či šití roušek. Adresa je:  spolu.msk.cz. 

---

Bruntálsko má odběrové místo na testování koronaviru

Krnovská nemocnice už má rychlotesty na koronavir. K tomuto účelu v areálu zřídila odběrové místo ve formě průjezdného stanu ,Vzorky potencionálním pacientům odebírají sestřičky v ochranných oblecích.

V nemocnicích v Moravskoslezském kraji už je 9 odběrových míst pro testování lidí na přítomnost koronaviru. Pro obyvatelé Bruntálska funguje v krnovské nemocnici, Vyšetřeni v něm probíhá pouze na doporučení epidemiologa. Nejdříve tak volejte na linku 112.

“Funguje to tak, že tímto stanem projede auto, které projede přes naši vrátnici, nepřijde k němu personál, pojede podél šipek, dostane se tady, kde je sestřička oblečena v ochranných prvcích a ta odebere vzorky.  Potom vzorky vyhodnocuje epidemiolog,” uvádí Bronislav Sedláček, primář chirurgie

Na výsledek rychlotestu lidé čekají zhruba půl hodiny. Poté podstoupí ještě jeden odběr, a to klasický test. Jen za první den v nemocnici udělali několik desítek testů na koronavir.

“My garantujeme to, že zvládneme, pokud budeme mít dostatek odběrových testů, že zvládneme odběry udělat všem. Spádová oblast našeho odběrového místa je pro celý okres Bruntál. My bereme, že to je okruh, kružnice pacientů kolem Krnova, takže i ta přilehlá část Opavska,” říká Ladislav Václavec, ředitel nemocnice

Nemocnice kvůli infikovaným pacientům vyhlásila pandemický plán. Uzavřela vstupy do všech budov v areálu a zaměstnanci chodí pouze přes určené vchody. 

---

Domovy pracují na krizovém plánu pro karanténu

Zákaz vycházení, maximální obezřetnost zaměstnanců a krizový scénář pro případnou karanténu. Tak to nyní vypadá v domovech seniorů. Klienti opatření chápou.

Pokud by došlo k zavlečení nákazy do kteréhokoliv domova seniorů, byl by to vážný problém. Například ředitel domova v Havířově nečekal na nařízení vlády a vydal zákaz vycházení už o několik dní dříve.

"Chodili na nákupy do supermarketu a nabídli jsme jim jinou možnost zajištění těchto nákupů, a proto bylo z nařízení ředitele s okamžitou platností 13.3. zakázáno opouštět areál jednotlivých středisek," řekl ředitel Domova seniorů Havířov Milan Dlábek.

Riziko si uvědomují také zaměstnanci, kteří do domova docházejí.

"Nestýkám se s nikým, nechodíme ani ven do obchodů. Hlavně, aby naši klienti byli v pořádku,” řekl zaměstnankyně domova.

V Orlové už mají vypracovaný krizový plán pro karanténu.

"V současné době máme vytvořený krizový scénář, byli osloveni i zaměstnanci, kteří by v případě potřeby domovu pomohli a zůstali nějakou delší dobu v domově z důvodu uvalení karantény, aby tam zůstala skupina zaměstnanců, která tam bude i nocovat,” řekla ředitelka Sociálních služeb Orlová Jarmila Berná.

Jako největší problém vnímají domovy i nadále nedostatek ochranných pomůcek.

---

Frýdek-Místek dohodl dodávku speciálních roušek

Frýdek-Místek čeká na dodávku nových roušek. Vedení města se podařilo dohodnout s místní firmou, která se kvůli současné situaci zaměřila na jejich výrobu. A nevyrábí jen tak ledajaké roušky.

Dodávku speciálních roušek z nanotextilie, která má 99% účinnost záchytu virů, se podařilo dojednat vedení Frýdku-Místku. Na několik tisícovek dodá městu místní firma, která patří k největším textilním výrobcům v republice.

“V první fázi se podařilo alespoň dohodnout okolo 14 tisíc roušek do konce příštího týdne, příští středu bychom měli mít první čtyři tisíce. Roušky budeme cíleně směřovat podle potřeby do nemocnice, našim zaměstnancům v sociálních službách a tak dále, se zaměřením na nejohroženější věkovou kategorii a zajištění strategických služeb města. Primárně je budeme distribuovat doktorům, sestrám, sociálním pracovníkům, kteří se starají o seniory, složkám IZS – policistům, hasičům, záchranářům, armádě a podobně,” sdělil primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Podle kapacitních možností společnosti je město připraveno nakoupit další roušky a ty pak rozdávat i ostatním občanům. Většina lidí ale na nic nečeká a roušky šije sama, jak pro svou rodinu a známé, tak i pro ostatní. Distribuovat je mohou i prostřednictvím magistrátu.

“Krizový štáb města zřídil už v pondělí sběrné místo pro ušité roušky, a to na magistrátu. Zájemci mohou kontaktovat odbor bezpečnostních rizik na čísle 773 788 654,” uvedl Pobucký.

I v tomto případě platí, že roušky půjdou v první řadě ke zdravotníkům, strážníkům, pečovatelkám v zařízeních pro seniory a dalším pracovníkům v sociálních službách.

---

Mimořádná opatření kvůli koronaviru přijali i v Rychvaldě

Se situací v době koronavirové nákazy se museli vypořádat také v Rychvaldě. Město pro své občany vydalo mimořádný zpravodaj s důležitými informacemi a kontakty. Také v Rychvaldě si lidé šijí roušky svépomocí.

Mimořádná opatření pro zabránění šíření nákazy koronavirem Covid-19 přijali také v Rychvaldě.  

“V pondělí se sešel krizový štáb, jehož tedy já jsem vedoucím a jsou tam mimo jiné radní a tajemník městského úřadu. Dohodli jsme se tak, že úřad tedy zůstane zavřen. Řeší se jenom podatelna, v nutných případech přebíráme doklady venku. Zavřeli jsme také kulturní dům,” řekl starosta Rychvaldu Milan Starostka (ANO). 

Starosta oceňuje, že lidé opatření dodržují a chrání sebe i ostatní. 

“Vidím i na občanech, že berou situaci vážně. Všichni chodí v rouškách, vidím tady frontu před lékárnou, v prodejnách, když přijdu, opravdu 99 procent občanů tu roušku nasazenou má. Vydali jsme hned, tedy v úterý se začal tisknout, začal se i rozvážet a dneska se ještě dováží, mimořádné číslo Rychvaldského zpravodaje. Je to pouhý takový leták, ale jsou tam všechna čísla, všechny údaje, veškeré věci, kde se může občan obrátit a samozřejmě je to i na webech, je to na rychvaldském facebooku. Dali jsme to i do schránek pro seniory, kteří na tato média jaksi nedosáhnou. Situace je jaká je, musíme se snažit, aby se nic horšího nedělo a přeji všem Rychvalďákům,a by to dobře dopadlo, aby to nikdo nechytil a doufejme, že to tak bude,” uvedl starosta.  

Také v Rychvaldě si lidé pomáhají navzájem a šijí roušky. 

“Vítám i iniciativy, které vzešly od občanů. Třeba členové Červeného kříže a další příznivci začali si roušky. Z jakýchkoli materiálů, které posháněli a dokonce už jsem dostal takové zprávy, že dali nějaké roušky do Hrušky i na úřad. Takže i za tuto aktivitu hrozně děkuji,” dodal starosta Milan Starostka. 

“Šátky máme, protože jsme nesehnali žádné roušky. Právě jsme byli v galanterii, abychom si mohli vyrobit. Celá situace, je to na nic s tím virem, ale myslím si, že vláda dělá dobré opatření. Hlavně se to začalo dělat dost zavčas, takže to jsem ráda. Zavřeli jak ty školy, kde je vlastně velká koncentrace lidí a i potom další obchody. Takže si myslím, že to je dobře a doufám, že se nedostaneme do situace, jaká je v Itálii nebo ve Španělsku,” řekla studentka.  

“Já si myslím, že to je dobře, že se lidé chrání, že mají všichni ty roušky, aby chránili sebe nebo chránili toho dalšího člověka. Že to je dobře, že to lidé začali brát vážně, že tady něco hrozí a tím pádem se toho rychleji zbavíme,” dodala další obyvatelka Rychvaldu. 

---

NJ nemocnice děkuje těm, kdo zůstanou doma

Kvůli epidemiologické situaci je také omezen přístup do areálu nemocnice v Novém Jičíně. Všem příchozím je měřena teplota a nemocnice vyzývá občany, aby zvážili nutnost vyšetření.

Bez kontroly teploty nevstoupí do areálu novojičínské nemocnice žádný člověk. Vedení zdravotnického zařízení také nabádá všechny, kdo přicházejí, ať už pacienti nebo personál, aby byli vybaveni rouškami.

“Pokud budou mít vlastní ústenku, bude to obrovská výhoda, protože víme, že situace kolem ústenek je kritická, a každá ústenka, kterou my dámě někomu, kdo jin nebude mít, na vrátnici, může chybět u někoho, u koho by pak mohla být mnohem potřebnější,” reagoval Jan Káňa, ředitel Nemocnice Nový Jičín.  

Lidé také musí očekávat otázku, zda v poslední době vycestovali do zahraničí, a měli by pravdivě informovat o případných zdravotních potížích, které by mohly souviset s nákazou koronavirem

“Každé zatajování těchto informací může být považováno za šíření infekční nemoci,” konstatoval ředitel nemocnice. 

Nemocnice rovněž vyzvala pacienty, aby v neakutních případech návštěvu na jejich pracoviště odložili. Tato a další opatření, která jsou zveřejněna na webu,  platí od pondělí 16. března a podle Jana Káni je vidět, že lidé většinou reagují zodpovědně a ohleduplně.  

“Pohyb je spíše víkendový, mám pocit, že lidé mají rozum. Mám pocit, že většina zbytečných kontrol zmizela, takže děkuji,” pousmál se za rouškou ředitel nemocnice.  

V nemocnici už delší dobu platí pochopitelně zákaz návštěv. Naopak od středy 18. března je prodloužen provoz zdejší lékárny až do 19 hodiny.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-20-03-2020-16-00