Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Stavba stacionáře pro lidi s hendikepem je před kolaudací
  • Lumpíkov hledá možnosti pomoci pro matky samoživitelky
  • K.V.A.S. hraje komedii Ve státním zájmu
  • Prvňáčci byli v knihovně pasováni na čtenáře
  • Jesenický pohár v Karlově pod Pradědem

Stavba stacionáře pro lidi s hendikepem je před kolaudací

Ještě v únoru byla výtahová šachta nově připravovaného stacionáře v Havířově zatopená vodou. I kvůli tomu radnice ukončila se zhotovitelem smlouvu. Problém nakonec město vyřešilo a rekonstrukce bývalých jeslí pro potřeby lidí s mentálním hendikepem je před kolaudací.

Na rekonstrukci bývalých jeslí v denní stacionář pro lidi s mentálním hendikepem radnice v Havířově jen tak nezapomene. Stavbu provázely takové nedostatky, že se město bude nakonec se zhotovitelem zřejmě soudit. Největší problém, kterým byla voda ve výtahové šachtě, se už ale podařilo vyřešit.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Problém s vodou jsme vyřešili tak, že kolem přístavby tohoto prostoru jsme vytvořili odvodňovací vrty, které stahují vodu z násypového bazénu a přímo v prostoru výtahové šachty je vytvořena plechová vana, která zabraňuje průsaku vody."

Klienti Santé ze stacionáře na ulici Čelakovského začnou novou budovu využívat od května. Ti z ulice Lípová pak od června.

Michaela Rosová, ředitelka Santé: “Budova bude pro nás výhodnější určitě, protože je přizpůsobená naší klientele, ke klientele středně těžké a těžké případně kombinovanému postižení a samozřejmě je to i k manipulaci imobilních klientů."

Santé rodiče i samotné klienty na stěhování připravuje.

anketa: "Těším se tam, těším se tam.” Už víte, jak to tam vypadá? “Ano, byl jsem se tam minulý týden podívat.”

anketa: "Jo těším se. To dojíždění je pro mě blbé. Musím jezdit autobusem, musím brzy vstávat, tak uvidíme, ale snad si tam zvykneme.”

Obě budovy stávajících stacionářů zůstanou v majetku města, které rozhodne o jejich dalším využití.

---

Lumpíkov hledá možnosti pomoci pro matky samoživitelky

Jaké možnosti mají matky samoživitelky? To bylo hlavní téma setkání zástupců organizací a měst u kulatého stolu v Lumpíkově ve Frýdku-Místku. Organizace ve městě dlouhodobě pomáhá těmto ženám a nyní chce zpracovat přehledný manuál s různými formami pomoci pro ženy v těžké situaci.

Rodinné a vzdělávací centrum Lumpíkov uspořádalo kulatý stůl k podpoře matek samoživitelek.

Michaela, matka samoživitelka: "Myslím si, že je to velmi potřebné, protože ty maminky opravdu neví, kde mají začít, když mají nějaký problém ve vztahu, v rodině a podobně."

Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Sešli jsme se tady v rámci projektu Ženám s odvahou, ten kulatý stůl je realizovaný. Sešli jsme se tady ve složení Poskytovatelé sociálních služeb, zástupci úřadu práce, zástupce Magistrátu města Frýdku-Místku. Jsou tady i poskytovatelé služeb z Ostravy, z Centra sociálních služeb. Je tady zástupce z města Vratimov."

Cílem akce bylo zjistit rozsah a možnosti služeb, které mohou matky samoživitelky využít.

Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Žena, která se ocitne v této situaci. Je sama, má děti malé a nemá třeba kam jít. Jde o to, že matky samoživitelky jako takové nejsou cílovou skupinou přesně definovanou zákonem o sociálních službách a tím pádem se jim trochu hůř hledá ta nabídka těch služeb. A proto výstupem z tohoto jednání bude to, že budeme mít informace jaké sociální služby jsou tady, jaké další služby jsou tady, které mohou matky samoživitelky čerpat. A my z toho uděláme jakousi brožuru nebo manuál nebo prohlížeč. Aby ty ženy, když se dostanou do této situace, mohly jednoduše nalézt. Jsem v této situaci, odcházím od manžela, potřebuji někam jít, kam můžu jít, co můžu využít, na jaké dávky mám nárok, na jakou podporu mám nárok. Aby se ty ženy velmi jednoduše mohly zorientovat. A bylo to pro ně jednodušší v té situaci."

Michaela, matka samoživitelka: "Tady děvčata z Lumpíkova mě doporučila paní psycholožku, která byla úžasná a dále mi doporučili právničku, se kterou jsem se mohla poradit, jaké kroky můžu dělat dál. Nabídli mi i možnost vzdělávání v projektu Ženám s odvahou. Takže jsem prošla všemi těmi možnostmi toho vzdělávání, jako byla finanční gramotnost, jako byly komunikační dovednosti a další různá témata."

Matky samoživitelky mají ve Frýdku-Místku hlavně velký problém najít dostupné bydlení.

Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Co tady máme matky samoživitelky, které se účastnily našeho vzdělávání, tak jsme v podstatě my jim našli bydlení. Přes nějaké známé nebo kamarády, že se podařilo vyřešit velmi rychle tuto situaci. Jinak je to problematické."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já jsem velmi ráda, že Lumpíkov takovou akci pořádá, protože opravdu těch matek samoživitelek je hodně a v našem městě zvlášť. A myslím si, že v minulosti nebyly tyto možnosti. Matky samoživitelky musely samy zjišťovat si různé informace, musely samy hledat, jak si pomoci."

Lumpíkov plánuje do května k této problematice ještě jeden kulatý stůl a také konferenci pro zaměstnavatele, veřejnou správu i širokou veřejnost.

---

Krátké zprávy, 20. března, 17 h - 1

Policisté se během dvou dopravně bezpečnostních akcí v minulém týdnu zaměřili na úhradu dálničních známek, dodržování rychlosti a také zákazu alkoholických a jiných návykových látek řidičů. Zkontrolovali bezmála dva tisíce aut, zjistili přes 360 přestupků. Nejčastěji řidiči telefonovali za jízdy, ale několik desítek aut jelo po dálnici i bez platné dálniční známky.

České dráhy budou v MS kraji provozovat železniční dopravu dalších 10 let. Investovat by měly čtyři miliardy korun. V plánu jsou například přímé linky mezi Krnovem a Českým Těšínem a také nové vlaky včetně bateriových.

---

K.V.A.S. hraje komedii Ve státním zájmu

Karvinský divadelní soubor K.V.A.S. patří mezi vyhledávaná regionální divadla, která dokáží diváky upoutat nejen pro svá herecká nadání, ale i poutavým repertoárem. Patří mezi ně i komedie Ve státním zájmu, jejíž premiéra se uskutečnila v prosinci.

Jeden byt, který je svědkem příběhů mezi poslancem, jeho milenkou, neúspěšným filmařem, a potrhlým sousedem. Právě to je ve stručnosti komedie nazvaná Ve státním zájmu, kterou divákům v těchto dnech hraje karvinský divadelní soubor K.V.A.S.

Lucie Ráczová, vedoucí souboru, režisérka: "Děj hry se točí kolem neúspěšného filmaře Emana, který je přinucen natočit ve státním zájmu kompromitující nahrávku známého poslance a jeho milenky. "

Roli poslance, tedy jednu z hlavních rolí, si źahrál nováček souboru Bohumír Žídek.

Bohumír Bobin Židek, herec: "Hraje se mi to dobře, tato hra, je to moje první hra s divadlem, jsem nadšený, že můžu lidi taky rozesmát."¨

Miluše Matyfi, herečka: "Já hraji slavnou televizní reportérku, která se po nocích slézá s úspěšným politikem, který se za ni stydí, nechce se k ní přiznat a ona stále doufá, že opustí manželku a jednou si ji vezme." 

Zájem o představení je velký, 29. března uvidí diváci komedii Ve státním zájmu v Bohumíně.

---

Prvňáčci byli v knihovně pasováni na čtenáře

Březen je měsíc knihy a v Ostravě se proto už tradičně konají v knihovnách po celém městě akce, které jsou určeny prvňáčkům. Jde o pasování do stavu čtenářského, díky kterému se každé dítě stalo hrdým majitelem čtenářské legitimace.

V osmi ostravských pobočkách čeká na prvňáčky pasování do stavu čtenářského. Knihovníci a knihovnice dětem poodhalí kouzelný svět knížek a ukáží jim cestu ke čtení. Mezi prvními se čtenáři stalo 20 prvňáků ze ZŠ Bulharská. 

anketa: žáci ZŠ Bulharská: "Mám rád knížky o zvířátkách a tam jsou třeba hádanky a vždycky je to se šťastným koncem. Je to dobré mi se to líbí. 

"Já mám ráda princezny." 

Andrea Hoffmanová, náměstkyně primátora Ostravy: „Čtení dětem nabízí neomezenou možnost poznávat nové věci, prožít pohádky a rozvíjet jejich fantazii. Nezanedbatelný je také čas s rodiči či prarodiči, který si děti při společném čtení s dospělými užijí. Město podporuje široké spektrum rozličných aktivit čtenářské gramotnosti, aby děti nalezly kouzlo čtení a rády četly. Knihovna jim nabízí bezpečné místo, kam se mohou uchýlit k různým komunitním aktivitám."

Všichni prvňáci dostanou na rok zdarma čtenářskou legitimaci a mohou si vybrat některou z 29 knihoven  po celém městě. 

Eva Chudějová, vedoucí knihovny na Vietnamské ulici: "Je to taková sídlištní knihovna. Navštěvují nás lidé tady z okolí. Chodí tady rodiče s dětmi a máme pro ně i aktivity." 

Pro nejmenší děti nabízejí ostravské knihovny projekt S knížkou do života. Ten pak střídá projekt Váš prvňáček se stane čtenářem a navazuje projekt Už jsem čtenář – knížka pro prvňáčka. Knihovny také nabízejí pro děti nejrůznější akce a setkání plné her a zábavy. 

---

Krátké zprávy, 20. března, 17 h - 2

Technotrasa MS kraje je v rámci ČR nejlepším počinem v kategorii Turistický produkt. Rozhodli o tom odborníci v rámci soutěže Velká cena cestovního ruchu 2022/23. Celorepubliková soutěž Hospodářské komory ČR zviditelňuje výjimečné projekty v oblasti cestovního ruchu a upozorňuje na atraktivní novinky.

---

Jesenický pohár v Karlově pod Pradědem

Jaro se i na horách pomalu hlásí ke slovu. Jedním z posledních lyžařských závodů v Jeseníkách byl Jesenický pohár, seriál obřích slalomů pro všechny věkové kategorie. Ve skiareálu Myšák v Karlově stále panují dobré sněhové podmínky a sluníčko připravilo pro všechny krásné zážitky.

Na poslední závody do Karlova se sjeli lyžaři z okolí i z velké dálky.

Petr Houser, ředitel závodu: „Jede se obří slalom, jednokolový obří slalom. Je tady sjeto hodně lidí z nejbližšího okolí, ale samozřejmě i dál, je tady Jihomoravský kraj, Vysočina, Prahu jsem tady viděl, takže je toho víc.“

Na start závodu se postavili lyžaři všech věkových kategorií, od myšáků, předžáků až po dospělé masters.

Ivana Lukešová, modreátorka: „Úroveň byla samozřejmě výborná. Závodníci se potýkali s nelehkými podmínkami, sice sluníčko krásně svírilo, ale mělo to samozřejmě také vliv na sněhové podmínky. Pádů jsme samozřejmě pár pádů jsme zaznamenali, ale závodníci se se vším poprali výborně. Celkem startovalo 91 závodníků a všichni dojeli do cíle, takže jsme samozřejmě rádi."

Matyáš Hendrych„ vítěz své karegorie: "Já jsem ze Světlé Hory, jezdím za TC Praděd,lyžovalo se mi pěkně, sníh byl trochu měkký, ale jde to."

Adam Danihelka, vítěz své kategorie: „Jelo se dobře a trať byla měkká docela. Nejradši mám obří slalom."

Jiří Drlík, kategorie maters, Ski Annaberg: „Dneska to bylo super. Perfektní, žijeme a se Sofinkou jsme si toho užili."

Sofinka: „Mám tady mamku, já jsem jinak spadla ,ale jinak jsem to nevzdala.“

Naposledy se zájemci letos sjedou ještě 9. dubna na Ovčárnu na tradiční závod Velikonoční vajíčko.

---Mohlo by Vás také zajímat