Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Ostravě funguje kontaktní místo pro bydlení
  • Odborná neurologická konference v KHN
  • Potrubí funguje, bazén ve Studénce je opět v provozu
  • V Mariánských Horách a Hulvákách začaly jarní práce
  • Spolek ADAM uspořádal pro mladé lidi s autismem taneční
  • Den Země oslavil Nový Jičín hrami a osvětou

V Ostravě funguje kontaktní místo pro bydlení

V Ostravě se sešli odborníci ze sociální oblasti, aby si předali zkušenosti s podporou domácností v bytové nouzi. Ostrava je totiž jediným městem v MS kraji, kde funguje unikátní projekt sociálního bydlení.

Sabina Bučková se dostala po rozvodu do tíživé situace. Jako samoživitelka se dvěma dětmi neměla dostatek financí na bydlení v komerčních pronájmech a tak ji velice pomohlo, že ostravský magistrát nabízí sociální bydlení. 

Sabina Bučková, nájemnice sociálního bytu: "Já jsem byla v takové situaci, že jsem neměla na kauce. byla jsem s dětmi sama. Ten byt pro mně hodně znamená, protože mám zajištěné děti a mají prostě to svoje." 

Nájemnice je v pravidelném kontaktu se sociální pracovnicí, která ji pomáhá a radí při řešení nejrůznějších problémů. 

Petra Tkáčová, sociální pracovnice MMO: "Navštěvujeme klienty většinou jednu týdně v domácnosti a pomáháme jim." 

Ostrava je v projektech sociálního bydlení lídrem a už od roku 2016 cíleně pracuje na jejich rozvoji. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Zajištění vhodného bydlení a rostoucí náklady na nájemné a na energie představují pro řadu obyvatel vážné problémy, s nimiž si často neví rady. Proto je zde Kontaktní místo pro bydlení, poskytující základní poradenství s nabídkou možností, jak konkrétní situaci co nejlépe vyřešit. Přijímá také žádosti o sociální byty, které jsou zajišťovány ve spolupráci ostravského magistrátu s městskými obvody a se společností Heimstaden. Kontaktní místo pro bydlení naleznou zájemci v prostoru Sociopointu v budově Magistrátu města Ostravy. Pro ty domácnosti, které jsou začleněny do projektu sociálního bydlení, pak zajišťujeme ‚doprovázení‘ prostřednictvím sociálního pracovníka, který jim pomáhá, aby si dokázali bydlení trvale udržet. V rámci této spolupráce je vždy zpracován individuální plán se stanovením dílčích cílů, na jejichž dosažení by se měl klient zaměřit a které jsou průběžně společně vyhodnocovány."

Od loňského roku nabízí magistrát v rámci Sociopointu i sociální bydlení. Do projektu je zapojeno 6 městských obvodů. 

Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí MMO: „Sociální bydlení vnímáme jako klíčovou aktivitu pro řešení nepříznivé bytové situace domácností. Naší snahou je pomoci lidem v situacích, z nichž se nemohou dostat vlastními silami."

Ostrava může být vzorem pro ostatní města v celé zemi a proto také spolupracuje s ministerstvy na přípravě zákona o podpoře bydlení. 

Anna Hájková, Ministerstvo pro místní rozvoj: „Ministerstvo pro místní rozvoj vychází při přípravě zákona o podpoře v bydlení z dobrých praxí obcí po celé republice a Ostrava je jedním z měst, kterým se dlouhodobě daří nabízet pomocnou ruku lidem v bytové nouzi, proto rádi čerpáme z těchto zkušeností. Připravovaný zákon nabídne systémové ukotvení podpory v bydlení a její dlouhodobé a stabilní financování."

Ostrava se může pochlubit vynikajícími výsledky. 85 procent nájemníků si totiž bydlení udrželo i po skončení sociálního programu. 

---

Odborná neurologická konference v KHN

Karvinská hornická nemocnice, která se v síti iktových center řadí mezi nejlepší, uspořádala pro zdravotníky z okolních nemocnic odbornou neurologickou konferenci. Nově také budou lékaři chodit do škol vysvětlovat dětem, jak poznají mrtvičku.

V konferenčním sále Karvinské hornické nemocnice se konala odborná neurologická konference. 
Jednou z přednášejících byla i vedoucí lékařka magnetické rezonance Fakultní nemocnice Ostrava Pavla Hanzlíková.

Pavla Hanzlíková, vedoucí lékařka magnetické rezonance, Fakultní nemocnice Ostrava: "Naše vstupní přednášky budou věnované pacientům s roztroušenou sklerózou, budeme se věnovat pacientům, kteří jsou v dlouhodobém sledování, postupují vyšetření magnetickou rezonancí a potřebují podat kontrastní látku.” 

V léčbě cévní mozkové příhody patří iktové centrum KHN k nejlepším. Nově se nemocnice zapojila do iniciativy nazvané Hrdinové FASt. Projekt je určený žákům základních škol, aby i oni dokázali rozpoznat první příznaky mrtvičky, protože nejdůležitější je, aby se tito pacienti s dostali do nemocnice včas.

Roman Sukop, primář neurologického oddělení KHN: “Formou zhruba 4 nebo 5 týdenní výuky formou interakcí, videí a pohádek jsou představeny tyto příznaky mozkové příhody a děti pak mají informace předávat svým rodičům, aby jim mohli eventuelně zachránit život."

---

Potrubí funguje, bazén ve Studénce je opět v provozu

Oprava havárie odpadního potrubí ve Sportovním centru ve Studénce, o které jsme informovali v březnu, skončila. Objekt, včetně bazénu a sauny, se podařilo zhruba po třech týdnech znovu otevřít.

Práce na likvidaci havárie odpadního potrubí ve Sportovním centru ve Studénce začaly 27. března, kdy musel být objekt, včetně bazénu, sauny, bowlingu a baru, uzavřen. Po zhruba třech týdnech byl bazén 17. dubna zpřístupněn školám, aby mohly absolvovat plaveckou výuku, ve středu 19. dubna odpoledne už byl komplet otevřen celý areál.

Kamil Krahula, ředitel SAK Studénka: “Dnes už s jistotou můžu říct, že otevřeme, od dvou hodin budou pro veřejnost v povozu všechny naše služby, od bowlingu, přes bar, až po saunu a bazén. Momentálně firma finišuje s instalací výčepu a tím by byly veškeré práce spojené s opravou havárie potrubí ukončeny.”

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Práce probíhaly podle harmonogramu. Je dobře, že nenastaly žádné další komplikace během samotné realizace. Opravoval se samotný odpad, také jsme to současně částečně rozšířili o přívod potrubí a výčepní zařízení na baru, které se také zrenovovalo, takže jsem rád, že se vše podařilo zmáknou tak, abychom mohli od 19. dubna naplno otevřít.”

Místo, kde bylo nutné odpadní potrubí vyměnit, nyní připomíná pás tmavší dlažby.

Kamil Krahula, ředitel SAK Studénka: “Protože už se nepodařilo sehnat původní dlažbu, proto je tam teď viditelný tmavý pás. Samozřejmě rekonstrukce byla prašná, rozhodli jsme se celý bar nově vymalovat. Rozhodli jsme se také, že se vymění dlažba na toaletách, které jsou přístupné z prostoru saun.”

Odbor údržby majetku zdejší radnice v počátku prací odhadl cenu opravy na zhruba půl milionu korun. Konečná cena nebyla ještě přesně vyčíslena.

---

V Mariánských Horách a Hulvákách začaly jarní práce

Mariánskohorské radnice v uplynulých letech nakoupila další komunální techniku za zhruba 3 miliony korun. Technický úsek je tak téměř soběstačný a ušetří tak spoustu peněz za externí firmy, které pomáhají se sekáním trávy a dalšími pracemi v jarní a letní sezóně.

V Ostravě-Mariánských Horách se naplno rozjely jarní práce. Většinu z nich má na starosti technický úsek radnice.

Radovan Micorek, vedoucí technického úseku: “Zde v naší dílně naši zaměstnanci provádějí údržbu a repasování techniky. Zde konkrétně vidíme sekací stroj na sekání trávy. Dále v této dílně provádíme repasování laviček.”

Teď se nacházíme v zázemí technického úseku, kde je připravena veškerá technika na jarní a letní údržbu jako jsou například sekačky a křovinořezy.

Vojtěch Potocký, vedoucí odboru místního hospodářství: “Za mnou můžete vidět technické pracovníky, kteří dělají škarpírku. Máme na starosti 43 kilometrů chodníků. Dále dělají čištění dešťových uličních vpustí, starají se o záhony, každý den objíždějí a vysypávají odpadkové koše a nad rámec likvidují velkoobjemový odpad kolem kontejnerových stání.”

Tomáš Sucharda (Občané pro Mariánské Hory a Hulváky), místostarosta MOb Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: “Zároveň byly zahájeny práce na opravách cest. Jsem rád, že se podařilo uvolnit téměř dvojnásobný objem prostředků na opravy výtluků.”

Zaměstnanci také sekají trávu, ořezávají stromy a keře a čistí a dezinfikují dětská hřiště, kterých je v obvodu takřka 30.

---

Spolek ADAM uspořádal pro mladé lidi s autismem taneční

Taneční pro mladé lidi s autismem uspořádal už podruhé havířovský spolek Adam. Tanečním mistrem byl Zdeněk Chlopčík a partnery tanečníkům dělaly dobrovolnice z ADRY. Své taneční dovednosti páry předvedly na slavnostní šluskoloně.

Celkem 18 tanečních párů ve společenských šatech se předvedlo na šluskoloně. Taneční připravil pro mladé lidi s autismem, ale také pro mládež z dětského domova, spolek ADAM - autistické děti a my.

Marie Gerdová, ředitelka spolku ADAM: "Toto taneční je naprosto výjimečné v tom, protože spoustu mladých lidí s autismem má obavy, strach jít na běžné taneční. Mají obavy, že zažijí odmítnutí a posměch a tady jsou přijatí takoví, jací jsou."

Taneční se mohlo uskutečnit i díky studentskému klubu ADRA. Mladým mužům dělaly garde právě dobrovolnice.

Andrea, dobrovolnice studentského klubu ADRA: "Ty lekce jsou úžasné. Pan Chlopčík je strašně shovívavý vůči tomu, že tady jsou ti chlapci s autismem. Učili jsme se blues, anglický valčík, mambo a polku a nám jde nejlépe asi polka.”

Teodor, tanečník: "Užil jsem si to velice, líbí se mi to tu." Už třeba půjdete někam tančit s partnerkou? “Pokud nějakou budu mít, tak určitě.”

Filip, tanečník: "Těším se hodně, hodně to pro mne znamená. Jsem moc spokojený s partnerkou."

Zdeněk Chlopčík, taneční mistr: "Bylo to radostné, pěkné, protože děcka se ráda učila, ráda tančila. Já jsem spokojen. Oni ve chvíli, kdy jsme se naučili kroky, pochopili rytmus, tak jim šlo všechno. Takže já mám velkou radost."

Spolek ADAM věří, že taneční kurzy pro mladé lidi s autismem budou pokračovat i v dalších letech.

---

Den Země oslavil Nový Jičín hrami a osvětou

Celý svět slaví Den Země. Nový Jičín si tento svátek připomněl akcí na Masarykově náměstí. Program byl zaměřen na třídění odpadu, ochranu přírody a technické služby do centra města přestěhovaly i mini kompostárnu.

Den Země připomněl Nový Jičín s předstihem, už 18. dubna akcí na náměstí. Oslavu formou různých aktivit, které se vztahovaly k životnímu prostředí, připravilo Středisko volného času Fokus ve spolupráci s odborem životního prostředí městského úřadu.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Tento den je zasvěcen zábavným aktivitám, různým činnostem, hrám, soutěžím, zejména pro děti, abychom jim zábavnou formou připomněli, že o planetu Zemi je třeba se starat, třeba tak, že se snažíme třídit odpad nebo pečujeme o zeleň.”

Na náměstí rozložili své stany například Záchranná stanice Bartošovice, Chráněná krajinná oblast Poodří, společnosti zaměřené na recyklaci různých druhů odpadů, a dále Střední zemědělská škola, městská policie a technické služby města.

Pavel Sedlář, SVČ Fokus: ”Máme tady připravené pro děti nejen třídění odpadu, děti si také mohou odlít stopu ze sádry, máme tady také dojící trenažér, kde si může kdokoliv zkusit, jaké to je podojit krávu, nebo přiřadit semínka k rostlinám.”

Akce na náměstí tak byla o osvětě a především i o zábavě.

Šárka Kozáková, ekolog, odpadový hospodář TS města Nový Jičín: “V letošním roce jsme se zaměřili i na kompostování, co do kompostu patří a co nepatří. A mají možnost, jak děti, tak dospělí, zasadit si vlastní rostlinku, je to přísavník, do našeho kompostu, který byl vytvořen na kompostárně technických služeb.”

Zbyněk Sovík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, CHKO Poodří: “Přivezli jsme tady dětem různé přírodniny z Poodří, děti mohou počítat letokruhy a mohou se pod mikroskopem podívat na drobné živočichy nebo zkameněliny.”

Program na náměstí trval od 9 hodiny ráno do čtyř odpoledne, jediné, čeho se návštěvníci nedočkali, byl vzhledem k podmračenému počasí dalekohled z hvězdárny ve Valašském Meziříčí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
20. dubna 2023, 17:00

V Ostravě funguje kontaktní místo pro bydlení

V Ostravě se sešli odborníci ze sociální oblasti, aby si předali zkušenosti s podporou domácností v bytové nouzi. Ostrava je totiž jediným městem v MS kraji, kde funguje unikátní projekt sociálního bydlení.

Sabina Bučková se dostala po rozvodu do tíživé situace. Jako samoživitelka se dvěma dětmi neměla dostatek financí na bydlení v komerčních pronájmech a tak ji velice pomohlo, že ostravský magistrát nabízí sociální bydlení. 

Sabina Bučková, nájemnice sociálního bytu: "Já jsem byla v takové situaci, že jsem neměla na kauce. byla jsem s dětmi sama. Ten byt pro mně hodně znamená, protože mám zajištěné děti a mají prostě to svoje." 

Nájemnice je v pravidelném kontaktu se sociální pracovnicí, která ji pomáhá a radí při řešení nejrůznějších problémů. 

Petra Tkáčová, sociální pracovnice MMO: "Navštěvujeme klienty většinou jednu týdně v domácnosti a pomáháme jim." 

Ostrava je v projektech sociálního bydlení lídrem a už od roku 2016 cíleně pracuje na jejich rozvoji. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Zajištění vhodného bydlení a rostoucí náklady na nájemné a na energie představují pro řadu obyvatel vážné problémy, s nimiž si často neví rady. Proto je zde Kontaktní místo pro bydlení, poskytující základní poradenství s nabídkou možností, jak konkrétní situaci co nejlépe vyřešit. Přijímá také žádosti o sociální byty, které jsou zajišťovány ve spolupráci ostravského magistrátu s městskými obvody a se společností Heimstaden. Kontaktní místo pro bydlení naleznou zájemci v prostoru Sociopointu v budově Magistrátu města Ostravy. Pro ty domácnosti, které jsou začleněny do projektu sociálního bydlení, pak zajišťujeme ‚doprovázení‘ prostřednictvím sociálního pracovníka, který jim pomáhá, aby si dokázali bydlení trvale udržet. V rámci této spolupráce je vždy zpracován individuální plán se stanovením dílčích cílů, na jejichž dosažení by se měl klient zaměřit a které jsou průběžně společně vyhodnocovány."

Od loňského roku nabízí magistrát v rámci Sociopointu i sociální bydlení. Do projektu je zapojeno 6 městských obvodů. 

Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí MMO: „Sociální bydlení vnímáme jako klíčovou aktivitu pro řešení nepříznivé bytové situace domácností. Naší snahou je pomoci lidem v situacích, z nichž se nemohou dostat vlastními silami."

Ostrava může být vzorem pro ostatní města v celé zemi a proto také spolupracuje s ministerstvy na přípravě zákona o podpoře bydlení. 

Anna Hájková, Ministerstvo pro místní rozvoj: „Ministerstvo pro místní rozvoj vychází při přípravě zákona o podpoře v bydlení z dobrých praxí obcí po celé republice a Ostrava je jedním z měst, kterým se dlouhodobě daří nabízet pomocnou ruku lidem v bytové nouzi, proto rádi čerpáme z těchto zkušeností. Připravovaný zákon nabídne systémové ukotvení podpory v bydlení a její dlouhodobé a stabilní financování."

Ostrava se může pochlubit vynikajícími výsledky. 85 procent nájemníků si totiž bydlení udrželo i po skončení sociálního programu. 

---

Odborná neurologická konference v KHN

Karvinská hornická nemocnice, která se v síti iktových center řadí mezi nejlepší, uspořádala pro zdravotníky z okolních nemocnic odbornou neurologickou konferenci. Nově také budou lékaři chodit do škol vysvětlovat dětem, jak poznají mrtvičku.

V konferenčním sále Karvinské hornické nemocnice se konala odborná neurologická konference. 
Jednou z přednášejících byla i vedoucí lékařka magnetické rezonance Fakultní nemocnice Ostrava Pavla Hanzlíková.

Pavla Hanzlíková, vedoucí lékařka magnetické rezonance, Fakultní nemocnice Ostrava: "Naše vstupní přednášky budou věnované pacientům s roztroušenou sklerózou, budeme se věnovat pacientům, kteří jsou v dlouhodobém sledování, postupují vyšetření magnetickou rezonancí a potřebují podat kontrastní látku.” 

V léčbě cévní mozkové příhody patří iktové centrum KHN k nejlepším. Nově se nemocnice zapojila do iniciativy nazvané Hrdinové FASt. Projekt je určený žákům základních škol, aby i oni dokázali rozpoznat první příznaky mrtvičky, protože nejdůležitější je, aby se tito pacienti s dostali do nemocnice včas.

Roman Sukop, primář neurologického oddělení KHN: “Formou zhruba 4 nebo 5 týdenní výuky formou interakcí, videí a pohádek jsou představeny tyto příznaky mozkové příhody a děti pak mají informace předávat svým rodičům, aby jim mohli eventuelně zachránit život."

---

Potrubí funguje, bazén ve Studénce je opět v provozu

Oprava havárie odpadního potrubí ve Sportovním centru ve Studénce, o které jsme informovali v březnu, skončila. Objekt, včetně bazénu a sauny, se podařilo zhruba po třech týdnech znovu otevřít.

Práce na likvidaci havárie odpadního potrubí ve Sportovním centru ve Studénce začaly 27. března, kdy musel být objekt, včetně bazénu, sauny, bowlingu a baru, uzavřen. Po zhruba třech týdnech byl bazén 17. dubna zpřístupněn školám, aby mohly absolvovat plaveckou výuku, ve středu 19. dubna odpoledne už byl komplet otevřen celý areál.

Kamil Krahula, ředitel SAK Studénka: “Dnes už s jistotou můžu říct, že otevřeme, od dvou hodin budou pro veřejnost v povozu všechny naše služby, od bowlingu, přes bar, až po saunu a bazén. Momentálně firma finišuje s instalací výčepu a tím by byly veškeré práce spojené s opravou havárie potrubí ukončeny.”

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Práce probíhaly podle harmonogramu. Je dobře, že nenastaly žádné další komplikace během samotné realizace. Opravoval se samotný odpad, také jsme to současně částečně rozšířili o přívod potrubí a výčepní zařízení na baru, které se také zrenovovalo, takže jsem rád, že se vše podařilo zmáknou tak, abychom mohli od 19. dubna naplno otevřít.”

Místo, kde bylo nutné odpadní potrubí vyměnit, nyní připomíná pás tmavší dlažby.

Kamil Krahula, ředitel SAK Studénka: “Protože už se nepodařilo sehnat původní dlažbu, proto je tam teď viditelný tmavý pás. Samozřejmě rekonstrukce byla prašná, rozhodli jsme se celý bar nově vymalovat. Rozhodli jsme se také, že se vymění dlažba na toaletách, které jsou přístupné z prostoru saun.”

Odbor údržby majetku zdejší radnice v počátku prací odhadl cenu opravy na zhruba půl milionu korun. Konečná cena nebyla ještě přesně vyčíslena.

---

V Mariánských Horách a Hulvákách začaly jarní práce

Mariánskohorské radnice v uplynulých letech nakoupila další komunální techniku za zhruba 3 miliony korun. Technický úsek je tak téměř soběstačný a ušetří tak spoustu peněz za externí firmy, které pomáhají se sekáním trávy a dalšími pracemi v jarní a letní sezóně.

V Ostravě-Mariánských Horách se naplno rozjely jarní práce. Většinu z nich má na starosti technický úsek radnice.

Radovan Micorek, vedoucí technického úseku: “Zde v naší dílně naši zaměstnanci provádějí údržbu a repasování techniky. Zde konkrétně vidíme sekací stroj na sekání trávy. Dále v této dílně provádíme repasování laviček.”

Teď se nacházíme v zázemí technického úseku, kde je připravena veškerá technika na jarní a letní údržbu jako jsou například sekačky a křovinořezy.

Vojtěch Potocký, vedoucí odboru místního hospodářství: “Za mnou můžete vidět technické pracovníky, kteří dělají škarpírku. Máme na starosti 43 kilometrů chodníků. Dále dělají čištění dešťových uličních vpustí, starají se o záhony, každý den objíždějí a vysypávají odpadkové koše a nad rámec likvidují velkoobjemový odpad kolem kontejnerových stání.”

Tomáš Sucharda (Občané pro Mariánské Hory a Hulváky), místostarosta MOb Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: “Zároveň byly zahájeny práce na opravách cest. Jsem rád, že se podařilo uvolnit téměř dvojnásobný objem prostředků na opravy výtluků.”

Zaměstnanci také sekají trávu, ořezávají stromy a keře a čistí a dezinfikují dětská hřiště, kterých je v obvodu takřka 30.

---

Spolek ADAM uspořádal pro mladé lidi s autismem taneční

Taneční pro mladé lidi s autismem uspořádal už podruhé havířovský spolek Adam. Tanečním mistrem byl Zdeněk Chlopčík a partnery tanečníkům dělaly dobrovolnice z ADRY. Své taneční dovednosti páry předvedly na slavnostní šluskoloně.

Celkem 18 tanečních párů ve společenských šatech se předvedlo na šluskoloně. Taneční připravil pro mladé lidi s autismem, ale také pro mládež z dětského domova, spolek ADAM - autistické děti a my.

Marie Gerdová, ředitelka spolku ADAM: "Toto taneční je naprosto výjimečné v tom, protože spoustu mladých lidí s autismem má obavy, strach jít na běžné taneční. Mají obavy, že zažijí odmítnutí a posměch a tady jsou přijatí takoví, jací jsou."

Taneční se mohlo uskutečnit i díky studentskému klubu ADRA. Mladým mužům dělaly garde právě dobrovolnice.

Andrea, dobrovolnice studentského klubu ADRA: "Ty lekce jsou úžasné. Pan Chlopčík je strašně shovívavý vůči tomu, že tady jsou ti chlapci s autismem. Učili jsme se blues, anglický valčík, mambo a polku a nám jde nejlépe asi polka.”

Teodor, tanečník: "Užil jsem si to velice, líbí se mi to tu." Už třeba půjdete někam tančit s partnerkou? “Pokud nějakou budu mít, tak určitě.”

Filip, tanečník: "Těším se hodně, hodně to pro mne znamená. Jsem moc spokojený s partnerkou."

Zdeněk Chlopčík, taneční mistr: "Bylo to radostné, pěkné, protože děcka se ráda učila, ráda tančila. Já jsem spokojen. Oni ve chvíli, kdy jsme se naučili kroky, pochopili rytmus, tak jim šlo všechno. Takže já mám velkou radost."

Spolek ADAM věří, že taneční kurzy pro mladé lidi s autismem budou pokračovat i v dalších letech.

---

Den Země oslavil Nový Jičín hrami a osvětou

Celý svět slaví Den Země. Nový Jičín si tento svátek připomněl akcí na Masarykově náměstí. Program byl zaměřen na třídění odpadu, ochranu přírody a technické služby do centra města přestěhovaly i mini kompostárnu.

Den Země připomněl Nový Jičín s předstihem, už 18. dubna akcí na náměstí. Oslavu formou různých aktivit, které se vztahovaly k životnímu prostředí, připravilo Středisko volného času Fokus ve spolupráci s odborem životního prostředí městského úřadu.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Tento den je zasvěcen zábavným aktivitám, různým činnostem, hrám, soutěžím, zejména pro děti, abychom jim zábavnou formou připomněli, že o planetu Zemi je třeba se starat, třeba tak, že se snažíme třídit odpad nebo pečujeme o zeleň.”

Na náměstí rozložili své stany například Záchranná stanice Bartošovice, Chráněná krajinná oblast Poodří, společnosti zaměřené na recyklaci různých druhů odpadů, a dále Střední zemědělská škola, městská policie a technické služby města.

Pavel Sedlář, SVČ Fokus: ”Máme tady připravené pro děti nejen třídění odpadu, děti si také mohou odlít stopu ze sádry, máme tady také dojící trenažér, kde si může kdokoliv zkusit, jaké to je podojit krávu, nebo přiřadit semínka k rostlinám.”

Akce na náměstí tak byla o osvětě a především i o zábavě.

Šárka Kozáková, ekolog, odpadový hospodář TS města Nový Jičín: “V letošním roce jsme se zaměřili i na kompostování, co do kompostu patří a co nepatří. A mají možnost, jak děti, tak dospělí, zasadit si vlastní rostlinku, je to přísavník, do našeho kompostu, který byl vytvořen na kompostárně technických služeb.”

Zbyněk Sovík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, CHKO Poodří: “Přivezli jsme tady dětem různé přírodniny z Poodří, děti mohou počítat letokruhy a mohou se pod mikroskopem podívat na drobné živočichy nebo zkameněliny.”

Program na náměstí trval od 9 hodiny ráno do čtyř odpoledne, jediné, čeho se návštěvníci nedočkali, byl vzhledem k podmračenému počasí dalekohled z hvězdárny ve Valašském Meziříčí.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-20-04-2023-17-00