Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostravané jsou čtvrtí na světě v mapování přírody
  • Světoznámá architektka Eva Jiřičná otevřela svou výstavu
  • Nový Jičín chce, aby partnerství s městy nebylo formální
  • Žáci montessori školy v Havířově mají svou farmu
  • Slezská hostila první Bull Sraz v Ostravě

Ostravané jsou čtvrtí na světě v mapování přírody

Ostrava se na konci dubna zapojila do celosvětového projektu mapování přírody. Lidé mohli pomocí aplikace v mobilu fotit a určovat rostliny i živočichy, na které ve městě narazili a zájem předčil veškerá očekávání. Přes 100 tisíc pozorování znamená 4 místo na světě.

Desátý ročník celosvětového projektu mapování přírody skončil a Ostravané si vedli excelentně. Mezi 669 městy 62 zemí světa se umístili na 4. místě z více než 100 tisíci pozorováními. V Evropě Ostrava zvítězila a například v Česku druhá Praha měla jen 27 tisíc pozorování. 

Tomáš Ocásek, koordinátor projektu, Ostravské muzeum: Čísla jsou úplně fantastická. Bylo skoro přes dva tisíce pozorovatelů, kteří se do toho zapojili a bylo přes sto tisíc pozorování, což je naprosto fantastické. Nejvíce co byl pozorovaný druh, tak byla pampeliška lékařská, společně se sedmikráskou a z hmyzího světa to byla ruměníce pospolná, a hlemýžď zahradní."

V projektu šlo o to, vyfotit, v našem případě na Ostravsku, co nejvíce druhů rostlin, zvířat, ptáků nebo hmyzu a sdílet je pomocí bezplatné aplikace iNaturalist. Zapojily se školy, kroužky i přírodovědci a milovníci přírody. I když soutěž trvala jen 4 dny, aplikace funguje pořád a je tak cenná i jako rádce v přírodě. 

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Tato aplikace a soutěž má vlastně vyhecovat děti a jejich rodiče, aby šli ven s výukou, se školami, aby se dostali do parku a do přírody. Můžete fotit kdekoliv na světě a rozeznávat rostliny a i když pojedete na dovolenou a nebudete si vědět rady, tak si můžete zpestřit procházku někde v Beskydech."

Pozorovatelé v České republice vyfotili více než polovinu rostlinných druhů, čtvrtinu pozorovaných objektů tvořil hmyz, následován houbami a ptáky. Ale pozor aplikace není vhodná pro rozpoznávání jedlých jedovatých hub. 

---

Světoznámá architektka Eva Jiřičná otevřela svou výstavu

Do Ostravy přijela světově uznávaná architektka Eva Jiřičná. Ve výstavním prostoru městského ateliéru MAPPA zahájila výstavu mapující průřez její architektonickou tvorbou. Přišlo tolik lidí, kolik tam ještě nikdy nebylo.

Výstava Evy Jiřičné nabízí fascinující pohled do světa architektury, kde hraje hlavní roli preciznost, lehkost, důraz na detail a inovativní využití materiálů, zejména skla a kovu. Ostrava slavnou architektku dojala.

Eva Jiřičná, architektka: “Já si pamatuju Ostravu, když byla černá Ostrava, protože já jsem jako studentka sem jezdila na výstavy a ta změna a to, že Ostrava má teď světového architekta, který dělá novou operu, že se tady pořád něco děje, že Ostrava je třetím zeleným městem evropským, to je tak úžasný úspěch.”

Na výstavě můžete obdivovat například ikonické schodiště v Somerset House v Londýně, návrh Nové Oranžerie pro Pražský hrad nebo rekonstrukci věžového domu na Ostrčilově ulici v Ostravě.

Eva Jiřičná, architektka: “Když jsem zavírala tu londýnskou kancelář, tak jsme číslovali projekty od jedničky dál a tam bylo číslo 763, tak to všechno tady není, ale ty důležité projekty tady jsou všechny.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: “Tady v MAPPĚ nic významnějšího, originálnějšího nikdy nebylo. Pro nás to je obrovská čest a obrovská čest je i to, že paní Jiřičná dorazila na tu výstavu. My jsme moc rádi, že díky ní budeme mít nový mrakodrap, který ona navrhla, ostravský mrakodrap, který léta chátral.”

Ondřej Vysloužil, ředitel MAPPA: “Paní architektka se vždycky snaží udělat více z méně, ta elegence, ta preciznost, to je její rukopis a já jsem strašně rád, že tady lidé uvidí ten poctivý přístup, skvělý talent a i to řemeslo.”

Výstava bude v městském ateliéru MAPPA k vidění do konce září letošního roku.

---

Krátké zprávy 20. 5. 2025 17.00 - 1

ČAPÍ HNÍZDO ZACHRÁNĚNO
Z čapího hnízda v Poodří odstranili ochránci ze Záchranné stanice v Bartošovicích před několika dny nebezpečnou síťovinu. Kdyby tam zůstala, mohla být ohrožena čapí mláďata. Zásah naštěstí přišel včas a zabránil možnému neštěstí.

KARVINŠTÍ ZASTUPITELÉ SCHVÁLILI INVESTICE A PODPORU
Karviná zakončila rok 2024 s přebytkem 373 milionů korun a na účtech má přes 1,6 miliardy. Zastupitelé schválili výstavbu školky u ZŠ Cihelní s odhadovanými náklady 50 milionů korun, která nahradí nevyhovující objekt v bytovém domě. Dále rozdělili 2,6 milionu korun z Fondu primátora na akce a 438 tisíc korun na podporu Slezské univerzity.

---

Nový Jičín chce, aby partnerství s městy nebylo formální

Nový Jičín nechce, aby jeho vztahy s partnerskými městy byly jen formální. Pozval proto veřejnost na prezentaci o německém Görlitz. Součástí akce byla ochutnávka specialit tamní kuchyně a piva.

Partnerské vztahy s Görlitz udržuje Nový Jičín od roku 1981. Veřejná prezentace tohoto vztahu a města, které je jedno z nejlépe dochovaných historických sídel v Německu, se teď konala v Hotelu Praha.

Kristýna Juliová, Návštěvnické centrum Nový Jičín: ”Máme šest partnerských měst s tím, že v minulosti už se tato akce konala, proběhlo italské a francouzské odpoledne. A letos jsem se rozhodli představit právě partnerské město Görlitz z Německa.”

Zora Kudělková, přednášející: “Je toho opravdu moc, je tam ke čtyřem tisícům zapsaných kulturních památek.”

návštěvník akce: “Zajímáme se samozřejmě o partnerství, naše děti jezdily do partnerských měst se sborem, takže to prožíváme trošku jinak a doufám, že si to dneska užijeme.”

Kromě mnoha informací a zajímavostí tu byly k dispozici propagační materiály a připravena ochutnávka německé kuchyně a piva z pivovaru Landskron.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “My se hlavně snažíme, aby ta partnerství s městy nebyla pouze formální. Takže kromě klasických typů spolupráce, jako je návštěva představitelů měst, kulturní nebo studentské výměny, tak máme také například prodej produktů z partnerských měst na adventním jarmarku, což je jedinečná příležitost ochutnat jejich lokální výrobky.”

A de facto ochutnat lze partnerská města i během červnového festivalu Pivobraní, který je také na zahraniční vztahy zaměřen.

---

Žáci montessori školy v Havířově mají svou farmu

Montessori základní škola Úsměv v Havířově má školní farmu. Žáci se učí jak zacházet s půdou, pěstovat plodiny a hlavně pracovat v týmu. Na farmu se přijeli podívat i studenti Ostravské univerzity.

Cesta od semínka k chutnému plodu není jednoduchá ani bezpracná. To dobře vědí žáci z Montessori základní školy Úsměv v Havířově. Už čtvrtým rokem v rámci výuky totiž navštěvují školní farmu, kde se starají nejen o svá políčka, ale i zvířata.

Jana Dostálová, garant třetího trojročí Montessori ZŠ Úsměv: “Učí se pracovat, učí se plánovat práci, učí se spolupracovat v té skupině, takže to není jen o tom, že by něco pěstovali, ale jsou tam i jiné věci, které sledujeme a chceme dosáhnout. Zároveň se dneska tady odehrává taková návštěva studentů z Ostravské univerzity, kteří se přišli podívat, jak to na farmě funguje.”

Bohdana Richterová, vedoucí katedry sociální pedagogiky Ostravské univerzity: “Jsou to studenti speciální pedagogiky bakalářské. Je to skvělá příležitost. Kdyby mohla mít každá základní škola svoji farmu, tak by to byla velká příležitost pro děti. Nesedět jen v lavicích.”

anketa, žákyně: “Určitě mi to dává to, že tady můžu být se zvířaty a mohu tady pěstovat. Určitě mi to dalo hodně. Když nám něco nevyjde s pěstováním, jak to spravit, jak tu půdu obnovit a taky a máme kousek zahradu a i tam jsem se začala zapojovat.”

Na podzim plody úrody, ať už brambory, červenou řepu, nebo dýně žáci nabízí rodičům na školním jarmarku.

---

Krátké zprávy 20. 5. 2025 17.00 - 2

MOKŘADY CHRÁNÍ KRAJINU
V Moravskoslezském kraji ČSOP chrání unikátní mokřady, jako je Lutyňská pískovna u Dětmarovic. Tyto lokality zadržují vodu, ochlazují krajinu a poskytují útočiště vzácným druhům. Pomáhají také snižovat emise a zmírňovat dopady klimatických změn.

---

Slezská hostila první Bull Sraz v Ostravě

Vyvrátit mýty o bull plemenech a zbavit je jejich špatné pověsti si už jedenáct let kladou za cíl pražské Bull Srazy. Letos se pořadatelé poprvé v historii rozhodli uspořádat sraz taky v jiném městě a oblíbenou akci tak mohli páníčci se svými psy zažít taky v Ostravě.

Bulíci, stafíci, pitbulové a další bull plemena pobíhala minulou sobotu po muglinovském cvičáku. Na historicky prvním ostravském Bull Srazu se tu sešlo 112 psů s páníčky z různých koutů republiky.

Renáta Petrášová, majitelka z Ústeckého kraje: „Bulteriéry chovám 20 let, jinak psy 45 let, teď už to bude. Tady jsme poprvé, v Ostravě je to poprvé, a jezdíme jinak pravidelně do Prahy.“

Kateřina Kašparová, organizátorka Bull Srazů: „V Praze máme největší rekord 705 psů na jednom místě. Tady bude těch pejsků kolem stovky, jsme za to strašně šťastní a myslím si, že na první ročník je to obrovský úspěch, i vzhledem k tomu, že to počasí nám úplně nepřálo.“

Návštěvníky čekal na srazu bohatý program včetně soutěží a ukázek, co všechno je možné bull plemena naučit.

Kateřina Krenželoková (ANO), místostarostka Slezské Ostravy: „První bull sraz tady ve Slezské Ostravě, stejně jako předchozí ročníky, které se konaly v Praze, má za cíl jediné, a to představit bulteriéry v tom správném světle.“

Sylva Kristiánová, majitelka a bývalá členka dozorčí rady: „Je to plemeno, které se přizpůsobí rodině, je přátelské, společenské, může být i lovecky vedené. V každém případě ale bojuje, to určitě, ale o místo v srdci, v posteli, o jídlo.“

Vzhledem k vysokým účastem Ostravanů na Pražském Bull Srazu i vydařené ostravské premiéře organizátoři počítají v Ostravě i s dalším ročníkem.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
20. května 2025, 17:00

Ostravané jsou čtvrtí na světě v mapování přírody

Ostrava se na konci dubna zapojila do celosvětového projektu mapování přírody. Lidé mohli pomocí aplikace v mobilu fotit a určovat rostliny i živočichy, na které ve městě narazili a zájem předčil veškerá očekávání. Přes 100 tisíc pozorování znamená 4 místo na světě.

Desátý ročník celosvětového projektu mapování přírody skončil a Ostravané si vedli excelentně. Mezi 669 městy 62 zemí světa se umístili na 4. místě z více než 100 tisíci pozorováními. V Evropě Ostrava zvítězila a například v Česku druhá Praha měla jen 27 tisíc pozorování. 

Tomáš Ocásek, koordinátor projektu, Ostravské muzeum: Čísla jsou úplně fantastická. Bylo skoro přes dva tisíce pozorovatelů, kteří se do toho zapojili a bylo přes sto tisíc pozorování, což je naprosto fantastické. Nejvíce co byl pozorovaný druh, tak byla pampeliška lékařská, společně se sedmikráskou a z hmyzího světa to byla ruměníce pospolná, a hlemýžď zahradní."

V projektu šlo o to, vyfotit, v našem případě na Ostravsku, co nejvíce druhů rostlin, zvířat, ptáků nebo hmyzu a sdílet je pomocí bezplatné aplikace iNaturalist. Zapojily se školy, kroužky i přírodovědci a milovníci přírody. I když soutěž trvala jen 4 dny, aplikace funguje pořád a je tak cenná i jako rádce v přírodě. 

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Tato aplikace a soutěž má vlastně vyhecovat děti a jejich rodiče, aby šli ven s výukou, se školami, aby se dostali do parku a do přírody. Můžete fotit kdekoliv na světě a rozeznávat rostliny a i když pojedete na dovolenou a nebudete si vědět rady, tak si můžete zpestřit procházku někde v Beskydech."

Pozorovatelé v České republice vyfotili více než polovinu rostlinných druhů, čtvrtinu pozorovaných objektů tvořil hmyz, následován houbami a ptáky. Ale pozor aplikace není vhodná pro rozpoznávání jedlých jedovatých hub. 

---

Světoznámá architektka Eva Jiřičná otevřela svou výstavu

Do Ostravy přijela světově uznávaná architektka Eva Jiřičná. Ve výstavním prostoru městského ateliéru MAPPA zahájila výstavu mapující průřez její architektonickou tvorbou. Přišlo tolik lidí, kolik tam ještě nikdy nebylo.

Výstava Evy Jiřičné nabízí fascinující pohled do světa architektury, kde hraje hlavní roli preciznost, lehkost, důraz na detail a inovativní využití materiálů, zejména skla a kovu. Ostrava slavnou architektku dojala.

Eva Jiřičná, architektka: “Já si pamatuju Ostravu, když byla černá Ostrava, protože já jsem jako studentka sem jezdila na výstavy a ta změna a to, že Ostrava má teď světového architekta, který dělá novou operu, že se tady pořád něco děje, že Ostrava je třetím zeleným městem evropským, to je tak úžasný úspěch.”

Na výstavě můžete obdivovat například ikonické schodiště v Somerset House v Londýně, návrh Nové Oranžerie pro Pražský hrad nebo rekonstrukci věžového domu na Ostrčilově ulici v Ostravě.

Eva Jiřičná, architektka: “Když jsem zavírala tu londýnskou kancelář, tak jsme číslovali projekty od jedničky dál a tam bylo číslo 763, tak to všechno tady není, ale ty důležité projekty tady jsou všechny.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: “Tady v MAPPĚ nic významnějšího, originálnějšího nikdy nebylo. Pro nás to je obrovská čest a obrovská čest je i to, že paní Jiřičná dorazila na tu výstavu. My jsme moc rádi, že díky ní budeme mít nový mrakodrap, který ona navrhla, ostravský mrakodrap, který léta chátral.”

Ondřej Vysloužil, ředitel MAPPA: “Paní architektka se vždycky snaží udělat více z méně, ta elegence, ta preciznost, to je její rukopis a já jsem strašně rád, že tady lidé uvidí ten poctivý přístup, skvělý talent a i to řemeslo.”

Výstava bude v městském ateliéru MAPPA k vidění do konce září letošního roku.

---

Krátké zprávy 20. 5. 2025 17.00 - 1

ČAPÍ HNÍZDO ZACHRÁNĚNO
Z čapího hnízda v Poodří odstranili ochránci ze Záchranné stanice v Bartošovicích před několika dny nebezpečnou síťovinu. Kdyby tam zůstala, mohla být ohrožena čapí mláďata. Zásah naštěstí přišel včas a zabránil možnému neštěstí.

KARVINŠTÍ ZASTUPITELÉ SCHVÁLILI INVESTICE A PODPORU
Karviná zakončila rok 2024 s přebytkem 373 milionů korun a na účtech má přes 1,6 miliardy. Zastupitelé schválili výstavbu školky u ZŠ Cihelní s odhadovanými náklady 50 milionů korun, která nahradí nevyhovující objekt v bytovém domě. Dále rozdělili 2,6 milionu korun z Fondu primátora na akce a 438 tisíc korun na podporu Slezské univerzity.

---

Nový Jičín chce, aby partnerství s městy nebylo formální

Nový Jičín nechce, aby jeho vztahy s partnerskými městy byly jen formální. Pozval proto veřejnost na prezentaci o německém Görlitz. Součástí akce byla ochutnávka specialit tamní kuchyně a piva.

Partnerské vztahy s Görlitz udržuje Nový Jičín od roku 1981. Veřejná prezentace tohoto vztahu a města, které je jedno z nejlépe dochovaných historických sídel v Německu, se teď konala v Hotelu Praha.

Kristýna Juliová, Návštěvnické centrum Nový Jičín: ”Máme šest partnerských měst s tím, že v minulosti už se tato akce konala, proběhlo italské a francouzské odpoledne. A letos jsem se rozhodli představit právě partnerské město Görlitz z Německa.”

Zora Kudělková, přednášející: “Je toho opravdu moc, je tam ke čtyřem tisícům zapsaných kulturních památek.”

návštěvník akce: “Zajímáme se samozřejmě o partnerství, naše děti jezdily do partnerských měst se sborem, takže to prožíváme trošku jinak a doufám, že si to dneska užijeme.”

Kromě mnoha informací a zajímavostí tu byly k dispozici propagační materiály a připravena ochutnávka německé kuchyně a piva z pivovaru Landskron.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “My se hlavně snažíme, aby ta partnerství s městy nebyla pouze formální. Takže kromě klasických typů spolupráce, jako je návštěva představitelů měst, kulturní nebo studentské výměny, tak máme také například prodej produktů z partnerských měst na adventním jarmarku, což je jedinečná příležitost ochutnat jejich lokální výrobky.”

A de facto ochutnat lze partnerská města i během červnového festivalu Pivobraní, který je také na zahraniční vztahy zaměřen.

---

Žáci montessori školy v Havířově mají svou farmu

Montessori základní škola Úsměv v Havířově má školní farmu. Žáci se učí jak zacházet s půdou, pěstovat plodiny a hlavně pracovat v týmu. Na farmu se přijeli podívat i studenti Ostravské univerzity.

Cesta od semínka k chutnému plodu není jednoduchá ani bezpracná. To dobře vědí žáci z Montessori základní školy Úsměv v Havířově. Už čtvrtým rokem v rámci výuky totiž navštěvují školní farmu, kde se starají nejen o svá políčka, ale i zvířata.

Jana Dostálová, garant třetího trojročí Montessori ZŠ Úsměv: “Učí se pracovat, učí se plánovat práci, učí se spolupracovat v té skupině, takže to není jen o tom, že by něco pěstovali, ale jsou tam i jiné věci, které sledujeme a chceme dosáhnout. Zároveň se dneska tady odehrává taková návštěva studentů z Ostravské univerzity, kteří se přišli podívat, jak to na farmě funguje.”

Bohdana Richterová, vedoucí katedry sociální pedagogiky Ostravské univerzity: “Jsou to studenti speciální pedagogiky bakalářské. Je to skvělá příležitost. Kdyby mohla mít každá základní škola svoji farmu, tak by to byla velká příležitost pro děti. Nesedět jen v lavicích.”

anketa, žákyně: “Určitě mi to dává to, že tady můžu být se zvířaty a mohu tady pěstovat. Určitě mi to dalo hodně. Když nám něco nevyjde s pěstováním, jak to spravit, jak tu půdu obnovit a taky a máme kousek zahradu a i tam jsem se začala zapojovat.”

Na podzim plody úrody, ať už brambory, červenou řepu, nebo dýně žáci nabízí rodičům na školním jarmarku.

---

Krátké zprávy 20. 5. 2025 17.00 - 2

MOKŘADY CHRÁNÍ KRAJINU
V Moravskoslezském kraji ČSOP chrání unikátní mokřady, jako je Lutyňská pískovna u Dětmarovic. Tyto lokality zadržují vodu, ochlazují krajinu a poskytují útočiště vzácným druhům. Pomáhají také snižovat emise a zmírňovat dopady klimatických změn.

---

Slezská hostila první Bull Sraz v Ostravě

Vyvrátit mýty o bull plemenech a zbavit je jejich špatné pověsti si už jedenáct let kladou za cíl pražské Bull Srazy. Letos se pořadatelé poprvé v historii rozhodli uspořádat sraz taky v jiném městě a oblíbenou akci tak mohli páníčci se svými psy zažít taky v Ostravě.

Bulíci, stafíci, pitbulové a další bull plemena pobíhala minulou sobotu po muglinovském cvičáku. Na historicky prvním ostravském Bull Srazu se tu sešlo 112 psů s páníčky z různých koutů republiky.

Renáta Petrášová, majitelka z Ústeckého kraje: „Bulteriéry chovám 20 let, jinak psy 45 let, teď už to bude. Tady jsme poprvé, v Ostravě je to poprvé, a jezdíme jinak pravidelně do Prahy.“

Kateřina Kašparová, organizátorka Bull Srazů: „V Praze máme největší rekord 705 psů na jednom místě. Tady bude těch pejsků kolem stovky, jsme za to strašně šťastní a myslím si, že na první ročník je to obrovský úspěch, i vzhledem k tomu, že to počasí nám úplně nepřálo.“

Návštěvníky čekal na srazu bohatý program včetně soutěží a ukázek, co všechno je možné bull plemena naučit.

Kateřina Krenželoková (ANO), místostarostka Slezské Ostravy: „První bull sraz tady ve Slezské Ostravě, stejně jako předchozí ročníky, které se konaly v Praze, má za cíl jediné, a to představit bulteriéry v tom správném světle.“

Sylva Kristiánová, majitelka a bývalá členka dozorčí rady: „Je to plemeno, které se přizpůsobí rodině, je přátelské, společenské, může být i lovecky vedené. V každém případě ale bojuje, to určitě, ale o místo v srdci, v posteli, o jídlo.“

Vzhledem k vysokým účastem Ostravanů na Pražském Bull Srazu i vydařené ostravské premiéře organizátoři počítají v Ostravě i s dalším ročníkem.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-20-05-2025-17-00