Zloději rozkradli během pár dní celou střechu
Velké překvapení zažil nový majitel starého bytového domu, který se chystal na rekonstrukci. Během pár dní totiž někdo z celého objektu ukradl plechovou střechu. Sousedé mysleli, že rekonstrukce už začala.
Ukrást lze asi opravdu všechno. Přesvědčil se tom na vlastní kůži i majitel stavební firmy z Ostravy, který koupil starý bytový dům, aby ho zrekonstruoval na byty pro své zaměstnance. Jenže zatímco projektanti pracovali na projektu, během asi 14 dnů zmizela celá plechová střecha. Majitel doufal, že v prázdném domě nejde nic ukrást.
Marian Kotas, majitel domu: "Udělali si tady metrový pruh a jak tady chodili, tak tu střechu loupali jak perníček."
Daniela Vlčková, mluvčí PČR MS kraje: "Policisté obvodního oddělení Petřvald řeší na základě oznámení krádež části střešní krytiny."
Zloději museli být šikovní a muselo jich být více. Při sundávání plechů šlo doslova o život. Možná byl mezi nimi nějaký nezaměstnaný pokrývač, který gang vedl a rozděloval práci.
Marian Kotas, majitel domu: "Celkem je odcizeno asi 450 čtverečních metrů střechy."
Sousedé si prostě mysleli, že rekonstrukce domu už začala a nic podezřelého neviděli. Proto ani nikdo nevolal policii.
sousedka: "10 roků se tady nic nedělo, ale až ta okna zabednili, tak si možná zloději řekli, že tam něco je a začali krást."
Nová střecha bude stát asi půl milionu korun. Přitom při současných cenách hliníkových plechů dostanou zloději ve sběrně asi 20 tisíc korun.
---
David Stypka získal in memoriam Cenu města F-M
David Stypka získal in memoriam Cenu města Frýdek-Místek. Aby mu mohla být udělena, musel mu být ještě předtím symbolicky předán od města i klíč. Slavný umělec, kterého potkal smutný osud, byl totiž původem z Dobré. Cenu převzala jeho maminka a klíč nejstarší syn.
Frýdek-Místek zažil od čtvrtku do neděle velkolepý festival Sweetsen Fest. Celý byl letos zasvěcen Davidovi Stypkovi, který loni bohužel předčasně opustil tento svět. Právě na festivalu, se kterým byl David neodmyslitelně spjat, mu byla udělena Cena města.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Chtěl bych Davidovi symbolicky předat klíč od města, protože tady vždycky bude s námi. A poté i Cenu města. A já bych teďka strašně moc chtěl pozvat na pódium dva důležité lidi, které určitě přivítáte. Tak, jak si zaslouží. Davidova nejstaršího syna Matyáše a maminku Marii Stypkovou."
Protože byl David původem z Dobré, musel mu být nejprve in memoriam předán klíč od města a následně mohl získat Cenu města.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já symbolicky předám tady tento klíč. Matyáši, tady ho máš."
Marie Stypková, maminka Davida Stypky: "Chtěla bych aby tady David byl a mohl toho strašně moc udělat. Ta bolest je nesdělitelná a já jsem šťastná, že tolik lidí na něj myslí. A že dostává tolik ocenění za to, co dělal."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pořád je to velmi silný zážitek. David je člověk, který byl součástí festivalu. Osobně jsme k sobě měli blízko. Oba dva jsme stejně staří, máme tři děti. A spousty nápadů, které na festivalu vznikly, byly z jeho hlavy a já si myslím, že největší radost by měl z toho, že dneska je tady historicky největší návštěvnost a jedeme dál. Jeho kapela má skvělou zpěvačku a pokračuje se. A to je myslím to nejsilnější, co asi dneska je tím poselstvím a je tady David s námi."
Frýdek-Místek je považován za líheň hudebních talentů, o čemž svědčí také výsledek letošního udílení Andělů, ze kterého si právě frýdecko-místečtí umělci odnesli 7 cen, z toho tři Anděly získal David Stypka. Mnozí z úspěšných muzikantů začínali právě na Sweetsen Festu.
Marie Stypková, maminka Davida Stypky: "Já jsem strašně překvapená, kolik je tady lidí. Já bych chtěla říct, že jsem byla na všech ročnících Sweetsen Festu, jenom na jednom ne, kdy Davídek hrál tady v hale Polárka se symfonickým orchestrem. A to jsem tehdy málem nepřežila, protože jsem tady nemohla být. Takže já jsem byla odjakživa jeho obrovská fanynka."
Po předání následovalo vystoupení Davidovy původní kapely Bandjeez, která dnes koncertuje se zpěvačkou Kateřinou Marií Tichou.
---
Krátké zprávy, 20. 6. 2022, 16 h - 1
Městská policie Ostrava letos slaví 30 let od svého založení a zároveň od primátora převzala první vlastní prapor. 42 zaměstnanců městské policie pak převzalo i ocenění v podobě medaile za třicet let služby.
V neděli večer zasahovali hasiči u požáru sila s pilinami v krnovské části Krásné Loučky. Proč začalo hořet zjišťují specialisté hasičského záchranného sboru i policie, škoda byla na místě předběžně vyčíslena na 3 miliony korun Událost se obešla bez zranění.
---
Opavskou rodačku Joy Adamsonovou připomíná výstava
Výstava o životě spisovatelky a Joy Adamsonové je nyní k vidění v jejím rodném městě, v Opavě. Součástí jsou také vzácné originály jejich botanických kreseb, které jsou trvale uloženy v depozitáři nadace Elsa Conservation Trust v Británii a vystavují se jen málokdy.
Kořeny Joy Adamsonové, tak se jmenuje výstava, která byla otevřena v opavském Obecním domě. Přibližuje život ochránkyně africké přírody a autorky bestselleru Příběh Lvice Elsy. Popisuje v něm, jak se ujala lvíčete, vychovala jej a pak vrátila zpět do volné přírody.
Zuzana Beranová, popularizátorka života a díla J. Adamsonové: „To změnilo přemýšlení lidí o divoké přírodě. Do Afriky se začalo jezdit na „lovy beze zbraní“. Místo zabíjení se zvířata začala chránit.“
Joy Adamsonová se narodila v roce 1910 v Opavě jako Friederike Victoria Gessner. Žila zde do svých 12 let a pak se po rozvodu rodičů přestěhovala k babičce do Vídně. S Keňou, svůj život spojila od roku 1937. Tady žila velmi skromně, a tak materiálu, který by ji připomínal, mnoho není. Vzácností je tento sešit s poznámkami.
Zuzana Beranová, popularizátorka života a díla J. Adamsonové: „Veškerý svůj majetek měla uschovaný v plechové bedně, kteoru si zamykala a schovávala pod postel. Měla pár sepraných triček a boty proti hadům.“
Zatímco v Evropě se věnovala umění, módě a studiu medicíny, na africkém kontinentě se soustředila na přírodu. Namalovala 700 botanických kreseb. Dvanáct z nich je teď vystavených také v Opavě. Depozitář anglické nadace Elsa Conservatin Trust v Británii opouští jen výjimečně.
Je také autorkou portrétů představitelů jednotlivých afrických kmenů, mnohé z nich již zanikly.
Adamsonová byla v Africe zavražděna svým sluhou. To bylo v roce 1980.
Součástí výstavy je rodokmen příbuzných z otcovy strany, který sestavil Richard Gessner. Joy Adamsonová byla sestřenicí jeho dědečka.
Richard Gessner, vzdálený příbuzný J. Adamsonové: „O příbuznosti jsem se dozvěděl od tatínka. To bylo ještě v době tzv. Komunismu, takže ta diskuse byla velmi opatrná. Tatínek o tom nechtěl moc mluvit.“
Návštěvníci vernisáže si mohli projít výstavu spolu s autorkou projektu Zuzanou Beranovou. Botanické malby budou v Obecním domě k vidění do 10. srpna, životopisná výstava pak do konce října.
---
Divadelní dílna byla na počest výročí hvězdná
Kamenné divadlo, které se ukrývá v lesním porostu novojičínských Skalek, opět přivítalo Divadelní dílnu. Přehlídka souborů pro děti i dospělé propojená s workshopy se tu koná už 25 let.
Naučit se žonglovat s míčky, diabolem a dalšími předměty - takovou možnost měli děti i dospělí, kteří zavítali na tradiční Divadelní dílnu, která se v Novém Jičíně, v Kamenném divadle na Skalkách, koná už čtvrt století.
Lenka Domitrová, MKS Nový Jičín: “Ze začátku byla Divadelní dílna jen jednodenní, pouze v sobotu. Divadélky byla jen pro děti, později i pro dospěláky, zakončena nějakou laserovu nebo ohňovou show.”
Od roku 2019 je tato akce dvoudenní, pátek je věnován dospělým, sobota rodinám s dětmi.
Nikola Candrová, MKS Nový Jičín: “Bylo to zahájeno dětmi z divadelního kroužku městského kulturního střediska, momentálně probíhá žonglérská školička.”
Na oslavu dlouholetého trvání byla Divadelní dílna pojata hvězdně, doplnila ji lesní stezka s Rodinným centrem Mozaika v duchu pohádky Princ a Večernice, byly workshopy zaměřené na nebeská tělesa.
účastníci akce:
“Můžeme si tady kreslit planety, dělat omalovánky nebo brože a zdobit kamínky.”
“Kreslím hvězdu na čelenku pro maminku.”
Divadelní dílna v Kamenném divadle vznikla jako myšlenka oživit tento mystický prostor, který je spjat s prvopočátky města. Původně se jednalo o kamenolom, kde byl těžen materiál pro stavbu hradeb zdejšího zámku. Samotné kamenné divadlo vzniklo v roce 1929.
---
Krátké zprávy, 20. 6. 2022, 16 h - 2
Perný víkend plný zásahů zaznamenaly zdravotnické týmy ZZS MSK v našem regionu. Mezi nejvážnější patřil podle mluvčího Lukáše Humpla střet automobilu a cyklisty na Opavsku, který se stal v neděli 19. června 2022 dopoledne.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Zraněnému pomáhali nejprve svědkové události a poté také lékař záchranné služby v civilu. Šestašedesátiletý muž jevil známky poruchy vědomí, záchranáři u něj zjistili závažné poranění dolní končetiny a hrudníku. Pacient musel být zaintubován a o jeho dýchání se následně postaral přístroj. Lékař provedl akutní ošetření hrudníku a další potřebná opatření. Poté byl muž letecky transportován na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Ostravě.
---
Dny města Bruntálu 2022
Po dvou letech se v Bruntále mohly konečně konat tradiční Dny města. Přivítaly pestrou mozaiku účinkujících i delegace všech zahraničních partnerských měst. Program oslav byl koncipován tak, aby si přišly na své všechny generace návštěvníků.
Zahájení Dnů města představilo zahraniční hosty z Itálie, Polska, Litvy, Německa a Slovenska.
Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „Myslím si, že ty dva roky covidu nám daly všem zabrat a že se všichni těšíme na společné setkání.“
Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Dneska jsme se tady potkali se zástupci našich partnerských měst, abychom společně zalili stromy, které byly vysazeny v roce 2013. Moc bych chtěl popřát našim občanům a návštěvníkům, aby si tyto dny užili, a já věřím, že to bude moc fajn zábava.“
László Fekete, poslanec, Štúrovo (SK): „Pozdravujeme všechny obyvatele z Bruntálu, pozdrav neseme z Jižního Slovenska, z města Štúrovo."
Páteční program na hlavním i novém tanečním pódiu zakončila pražská skupina Hodiny. Sobota přinesla dopolední program pro seniory a hlavní hosty Dnů města.
Tamara Vlachynská, vedoucí TŠ Stonožka: „TŠ Stonožka se letos zúčastnila čtyřech pohárových soutěží a z nich si přivezla přes 30 zlatých medailí za formace, sóla a dua."
Ondra Kejval, kapela Disonant: „Ahoj, tak já jsem Ondra z kapely Disonant, jsme kapela z Brna, hrajeme alternativní rock."
Jakub Kolín, karate jutsu Bruntál: „Děláme karate a jiu jitsu a děláme to tady v Bruntále."
Matěj a Štěpán Jelenovi, kapela Brixtn: „Čeká nás nadupaný červen a pak se vrhneme na novou desku. Pracujeme na novém albu a bude to skvělé.“
Bruntálské oslavy zakončil oblíbený Vašo Patejdl a a skupina Team revival, kteří zcela zaplnili centrum města.
---