Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Kdo páchá přestupky, může být krácen na dávkách
  • Hyperbarická komora MNO pomáhá lidem po úrazech
  • Mladík na sociálních sítích předstíral, že je dívka
  • Lidé zažili drsný život na Hukvaldech za 30leté války
  • Rybáři uspořádali závody pro děti

Kdo páchá přestupky, může být krácen na dávkách

Poslanci schválili zákon, který má zajistit, aby se lidé, kteří pobírají sociální dávky chovali slušně. Pokud budou opakovaně páchat přestupky, mohou o část příspěvků přijít. Někteří lidé i politici si ale myslí, že může stoupnout kriminalita a na problémové rodiče doplatí děti.

Člověk, který bude například opakovaně rušit noční klid, nebo narušovat veřejný pořádek a nezaplatí pokutu, může být krácen na sociálních dávkách. Zákon třikrát a dost schválili poslanci. Námi oslovení lidé před Úřadem práce v Havířově mají na zpřísnění pravidel různé názory.

anketa: “Je to blbost, protože ve vyloučených lokalitách, byť i v Havířově na Šumbarku, se ti lidé dostanou do takové krize, že se dostanou pod most. Pokud nebudu mít na chleba, tak půjdu krást, nebo vyloupit banku.”

anketa: “Záleží, jaký přestupek udělá, já ho neudělám. Já bych jim to vzala, protože v dnešní době je to katastrofa."

anketa: “Já nevidím problém, proč ne. Když jsou na hmotné nouzi, tak nemají dělat problémy. Pro všechny ale stejně.”

Radnice se obává, že kvůli například jednomu problémovému členovi rodiny, se může celé domácnosti snížit doplatek na bydlení.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Určitě má smysl postihovat lidi, kteří nejsou schopni dodržovat zákony většinové společnosti, ale na druhou stranu se obávám toho, že dojde ke snížení životní úrovně dané rodiny. A nejhorší situace může nastat v případě, kdy budou finančně znevýhodněny děti těchto rodin, protože těch se to bude dotýkat nejvíce. To, za co by měli být postihováni, budou postihováni rodiče, ale v samotném důsledku to odnesou děti.”

Zákonodárci nebyli při schvalování jednotní, nyní bude záležet, jak zákon posoudí Senát.

---

Hyperbarická komora MNO pomáhá lidem po úrazech

V pondělí jsme vám přinesli zprávu o zvýšeném počtu úrazů v Moravskoslezském kraji. Pacienti se zlomeninami často skončí v Městské nemocnici Ostrava, kde je léčí pomocí hyperbarické komory. Ta je jediná nejen v našem kraji, ale jezdí k nám pacienti z celé Moravy a Vysočiny.

Pan Václav Štěrba z Frýdlantu nad Ostravicí měl na začátku prázdnin těžký úraz. Při opravě komínu spadl ze žebříku a zlomil si nohu nad kotníkem. Šlo o otevřenou zlomeninu a porušeny byly i měkké tkáně, což sebou přináší komplikovanou léčbu. Lékaři proto přistoupili k využití hyperbarické komory Městské nemocnice Ostrava. 

Václav Štěrba, pacient po zlomenině nohy: "Pomáhá mi to už když jsem uvnitř. Jak je ta noha polohována, tak veškeré tlaky a bolesti normálně ustoupí, noha zesvětlá. Má to fantastické účinky." 

Hyperbarická komora má široké využití. V minulosti jsme vás informovali například o záchraně osob nadýchaných oxidem uhelnatým. Má ale nezastupitelnou úlohu právě i u léčby po úrazech. 

Miroslav Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny MNO: "Jsou to většinou těžké úrazy spojené s otevřenými a tříštivými zlomeninami, kdy jsou tkáně silně poškozené, trpí nedokrvením a nedostatečným množstvím kyslíku." 

V letních měsících jsou pacienti hyperbarické medicíny často po bouračkách nebo úrazech u sportu. 

Miroslav Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny MNO: "Zejména o víkendu je velké množství motocyklových nehod, ale teď je také takový trend úrazů na elektrokolech, pádů na kolečkových bruslích, pádů ze stromů nebo ze střech."

V hyperbarické komoře se denně vystřídá asi 40 pacientů. Komora jede nepřetržitě už 56 let a je nejvyšší čas na její výměnu. Ta je v plánu na příští rok v souladu s modernizací nemocnice. 

---

Mladík na sociálních sítích předstíral, že je dívka

Ostravským policistům se podařilo vypátrat dalšího sexuálního predátora na sociálních sítích. Tentokrát jde o 20letého mladíka, který na svém profilu předstíral, že je dívka, aby ze školačky vylákal erotické fotografie a videa. Nyní mu hrozí vězení.

Vyšetřování případu odstartovala matka 14leté dívky z Olomoucka, když při náhodné kontrole mobilu své dcery objevila pornografické fotografie a videa. Matka se zachovala správně, když okamžitě vše ohlásila na policii. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR MS kraje: "Dcera matce měla uvést, že na jednom internetovém portálu byla oslovena „novou kamarádkou“, která se představila jako 15letá dívka. Po krátké době dopisování se začaly bavit i o sexu a nakonec na žádost měla své vrstevnici poslat i erotické fotky či videa. Provedeným prověřováním bylo zjištěno, že uživatel daného profilu (15leté dívky) na sociální síti má být 20letý muž z Ostravy."

Mladík naštěstí dívku nezačal vydírat, jak se to děje v podobných případech, kdy predátoři vyhrožují zveřejněním videí a fotek na internetu. Vše si prý nechával pro sebe.

Eva Michalíková, mluvčí PČR MS kraje: "Pod tíhou důkazů a zajištěné komunikace se k samotnému činu doznal. Uvedl, že věděl, že dívce je 14 let. Měl to brát jako zábavu."

V podobných případech je důležitá role rodičů, kteří by měli dětem nebezpečí sociálních sítí vysvětlit a zároveň je ale i kontrolovat. 

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR MS kraje: "Apelujeme na rodiče, ať věnují pozornost svým dětem, zejména s kým přes sociální sítě komunikují a na jaké téma. Důležitá je také komunikace s dětmi o této problematice."

Policie také doporučuje rodičům, aby nikdy nemazali komunikaci mezi obětí a predátorem a ihned kontaktovali policii. 

---

Lidé zažili drsný život na Hukvaldech za 30leté války

Nejen malí, ale i dospělí návštěvníci hradu Hukvaldy si o víkendu připomněli, jak drsný a nebezpečný byl život v regionu v době 30leté války. Při inscenované bitvě o hrad nechybělo drancování, znásilňování nebo popravy.

Dobývání hradu Hukvaldy sehrálo několik souborů, které se historii dlouhodobě věnují.

Jan Herman, člen skupiny historického šermu Valmont: “Dneska se tady na hradě Hukvaldy společně s diváky přeneseme do období 30leté války, respektive na její úplný konec. Ukážeme rekonstrukci historické bitvy o hrad Hukvaldy. Hlavními hrdiny jsou potulní žoldnéři, kteří když skončí válka, se potulují krajem a přijdou až sem na Hukvaldy, kam se zprávy o konci války ještě nedonesly. Půjde tam o přátelství, o život a také o peníze a uvidíme, co bude důležitější.

Anketa: “Těším se, jak tady budou bojovat a jsem zvědavý, jak ta děla budou dělat velké rány.”

Anketa: “Já se těším už taky na rytíře.”

Jan Herman, člen skupiny historického šermu Valmont: “Žoldnéři budou vlastně odevšad. Mezi nimi budou švédští střelci, také čeští vojáci, je to taková sebranka po válce. Nemají co dělat, nechají se najímat, tak se dala skupina dohromady a táhnou krajem. Budou tady bojovat proti posádce hradu a nakonec v druhé polovině přijde kozácký regiment, který přijde hrad dobýt a srovnat se zemí.”


Program na Hukvaldech nabízí mnoho dalších zajímavých akcí. Už ve středu mohou návštěvníci na hradě Hukvaldy přespat.

---

Rybáři uspořádali závody pro děti

Karvinská organizace Českého rybářského svazu uspořádala pro děti a mládež rybářské závody. Smyslem těchto aktivit je podpořit děti v lásce k přírodě a přilákat mladou generaci k tomuto tichému koníčku.

Je sobota dopoledne a u jednoho z rybníků v Petrovicích se pustily do chytání ryb děti. Mnohé z nich úplně poprvé. Vybavení jim půjčili karvinští rybáři, kteří pro ně po delší době uspořádali rybářské závody.

Pavel Kochan, člen výboru MO Českého rybářského svazu Karviná: "Tady na této vodě to je již tradiční závod, tady se ryby chytají jednoduše, každé dítě si tady nějakou rybičku chytne. Chytají rybky na váhu, dávají do sítky, to se zváží, kdo chytne největší váhu, ten vyhrává."

Dětem, které chytaly ryby úplně poprvé, se věnovali instruktoři, kteří jim vše vysvětlili a se vším pomohli. Závodů se zúčastnily i děti z DD Srdce.

Pavel Kochan, člen výboru MO Českého rybářského svazu Karviná: "Sešly se tu děti, které jsou vyloženě začátečníci. S pomocí rodičů a našich instruktorů rybářského kroužku nějaké ty základní dovednosti se jim ukážou, jak vlastně mají napíchnout červíka, navázat udičku a jak nějakou rybu chytit.”

Závody si nenechaly ujít i děti, které už zkušenosti s rybařením mají.

Tereza Honiewiczová, závodnice: "Začala jsem chytat, protože mě to začalo zajímat, tak začínám chytat ryby. "

Daniel Szczur, závodník: "Rybařit jsem začal, protože jsem našel pod postelí pruty od taťky a začalo mě to bavit."


Závodu se zúčastnilo celkem 17 mladých rybářů. Ulovili celkem 12,9 kg ryb. První místo zaslouženě vychytal právě Daniel Szczur, s celkovou váhou ryb 3180 g.

---Mohlo by Vás také zajímat