FN Ostrava otevřela Oddělení zubního lékařství
Fakultní nemocnice Ostrava má historicky první samostatné Oddělení zubního lékařství. To bude zatím ošetřovat pouze pacienty nemocnice. Do budoucna se ale počítá s příjmem i těch, kteří nemají zubaře. Oddělení má také sloužit pro výuku studentů Lékařské fakulty, která chce otevřít obor Zubní lékařství.
Úplně nová ordinace s moderním vybavením je první malou vlaštovkou ve zvýšení dostupnosti zubařské péče. Je totiž součástí nově vzniklého Oddělení zubního lékařství ostravské fakultní nemocnice.
Ivana Zhánělová, zubní lékařka a garantka nového oddělení: "Bude poskytovat především výkony z oblasti konzervativní stomatologie a protetické stomatologie. Nadále se bude také věnovat handicapovaným pacientům."
Vybudování ordinace vyšlo nemocnici včetně vybavení na 1,8 milionu korun. Zatím bude sloužit pouze pro hospitalizované pacienty a ty, u kterých je potřeba, aby měli před léčením nebo operací v pořádku zuby.
Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: "Jakmile se nám podaří dodělat podle harmonogramu další ambulance, celkem budou čtyři, tak v průběhu času budeme registrovat i nové pacienty, tak jak je zvykem."
Nové oddělení by mělo v budoucnu sloužit i pro výuku studentů Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Ta už společně s nemocnicí zahájila kroky, které by měly vézt k akreditaci oboru Zubní lékařství.
Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: "Abychom ten akreditační spis dali dohromady tak, abychom ho v co nejkratší době byli schopni podat. A to s tím primárním cílem, aby studenti stomatologie v případě úspěchu akreditace mohli nastoupit už v září příštího roku, to znamená 2022."
Další ambulanci Oddělení zubního lékařství vybuduje nemocnice ještě letos a zbývající dvě by pak měly být hotové v příštím roce. Registrovat by tady poté mohli tisíce nových pacientů.
---
Zdravotničtí záchranáři se zdokonalují na Landeku
Zdravotnická záchranná služba z našeho kraje patří k nejlépe hodnoceným z celé země. Zásluhu na tom mají i pravidelná vzdělávání, která instruktoři připravují ve velmi reálných podobách. Záchranáři tak musejí třeba i do vody pro utonulého a nebo pod zem pro zraněného horníka. Dokonalé zázemí našla záchranná služba v areálu Landek Parku v Ostravě.
Horníci vyfárali z šachty a jednoho z nich po cestě k šatně píchla včela. Protože byl alergický dostavil se anafylaktický šok a šlo mu o život. Tým zdravotnické záchranné služby měl ale pouze omezené informace a musel diagnózu nejprve zjistit, aby zvolil pro záchranu horníka správný postup.
Marek Siedlok, zdravotník ZZS Třinec: "Cvičení je perfektní. Vždy je lepší si nejprve vyzkoušet tyto situace formou workshopu nanečisto."
Toto bylo jedno z 11 stanovišť, které připravili instruktoři zdravotnické záchranné služby pro své posádky v areálu Landek Parku. Zaměstnání se zúčastnily jak lékařské, tak zdravotnické týmy z celého našeho kraje.
Petr Jaššo, vedoucí školícího střediska ZZS MS kraje: "V rámci cvičení je 11 stanovišť, kde posádky plní nejrůznější úkoly přednemocniční péče. Máme to zaměřeno na reálné zásahy, které jsme se snažili zrekonstruovat a dát tomu doporučený postup, jak by měla ta péče vypadat."
Instruktoři na všech stanovištích se zasahujícími týmy po splnění úkolu celý postup probrali. Co bylo dobré a co se dá ještě vylepšit. Nicméně všechny týmy všech 11 úkolů zvládlo, což je výborná zpráva a tak si zaslouží velkou pochvalu.
---
V Ostravě-Jihu opravují školská zařízení
Školská zařízení v Ostravě-Jihu procházejí rekonstrukcí. Aktuálně září novotou Mateřská škola Rezkova v Zábřehu, která se dočkala kompletního zateplení, nových zahradních teras a také vstupů a oplocení.
Mateřská škola Rezkova v Ostravě-Zábřehu roste do krásy. Rekonstrukce, která začala letos na jaře, se dočkala po dlouhých letech a získala tak zcela nový kabát a také nové venkovní osvětlení.
Dagmar Hrabovská (Ostravak), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V příštím roce čeká tuto MŠ kompletní rekonstrukce rozvodů elektřiny, vody, plynu, protože ve školách a školkách jsou všechny tyto rozvody z velké části původní a neodpovídají už současným požadavkům a normám.”
Práce proběhly i díky finanční spoluúčasti statutárního města Ostravy a vyžádaly si bezmála 13 a půl milionů korun.
Miroslava Škaldová, ředitelka MŠ Rezkova: “Moc se těšíme na úpravu zahrady, zahradních prvků pro děti a celkové revitalizace zeleně, která tady potom bude."
Dalších 6 velkých investičních akcí, co se týká školských zařízení, by mělo skončit ještě ve 2. polovině letošního roku. Největší z nich bude rekonstrukce školní kuchyně na ZŠ Srbská.
Dagmar Hrabovská (Ostravak), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V současné době už začíná kompletní rekonstrukce MŠ Gavlase, modernizace a rekonstrukce školní jídelny Patrice Lumumby a spousta dalších. "
V mnohých školách a školkách budou opraveny i asfaltové chodníky v zahradách, které jsou popraskané a plné děr a tím pádem nebezpečné pro pohyb dětí.
---
Senioři z Nového Jičína se na statku cítili zase jako doma
Zemědělství nejen jako produkce potravin, ale také jako naplnění sociálních potřeb společnosti. Na farmě Bludička u Nového Jičína zkouší nový pilotní projekt. Jeden den tu prožilo několik seniorů z denního stacionáře Domovinka.
Zavzpomínat na dětství, připomenout si dřívější zvyky nebo znovu po letech cítit pod rukama ovčí vlnu - to jsou zážitky, které prožili senioři z novojičínského denního stacionáře Domovinka na statku Bludička, kam se vydali na celodenní výlet.
klienti denního stacionáře Domovinka:
“Je tu krásně, mi se tu líbí, to je jako u nás doma.”
“Je mi tu velice dobře.”
Venkovský statek Bludička, který se nachází v novojičínské místní části Bludovice, spolupracuje se sociální organizací města na pilotních programech pro seniory s prvky venkova už delší dobu.
Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička: “Často se starali o zvířata, dělali těžkou práci na polích a na statcích, takže my se je snažíme do toho dětství vrátit, ale už je nenutíme pracovat, ale snažíme se jim ten den zpříjemnit kontaktem se zvířaty.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Pro naše seniory to má obrovský význam, co se týče sociálních kontaktů, o které v minulém roce téměř přišli, ale i připomenutí svých dřívějších návyků.”
Už dříve se senioři z Domovinky díky Bludičce těšili přímo ve svém zařízení z návštěvy oslíka Karlíka a letošní rok by mohli ukončit Betlémskou stájí.
---
Házenkáři SKP připravili pro děti tábor plný pohybu
Každý den jiná sportovní aktivita. Hry na hřišti, v tělocvičně i výlety do přírody nebo na bazén. Plně nabitý program zažívají děti, které v rámci akce Vraťme dětem pohyb absolvují příměstský tábor házenkářů SKP Frýdek-Místek.
26 dětí rozdělených na dvě skupiny podle věku. Starší zrovna hrají házenou a mladší se baví formou týmových pohybových her.
Anketa: 1.) "Hráli jsme tu zatím hry, vybišu, házenou." – A jaké to tady je? – "Zatím je to dobrý." 2.) "Líbí se mi tady docela hodně a dělali jsme tu hodně dobré věci. Takové sportovní hry, třeba jako vybiša, házená." 3.) "Je to tu dobré, hrajeme tu různé hry." 4.) "Je to tady super, máme hodné trenéry a moc mě to tady baví. Našel jsem si tady nové kamarády." 5.) "Super, mám tady hodně kamarádů a je to strašně dobré."
Příměstský tábor zaměřený na všeobecnou sportovní průpravu připravili v rámci projektu Vraťme dětem pohyb házenkáři Frýdku-Místku. Každý den je jiný program. Zázemí klubu poskytla 11. Základní škola.
Martin Strnadel, šéftrenér házené mládeže SKP Frýdek-Místek: "Probíhají míčové hry, sportovní hry, bude malování na chodníky, poté společný oběd a odpolední program. Zatraktivnili jsme to tím, že jsme navštívili třeba včera, kdy počasí úplně nepřálo, Aquapark krytý, což se dětem velice líbilo. Když nám počasí přálo, tak byly aktivity na Olešené, kdy měli in-line brusle. Samozřejmě byly tam na koloběžkách, využily dětské hřiště."
V programu mají děti i výlet do přírody na Bílou nebo do trampolínového centra. Starají se o ně trenéři i profesionální hráči.
Martin Strnadel, šéftrenér házené mládeže SKP Frýdek-Místek: "Musím se přiznat, že ta myšlenka už vznikala v těch klubech dříve, než k tomu město dalo nějaké noty, systém a řád. Ta covidová doba byla opravdu velice kritická pro všechny a nastartování těch dětí do toho pohybu, tak to snad každý vnímá, že je to naprosto prospěšná práce, která je k užitku."
Tomáš Sklenák, extraligový hráč házené SKP Frýdek-Místek: "Zase můžou konečně sportovat venku i vlastně v halách. Musí se sice testovat, ale myslím si, že je ten pohyb pro ně po tom roku je asi fakt potřeba a jsem rád, že Frýdek-Místek ten tábor zorganizoval. Mám tam vlastní dceru a dalších pět dětí z vesnice, takže myslím, že zájem je velký."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já jsem rád, že nápad s programem Vraťme dětem pohyb se ujal a zareagovaly na něj jak sportovní kluby, tak rodiče i děti. Pěkný příklad je právě ten dnešní, kdy vidíme opravdu, že hřiště je plné. Děti mají o prázdninách náplň a mi to dává naději, že když s tím budeme dále pracovat, tak příští rok ta akce bude ještě vymazlenější a určitě ji necháme zahynout."
S házenkáři měli paralelně program i volejbalisté a v posledním prázdninovém týdnu připravila tábor také Atletika TJ Slezan.
---