Na Dny NATO v Mošnově se vrátili diváci
Pokud jste z Moravskoslezského kraje jistě jste o víkendu zaznamenali zvýšený pohyb letadel po obloze. V Mošnově na letišti Leoše Janáčka Ostrava se totiž uskutečnil další ročník Dnů NATO a tentokrát už opět zase s diváky. Ke hlavním tahákům patřila neviditelná supermoderní stíhačka F-35.
Dny NATO v Mošnově byly opět událostí víkendu a to nejen v rámci našeho kraje ale celé země, protože šlo v letošním roce o akci s největším povoleným počtem diváků. Za oba dny letiště navštívilo 60 tisíc lidí. Největšími hvězdami byla supermoderní stíhačka neviditelná F- 35 a bezpilotní letadlo Reaper.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Jak je vidět, Dny NATO bez diváků prostě nejsou Dny NATO, takže já jsem moc rád, že se to podařilo."
Mnohá letadla se divákům představila i ve vzduchu a působivý byl také společný výsadek českých a izraelských výsadkářů z letounu CASA. Na zemi zaujal obří transportní letoun Super Galaxy, který si mohli lidé prohlédnout i zevnitř.
anketa: návštěvníci: "Nevím, jak pro děti, ale pro tatínky je to dobré."
"Libí se mi, že je to takové letecké a vojenské."
"Byli jsme v letadle a to bylo hrozně super."
Kromě letadel mohli návštěvníci sledovat i ukázky zásahů nebo techniky dalších složek integrovaného záchranného systému. Hasiči například prezentovali Titana, který může hasit i uprostřed hořícího ohně.
David Kareš, zástupce velitele, Záchranný útvar HZS ČR Hlučín: "Prezentujeme obě zodolněné cisternové stříkačky, jak ZZS 15 tak CZS 40, což jsou speciální stroje určené k zásahům v nebezpečných podmínkách."
Policisté kromě ukázek zajišťovali i bezpečnost v okolí Mošnova, strážníci představili například kynologickou skupinu.
Záchranná zdravotnická služba předvedla nejen svou techniku, ale zároveň se v jejich stanech mohli návštěvníci naučit správně provádět první pomoc. Na akci se představilo celkem 17 zemí.
---
Opava modernizuje kamerový systém
Opava připravuje modernizaci kamerového systému městské policie. Operátor už nebude na sledování snímaných obrazů z celkem 26 kamer ve městě sám. Moderní softwarové vybavení mu bude pomáhat vyhledávat nežádoucí situace. Systém sám upozorní třeba na hledaný automobil nebo požár.
Během uplynulých dvou desetiletí bylo na veřejných místech v centru Opavy nainstalováno 24 stacionárních kamer. Bezpečnost v ulicích pak sledují ještě dvě mobilní zařízení, která se přesouvají podle aktuální potřeby.
Kamerové body jsou umístěné na strategických místech, kde se pohybuje více lidí. Napojeny jsou na služebny státní a městské policie.
Výstupy z jednotlivých kamer kontroluje operátor. Není to nic jednoduchého. Sledovat musí 26 obrazovek.
Jan Stoklasa, operátor kamerového systému: „Když se jedná o něco závažnějšího, tak tu situaci monitoruji. Nahlásím operátorovi, ten se na ni zaměří a případně pošle na místo hlídku městské policie.“
Nově orientaci usnadní software, který najde problémovou situaci, označí ji grafikou na obrazovce a upozorní na ni signálem. Může jít třeba o shlukování osob, požár či hledaný automobil.
Igor Hendrych (ANO), náměstek primátora Opavy: „Pomůže to Policii ČR a městské policii, aby se rychleji orientovala v situaci, která nastane. A dokázala ji rychle vyhodnotit a přiměřeně na ni dle zákona reagovat.“
Systém dokáže také vyhledávat v zaznamenaném materiálu zpětně, podle zadaných požadavků. Tyto informace využívají často muži zákona při vyšetřování protiprávního jednání.
Jiří Klein, ředitel Městské policie Opava: „Dá se říci, že každý den zjistíme na kamerovém systému nějaký problém. Může to být přestupek, trestný čin. Poměrně často nám píše i Policie ČR a chce po nás záznamy."
Modernizace kamerového systému bude stát milion korun. Zhruba polovinu této částky pokryje dotace poskytnutá Ministerstvem vnitra. Zbytek uhradí město.
---
Fanoušek štěpení jádra upoutaný na vozíku vyrazil do Černobylu
Od Horské chaty Prašivá v Beskydech v pondělí ráno vystartovala výprava, jejímž cílem je oblast, kterou v roce 1986 zamořila havárie jaderné elektrárny v Černobylu. Iniciátorem expedice je Honza Dušek, který dvacet let trpí roztroušenou sklerózou.
Honza Dušek s těžkou nemocí statečně bojuje a na cestách mu pomáhá parta přátel. Při současné výpravě do Černobylu jich bude mít kolem sebe 12. Všichni jsou připravení ho tlačit, tahat i přenášet, aby společně dosáhli cíle.
Petr Hirsh, vedoucí výpravy: “Honza skončil na vozíku a my se spolu kamarádíme od roku 2013 a v roce 2017 jsme spolu absolvovali první cestu velkou, kdy se mu splnil takový sen a putovali jsme s ním do Santiaga de Compostela 640 km. Vznikl z toho dokument Camino na kolečkách, který měl inspirovat vlastně další lidi k tomu, že na vozíku třeba nemusí život končit, že se dá žít aktivní život.”
Honza Dušek dříve studoval chemii a jako fanoušek štěpení jádra chtěl vidět, jak to dopadne, když se to dělá špatně.
Honza Dušek, iniciátor výpravy: “Ta oblast si podle mého názoru stále zaslouží svoji pozornost a chci tam jet už z toho důvodu, abych v tichosti zapálil svíčku a poděkoval u pomníku hasičů, kteří vědomě nasadili svůj život, aby zachránili desítky milionů životů dalších.”
Vedle prohlídky černobylské oblasti má Honza Dušek naplánované také setkání s krajany.
Petr Hirsh, vedoucí výpravy: “Pak se vracíme do Kyjeva, kde máme dva dny vlastně takový spíš jako prohlídku Kyjeva Honza tam v pondělí absolvuje vlastně besedu svoji o té cestě do Santiaga pro krajany v českém centru.”
O plnění snu člověku s nevyléčitelnou nemocí vzniknou hned dva filmové dokumenty.
---
Vietnamský spolek v MSK zvolil vedení pro další pětiletku
Vietnamci žijící v Moravskoslezském kraji jsou spokojení se soužitím s českou většinovou společností. Chtějí dále utužovat dobré vztahy a propagovat zde více svou kulturu a zemi. Mezi prioritami je výuka vietnamštiny u svých dětí narozených v Česku. I to vyplynulo z jejich sobotního sjezdu.
Delegáti jednotlivých organizací vietnamské komunity v Moravskoslezském kraji se sešli v sobotu v Ostravě. Mezi hosty 4. sjezdu Vietnamců byli zástupci kraje i vietnamský velvyslanec. Pro nadcházející pětileté období bylo ve volbách potvrzeno celé dosavadní vedení, včetně předsedy spolku.
Hoang Chau, místopředseda Vietnamského spolku v MSK: “Dneska jsem znovu zvolili vedení Vietnamského spolku v MSK, včetně předsedy Tan Trinh. V našem plánu do nadcházejícího pětiletého období se budeme snažit navázat na dosavadní úspěchy. Co je ale důležité, musíme zahájit kurzy vietnamštiny pro naše děti, které se narodily v ČR.”
Vít Slováček, předseda výboru pro národnostní menšiny zastupitelstva MSK: “Vidíme, že na základních i středních školách přibývá studentů vietnamské národnostní menšiny, takže to propojení s tou většinou, která tady obývá dlouhodobě naše území, naši republiku, začíná být čím dál větší.”
Vietnamci žijící v ČR mají zájem o prohlubování dobrých vzájemných vztahů s českou společností. Mimo jiné u nás chtějí více propagovat svou tradiční kulturu.
Hoang Chau, místopředseda Vietnamského spolku v MSK: “Cítím, že vztahy mezi českým a vietnamským lidem jsou lepší a lepší. Potvrdilo se to například v době pandemie Covid-19. Všechny naše komunity pomáhaly ze všech sil.”
Sobotní sjezd byl spojen s tradičním Dnem dětí. Vietnamské děti si na něj mohly přivést své české kamarády.
---
Hornické slavnosti 2021
Společnost OKD uspořádala v Karviné pro své zaměstnance a jejich rodiny tradiční hornické slavnosti. Konaly se v sobotu odpoledne v parku Boženy Němcové, kde nechyběl bohatý program ani aktivity pro malé děti. Bánští záchranáři také předvedli svou techniku.
Společnost OKD zorganizovala v Karviné opět po roce Hornické slavnosti jako poděkování všem svým zaměstnancům a obcím, ve kterých působí. Návštěvníci se dočkali vystoupení několika zpěváků a kapel a připraveno bylo i Nadační městečko OKD.
Naďa Chattová, mluvčí OKD: "Dnešní den jsme začali pietním aktem, zároveň také bohoslužbou, kde jsme uctili památku všech obětí hornického povolání."
Nadační městečko mělo za úkol pobavit rodiny s dětmi.
Karolína Preisingerová, ředitelka Nadace OKD: "Novinkou, co jsme vylepšili pro letošní rok je i sportovní zóna, kde máme horolezeckou stěnu, házenkáře tady máme, fotbal si mohou vyzkoušet."
Bánští záchranáři ochotně lidem odpovídali na všechno co je zajímalo. Vybavení, které musí každý záchranář sebou nosit, váží kolem 55 kilo.
Jan Šulej, pomocník velitele, specialista výchovy, výcviku a taktiky HBZS Ostrava: "Můžu říct, že u posledního otřesu, když jsme šli dva a půl kilometru pěšky s tím, že jsme vše měli na sobě."
Uplynulý rok byl pro OKD zlomový, výjimečný a náročný.
Naďa Chattová, mluvčí OKD: "Rok pro OKD byl nesmírně náročný, ve více ohledech, zažili jsme si covid, uzavřeli jsme těžbu na dvou šachtách, na Dole Darkov a Dole ČSA. V tuto chvíli aktivně těžíme na Dole ČSM."
---