Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na protest za bezplatnou dálnici zablokovali v Žabni silnici
  • Příbuzní pacientů s covidem vozí dary do FNO
  • V ostravské "myší díře" opět uvízl domíchávač, hasiči ho museli rozřezat
  • Sociální služby Karviná mají nové auto pro vozíčkáře
  • Fokus je opět v akci a chce pomoci seniorům

Na protest za bezplatnou dálnici zablokovali v Žabni silnici

Obcím kolem dálnice D56 z Ostravy do Frýdku-Místku došla trpělivost. Ministerstvo dopravy jim totiž petici za zrušení poplatku na dálnici smetlo ze stolu a ministr dopravy na jejich žádost o jednání vůbec nereagoval. Rozhodli se proto k nekompromisnímu řešení – blokádě vedlejší silnice.

Početná skupina místních i přespolních zablokovala ve čtvrtek ve 13:00 hodin přechod pro chodce v centru obce Žabeň. Z každé strany jim pomohly traktory a lidé chodili po přechodu sem a tam. Důvod je jasný, volají po zrušení poplatku na dálnici mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem. Obcí totiž projede tisíce aut denně, jejichž řidiči nechtějí platit za průjezd po dálnici.

Anketa: 1.) "Čekali jsme mnoho let, že se nám tady umožní normálně žít a chodit přes silnici a uvítali jsme vybudování té boční silnice a nějaká chytrá hlava to prostě zpoplatnila a tak my tady stojíme, místo abychom si šli do obchodu a zpátky, tak musíme vždycky čekat dlouho." 

Anketa: 2.) "Vemte si, tady mám 4 vnuky na té straně, tam je škola na té straně, jak se teď děcka dostávají přes tu cestu, no to je něco náročného, že, vždyť tu jde o život. To už jsme říkali starostovi, tady se čeká na mrtvolu. A to všechno lítá tady a to je jedna hodina, to není žádná špička."

Blokáda přechodu trvala patnáct minut, vždy s pětiminutovými přestávkami.

David Hejneš, starosta Žabně: "My jsme dlouho uvažovali, jestli svoláme to dnešní shromáždění, protože doba je nejednoduchá, akorát jsme se rozhodli, že nám to stojí za to a 8 000 podpisů na petičních arších nám dávají za pravdu, že lidi se zajímají o to, co se kolem děje a není jim lhostejná dopravní situace v Žabni a dalších obcích."

K petici za zrušení poplatku se připojilo 25 obcí, ministerstvo dopravy ji ale smetlo ze stolu a ministr na ni nereagoval.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Proto se obce rozhodly, že přitvrdí v těch svých požadavcích, udělat takové protestní shromáždění, které znova upozorní pana ministra, aby s obcemi na té trase jednal."

David Hejneš, starosta Žabně: "Ta dnešní akce byla především vzkaz panu ministrovi, protože za 4 roky se nám nepodařilo s panem ministrem setkat, ať už to byl pan ministr Ťok, pan ministr Kremlík nebo pan ministr Havlíček, proto je to jasný vzkaz do Prahy. Pane ministře, sejděte se s námi a řešte tu situaci, která je pro nás kritická."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Kalich přetekl a obce jsou skutečně odhodlány dělat blokádu třeba každý měsíc a vydržet velmi dlouho."

Někteří řidiči ustáli blokádu v klidu, většinu ale naštvala a další to rovnou otočili.

Anketa: 3.) "Je to špatná akce, protože je tu spoustu lidí, kteří potřebují jet někam a teď tady musíme stát, až nás někdo pustí dál. A jestli mají kvůli něčemu protestovat, tak ať protestují jinak, ať si jdou někde stěžovat, ale ne tímto stylem, že já vůbec tady nemám s tím nic společného, tak proč tady stojím, že?"

Anketa: 4.) "Tady jde o život, já musím jet na dialýzu do nemocnice. Jak to mám udělat, řekněte mi. Já je chápu, ale co mám dělat? Mě to za chvilku zabije s takovouhle." 

Anketa: 5.) "Koho volili, když volili debily, tak volili debily, tak trpí za své rozhodnutí. To už dávno tady měli zakázat jezdit a tam volnou cestu. Kde pokračuje tam ta dálnice, že musí byt tam dálniční známka? To je bordel. 

Anketa: 6.) "Zrušit dálniční známky, aby se jezdilo po dálnici. Ať jde doprava na hlavní cesty a v obci ať se jezdí jenom ti, kdo tady bydlí třeba nebo nejnutnější."

V návaznosti na mimořádná vládní opatření vyslaly obce do blokády pouze pár svých zástupců. Další protesty mohou být ale mnohem větší.

---

Příbuzní pacientů s covidem vozí dary do FNO

V ostravské fakultní nemocnici je momentálně hospitalizovaných asi sto pacientů s covidem, z toho 3 desítky potřebují intenzivní, nebo resuscitační péči. Lékaři a zdravotní sestry se o mě starají nepřetržitě 24 hodin denně a zatím to vypadá, že tento stav hned tak neskončí. Naštěstí se najdou lidé, kteří jejich práci ocení a jako poděkování jim vozí různé dary.

Do ostravské fakultní nemocnice přijela dodávka plná balených vod a různých potravin. Prioritně je určena zdravotníkům, kteří zachraňují životy pacientů s covidem-19. Jejich nasazení je velmi vysoké a konec pandemie v nedohlednu.

Josef Stojka, dárce: “Udělali jsme to symbolicky, aby jsme dali úctu všemu personálu, protože díky bohu, měli jsme člověka tady, který měl covid a přežil zázrakem. Byl úplně mimo života, byl ohrožený velice.”

Ostravskou fakultní nemocnici obdarovávají i ostatní příbuzní pacientů s covidem. Personálu nejčastěji nosí ovoce a sladkosti.

Vůbec prvního pacienta s covidem-19 nemocnice hospitalizovala 12. března a od té doby jejich počet postupně narůstal. 

Petra Petlachová, mluvčí FNO: “Ti zdravotníci pod takovým tím tlakem a pod tou neustálou potřebou tady tuto situaci zvládnout pracují už tak dlouhou dobu, proto je pro nás hodně důležitá ta podpora té veřejnosti, to znamená i to psychické vědomí, že na vás někdo myslí, že vás podporuje a že oceňuje tu vaši práci, kterou odvádíte.”

Nemocnice všem dárcům děkuje za jejich čas, prostředky a energii na tuto činnost. 

---

V ostravské "myší díře" opět uvízl domíchávač, hasiči ho museli rozřezat

Známý podjezd v Ostravě přívoze si může připsat další oběť. V pátek uvízl v tzv. myší díře domíchávač plný betonu. Řidič se prý jen na chvíli zamyslel a už tam byl. Hasiči museli horní část vozidla rozřezat.

V pátek ráno spěchal po Hlučínské ulici v Ostravě domíchávač. Jel na stavbu takže byl plný. V bubnu vezl 6 kubíků betonu. Bohužel musel projet přes obávanou myší díru v Přívoze, která vede pod železničním mostem. Neprojel. Vysoké nákladní auta musejí totiž jezdit po tramvajových kolejích, na což řidič zapomněl. 

řidič domíchávače: “Nad něčím jsem přemýšlel a najednou rána. Jsem se tak po očku podíval dolů a říkám si, já jsem měl jet dole a už to bylo. Je to řídké a je tam nalitý plastifikátor, takže by to hned nemělo ztuhnout.”  

Na místo dorazili dvě jednotky hasičů. Nejprve zkusili vypustit kola, aby domíchávač snížili, ale nestačilo to a tak přišla na řadu vyprošťovací technika, kterou využívají při dopravních nehodách. 

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: “Hasiči vypustili všechna kola a museli odřezat zadní vyvýšenou stranu s násypkou a potom pomocí navijáku tahali domíchávač zpět.” 

Hasiči navijákem vytáhli domíchávač na silnici před most. O zbytek se musela postarat odtahová služba. Potřeba byl nejvýkonnější tahač. Jen samotný beton vážil přes 12 tun. Potřeba bylo také jednat rychle, protože se buben nemohl otáčet a tak směs pomalu tuhla. Provoz na silnici naštěstí přerušen být nemusel. 

---

Sociální služby Karviná mají nové auto pro vozíčkáře

Sociální služby Karviná mají pro své imobilní klienty na vozíku k dispozici nové auto s nájezdovou rampou. Finančně pomohl městu automobil zakoupit Moravskoslezský kraj a a také Nadace OKD.

Sociální služby Karviná začaly využívat nové auto pro přepravu imobilních osob na vozíku.

Miroslav Hajdušík, náměstek primátora Karviné: “Mne moc těší, že se nám podařilo navázat spolupráci s MSK a Nadací OKD a zbytek ceny tohoto auta doplatilo město Karviná. Ono je to velmi nákladná záležitost, protože tento automobil musel projít i úpravou, aby byl speciálně upraven pro přepravu vozíčkářů."

Velkokapacitní automobil je pro provoz sociálních služeb nezbytný.

Blanka Dadoková, ředitelka Sociálních služeb Karviná: “Zajišťuje převoz imobilních klientů a pojme až dva klienty na vozíku. "

Pro Moravskoslezský kraj i Nadaci OKD je spolupráce na pořízení auta pro sociální služby výjimečná.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MSK: “My máme vyhlášený program pro poskytovatele sociálních služeb na našem území, ve kterém je dnes už 80 milionů korun, které poskytujeme, ale většinou je to pro nezisku, ať už je to charita, Slezská diakonie, Armáda spásy a další. "

Automobil bude využívat hned několik služeb najednou, pečovatelská služba, osobní asistence, denní stacionář, centrum denních služeb a odlehčovací službu.

---

Fokus je opět v akci a chce pomoci seniorům

Do on-line režimu přepojené Středisko volného času Fokus v Novém Jičíně opět vyzývá své příznivce k akci. Děti i dospělé vybízí na sociálních sítích ke sportovním a tvůrčím aktivitám. Současně také nabízí pomoc seniorům, třeba s nákupy.

Klubovny novojičínského Střediska volného času Fokus jsou už zase kvůli vládním opatřením několik týdnů prázdné. Aby zařízení se svými příznivci neztratilo kontakt, opět se přepnulo do on-line režimu, a stejně jako na jaře se jim snaží zpříjemnit volný čas zveřejňováním různých úkolů.

Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Po krátké přestávce přicházíme s další sérií videí Fokusáci v akci. Výzvy se budou týkat sport, tvůrčích činností, máme tady připravenou i malou ukázku deskových her, co si mohou rodiče s dětmi zahrát.”

Úkoly jsou vyhlašovány v úterý a ve čtvrtek na facebooku a webu volnočasového zařízení. Stačí se při jejich plnění vyfotit nebo natočit a to přidat pod příspěvek. Zadání jsou koncipována tak, aby se mohli zapojit i senioři, ke kterým směřují také další aktivity Fokusu. Například zajištění nákupu těm, kteří z důvodu karantény zůstali doma, nebo speciální videa.

Dana Dokládalová, SVČ Fokus Nový Jičín: “My jsme pro seniory připravili takový seriál videí, buď tvořivých, nebo kde si s námi mohou zacvičit. V neposlední řadě jsme také nyní rozjeli akci s přáníčky k Vánocům.”

Vytvořit přání pro starší lidi, často osamělé, může kdokoliv. Fantazii se meze nekladou. Pro ty, kdo by tápali, je na webu Fokusu připraven vzorník i s texty.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry