Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Primátor Ostravy a jeho dvě náměstkyně končí
  • Školy PRIGO pomohly postižené Verunce
  • V Havířově přesunuli radar na další rizikové místo
  • Individuální péči má ve Studénce zhruba 70 dětí
  • Ve Středisku sociálních služeb probíhá rekonstrukce kaple

Primátor Ostravy a jeho dvě náměstkyně končí

Vedení ostravského magistrátu čekají zásadní změny. Do půl roku odchází primátor Tomáš Macura a jeho dvě náměstkyně. Na další chod města by to nemělo mít vliv a koalice hnutí ANO, SPOLU a Pirátů pokračuje dále.

Ostravu čeká nové vyjednávání o složení vedení města. Dosavadní primátor Tomáš Macura totiž vystoupil z hnutí ANO a na Klubu zastupitelů tohoto uskupení bylo rozhodnuto, že musí skončit i jako primátor. Spolu s ním odchází i jeho pravá ruka investiční náměstkyně Zuzana Bajgarová a další náměstkyně Kateřina Šebestová. 

Richard Vereš, předseda oblastního sdružení ANO Ostrava: "Pan primátor v rámci jednání klubu zastupitelů dal sám svou funkci k dispozici s tím, že navrhl její postupné předání, což bylo klubem jednohlasně kvitováno. Byla učiněna dohoda, že v horizontu několika měsíců dojde k předání funkce primátora. Současně se diskutovalo i o širší personální obměně." 

V následujícím půl roce chce Tomáš Macura a jeho dvě náměstkyně dodělat započatou práci tak, aby mohli jejich nástupci plynule navázat. Vhodných kandidátů má prý ANO dostatek ve vedení městských obvodů. 

Richard Vereš, předseda oblastního sdružení ANO Ostrava: "Může jít například o starosty a místostarosty na městských obvodech a je dobře, že klub bude mít čas o tom diskutovat a vybrat vhodné nástupce, kteří ve vedení města zasednou." 

Obměna vedení tak tedy zřejmě čeká i dva největší městské obvody Jih a Porubu. Koalice na magistrátu ve složení ANO, SPOLU a Pirátů by tedy měla pokračovat beze změn. Opozice prý na středeční zasedání zastupitelstva nic zásadního neplánuje. 

---

Školy PRIGO pomohly postižené Verunce

Skupiny škol PRIGO každým rokem pořádají hned několik charitativních akcí. Letos pomohly mimo jiné 3 leté Verunce. Příběh malé bojovnice, která se narodila s rozštěpem páteře, je zaujal na sociálních sítích.

Verunka je statečná a dělá velké pokroky. Její léčba je ale náročná a nákladná. Skupina škol PRIGO se ji proto rozhodla pomoci.

Rudolf Macek, strategická rada PRIGO: “Školy PRIGO už dlouhodobě v rámci svého unikátního principu PriorityGO kladou důraz na hodnoty jako etika, empatie, spolupatřičnost a spoluzodpovědnost.  Jedním právě z těchto příkladů je právě i malá Verunka, které se nám na našem PRIGO plese podařilo vybrat krásných 38 tisíc korun."

Petra Slováková, maminka Verunky: “Já jsem strašně ráda a částku bychom určitě použili na cvičení v Arcadě, protože teď tam vlastně cvičíme jednou týdně a chtěli bychome intenzivněji. Akorát je to finančně náročné.”

To, že má Verunka tak vážnou vrozenou vadu, lékaři zjistili až dva dny před porodem.

Petra Slováková, maminka Verunky: “V oblasti beder ji vylezla mícha ven, takže bylo narušené čůrání, kakání a hybnost nohou.”

Pojišťovna platí pouze fyzioterapii, kam po operaci, tedy od svého prvního měsíce, dochází jednou týdně.

Rudolf Macek, strategická rada PRIGO: “To není jediná charitativní akce, do které se skupiny škol PRIGO v tomto školním roce zapojily. Můžu například vzpomenout charitativní běh pro Tanzanii, kde jsme vybrali 65 tisíc korun.”

PRIGO běh pro Tanzanii se uskutečnil v Dolní oblasti Vítkovic.

---

Krátké zprávy, 21. února, 16 h - 1

Policisté pátrají po neznámém muži. 24. ledna odpoledne si vyhlédl v Ostravě-Mariánských Horách dvacetiletou dívku, a sledoval ji až do jednoho z domů v ulici Fráni Šrámka, kde ji začal obtěžovat. Dívka naštěstí neutrpěla žádné zranění.

Elektromobilita se v Česku roste. Například u bezemisních pump ČEZ v Moravskoslezském kraji v roce 2021 řidiči odebrali celkem 151 775 kWh. Meziročně tak odběry na stojanech ČEZ v Moravskoslezském kraji vzrostly o více než 74 %. V Moravskoslezském kraji ČEZ aktuálně provozuje 51 veřejných dobíjecích stanic, z toho je 38 rychlodobíjecích.

---

V Havířově přesunuli radar na další rizikové místo

Obyvatelé Havířova-Životic si stěžovali na to, že řidiči na ulici Padlých hrdinů nedodržují rychlost. Radnice proto nechala přesunout radar z centra města, kde se doprava už zklidnila, právě do Životic.

Ulicí Padlých hrdinů v Havířově-Životicích v minulosti vedly motocyklové závody. Je tedy zřejmé, že se dá po silnici jet velmi rychle. Na závodníky si tak trochu hráli i někteří řidiči a místní obyvatelé proto volali po nějakém zabezpečení.

anketa: "Ani křižovatka, která vede z Těrlicka nezabránila tomu, aby řidiči jezdili padesát. Jezdili až osmdesátikilometrovou rychlostí. Opravdu je to problém a do těch Životic není vjezd bezpečný."

Město se rozhodlo přesunout do Životic jeden z radarů.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Zjednopruhovali jsme Národní třídu a v ten moment se doprava zklidnila, zpomalila a již není radar potřebný. Proto jsme ho mohli přesunout na ulici Padlých hrdinů, kde věřím, že způsobí to samé. To znamená zklidnění a zbezpečnění dopravy.”

Frekventovaná silnice se nachází v blízkosti mateřské a základní školy.

Blanka Helštýnová, ředitelka ZŠ a MŠ Zelená: "Myslím si, že je to ku prospěchu věci, protože auta začínají dodržovat 50km rychlost tady při průjezdu Životicemi. Pomáhá to tady dětem, které jezdí místní hromadnou dopravou do školy, protože když přecházejí, tak je tady větší klid."

V Havířově jsou nyní tři místa, kde se nachází úsekové měření rychlosti. Ke zpomalení dopravy došlo i na výjezdu z Havířova do Ostravy, kde se v minulosti stávaly těžké dopravní nehody.

---

Individuální péči má ve Studénce zhruba 70 dětí

Mateřská škola Studénka má na území města šest pracovišť. V každém z nich se odehrává proces integrace dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. V současné době se týká zruba sedmdesát dětí.

Tělocvična přímo v budově mateřské školky na ulici Poštovní ve Studénce není jen herním prostorem, vybavena je také prvky pro individuální práci s dětmi, zejména s poruchou autistického spektra nebo poruchu pozornosti.

Darina Berger, speciální pedagog: “To, co jsme tam dělali, byla senzomotorická aktivita kde se snažíme propojovat všechny smysly najednou a zároveň i motorické schopnosti dítěte tak, aby dítě bylo co nejlépe připraveno na vstup do základní školy.”

Svůj ranní individuální program tu právě absolvoval pětiletý Alex, který je autista.

Michaela Ficbauerová, maminka Alexe: “Jsem spokojena s fungováním školky, protože malý chodí spokojenější, je šťastnější i to chování doma i v kolektivu má celkově lepší.”

Proces integrace dětí se speciálními vzdělávacími potřebami zahájili v této mateřince před šesti lety.

Pavla Honová, ředitelka MŠ Studénka: “Ve Studénce neexistuje třída, která je zřízena pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami podle paragrafu 16 školského zákona. Tyhle třídy existují mimo Studénku a je to docela daleko na dojíždění pro maminky s dětmi, takže jsme se rozhodli, že k inkluzi přistoupíme tak, jak jsme přistoupili.”

Ve všech šesti pracovištích školky se speciální pedagogové a jejich asistenti věnují aktuálně asi 70 dětem, s logopedickými vadami, autismem, s lehčím mentálním nebo tělesným postižením, se zrakovými a sluchovými vadami.

---

Krátké zprávy, 21. února, 16 h - 2

Díky kamerám nebyl 43 letý muž okraden. V sobotu nad ránem si v Ostravě-Zábřehu na zastávce MHD si podezřelý pár vyhlédl svou oběť. Alkoholem znavený muž spal a toho využil 27 letý zloděj a ukradl mu peněženku. Krádež zachytil strážník, který obsluhoval kamery a vyslal na místo hlídku. Zloděj skončil v poutech na policejní stanici.

Ostravské Divadlo Petra Bezruče je nominováno na Cenu divadelní kritiky v kategorii Divadlo roku 2022. Mezi nominovanými jsou dále Dejvické divadlo a Divadlo X10. Ceny jsou udělovány za umělecké výkony v rámci českého divadla od roku 2014 na základě hlasování kritiků. Slavnostní vyhlášení proběhne 11. března 2023 v Dejvickém divadle.

---

Ve Středisku sociálních služeb probíhá rekonstrukce kaple

Ve Středisku sociálních služeb Frýdlantu nad Ostravicí probíhá od podzimu loňského roku rekonstrukce kaple Neposkvrněného početí Panny Marie. Oprava je realizována z projektu Po stopách kulturně – přírodního dědictví česko-slovenského regionu, který je podpořen z výzvy Interreg V-A Slovenská republika-Česká republika. Partnerem tohoto projektu je město Turzovka.

Helena Pešatová (PRO FRÝDLANT), starostka Frýdlantu nad Ostravicí: "Tahle ta kaple prochází výraznou obměnou. Jedna etapa je stavební, která se dotýká vlastně stavebních prvků, což je elektroinstalace, izolace, zateplení, apod. No a ta druhá etapa, která bude probíhat až následně, tak to bude výmalba a vlastně veškeré dekorativní prvky."

Renata Klichová, vedoucí odboru majetku a investic: "Stavební úpravy jsou zaměřené především na obnovu původních konstrukcí, včetně odstranění příčin jejich degradace. Kaple byla samozřejmě před započetím prací staticky zabezpečena. Potýkali jsme se s problémy vlhkosti v podlaze, se vznikem plísní na zdech."

Pavel Willerth, hlavní stavbyvedoucí: "Takže to nejzásadnější a nejpodstatnější je provedení sanace spodní stavby tady této kaple, tzn. vybourání stávajících podlah a zřízení odvětrávané podlahy tak, aby vlhkost dále nevstupovala do zdiva a nepůsobila další degradace. Co se bude dít dále, bude se dělat tady podlahové topení a na něm bude položena nová historická, nebo historizující dlažba. Tím vlastně první etapa rekonstrukce této kaple končí."

Náklady na první etapu rekonstrukce se pohybují okolo 9 milionů korun a ​​na záchraně tohoto nádherného prostoru se můžete podílet i Vy, a to formou příspěvku do veřejné sbírky.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
21. února 2023, 16:00

Primátor Ostravy a jeho dvě náměstkyně končí

Vedení ostravského magistrátu čekají zásadní změny. Do půl roku odchází primátor Tomáš Macura a jeho dvě náměstkyně. Na další chod města by to nemělo mít vliv a koalice hnutí ANO, SPOLU a Pirátů pokračuje dále.

Ostravu čeká nové vyjednávání o složení vedení města. Dosavadní primátor Tomáš Macura totiž vystoupil z hnutí ANO a na Klubu zastupitelů tohoto uskupení bylo rozhodnuto, že musí skončit i jako primátor. Spolu s ním odchází i jeho pravá ruka investiční náměstkyně Zuzana Bajgarová a další náměstkyně Kateřina Šebestová. 

Richard Vereš, předseda oblastního sdružení ANO Ostrava: "Pan primátor v rámci jednání klubu zastupitelů dal sám svou funkci k dispozici s tím, že navrhl její postupné předání, což bylo klubem jednohlasně kvitováno. Byla učiněna dohoda, že v horizontu několika měsíců dojde k předání funkce primátora. Současně se diskutovalo i o širší personální obměně." 

V následujícím půl roce chce Tomáš Macura a jeho dvě náměstkyně dodělat započatou práci tak, aby mohli jejich nástupci plynule navázat. Vhodných kandidátů má prý ANO dostatek ve vedení městských obvodů. 

Richard Vereš, předseda oblastního sdružení ANO Ostrava: "Může jít například o starosty a místostarosty na městských obvodech a je dobře, že klub bude mít čas o tom diskutovat a vybrat vhodné nástupce, kteří ve vedení města zasednou." 

Obměna vedení tak tedy zřejmě čeká i dva největší městské obvody Jih a Porubu. Koalice na magistrátu ve složení ANO, SPOLU a Pirátů by tedy měla pokračovat beze změn. Opozice prý na středeční zasedání zastupitelstva nic zásadního neplánuje. 

---

Školy PRIGO pomohly postižené Verunce

Skupiny škol PRIGO každým rokem pořádají hned několik charitativních akcí. Letos pomohly mimo jiné 3 leté Verunce. Příběh malé bojovnice, která se narodila s rozštěpem páteře, je zaujal na sociálních sítích.

Verunka je statečná a dělá velké pokroky. Její léčba je ale náročná a nákladná. Skupina škol PRIGO se ji proto rozhodla pomoci.

Rudolf Macek, strategická rada PRIGO: “Školy PRIGO už dlouhodobě v rámci svého unikátního principu PriorityGO kladou důraz na hodnoty jako etika, empatie, spolupatřičnost a spoluzodpovědnost.  Jedním právě z těchto příkladů je právě i malá Verunka, které se nám na našem PRIGO plese podařilo vybrat krásných 38 tisíc korun."

Petra Slováková, maminka Verunky: “Já jsem strašně ráda a částku bychom určitě použili na cvičení v Arcadě, protože teď tam vlastně cvičíme jednou týdně a chtěli bychome intenzivněji. Akorát je to finančně náročné.”

To, že má Verunka tak vážnou vrozenou vadu, lékaři zjistili až dva dny před porodem.

Petra Slováková, maminka Verunky: “V oblasti beder ji vylezla mícha ven, takže bylo narušené čůrání, kakání a hybnost nohou.”

Pojišťovna platí pouze fyzioterapii, kam po operaci, tedy od svého prvního měsíce, dochází jednou týdně.

Rudolf Macek, strategická rada PRIGO: “To není jediná charitativní akce, do které se skupiny škol PRIGO v tomto školním roce zapojily. Můžu například vzpomenout charitativní běh pro Tanzanii, kde jsme vybrali 65 tisíc korun.”

PRIGO běh pro Tanzanii se uskutečnil v Dolní oblasti Vítkovic.

---

Krátké zprávy, 21. února, 16 h - 1

Policisté pátrají po neznámém muži. 24. ledna odpoledne si vyhlédl v Ostravě-Mariánských Horách dvacetiletou dívku, a sledoval ji až do jednoho z domů v ulici Fráni Šrámka, kde ji začal obtěžovat. Dívka naštěstí neutrpěla žádné zranění.

Elektromobilita se v Česku roste. Například u bezemisních pump ČEZ v Moravskoslezském kraji v roce 2021 řidiči odebrali celkem 151 775 kWh. Meziročně tak odběry na stojanech ČEZ v Moravskoslezském kraji vzrostly o více než 74 %. V Moravskoslezském kraji ČEZ aktuálně provozuje 51 veřejných dobíjecích stanic, z toho je 38 rychlodobíjecích.

---

V Havířově přesunuli radar na další rizikové místo

Obyvatelé Havířova-Životic si stěžovali na to, že řidiči na ulici Padlých hrdinů nedodržují rychlost. Radnice proto nechala přesunout radar z centra města, kde se doprava už zklidnila, právě do Životic.

Ulicí Padlých hrdinů v Havířově-Životicích v minulosti vedly motocyklové závody. Je tedy zřejmé, že se dá po silnici jet velmi rychle. Na závodníky si tak trochu hráli i někteří řidiči a místní obyvatelé proto volali po nějakém zabezpečení.

anketa: "Ani křižovatka, která vede z Těrlicka nezabránila tomu, aby řidiči jezdili padesát. Jezdili až osmdesátikilometrovou rychlostí. Opravdu je to problém a do těch Životic není vjezd bezpečný."

Město se rozhodlo přesunout do Životic jeden z radarů.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Zjednopruhovali jsme Národní třídu a v ten moment se doprava zklidnila, zpomalila a již není radar potřebný. Proto jsme ho mohli přesunout na ulici Padlých hrdinů, kde věřím, že způsobí to samé. To znamená zklidnění a zbezpečnění dopravy.”

Frekventovaná silnice se nachází v blízkosti mateřské a základní školy.

Blanka Helštýnová, ředitelka ZŠ a MŠ Zelená: "Myslím si, že je to ku prospěchu věci, protože auta začínají dodržovat 50km rychlost tady při průjezdu Životicemi. Pomáhá to tady dětem, které jezdí místní hromadnou dopravou do školy, protože když přecházejí, tak je tady větší klid."

V Havířově jsou nyní tři místa, kde se nachází úsekové měření rychlosti. Ke zpomalení dopravy došlo i na výjezdu z Havířova do Ostravy, kde se v minulosti stávaly těžké dopravní nehody.

---

Individuální péči má ve Studénce zhruba 70 dětí

Mateřská škola Studénka má na území města šest pracovišť. V každém z nich se odehrává proces integrace dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. V současné době se týká zruba sedmdesát dětí.

Tělocvična přímo v budově mateřské školky na ulici Poštovní ve Studénce není jen herním prostorem, vybavena je také prvky pro individuální práci s dětmi, zejména s poruchou autistického spektra nebo poruchu pozornosti.

Darina Berger, speciální pedagog: “To, co jsme tam dělali, byla senzomotorická aktivita kde se snažíme propojovat všechny smysly najednou a zároveň i motorické schopnosti dítěte tak, aby dítě bylo co nejlépe připraveno na vstup do základní školy.”

Svůj ranní individuální program tu právě absolvoval pětiletý Alex, který je autista.

Michaela Ficbauerová, maminka Alexe: “Jsem spokojena s fungováním školky, protože malý chodí spokojenější, je šťastnější i to chování doma i v kolektivu má celkově lepší.”

Proces integrace dětí se speciálními vzdělávacími potřebami zahájili v této mateřince před šesti lety.

Pavla Honová, ředitelka MŠ Studénka: “Ve Studénce neexistuje třída, která je zřízena pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami podle paragrafu 16 školského zákona. Tyhle třídy existují mimo Studénku a je to docela daleko na dojíždění pro maminky s dětmi, takže jsme se rozhodli, že k inkluzi přistoupíme tak, jak jsme přistoupili.”

Ve všech šesti pracovištích školky se speciální pedagogové a jejich asistenti věnují aktuálně asi 70 dětem, s logopedickými vadami, autismem, s lehčím mentálním nebo tělesným postižením, se zrakovými a sluchovými vadami.

---

Krátké zprávy, 21. února, 16 h - 2

Díky kamerám nebyl 43 letý muž okraden. V sobotu nad ránem si v Ostravě-Zábřehu na zastávce MHD si podezřelý pár vyhlédl svou oběť. Alkoholem znavený muž spal a toho využil 27 letý zloděj a ukradl mu peněženku. Krádež zachytil strážník, který obsluhoval kamery a vyslal na místo hlídku. Zloděj skončil v poutech na policejní stanici.

Ostravské Divadlo Petra Bezruče je nominováno na Cenu divadelní kritiky v kategorii Divadlo roku 2022. Mezi nominovanými jsou dále Dejvické divadlo a Divadlo X10. Ceny jsou udělovány za umělecké výkony v rámci českého divadla od roku 2014 na základě hlasování kritiků. Slavnostní vyhlášení proběhne 11. března 2023 v Dejvickém divadle.

---

Ve Středisku sociálních služeb probíhá rekonstrukce kaple

Ve Středisku sociálních služeb Frýdlantu nad Ostravicí probíhá od podzimu loňského roku rekonstrukce kaple Neposkvrněného početí Panny Marie. Oprava je realizována z projektu Po stopách kulturně – přírodního dědictví česko-slovenského regionu, který je podpořen z výzvy Interreg V-A Slovenská republika-Česká republika. Partnerem tohoto projektu je město Turzovka.

Helena Pešatová (PRO FRÝDLANT), starostka Frýdlantu nad Ostravicí: "Tahle ta kaple prochází výraznou obměnou. Jedna etapa je stavební, která se dotýká vlastně stavebních prvků, což je elektroinstalace, izolace, zateplení, apod. No a ta druhá etapa, která bude probíhat až následně, tak to bude výmalba a vlastně veškeré dekorativní prvky."

Renata Klichová, vedoucí odboru majetku a investic: "Stavební úpravy jsou zaměřené především na obnovu původních konstrukcí, včetně odstranění příčin jejich degradace. Kaple byla samozřejmě před započetím prací staticky zabezpečena. Potýkali jsme se s problémy vlhkosti v podlaze, se vznikem plísní na zdech."

Pavel Willerth, hlavní stavbyvedoucí: "Takže to nejzásadnější a nejpodstatnější je provedení sanace spodní stavby tady této kaple, tzn. vybourání stávajících podlah a zřízení odvětrávané podlahy tak, aby vlhkost dále nevstupovala do zdiva a nepůsobila další degradace. Co se bude dít dále, bude se dělat tady podlahové topení a na něm bude položena nová historická, nebo historizující dlažba. Tím vlastně první etapa rekonstrukce této kaple končí."

Náklady na první etapu rekonstrukce se pohybují okolo 9 milionů korun a ​​na záchraně tohoto nádherného prostoru se můžete podílet i Vy, a to formou příspěvku do veřejné sbírky.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-21-02-2023-16-00