Začala demolice komínu, který bránil ve výhledu na baziliku ve Frýdku-Místku
V areálu bývalé Lembergerovy textilní továrny ve Frýdku-Místku začalo 21. srpna v 11 hodin bourání komínu. Ten byl v roce 1966 postaven tak, že ze silnice od Příbora a Olomouce bránil ve výhledu na dominantu města – mariánský poutní kostel, dnešní baziliku Navštívení Panny Marie. Práce jsou unikátní tím, že se komín postupně bourá od shora dolů.
87 metrů vysoký komín u bývalé Lembergerovy textilní továrny ve Frýdku-Místku. Na jeho vrcholu je malý bourací stroj zavěšený na 350tunovém jeřábu.
Martin Gargoš, stavbyvedoucí SMOLO Recycling: "Ten postupně svým bouracím zařízením ubourává postupně části komína, které padají dolů. Většina částí padá dovnitř do komína, tak aby nedošlo k rozptylu, rozstřelu, aby byla zachována bezpečnost v okolí toho komína. Po vybourání vznikne 1 000 tun suti, které budou separovány, recyklovány a odvezeny na skládku."
Areál koupila firma Marlenka, která ho využije pro rozšíření výroby. Majitel chtěl původně na komíně vybudovat rozhlednu, technický stav to ale nedovolí.
Gevorg Avetisjan, majitel Marlenky: "Napadlo mě udělat krásnou rozhledu s výtahem a nahoře i s kavárnou. Jak na tom ale začali vrtat a viděli tu konstrukci, tak zjistili, že to není výhodné, není totiž v dobrém stavu. No a potom jsem zjistil, že to vadí ve výhledu na baziliku, která je klenot Frýdku-Místku. Tak jsme rozhodli a dneska už bouráme. V takový významný den, kdy zrovna před 56 lety tady byla invaze."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Velice oceňuji přístup majitele Marlenky pana Gevorga Avetisjana, který se rozhodl nejenom respektovat to, že je tady krásný industriální zámeček, bývalá Lembergerova továrna, kde vznikne sídlo firmy, muzeum, kavárna. Ale poté, co se seznámil s tím příběhem komínu, který když vznikl, tak zastínil přirozené panorama města a od příjezdu od Olomouce, když jste vyjeli z Chlebovic, tak ten komín zakrýval Baziliku. Tak poté, co se s tím seznámil, tak zvolil i dnešní symbolické datum a rozhodl se nakonec, i když v něm chtěl dělat rozhlednu, odstraní. Aby ta přirozená dominanta opět čněla nad městem. A to je Bazilika. A zároveň je velkým přínosem to, že ty areály, které jsou po celém městě, bývalé industriální, ožívají a zůstávají zachovány ty cenné části."
Gevorg Avetisjan, majitel Marlenky: "Slibuji, že z toho udělám nejkrásnější budovu Frýdku-Místku. Budu ji rekonstruovat. Nahoře budou kanceláře a dole v přízemí bude moderní originální interaktivní muzeum historie Lembergerů, možná Slezanu a celé Marlenky. Potom krásný obchod a kavárnu. A naproti ten park také oživíme. Chystáme tam krásný městský park, kde budou fontány, posezení. Bude to krásné odpočinkové místo pro veřejnost."
Bourání bude v následujících dnech lákat pozornost široké veřejnosti.
Anketa: 1.) "Když není třeba, proč ne, ať se zbourá, nevidím v tom žádný problém."
Anketa: 2.) "Vzal jsem tady syna a od švagra syna se podívat." – A co říkáte na ty práce? – "Je to paráda, jde jim to pěkně."
Anketa: 3.) "Vzal jsem sebou dceru a vnuky a určitě chci vidět, jak ten komín půjde dolů." – A co říkáte na práce? – "No, jde to strašně rychle. První část komínu je dole, teď čekáme, co se bude dít s tou druhou."
Demoliční práce mají trvat 10 dní a měly by vyjít na zhruba 3 miliony korun.
---
Jak volit ve volbách do krajského zastupitelstva
Už za měsíc rozhodnou voliči o složení nového krajského zastupitelstva. Volit budou lidé jak jsou zvyklí z jiných voleb, v místě svého trvalého bydliště.
Do 17. září obdrží voliči v Moravskoslezském kraji do svých schránek sadu hlasovacích lístků. Hlasovací lístky budou k dispozici i v dny konání voleb přímo ve volební místnosti.
Bude jich celkem 13, každý politický subjekt má svůj hlasovací lístek s číslem, které mu bylo přiřazeno hlasováním.
Renáta Blaníková, vedoucí Oddělení vnitřních služeb MMK: “Po příchodu do volební místnosti prokáže svou totožnost a čestné občanství, obdrží úřední obálku, odebere se s ní do prostoru pro úpravu hlasovacích lístků. Tam vybere 1 hlasovací lístek, na kterém může udělit preferenční hlasy, ale maximálně 4 kandidátům."
Pokud omylem volič zakroužkuje více než maximálně 4 kandidáty, hlasovací lístek zůstává platný - vybraná strana, hnutí nebo koalice dostává hlas, nikoliv však kandidáti s preferečními hlasy.
Do obálky také musí být vložen jen jeden vybraný lístek, pokud jich tam bude omylem vloženo více, hlas bude neplatný.
---
Krátké zprávy 21. 8. 2024 17.00 - 1
LIMITY NA DOVOZ CIGARET
Moravskoslezští celníci varují před překračováním limitů na dovoz cigaret, zejména z Polska. Od začátku roku zajistili přes 230 000 kusů nezdaněných cigaret, což představuje daňový únik téměř 900 000 Kč. Celníci se zaměřují na kontroly v příhraničních oblastech, na letištích a ve vlacích, kde jim pomáhají služební psi.
V DĚTMAROVICÍCH SE STAVÍ NÍZKOEMISNÍ TEPLÁRNA
V Dětmarovicích se staví nízkoemisní teplárna za 2 mld. Kč. Zajistí centrální dodávky tepla pro Bohumín a Orlovou. Biomasové a plynové zdroje nahradí současné černouhelné kotle. Podle vyjádření mluvčího ČEZu Vladislava Sobola, teplárna sníží emise CO 2 , síry, dusíku a tuhých znečišťujících látek až o 98 %. Teplárna zahájí provoz na konci roku 2026.
---
Nový Jičín příští rok zaplatí za energie méně
Novému Jičínu se podařilo dosáhnout levnějších dodávek energií pro město a jeho příspěvkové organizace na rok 2025. Příznivější ceny elektřiny a plynu si zajistil nákupem na komoditní burze.
Na komoditní burzu PXE vstoupilo město Nový Jičín poprvé v roce 2020 a tímto se snaží získat co nejvýhodnější podmínky dodávek elektrické energie a plynu.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Oproti ceně letošního roku, elektřiny a plynu, se městu podařilo metodou postupného nákupu vysoutěžit cenu zhruba o čtvrtinu levnější na megawatthodinu u těchto jednotlivých komodit, čili u elektřiny a plynu. Cena za megawatthodinu elektřiny činí 2 544 korun, u plynu je to potom 1090 korun.”
Zatímco v letošním roce jsou tyto částky 3 793 korun za megawatthodinu v případě elektřiny a v případě plynu 1 480 korun.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je potřeba říci, že ta cena je pouze cenou za tu obchodní složku, za to vlastní médium. Všechny daně, poplatky za obnovitelné zdroje, platby za distribuci v tomto započítány nejsou.”
Z výsledné ceny energií tedy tvoří vysoutěžená obchodní složka u elektřiny zhruba polovinu ceny, u plynu asi dvě třetiny.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Naší snahou je dostat se na tuto burzu s co největším parametrem všech těch budova a odběrných míst. Takže do toho můžeme započítat nejen budovy úřadu na náměstí a Divadelní, ale i příspěvkové organizace, školy, školky, kino, divadlo a technické služby.”
Těchto příspěvkových organizací zřízených městem je celkem 11. Dodavatelem energií bude i nadále společnost Pražská plynárenská.
---
Park nad rybníkem propojí Bělský les se sídlištěm
Bělský les je jednou z nejnavštěvovanějších rekreačních lokalit v Ostravě a projekt Cesta vody tomu ještě pomohl. Nyní začala další etapa kultivace, která na něj naváže. Nese název Park nad rybníkem a jejím cílem je propojit les se sídlištěm.
Jistě si pamatujete nedávno dokončený povedený projekt Cesta vody v Bělském lese, který se okamžitě stal velmi oblíbeným místem mnoha Ostravanů. Pomyslnou vstupní bránou do údolí Výškovického potoka z přilehlého sídliště se stane další podobný projekt - Park nad rybníkem.
Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora Ostravy: "V části přiléhající k výstavbě v Ostravě Výškovicích chyběl větší prostor pro využití volného času pro děti a dospívající mládež. Realizací projektu Park nad rybníkem bude rekreačně sportovní funkce posílena a rozšířena pro všechny věkové skupiny obyvatel. Veškeré navrhované plochy přirozeně navazují na stezku nazvanou Cesta vody, která byla zprovozněna vloni na podzim."
Do areálu Bělského lesa bude po dokončení možno vstoupit ze čtyř hlavních stran. Od Koliby, od Staré Bělé, dále od Staňkovy, Srbské a Jičínské ulice.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "„Naším cílem revitalizace této části Bělského lesa v Ostravě s cílem zlepšit rekreačně – relaxační funkce tohoto území a podpořit jeho biodiverzitu. Dojde také ke zlepšení komunikační vazby mezi zastavěnou částí a přírodním rámcem okolí. Těší mě, že jedním z cílů projektu je i doplnění lokality o plochy volnočasových aktivit pro děti a dospívající mládež."
Realizace bude probíhat v koordinaci s rekonstrukcí přilehlého skateparku. Zhotovitelem je opět městská společnost Ostravské městské lesy. Hotovo by mohlo být v červnu 2025. Náklady stavby jsou necelých 20 milionů korun.
---
Krátké zprávy 21. 8. 2024 17.00 - 2
UNIVERZITA III. VĚKU FF OU STÁLE PŘIJÍMÁ STUDENTY
Filozofická fakulta Ostravské univerzity zvyšuje kapacitu Univerzity třetího věku na 700 studentů, a to díky nové budově v centru Ostravy. Zájemci mohou podávat přihlášky elektronicky na webu fakulty do 31. srpna.
Irma Kaňová, vedoucí PR oddělení, Filozofická fakulta OU: “Seniorům nabízíme 5 programů Univerzity třetího věku. Mohou si vybrat témata z dějin umění, historie, dějin a kultury anglicky nebo španělsky mluvících zemí, anebo z oboru psychologie. Nabízíme jim také speciální jazykové kurzy, kde se učí základům francouzštiny a španělštiny.”
---
Sociální služba Sirius získala další sociální auto
Sociální služba Sírius, která se stará o lidi se zdravotním postižením, kteří už nemohou žít ve svém domácím prostředí, získala další sociální automobil. Sloužit bude k přepravě klientů z Opavska na různé vzdělávací akce a výlety.
V MS kraji už bylo předáno 17. auto jako sociální automobil do zařízení, která se starají o lidi se zdravotním, nebo mentálním hendikepem. Tentokrát putovalo do Opavy sociální službě Sírius.
Aneta Plečková, ředitelka, Sírius Opava: “Jsme moc rádi, že se ten projekt už po několikáté opakuje, je to už potřetí, co přebíráme tento automobil od společnosti Kompakt a bude sloužit převážně pro klienty, kterých v tuto chvíli máme 119 a bude jezdit po celém Opavsku pro vzdělávací aktivity, doprovody, výlety a podobně.”
Sárius je ojedinělý tím, že se stará i o děti v ústavní péči. Sociální automobil bude primárně sloužit právě jim.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: “Jsem velmi rád, že se opět našlo tolik firem, které se na to auto složily. Je to tím, že se na něm potom vozí jejich reklama, ale je to vlastně obětavost těchto firem. Ony to dělat nemusí a nám to velmi pomáhá.”
Arnošt Tůma, obchodní zástupce, firma Kompakt: “Oslovil jsem hodně moc firem. Byly to stovky. Ta doba opravdu je složitá a ty peníze i když je to na dobrou věc, se těžko shánějí.
Sehnat peníze na sociální automobil trvalo asi jeden a půl roku.
---