Ostrava chce odpustit nájmy za předzahrádky
Ostrava chce znovu pomoci podnikatelům v pohostinství, kteří se po covidové pandemii dávají dohromady jen velmi pomalu a proto jim odpustí nájemné za předzahrádky. Podnikatelé mohou o úlevu požádat za celý rok 2021.
Majitelé restaurací, hospod, cukráren i kaváren hlásí, že hosté se po skončení vládních omezení v souvislosti s pandemií sice vrátili, ale je jich méně a někdy i výrazně. Proto se vedení ostravského magistrátu rozhodlo, že jim pomůže a nebudou muset platit nájemné za předzahrádky.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Právnické a fyzické osoby mohou požádat o poskytnutí stoprocentní slevy z nájemného u nájemních smluv, uzavřených se statutárním městem Ostrava a sjednaných za účelem umístění a provozování restaurační předzahrádky. Slevu na nájem ve stoprocentní výši lze žádat za celé období kalendářního roku 2021."
Magistrát zároveň vyzval také jednotlivé městské obvody, aby se zachovaly podobně. Největší městská část Ostrava - Jih ale nic podobného neplánuje. Oproti tomu Poruba, kde je více než 70 předzahrádek, podnikatelům poplatky už odpustila.
Martin Otipka, mluvčí Ostravy - Poruby: "Poruba nemá s provozovateli předzahrádek sjednány žádné nájemní smlouvy, logicky tedy žádný nájem promíjet nemůže. Podnikatelé ale platí za předzahrádky místní poplatek a ten jsme jim v loňském roce a do poloviny letošního roku prominuli. Od července je pak v platnosti obecně závazná vyhláška města, která je od poplatku osvobozuje."
Centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, kde je díky Stodolní ulici asi nejvíce předzahrádek, bude o případné pomoci podnikatelům v pohostinství teprve jednat.
---
Havířov našel způsob, jak vyřešit problémovou křižovatku
V Havířově řeší složitou situaci. Křižovatka v Prostřední Suché je přetížená. Vybudování klasického objezdu by bylo ale technicky i finančně náročné. Proto město zvolí variantu objezdu postaveného z plastových bloků.
Kdo potřebuje projet křižovatkou v Havířově - Prostřední Suché a vyjet zejména z Fryštátské ulice, musí se obrnit trpělivostí. Město už několik let hledá řešení, jak v tomto úseku zabezpečit plynulost a také zamezit častým dopravním nehodám. Postavit klasický kruhový objezd, by byl ale problém. Proto vznikl jiný projekt.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Nechtěli jsme vykupovat pozemky, nechtěli jsme vynakládat obrovské finanční prostředky do nákladného řešení. Takže myslím si, že toto řešení, které máme, není drahé a řeší celou situaci. Je to řešení podobné jak je rondlík u vlakového nádraží."
anketa: “Já si myslím, že by to pomohlo té situaci, která tam nastává ve špičkách. Myslím si, že je to dobrá věc.”
anketa: “Jezdím tam každý den, nevím, jestli kruhový objezd přinese tížený výsledek. Nicméně je to místo, kde je hodně dopravních nehod a zácpy.”
anketa: “Jako neřidička si také myslím, že by to bylo lepší a rychlejší určitě.”
K realizaci projektu by mělo dojít v příštím roce.
---
Věž kostela opět uchovává vzkazy pro další generace
Novodobé dokumenty o historii farnosti, pamětní mince, ale i vzkazy pro další generace. Báň na věži kostela ve Skalici u Frýdku-Místku opět získala časovou schránku s různými dokumenty. Farnost tam navíc vrátila také všechny původní materiály nalezené při rekonstrukci. Nejstarší dokumenty byly z první poloviny 19. století.
Sada připravených dokumentů, které půjdou do časové schránky v báni věže kostela svatého Martina ve Skalici u Frýdku-Místku. Každý z pozvaných hostů něčím přispěl a také se všichni společně podepsali na dokument o poslední opravě věže.
Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Úplně jsem nadšený a děkuji za tu účast primátora města, zastupitelů města, památkářů, farníků, pana místostarosty z Raškovic i představených firem."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Doufám, že opravená věž a báň zůstane dlouho nahoře a ty artefakty, které jsme do ní dneska vložili, objeví opravdu ideálně ne naši synové a dcery, ale vnuci a vnučky. A věž a kostel bude sloužit občanům Skalice."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Za město Frýdek-Místek jsme přispěli pamětní mincí k 750. výročí založení Frýdku-Místku. Je stříbrná, hodnotná, tak doufáme, že budoucím generacím se bude líbit, až časovou schránku otevřou."
Nechyběly ani respirátory, jako symbol nelehkého covidového období. Farnost si připravila dopis kronikářky Věry Pánkové i další dokumenty.
Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Taková básnička. Z naší strany krátká informace ohledně dějin farnosti a obec Raškovice svůj dokument, který byl připravený předem. To nevíme, to je překvapení pro další generace, co tam dali."
Václav Průcha, místostarosta Raškovic: "Milí Raškovjané, věříme, že náš vzkaz a pozdrav naleznete, i když za velmi dlouhou dobu a s radostí a pochopením té doby si jej přečtete. Dovolujeme si také zaslat několik střípků informací o naší, vaší kouzelné vesnici. Děkuji."
Do báně se také vrátila původní schránka s originálními dokumenty z první poloviny 19. a 20. století.
Milan Žák, majitel firmy ARTES: "Máme s tím zkušenosti, děláme to běžně. Teď jsme to třeba dělali na věži v Palkovicíh a čeká nás to ještě na věži v Bernarticích. My jsme dělali novou konstrukci věže. Repliku podle původní stavby a dělali jsme oplechování, pozinkovaným plechem."
Oprava věže je už u konce. Ve sbírce Daruj F-M na ni lidé přispěli přes 313 tisíc a dalších 200 tisíc přidal Frýdek-Místek. Další peníze byly z farnosti, kraje, od obce Raškovice a z dotací. Oprava vyšla na více než 1 milion korun.
---
Nové prostory sociálně terapeutické dílny Radost
Charita Opava otevřela rekonstruované prostory sociálně terapeutické dílny, kde mohou pracovat lidé s lehkým mentálním a duševním onemocněním. Původní prostory už nedostačovaly a hlavně nebyly bezbariérové. Takže lidé, kteří měli problém s mobilitou, sem nemohli.
Charita Opava otevřela po necelém roce oprav sociálně terapeutickou dílnu Radost. 25 milionů korun na rekonstrukci se podařilo získat převážně z evropských dotací a pak také z Tříkrálové sbírky. Novým prostorám přijel požehnat ostravsko–opavský biskup Martin David.
Do rekonstrukce se Charita pustila proto, že původní prostory přestaly vyhovovat moderním nárokům.
Jan Hanuš, ředitel Charity Opava: „Protože jsme chtěli posunout naše klienty do lepších prostor, do lepšího prostředí. Potřebovali jsem výtah vybudovat, abychom měli bezbariérové prostory.“
Nyní mají klienti pro nacvičování dovedností k dispozici samostatnou šicí a truhlářskou dílnu, místnost pro ruční práce, jako je tkaní či pletení košíků nebo cvičnou kuchyň. A chystá se také zahrada, kde se budou klienti učit pěstovat zeleninu a bylinky.
Lucie Švejdíková, vedoucí sociálně terapeutické dílny Radost, Charita Opava: „Mají možnost se naučit různým dovednostem, pracovním návykům, takže mají i režim, a to je také důležité.“
Zatímco původní prostory nabídly místo pro 25 klientů, teď jich zde může najednou pracovat až 40.
Igor Hendrych (ANO), náměstek primátora Opavy: „Je to úžasné, že se podařilo navýšit kapacitu.Těchto lidí je totiž ve společnosti poměrně dost. Předpokládám, že to uspokojí do značné míry poptávku.“
Prostory v přízemí budovy se časem ještě promění v kavárnu, kde budou připravovat nápoje a také obsluhovat hosty klienti dílny.
---
Setkání českých a polských seniorů v Ostravě-Jihu
Na Jihu Ostravy se opět setkali čeští a polští senioři. V rámci projektu Senioři bez hranic byl pro ně připraven dvoudenní program, díky kterému si odnesli spoustu nezapomenutelných zážitků.
Prohlídku Jubilejní kolonie a Obřadní síně, setkání na radnici, nebo výlet do Integrovaného výjezdového centra na Kaminského ulici. To vše společně zažili čeští a polští senioři v rámci projektu Senioři bez hranic. A všichni byli nadšeni.
Daniel Orság, strážník MP Ostrava: “Dneska jsme předvedli ukázku jako jednu z mnoha. Je to vlastně ohledně výcviku koně policejního, kdy chceme, aby ten kůň potlačil svoje přirozené pudy, což je třeba skákání přes oheň.”
V Integrovaném výjezdovém centru je celkem 12 starokladrubských koní, kteří jsou denně ve službě. Strážníci s nimi objíždějí hůře dostupná místa
Anketa: účastníci akce: “Nám je tady u vás moc dobře. Všem polským účastníkům se líbí ta ukázka koní. Teď se jdeme podívat na pejsky.”
“Takhle zblízka jsme koně neviděli. Donesli jsme jim i nějaké pamlsky. Jablka, mrkve.”
V integrovaném výjezdovém centru mají strážníci 11.služebních psů a seniorům předvedli ukázky obrany.
Karel Melar, strážník MP Ostrava: “Šikovní, agresivní, hlavně všichni jsou ovladatelní, vycvičeni tak, aby ve službě byli přínosem pro toho psovoda.”
Akce se zúčastnilo 13 českých a 13 polských seniorů, kteří si zasoutěžili i O nejlepší koláč.
---