Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Domově seniorů v Havířově mají za sebou očkování
  • Při volbě studia pomáhají škola, weby a rodiče
  • Z ostravského letiště v Mošnově se bude létat do Kyjeva
  • Poruba představila lidem proměnu 8. obvodu a Nového Pustkovce
  • V NsP Karviná-Ráj staví ortopedické operační sály

V Domově seniorů v Havířově mají za sebou očkování

Senioři a zaměstnanci domova Luna i Helios v Havířově byli v tomto týdnu očkování proti covidu. Zájem o vakcínu byl velký. Senioři věří, že díky vakcíně se jejich život brzy vrátí do relativně normálních kolejí.

V Domově seniorů v Havířově mají za sebou očkování proti covidu vakcínou od Moderny. Proočkováno je 90% klientů a na rozdíl od některých jiných zařízení i 90% zaměstnanců.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Zhruba deset procent z toho mělo trochu obavy. Buď mají strach z jehly, nebo mají obavy z následných reakcí, ale není to dogmatické odmítání, ale spíše vyčkávání." 

anketa: "To je jediná možnost, aby se život vrátil do normálu, alespoň trochu. My už jsme tady téměř rok zavření. Není co řešit, jestli se chceme ještě také dostat ven někdy.”

anketa: "Podle informací, které probíhaly v médiích, jsem to považoval za rozumné a rozhodl jsem se hned. Tak se změní všechno i poměr k návštěvám, volnost v pohybu, změní se styl zdejšího života.”

Samozřejmě jak zaměstnanci, tak klienti budou potřebovat druhou dávku vakcíny.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Víme to, co všichni ostatní, čili nic. Jestli budou další dávky, v to doufáme všichni, aby bylo možné v termínu přeočkovat lidi, kteří se nechali naočkovat první dávkou. Pevně věřím, že nám to přijde včas.”

Od firmy Moderna by se měla druhá dávka aplikovat za 28 dní.

---

Při volbě studia pomáhají škola, weby a rodiče

Dny otevřených dveří středních škol a jejich přehlídky a veletrhy se v současné situaci musí vtěsnat do online prostředí. Deváťákům přímý kontakt s vyhlédnutými školami chybí, na druhou stranu nic nenechali náhodě a často jsou už rozhodnuti, kam dál.

Aneta Fialová z Nového Jičína je už rozhodnutá pro střední pedagogickou školu v Odrách. Její spolužačka, Lucie Grossmannová, je na uměleckou školu do Ostravy dokonce přijata. Další informace k výběru studia, třeba díky online veletrhu středních škol Moravskoslezského kraje nevyužijí.

Aneta Fialová, 9. třída, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Dívala jsem se raději s rodiči, abych věděla všechno, ale už nic nepotřebuju, už vím, kam jít.”

Lucie Grossmannová, 9. třída, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Já oceňuji, že se snaží, že na internetu je přístup k informacím, k fotografiím, ale rozhodně je to lepší naživo.”

Nicméně dalším deváťáků mohou ještě jakákoliv informace v rozhodování pomoci. Snaží se je zprostředkovat i základní škola.

Iveta Žemličková, výchovný poradce, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “My máme na hlavních stránkách školy odkaz na volbu povolání, a tam se pořád vše aktualizuje. Teď nejnověji jsme dostali informaci o online veletrhu Moravskoslezského kraje, takže to znovu mají zveřejněno na skupině, a byli na to upozorněni.”

Po správném rozhodnutí pak bude následovat ten ještě důležitější krok, zvládnout přijímačky. Ne každému online výuka k motivaci a plnému nasazení stačí.

Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Pokud by měla být škola ještě delší dobu uzavřena, tak jim určitě nastane problém, ale pořád je možnost docházet do školy na konzultace.”

Uzávěrka přihlášek na střední školy je 1. března, první termín přijímacích zkoušek je 12. dubna.

---

Z ostravského letiště v Mošnově se bude létat do Kyjeva

Z Letiště Leoše Janáčka Ostrava přišla další dobrá zpráva. Po spojení do Prahy a Varšavy z něj začne létat další pravidelná linka. Tentokrát na Ukrajinu do Kyjeva.

Letiště Leoše Janáčka Ostrava připravuje spuštění další pravidelné linky. O konce dubna se začne létat  na Ukrajinu do Kyjeva. Postará se o to ukrajinská nízkonákladová letecká společnost SkyUP Airlines. 

Jaromír Radkovský, ředitel letiště Leoše Janáčka Ostrava: "Linka by měla umožnit občanům MS kraje objevovat krásy Ukrajiny a v návaznosti na další lety i zemí bývalého Sovětského svazu a opačně očekáváme, že to bude služba pro zaměstnavatele v regionu."

Na lince se budou střídat letouny Boeing B737-800 a Boeing B737-700 s kapacitou 189 a 149 míst. Jednosměrné letenky jsou v prodeji za cenu od 26 eur tedy za zhruba 680 korun. 

Radek Podstawka, náměstek hejtmana MS kraje: „Mošnovskému letišti se daří pozvolna posilovat osobní přepravu. Nové letecké spojení bude provozovat společnost SkyUP Airlines třikrát týdně, a to každé pondělí, středu a pátek. Letecká doprava se bude s dopady koronavirové krize vyrovnávat ještě dlouho, o to více mě těší tento krok, který zintenzivní spojení Moravskoslezského kraje se zbytkem světa. Věřím, že si nová linka najde své cestující.“

Z ostravského letiště v současnosti létají pravidelné osobní linky do Prahy a Varšavy, které provozuje polská společnost LOT Polish Airlines. Na mošnovském letišti se také velmi daří nákladní dopravě a jeho vedení věří, že brzy začnou fungovat také charterové lety do dovolenkových destinací. 

---

Poruba představila lidem proměnu 8. obvodu a Nového Pustkovce

Porubská radnice už má zpracovanou koncepční urbanistickou studii 8. obvodu a takzvaného Nového Pustkovce. Celý tento veřejný prostor nijak zásadně nemění, ale pouze se ho snaží zkvalitnit a zatraktivnit.

Osmý stavební obvod a Nový Pustkovec budou do budoucna daleko atraktivnější. Zkvalitní se nejen pěší průchodnost, ale také parkování, zeleň nebo mobiliář. Počítá s tím koncepční urbanistická studie, se kterou se lidé mohli seznámit na vůbec prvním veřejném projednávání, které probíhalo online.

Eliška Chlachulová, architektka: “Nenavrhujeme žádné bourání. Do toho například k té hlavní pěší trase umisťujeme vodní prvky, pítko v altánu, potom jsou tam nějaké hrací prvky, dětská hřiště, hřiště pro petanque.”

Tomáš Čech, koordinátor participačních aktivit: “Z mé strany je poměrně dobrým úspěchem kolik dotazů padlo, kolik občanů nás sledovalo. Nepochybně je hodně zajímala zeleň. Ptali se samozřejmě na oblast parkování, které vždy občany pálí. A v neposlední řadě jsme zaznamenali taky celou řadu, řekněme, souhlasných komentářů. A to, že například taková ta centrální pěší promenáda skrz 8. obvod je dobrý nápad."

Lidem se také hodně líbily i prvky v podobě komunitních zahrad. Urbanistické studii předcházela kompletní analýza včetně dotazníkového šetření.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Ta studie v tuto chvíli ještě projde odbornými kozultacemi, například v oblasti dopravy, životního prostředí, nebo konzultací s organizací MAPA."

Finální verze bude dokončena na začátku března a poté bude opět představena lidem.

---

V NsP Karviná-Ráj staví ortopedické operační sály

V Nemocnici s poliklinikou Karviná-Ráj probíhá výstavba nových ortopedických operačních sálů. Ty jsou součástí konceptu vybudování špičkového ortopedického centra. Rekonstrukcí projde také jednotka intenzivní péče nebo lůžková stanice. Více už v další reportáži.

Výstavba dvou nových ortopedických sálů začala v Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji na začátku října kompletním vybouráním celého patra.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Úplně na zelené louce stavíme moderní špičkové operační sály, které budou vyhovovat potřebám jak pacientů tak zejména operačnímu týmu chirurgického oddělení."

Martin Holinka, primář ortopedického oddělení: "Jeden sál bude připravený pro operativu totálních endoprotéz, nejčastěji kyčelního kolenního kloubu, druhý sál bude pro jinou kostní operativu, třeba se může jednat o artroskopie kolena nebo ramena, pro chirurgie ruky popřípadě nohy. Tady bude zároveň i dospávací pokoj pro pacienty, kteří se po operaci přesunou do těchto prostor, kde zrovna stojíme."

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Co se týče uvedení do provozu, počítáme se zahájením provozu ve druhé polovině března. Naším cílem je vybudovat takové ortopedické centrum, které bude mít krátké objednací lhůty."


Celková investice se pohybuje kolem 50 milionů korun a je financována MSK. Nedílnou součástí nového ortopedického centra bude i rekonstrukce jednotky intenzivní péče pro ortopedické pacienty, rekonstrukce lůžkové stanice a v plánu má nemocnice zmodernizovat i lůžkovou rehabilitaci.

---Mohlo by Vás také zajímat