Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Dopravní podnik Ostrava mění jízdní tarify
  • Předregistrace pacientů na zubní ve Městě Albrechticích
  • Záchranáři zasahovali u dvou otrav jedovatým plynem
  • CISO ocenilo nejlepší sportovce roku
  • On line veletrh středních škol zahájil okres Bruntál

Dopravní podnik Ostrava mění jízdní tarify

Ostravský dopravní podnik připravil zjednodušení jízdních tarifů. Důležité je, že se ceny jízdného nemění a krátkodobá jízdenka bude i nadále stát 25 korun. Novinkou je věrnostní program, kdy za 10 měsíčních jízdenek získává cestující 2 měsíce zdarma.

Ostravský dopravní podnik potvrdil slib vedení města a skutečně jízdné nezdražuje. Nárůst nákladů dorovná magistrát ze svého rozpočtu. Jízdní tarify se ale zjednoduší a novinkou bude také věrnostní program. Cena krátkodobé jízdenky zůstává 25 korun, ale už nebude možné cestu zlevnit pří výstupu do deseti minut. 

Daniel Morys, ředitel Dopravního podniku Ostrava: "Nový tarif bude mít 3 základní vlastnosti. Za prvé ho zjednodušujeme, ty, co s námi jezdí odměníme a rozhodně nezdražujeme." 

Zanikají také obyčejné tříměsíční a půlroční jízdenky. V prodeji budou pouze týdenní, měsíční a roční kupón. Důchodci do 65 let už nebudou mít tříměsíční jízdenku, ale měsíční nebo roční. Novinkou je také věrnostní program.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Abychom mohli zachovat tyhle ceny, tak kompenzační platba, kterou město platí ostravskému dopravnímu podniku meziročně vzrostla o více než 400 milionů korun. To znamená, že podpora hromadné dopravy vzroste na více než 2,2 mld. kč."  

Ostrava bude dopravní podnik dotovat částkou 2 miliardy a 200 milionů korun. Nové tarify začnou platit 11. prosince. Nejvýhodnější je stále roční kupón, který stojí 4 tisíce korun, což znamená 333 korun na měsíc. 

---

Předregistrace pacientů na zubní ve Městě Albrechticích

Do nové zubní ambulance ve Městě Albrechticích bude registrován jen každý druhý zájemce. Ukázala to předregistrace, kterou tady zorganizovala krnovská nemocnice. Kapacita ambulance je stanovena na tisíc pacientů, zájem v předregistraci projevilo 2050 zájemců.

Předregistrace je velmi důstojný způsob, odstraňující fronty a tlačenice. Nezáleží vůbec na pořadí zájemců.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Otevřeno bylo od 8 hodin, kdy byla spuštěna i on line registrace, je tady již více než 1000 pacientů, což je naše kapacita na příští rok.“

Radka Zámarská, vrchní stomatologická sestra: „Je to bez komplikací, zájemci jsou na nás hodní, během půlhodiny jsme vybrali 450 žádostí o registraci a na on line je přihlášeno momentálně 570 uchazečů.“

Obrovský zájem budoucích pacientů ordinace potvrzuje, že zubní ošetření v regionu opravdu chybělo, nejen v Albrechticích, ale i v okolních obcích.

Anketa, zájemci o registraci: „Tak je na čase, už čekám na zubaře rok a potřebuji ho nutně.“

„Tak určitě je to lepší, protože tady je v okolí lidí, kteří potřebují zubaře a musíme jezdit až do Krnova.“

„Bydlela jsem v Osoblaze 53 let, je to hrůza, tam nebyl zubař, už ani nepamatuji. Je to hrůza, ale co naděláme. My s tím neuděláme nic. Musíme počkat, jestli na nás vyjde řada.“

Zájemci se mohli předregistrovat na místě i on line způsobem. Všechny žádosti budou do losování pacientů ještě překontrolovány.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Zkontrolujeme, jestli nejsou duplikace přihlášek, jestli ti pacienti nejsou už někde registrováni.“

Již v pondělí 28. listopadu proběhne stejná akce také v nové ambulanci v Rýmařově. Ani tady nebude záležet na pořadí zájemců.

---

Krátké zprávy, 22. listopadu, 17 h - 1

O funkci rektora Ostravské univerzity se ucházejí čtyři zájemci. Současný rektor Jan Lata stál v čele univerzity dvě po sobě jdoucí čtyřletá období, a znovu tak již kandidovat nemohl. Volby nového rektora se uskuteční 28. listopadu.

Důlním technikům se podařilo staticky zajistit jednu ze štol v okolí revitalizovaného Stříbrného jezera v Opavě. Práce na stabilizaci druhé budou pokračovat. Štoly jsou pozůstatkem hlubinné těžby sádrovce a komplikují rekonstrukci jezera za 140 milionů korun.

---

Záchranáři zasahovali u dvou otrav jedovatým plynem

Zima teprve začíná a záchranáři už hlásí první dva případy otravy smrtelně nebezpečným oxidem uhelnatým. V obou případech jedovatý plyn unikal z ohřívače vody. V Závišicích se nadýchala seniorka a v Ostravě teprve 14letá dívka. Nyní jsou ve vážném stavu v nemocnici.

V pondělí v průběhu jediné hodiny vyjížděli záchranné jednotky hned na dvou místech v kraji k otravám oxidem uhelnatým z plynových ohřívačů vody. Nejprve jeli do Závišic u Kopřivnice, kde čidlo na karmě zalarmovalo obyvatele domku. V koupelně zkolabovala seniorka. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Po příjezdu hasičů na místo události jejich detektory naměřily přítomnost oxidu uhelnatého, zdravotníci z místa odvezli do nemocnice jednu osobu v bezvědomí, dalším dvěma obyvatelům domu se nic nestalo."

Martin Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny MNO: "Pacientka, která k nám byla včera přivezena, byla léčena metodou hyperbarické oxygenoterapie. Dnes podstoupí ještě jednu terapii a pak bude transportována do nemocnice v Novém Jičíně." 

V Ostravě spěchali zdravotníci a hasiči do Muglinova, kde v rodinném domku rodiče našli v koupelně dceru, která už nejevila známky života. Podle pokynů operátorky tísňové linky ji začali oživovat.

babička otrávené dívky: "Je to tragédie, je to neuvěřitelné." 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Ve snaze o záchranu pokračovali rozšířenou resuscitací záchranáři, kteří byli na místě události během sedmi minut od převzetí výzvy k zásahu. Za pomoci přístrojové techniky a léků se jim po téměř půl hodině podařilo obnovit krevní oběh a dívku transportovali do ostravské Fakultní nemocnice. Její stav zůstával kritický."

V podobných případech je nejdůležitější prevence a tedy pravidelná revize a čištění plynových zařízení, kamen a kotlů a spalinových cest. Důležité jsou také detektory plynu, které vás na nebezpečí upozorní. Oxid uhelnatý je totiž zabiják bez zápachu. 

---

CISO ocenilo nejlepší sportovce roku

Centrum individuálních sportů Ostrava hodnotilo letošní rok a ocenilo své nejlepší sportovce, kteří MS kraj reprezentovali na olympijských hrách a mistrovstvích světa a Evropy. CISO podporuje sportovce ve vybraných olympijských sportech od 10 let.

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje 250 sportovců, o které se stará na 150 trenérů. 6 nejlepších slavnostně ocenilo v aule VŠB-TUO.

Taťána Netoličková, ředitelka Centra individuálních sportů Ostrava: “Máme velkou radost, že jim můžeme plnit jejich sny a že se nám to daří.”

Největším zázrakem bylo vítězství Veroniky Zajícové z Krnova, která se stala mistryní Evropy MMA přesto, že loni v tomto čase byla na vozíčku. V listopadu ji srazilo auto, když se vracela z tréninku.

Veronika Zajícová, mistryně Evropy MMA: “Mám ještě šrouby v noze a železa. Jak jsem to vyhrála, tak to nikdo nechápal, ani já jsem to nechápala, ale byla jsem ráda a všichni taky.”

Oceněna byla i česká rekordmanka v hodu oštěpem handicapovaných.

Miroslava Obrová, reprezentantka ČR v atletice handicapovaných: “Předtím jsem měla asi 16,43, teďka 16,55 metrů, takže jsem úplně šťastná, že jsem se posunula o kousek dál.”

Dalším oceněným rekordmanem se stal plavec Tobias Kern z KPS Ostrava. Na MS juniorů v peruánské Limě zaplaval 100 m volný způsob v čase 50,8 setin sekundy.

Tobias Kern, KPS Ostrava : “Byla to moje doplňková disciplína na MS v Peru a udělalo mi to hroznou radost.”

Všem oceněným gratulujeme.

---

Krátké zprávy, 22. listopadu, 17 h - 2

Havířov má pro své příspěvkové organizace ještě na příští rok zastropované ceny za energie. Přesto cena tepla půjde o více než 20% nahoru a zdraží také voda. Obavy prý mít ale nemusí.

---

On line veletrh středních škol zahájil okres Bruntál

Střední školy v celém kraji otvírají v tomto týdnu své brány budoucím zájemcům o studium. Jedná se ovšem o brány virtuální. Probíhá totiž on line Veletrh středních škol. V akci, která se osvědčila v období covidové pandemie se MS kraj pro velký zájem rozhodl pokračovat.

Každý den v týdnu je možno navštívit on line školy jednoho okresu. Veletrh odstartoval v okrese Bruntál.

Radim Mádr, zástupce ředitele, SOŠ Bruntál: „Náročný obor a obor, o který je poměrně velký zájem a přesto, že neděláme přijímací zkoušky, tak přijímací řízení probíhá a probíhá především na základě výsledků vzdělávání v osmém a devátém ročníku ZŠ.“

Tyto a další informace mohou zájemci o konkrétní školu získat on line ze svých domovů či škol.

Michal Durec, ředitel SOŠ Bruntál: „Jsme vlastně připraveni, zodpovídat dotazy žákům devátých tříd a široké veřejnosti, která se připojí. Máme to nachystáno dle programu, takže představujeme jednotlivé obory, ať už službové nebo řemeslné obory vzdělání, pak jsme schopni odpovídat na aktuální dotazy návštěvníků."

Veletrhu se v okrese Bruntál zúčastnilo celkem 9 škol, všeobecně vzdělávacích i odborných a řemeslných.

Táňa Brňáková, učitelka SPŠ a OA Bruntál: „Prostřednictvím platformy Teams se k nám přihlašují jednotlivé základní školy a žáci prostřednictvím výchovných poradců nebo svých vyučujících ptají na konkrétní dotazy. Nejvíc je zajímá proces maturitní zkoušky, přijímacího řízení a taky, jakým způsobem probíhají praxe.“

Celkem se v celém kraji účastní on line veletrhu 105 škol, které je možno navštívit na webu veletrh-skol.msk.cz

---Mohlo by Vás také zajímat