Hasiči pomáhali u vážných dopravních nehod
Hasiči museli v pondělí ráno pomáhat hned u tří vážných dopravních nehod a ve všech případech museli zraněné posádky vozidel vystříhávat hydraulickými nůžkami. Nejvážnější nehoda se stala v Petřvaldu na Novojičínsku, kde se střetl osobní automobil s nákladním.
Krátce po deváté hodině se na silnici mezi Ostravou a Mošnovem v Petřvaldu srazily dva vozy. Na místo nehody vyrazili hasiči z Ostravy, Kopřivnice a také podniková hasiči z Mošnovského letiště. Osobní automobil s náklaďákem se srazily ve vysoké rychlosti na rovné silnici.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Žena neznámé totožnosti byla v bezvědomí a přímém ohrožení života. Zasahující lékař zjistil mnohočetná poranění v oblasti hlavy, stav pacientky byl kritický. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče ji tým letecké záchranné služby transportoval vrtulníkem do Fakultní nemocnice Ostrava."
Vážná nehoda se stala i u obce Prchalov na sjezdu na dálnici D48. Srazila se dodávka a osobní automobil.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: " V Prchalově se střetl osobní automobil s dodávkou. Zasahovala zde jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice Kopřivnice, společně s ní jednotka dobrovolných hasičů z Příbora. Hasiči vyprošťovali dva zraněné řidiče obou vozidel pomocí hydraulických nástrojů.
Další vážná nehoda se stala v Orlové, kde narazil osobní automobil do stromu. Zraněny byly dvě osoby. I v tomto případě museli jednoho pasažéra hasiči z vozu vystříhat.
---
Trh práce si žádá nové studijní obory
Nedostatek technických profesí na trhu práce by mohli zaplnit studenti z nově vyprofilovaných oborů, které vznikly díky spolupráci opavské okresní hospodářská komory a středních škol. Za pár měsíců by mohli do zaměstnání nastoupit první mechanici pro vstřikování plastů.
Tyto studenty oboru mechanik vstřikování plastů letos čeká maturita. Už teď vědí, že mají práci jistou. Jsou totiž jedinými absolventy tohoto oboru v Moravskoslezském kraji. Vznikl teprve před dvěma lety, jako reakce na poptávku firmy, která vyrábí plastové komponenty do automobilů.
Tomáš Valina, manažer výroby KSR Industrial, Opava a učitel odborné výuky: „O tento obor jsme usilovali proto, že jsme nenašli nikoho, kdo by byl vyučen či specializován na vstřikování plastů.“
Na tuto specializaci se mohou zaměřit v posledních dvou ročnících studia studenti Střední školy technické v Opavě.
student Střední školy technické v Opavě: „Já si myslím, že plasty mají budoucnost.“
Miluše Psotová, ředitelka Okresní hospodářské komory Opava: „Je to taková první vlaštovka, která tady vznikla ve spolupráci s komorou. My se budeme snažit zavádět další obory.“
Časem by mohly přibýt i další obory, jako například mechatronik stínící techniky nebo autotronik. Školy by uvítaly, aby u učebních oborů žáci získali základy praxe nejprve ve škole a poté se přímo ve firmách učily moderním technologiím.
Miroslav Weisz, ředitel Středního odborného učiliště stavebního v Opavě: Třetí ročník, aby ti žáci trávili odborný Výcvik přímo u konkrétních firem. A tady je prostor, aby si je firma takzvaně uplácala k obrazu svému.
Okresní hospodářská komora se chystá spolupracovat také s Úřadem práce. Pracovníci pro potřebné profese by mohli být také rekvalifikováni.
---
DP Ostrava dělá maximum pro bezpečnost cestujících
Kvůli pandemii se ostravský dopravní podnik potýká s velkým úbytkem cestujících, což je ale problém v celé zemi. Lidé mají strach, že se ve vozidlech nakazí. Proto jsou nyní vozy čištěny mnohem častěji, než dříve a k desinfekci a likvidaci virů se používají také ionizátory. Pokud tedy pasažéři používají roušky, mělo by být cestování bezpečné.
Ostravský dopravní podnik bojuje za návrat pasažérů do městské hromadné dopravy. Kvůli pandemii ubylo v loňském roce 20 procent cestujících a s tím je spojen i značný pokles příjmů společnosti. Už před téměř rokem se proto začaly vozy mnohem častěji a také pečlivěji čistit a desinfikovat.
Daniel Morys, ředitel DP Ostrava: "Znásobili jsme investice nejen do čištění, ale i do desinfekce interiéru vozu a můžeme říct, že dnešní MHD v Ostravě je rozhodně bezpečnější nejen z pohledu nákazy, ale i z pohledu potenciálních incidentů."
Vedení podniku potvrdilo, že nemá informace o žádném nakaženém ve vozidle hromadné dopravy. Výdaje na čištěni stouply o 200 procent. Zakoupeno bylo také 44 ionizátorů, které likvidují i bakterie a viry.
Libor Mašín, technik: "To je vyvíječ ozónu. Tady nastavíme čas, jak dlouho to má pracovat. Je to neviditelné."
Jak důkladně jsou vozy čištěny se může každý podívat i na videu, které dopravní podnik zveřejnil na internetu. O čištění vozidel MHD z venkovní strany se stará 5 nových kartáčových mycích strojů. Zastávky mají na starosti modernizovaná úklidová vozidla.
---
Respitní péče v Havířově opět přijímá nové klienty
Sociální služby v Havířově už opět přijímají seniory na respitní péči. Dělají také všechno proto, aby rodinní příslušníci nemuseli mít o své blízké obavy. Na oddělení platí přísná opatření, zaměstnanci jsou pravidelně testování, stejně tak i návštěvy.
Respitní péče slouží k tomu, aby rodiny, pokud si potřebují odpočinout, nebo se nemohou na určitou dobu postarat o svého seniora, mohly využití právě této odlehčovací služby. Covid se ale nevyhnul ani tomuto zařízení v Havířově. Díky režimovým opatřením sociální služby už ale opět přijímají nové klienty, přesto kapacita není naplněna.
Kateřina Holeszová, vedoucí sociální a terénní péče SsmH: “Samozřejmě se snažíme fungovat tak, aby se nákaza tady nedostala. To znamená, že pracovníci nosí ochranné pomůcky, jsou pravidelně testování a i klienti před nástupem na oddělení absolvují PCR test. Takže se snažíme dodržovat veškerá opatření a zamezení vzniku nákazy na oddělení.”
Nákaza by neměla na oddělení proniknout ani ze strany návštěv.
Martina Šotkovská, vedoucí respitní péče: "Rodinní příslušníci se musí vždy nejdříve nahlásit, ať víme počet těch návštěv, protože návštěvy se testují, testují se antigenními testy. Návštěvy jsou na pokojích, vždy hodinu a jeden člen rodiny. Netýká se to dětí do patnácti let."
Zdravotníci samozřejmě měří všem i teplotu. Klientům dvakrát denně. Zařízení má i vyčleněná čtyři lůžka pro případnou izolaci.
---
Otužilci si zaplavali v Žermanické přehradě v maskách
Parta otužilců se sešla v sobotu odpoledne na břehu Žermanické přehrady. Pochvalovali si nejen sluníčko, ale také teplotu vody. Pro vstup si museli v ledu vysekat a vyřezat díru.
Roman Švancar, otužilec: “Je to taková jenom akcička malinká při skoro rozloučení se sezonou. Voda je zatím ještě v tom ideálním stavu 1,2 stupně Celsia, takže jenom tak pro radost. V rámci covidu trošku odděleně.”
Otužilci tentokrát svou akci pojali karnevalově, když šli do ledové vody v maskách.
Roman Švancar, otužilec: “Nemá to téma, nemá to žádný podtext, takže kdo co vymyslel, jednoduché, vtipné.”
Koupání v ledové vodě není pro každého. Důležitá je příprava a postupné otužování.
Anketa: “Otužuju se už druhou sezonu. Jezdím tedy na Žermanickou přehradu, jezdím do Frýdku na Ostravici a vlastně i na okolní vodní plochy.”
Anketa: “Chodím plavat pravidelně a jo je to pohoda, je to super. Otužování je perfektní věc. Bereme i vnuka. Jde poprvé s námi do vody, tak uvidíme, jestli to zvládne.”
Anketa: “My jsme místní z Lučiny. Ten nápad se nám moc líbil. No asi tak minutu si zvyká a potom se rozlévá takové teplo po těle a je to lepší potom.”
Otužilci doufají, že zima ještě nekončí a v ledové vodě si ještě několikrát zaplavou.
---