Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Karviné začal soud se zloději vzácných soch
  • Mrakodrap vzejde z architektonické soutěže
  • Sdílená kola se v Opavě rozšíří do městských částí
  • Projektový den angličtiny na 1. ZŠ
  • Ples v Charitě Studénka byl především o vzpomínkách

V Karviné začal soud se zloději vzácných soch

Před Okresním soudem v Karviné stanuli zloději dvou vzácných soch, které ukradli během května loňského roku. Obě bronzové plastiky prodali sběrně, která díla nenávratně zničila.

Dvě vzácné sochy z Karviné, socha dívky nazvaná Živý pramen, která je i symbolem Lázní Darkov, a která zmizela z lázeňského parku a vysoká bronzová plastika Bojovníka, který stál na trávníku poblíž autobusových zastávek v centru města. Obě zmizely jen pár dní po sobě v květnu loňského roku.

Jiří Foltyn, státní zástupce: "Pro všechny to byl trochu šok, ta první socha byla opravdu hezká a v první fázi jsme si mysleli, že půjde někomu do zahrady jako nějaká ozdoba, tajně jsme spoléhali, že to tak bude."

Sochy se už na svá místa nevrátí, zloději je prodali sběrně na Olomoucku. Teď se za svůj čin všichni zpovídají u soudu.

Michal Piechaczek, komisař 1. oddělení obecné kriminality: "Pokud jde o škodu, je vyčíslena předběžně na dva miliony korun. Ten zisk, který oni z toho získali, je přibližně 130 tisíc kč."

Žalobce klade majiteli sběrny za vinu, že s ohledem na svůj věk, vzdělání a zkušenosti z podnikání při výkupu odpadu musel vědět, že kusy bronzu jsou zcizená umělecká díla. Tři z obžalovaných se přiznali, dva z údajných spolupachatelů vinu odmítli, včetně majitele sběrny. Líčení bude pokračovat v dalších dnech, všem obviněným hrozí za dva až osm let nepodmíněně.

---

Mrakodrap vzejde z architektonické soutěže

Ostravský mrakodrap vzejde z architektonické soutěže. Domluvil se na tom investor stavby s Ostravou a zastupitelstvo to schválilo. Nová dominanta města by měla být dokončena v roce 2035.

Definitivní podoba mrakodrapu, který má vzniknout v centru Ostravy vedle Nové Karoliny, nakonec vzejde z architektonické soutěže. Dohodl se na tom investor s vedením města a posvětilo to i zastupitelstvo. Objekt nazvaný Ostrava Tower by se mohl stát novou dominantou krajské metropole. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Záměrem města je vyhnout se dalším změnám návrhu projektu s různorodou kvalitou. Lokalita Slzy je pro nás významná a budoucí zástavba klíčová, cestu architektonické soutěže nyní považujeme za jedinou možnou pro nalezení trvalého a kvalitního řešení pro město. Architektonický návrh zástavby považujeme za nedílnou součást kupní smlouvy, stejně jako závazek budoucího využití pozemků k zástavbě. Město se bude podílet na výběru nezávislých porotců a také bude mít své odborné zástupce v porotě při hodnocení návrhů.“

Jindřich Vaněk, mluvčí investora společnosti RT Torax: "Od architektonické soutěže si společnost RT Torax slibuje především vysokou míru kvality architektury výškové budovy." 

Zadavatelem architektonické soutěže bude investor. Součástí zadání ale budou i podmínky, na kterých trvá město. Jde o dodržení regulačních podmínek, propojení s veřejným prostorem i urbanistickou strukturou města a také dopravní infrastrukturou. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "Cílem je pohlídat, aby ten návrh skutečně reagoval na to okolí. Abychom měli vazbu na Frýdlantské mosty a centrum města a nevznikl nám nějaký solitér." 

Architektonická soutěž by měla být vypsána do června a její vítěz by měl být znám do konce roku. Samotná stavba je plánována na 3 roky a měla by být dokončena asi v roce 2035. 

---

Krátké zprávy, 20. února, 17 h - 1

Strážníci o víkendu narazili na 26letou matku pod vlivem alkoholu. V kočárku krátce po půlnoci v Moravské Ostravě vezla dvouleté dítě. Odmítala se strážníky spolupracovat a od dítěte v klidu odešla neznámo kam. Dítě jí bylo následně soudně odebráno a je umístěno v náhradní rodině.

Divadlo v Bruntále projde letos rekonstrukcí za téměř 29 milionů korun. Práce by měly začít na konci jara a po opravě se divadlu vrátí historická podoba.

---

Sdílená kola se v Opavě rozšíří do městských částí

Sdílená kola v Opavě vstupují do své čtvrté sezóny. Jejich provozovatelem i nadále zůstává firma Nextbike. Letos se v pilotním projektu tento typ dopravy posune do městských částí. Navýší se počet kol, stanic. A také cena za výpůjčku.

Systém půjčování kol, která slouží pro přepravu městem, začal v Opavě fungovat v březnu roku 2020. Přestože to zpočátku vypadalo, že kvůli lockdownu a době pandemie koronaviru to budou mít sdílená kola těžké, opak byl pravdou.

Jaromír Hudeček, odbor rozvoje města a strategického plánování, Magistrát Opava: „Začali jsme přibližně na 45 000 výpůjčkách v roce 2020. Za loňský rok 2022 jsme měli 181 000 výpůjček. Což je velmi pěkné číslo. Ten vzestup byl enormní.“

Zpočátku měli Opavané k dispozici osm desítek kol. Jejich počet se postupně navyšoval a letos vyjede do ulic 110 bicyklů. Lidé si je mohou vypůjčit přes staženou aplikaci v mobilu, propojenou s bankovní kartou. Kolo se odemkne přes QR kód. Prvních 15 minut jízdy je zdarma. Další minuty za poplatek. V letošním roce provozovatel sdílených kol cenu navýší.

Lukáš Luňák, obchodní ředitel, Nextbike: „Je to aktuální dorovnání tržní ceny, samozřejmě v kontextu doby, jaká je a inflace, kterou Česko zažívá. Je to tedy jen nucený krok.“

Provoz sdílených kol na území Opavy stojí město 1,8 mil. korun za devět měsíců. Město totiž platí první čtvrt hodinu výpůjčky. A zájem je velký. V sezóně si denně jeden bicykl vypůjčí až 5 cyklistů. Nejvytíženější jsou stojany u nádraží Opava-východ. Vloni měli Opavané k dispozici 49 výpůjčních míst. Letos jich bude ještě o deset více. Nově budou stojany také v některých městských částech.

Jaromír Hudeček, odbor rozvoje města a strategického plánování, Magistrát Opava: „Zkoušíme rozvést systém sdílených kol do Malých Hoštic, do Vávrovic a Palhance. V každé této části budou tři stanice. Budeme zkoušet, jaký zájem občanů městských částí je na propojení do centra města.“

Podle zájmu se kola mohou rozšířit také do dalších částí Opavy. Po zimní pauze do ulic modro-šedé bicykly vyrazí zase 1. března.


---

Projektový den angličtiny na 1. ZŠ

Stále častější a oblíbenou částí výuky se na 1. ZŠ v Bruntále stávají projektové dny. Jde o hravou praktickou výuku v menším kolektivu, vedenou odborníkem z praxe. Zvláště účinné jsou v případě výuky jazyků. Ve škole již mají své stálé místo.

Škole se daří zajišťovat finance pro projektové dny tak, aby žáky nestály ani korunu.

Marcela Žáková, ředitelka školy: „Abychom to zvládli z různých projektů, nebo díky spolupráci s různými sponzory a skutečně to považujeme za něco, co tu školu velmi výrazně posouvá a děti baví. Projektové dny u nás fungují už minimálně 10 let a hlavně se soustřeďujeme na jazyky, protože konkrétně v angličtině máme mimořádně dobré výsledky.“

Pro projektové dny se podařilo zajistit rodilou mluvčí, takže během hodiny neuslyšíte české slovo.

Anketa, žáci na projektovém dni: „I like peanut butter with toast and apple juice, please.“

„Toast with strawberry, yes and orange juice.“

„I like apple juice.“

Anna Kodeda, projektová manažerka: „Výhoda toho, že používáme anglického lektora je to, že žáci se trošku uvolní v průběhu té hodiny a nemají problém mluvit a používat tu angličtinu.“

Témata projektových dnů jsou různá. Tento pro žáky 7. třídy se věnoval potravinám a restauraci. Žáci si průběžně měnili svá povolání.

Anketa, žáci na projektovém dni: „Jsem servíř a musím anglicky odpovědět a udělat otázky.“

„Jsem kuchař, musím mazat toasty pro hosty, aby se najedli pořádně.“

„Objednala jsem si toast s burákovým máslem, toast with peanut butter.“

Kromě jazyků pořádá škola projektové dny také v předmětech ekologických a přírodovědných.

---

Krátké zprávy, 20. února, 17 h - 2

Podle údajů společnosti CCS paliva v MS kraji mírně zlevnila. Litr benzinu Natural 95 se aktuálně prodává v průměru za 37,54 koruny, před týdnem byl o 6 haléřů dražší. Větší zlevnění se dotklo nafty. Litr je teď o 26 haléřů levnější, stojí průměrně 36,68 koruny.

Dlouhé stráně poprvé využily náhradní díl vyrobený kovovým 3D tiskem. Byl hotový sedmkrát rychleji než ve výrobním závodě, a to za 14 dní.

---

Ples v Charitě Studénka byl především o vzpomínkách

V charitním domově svaté Anny ve Studénce se konal ples. Tanec tu ale nebyl tou hlavní zábavou. Obyvatele domova potěšil program, který si pro ně pracovníci Charity připravili, a možnost společného setkání.

O tance na Plese v Charitě Studénka se postarali především její zaměstnanci. Připravili ukázky, u kterých obyvatelé domova svaté Anny zavzpomínali na ty, které sami v mládí tančívali.

obyvatelé charitního domova:

“Dalo by se říci, že z tanců, které tedy předvedli, jsem tančila všechny, kromě toho kankánu.”

“Je to krásné, na konci šedesátých let jsem byl členem tanečního klubu Vítkovic, prostě tohle to jsme tančili jako předtančení. Když si na to člověk vzpomene, tak lituje, že už nemá nohy v pořádku.”

“To víte, že se mi to líbilo.”

Do přípravy a realizace programu, jehož součástí byla i divadelní scénka, se zapojili téměř všichni zaměstnanci Charity, sociálních pracovníci, pečovatelky i zdravotní sestra.

Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka: “Ples je u nás tradiční, vždy před postní dobou máme ples pro naše uživatele, jejich rodiny a prostě pro nás pro všechny, protože nás to baví a jsme rádi.”

Kapacita domova svaté Anny je 18 seniorů, jsou to lidé starší 60 let, kteří jsou z důvodu svého zdravotního stavu odkázáni na stálou pomoc druhé osoby a nemohou již žít sami ve vlastním domácím prostředí. Různými programy se jim tu pracovníci Charity snaží bydlení zpříjemnit průběžně po celý rok.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
23. února 2023, 17:00

V Karviné začal soud se zloději vzácných soch

Před Okresním soudem v Karviné stanuli zloději dvou vzácných soch, které ukradli během května loňského roku. Obě bronzové plastiky prodali sběrně, která díla nenávratně zničila.

Dvě vzácné sochy z Karviné, socha dívky nazvaná Živý pramen, která je i symbolem Lázní Darkov, a která zmizela z lázeňského parku a vysoká bronzová plastika Bojovníka, který stál na trávníku poblíž autobusových zastávek v centru města. Obě zmizely jen pár dní po sobě v květnu loňského roku.

Jiří Foltyn, státní zástupce: "Pro všechny to byl trochu šok, ta první socha byla opravdu hezká a v první fázi jsme si mysleli, že půjde někomu do zahrady jako nějaká ozdoba, tajně jsme spoléhali, že to tak bude."

Sochy se už na svá místa nevrátí, zloději je prodali sběrně na Olomoucku. Teď se za svůj čin všichni zpovídají u soudu.

Michal Piechaczek, komisař 1. oddělení obecné kriminality: "Pokud jde o škodu, je vyčíslena předběžně na dva miliony korun. Ten zisk, který oni z toho získali, je přibližně 130 tisíc kč."

Žalobce klade majiteli sběrny za vinu, že s ohledem na svůj věk, vzdělání a zkušenosti z podnikání při výkupu odpadu musel vědět, že kusy bronzu jsou zcizená umělecká díla. Tři z obžalovaných se přiznali, dva z údajných spolupachatelů vinu odmítli, včetně majitele sběrny. Líčení bude pokračovat v dalších dnech, všem obviněným hrozí za dva až osm let nepodmíněně.

---

Mrakodrap vzejde z architektonické soutěže

Ostravský mrakodrap vzejde z architektonické soutěže. Domluvil se na tom investor stavby s Ostravou a zastupitelstvo to schválilo. Nová dominanta města by měla být dokončena v roce 2035.

Definitivní podoba mrakodrapu, který má vzniknout v centru Ostravy vedle Nové Karoliny, nakonec vzejde z architektonické soutěže. Dohodl se na tom investor s vedením města a posvětilo to i zastupitelstvo. Objekt nazvaný Ostrava Tower by se mohl stát novou dominantou krajské metropole. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Záměrem města je vyhnout se dalším změnám návrhu projektu s různorodou kvalitou. Lokalita Slzy je pro nás významná a budoucí zástavba klíčová, cestu architektonické soutěže nyní považujeme za jedinou možnou pro nalezení trvalého a kvalitního řešení pro město. Architektonický návrh zástavby považujeme za nedílnou součást kupní smlouvy, stejně jako závazek budoucího využití pozemků k zástavbě. Město se bude podílet na výběru nezávislých porotců a také bude mít své odborné zástupce v porotě při hodnocení návrhů.“

Jindřich Vaněk, mluvčí investora společnosti RT Torax: "Od architektonické soutěže si společnost RT Torax slibuje především vysokou míru kvality architektury výškové budovy." 

Zadavatelem architektonické soutěže bude investor. Součástí zadání ale budou i podmínky, na kterých trvá město. Jde o dodržení regulačních podmínek, propojení s veřejným prostorem i urbanistickou strukturou města a také dopravní infrastrukturou. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "Cílem je pohlídat, aby ten návrh skutečně reagoval na to okolí. Abychom měli vazbu na Frýdlantské mosty a centrum města a nevznikl nám nějaký solitér." 

Architektonická soutěž by měla být vypsána do června a její vítěz by měl být znám do konce roku. Samotná stavba je plánována na 3 roky a měla by být dokončena asi v roce 2035. 

---

Krátké zprávy, 20. února, 17 h - 1

Strážníci o víkendu narazili na 26letou matku pod vlivem alkoholu. V kočárku krátce po půlnoci v Moravské Ostravě vezla dvouleté dítě. Odmítala se strážníky spolupracovat a od dítěte v klidu odešla neznámo kam. Dítě jí bylo následně soudně odebráno a je umístěno v náhradní rodině.

Divadlo v Bruntále projde letos rekonstrukcí za téměř 29 milionů korun. Práce by měly začít na konci jara a po opravě se divadlu vrátí historická podoba.

---

Sdílená kola se v Opavě rozšíří do městských částí

Sdílená kola v Opavě vstupují do své čtvrté sezóny. Jejich provozovatelem i nadále zůstává firma Nextbike. Letos se v pilotním projektu tento typ dopravy posune do městských částí. Navýší se počet kol, stanic. A také cena za výpůjčku.

Systém půjčování kol, která slouží pro přepravu městem, začal v Opavě fungovat v březnu roku 2020. Přestože to zpočátku vypadalo, že kvůli lockdownu a době pandemie koronaviru to budou mít sdílená kola těžké, opak byl pravdou.

Jaromír Hudeček, odbor rozvoje města a strategického plánování, Magistrát Opava: „Začali jsme přibližně na 45 000 výpůjčkách v roce 2020. Za loňský rok 2022 jsme měli 181 000 výpůjček. Což je velmi pěkné číslo. Ten vzestup byl enormní.“

Zpočátku měli Opavané k dispozici osm desítek kol. Jejich počet se postupně navyšoval a letos vyjede do ulic 110 bicyklů. Lidé si je mohou vypůjčit přes staženou aplikaci v mobilu, propojenou s bankovní kartou. Kolo se odemkne přes QR kód. Prvních 15 minut jízdy je zdarma. Další minuty za poplatek. V letošním roce provozovatel sdílených kol cenu navýší.

Lukáš Luňák, obchodní ředitel, Nextbike: „Je to aktuální dorovnání tržní ceny, samozřejmě v kontextu doby, jaká je a inflace, kterou Česko zažívá. Je to tedy jen nucený krok.“

Provoz sdílených kol na území Opavy stojí město 1,8 mil. korun za devět měsíců. Město totiž platí první čtvrt hodinu výpůjčky. A zájem je velký. V sezóně si denně jeden bicykl vypůjčí až 5 cyklistů. Nejvytíženější jsou stojany u nádraží Opava-východ. Vloni měli Opavané k dispozici 49 výpůjčních míst. Letos jich bude ještě o deset více. Nově budou stojany také v některých městských částech.

Jaromír Hudeček, odbor rozvoje města a strategického plánování, Magistrát Opava: „Zkoušíme rozvést systém sdílených kol do Malých Hoštic, do Vávrovic a Palhance. V každé této části budou tři stanice. Budeme zkoušet, jaký zájem občanů městských částí je na propojení do centra města.“

Podle zájmu se kola mohou rozšířit také do dalších částí Opavy. Po zimní pauze do ulic modro-šedé bicykly vyrazí zase 1. března.


---

Projektový den angličtiny na 1. ZŠ

Stále častější a oblíbenou částí výuky se na 1. ZŠ v Bruntále stávají projektové dny. Jde o hravou praktickou výuku v menším kolektivu, vedenou odborníkem z praxe. Zvláště účinné jsou v případě výuky jazyků. Ve škole již mají své stálé místo.

Škole se daří zajišťovat finance pro projektové dny tak, aby žáky nestály ani korunu.

Marcela Žáková, ředitelka školy: „Abychom to zvládli z různých projektů, nebo díky spolupráci s různými sponzory a skutečně to považujeme za něco, co tu školu velmi výrazně posouvá a děti baví. Projektové dny u nás fungují už minimálně 10 let a hlavně se soustřeďujeme na jazyky, protože konkrétně v angličtině máme mimořádně dobré výsledky.“

Pro projektové dny se podařilo zajistit rodilou mluvčí, takže během hodiny neuslyšíte české slovo.

Anketa, žáci na projektovém dni: „I like peanut butter with toast and apple juice, please.“

„Toast with strawberry, yes and orange juice.“

„I like apple juice.“

Anna Kodeda, projektová manažerka: „Výhoda toho, že používáme anglického lektora je to, že žáci se trošku uvolní v průběhu té hodiny a nemají problém mluvit a používat tu angličtinu.“

Témata projektových dnů jsou různá. Tento pro žáky 7. třídy se věnoval potravinám a restauraci. Žáci si průběžně měnili svá povolání.

Anketa, žáci na projektovém dni: „Jsem servíř a musím anglicky odpovědět a udělat otázky.“

„Jsem kuchař, musím mazat toasty pro hosty, aby se najedli pořádně.“

„Objednala jsem si toast s burákovým máslem, toast with peanut butter.“

Kromě jazyků pořádá škola projektové dny také v předmětech ekologických a přírodovědných.

---

Krátké zprávy, 20. února, 17 h - 2

Podle údajů společnosti CCS paliva v MS kraji mírně zlevnila. Litr benzinu Natural 95 se aktuálně prodává v průměru za 37,54 koruny, před týdnem byl o 6 haléřů dražší. Větší zlevnění se dotklo nafty. Litr je teď o 26 haléřů levnější, stojí průměrně 36,68 koruny.

Dlouhé stráně poprvé využily náhradní díl vyrobený kovovým 3D tiskem. Byl hotový sedmkrát rychleji než ve výrobním závodě, a to za 14 dní.

---

Ples v Charitě Studénka byl především o vzpomínkách

V charitním domově svaté Anny ve Studénce se konal ples. Tanec tu ale nebyl tou hlavní zábavou. Obyvatele domova potěšil program, který si pro ně pracovníci Charity připravili, a možnost společného setkání.

O tance na Plese v Charitě Studénka se postarali především její zaměstnanci. Připravili ukázky, u kterých obyvatelé domova svaté Anny zavzpomínali na ty, které sami v mládí tančívali.

obyvatelé charitního domova:

“Dalo by se říci, že z tanců, které tedy předvedli, jsem tančila všechny, kromě toho kankánu.”

“Je to krásné, na konci šedesátých let jsem byl členem tanečního klubu Vítkovic, prostě tohle to jsme tančili jako předtančení. Když si na to člověk vzpomene, tak lituje, že už nemá nohy v pořádku.”

“To víte, že se mi to líbilo.”

Do přípravy a realizace programu, jehož součástí byla i divadelní scénka, se zapojili téměř všichni zaměstnanci Charity, sociálních pracovníci, pečovatelky i zdravotní sestra.

Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka: “Ples je u nás tradiční, vždy před postní dobou máme ples pro naše uživatele, jejich rodiny a prostě pro nás pro všechny, protože nás to baví a jsme rádi.”

Kapacita domova svaté Anny je 18 seniorů, jsou to lidé starší 60 let, kteří jsou z důvodu svého zdravotního stavu odkázáni na stálou pomoc druhé osoby a nemohou již žít sami ve vlastním domácím prostředí. Různými programy se jim tu pracovníci Charity snaží bydlení zpříjemnit průběžně po celý rok.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-23-02-2023-17-00