Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • MS kraj přispívá malým obcím na investice
  • Studenti vytvořili mapu světelného smogu
  • Novým ředitelem ostravské ZOO bude Jiří Novák
  • Řidiči vjíždějí do zákazu na opravované silnici ve Stříteži
  • Českotěšínští mohou hlasovat pro projekt ze šuplíku

MS kraj přispívá malým obcím na investice

Moravskoslezský kraj se snaží o rovnoměrný rozvoj celého regionu a nezapomíná ani na malé obce. Proto i v letošním roce připravil dotační programy, které venkovu pomohou s investičními akcemi, na které by jinak peníze nebyly.

Hlinka na Osoblažsku má přibližně 200 obyvatel a roční rozpočet necelých 8 milionů korun. Jakékoliv investice jsou tedy složité, obec ale nezahálí a s pomocí kraje se stále rozvíjí. Nyní připravuje byty pro mladé rodiny, které vzniknou ze starého obecního objektu. 80 procent ze 3 a půl milionu korun zaplatí kraj. 

Marcel Chovančák (Naše obec), starosta Hlinky: "Víme, že když mladým rodinám nabídneme dostupné bydlení, kvalitní bydlení, tak jsou ochotny se vrátit zpátky na ten venkov. To je pro nás velmi důležité." 

Podobné projekty lze financovat díky krajským programům na obnovu a rozvoj venkova a programu na rozvoj znevýhodněných oblastí kraje. Letos je v něm připraveno 45 milionů korun

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MS kraje: "Peníze lze využít na výstavbu nebo rekonstrukci objektů či areálů, které pak budou sloužit jako bytové prostory nebo podnikatelské zóny, školská a tělovýchovná zařízení, kulturní, spolková a zdravotní zařízení, zařízení pro sociální podnikání a místa aktivního a pasivního odpočinku.“ 

Každý zájemce mohl v tomto programu požádat až o 6 milionů korun. Vzhledem k tomu, že se blíží nové programovací období a obce už chystají projekty, kraj už také vyhlásil dotační program na podporu přípravy projektové dokumentace. 

---

Studenti vytvořili mapu světelného smogu

Studenti Slezského gymnázia v rámci Projektu emise zaznamenávali po dva roky světelné znečištění v Opavě. Nesprávné nasvícení ulic totiž škodí člověku i přírodě. Poznatky využije město Opava k vytvoření vyhlášky, která bude vzorem pro ostatní města. Zatím ji žádná obec v republice nemá.

Studenti opavského Slezského gymnázia vyrazili po setmění do ulic poprvé v roce 2018. Vybaveni spektrometrem, který měří barevnost světla a luxmetrem, který zaznamenává jeho intenzitu.

Kryštof Halfar, člen Projektu Emise, Slezské gymnázium v Opavě: „Scházíme po setmění a pak se domlouváme, podle mapy, kde budeme měřit.“

Soustředili se na to, zda veřejné osvětlení svítí správně: tedy nerozptyluje světlo zbytečně do okolí a má teplé zabarvení. Spektrum modrého světla totiž člověku i živočichům škodí. |Dává tělu signál, že nemusí odpočívat. Tělo si pak nevytváří melatonin, který řídí biologické hodiny a je důležitým antioxidantem.

Radim Frič, odb. garant, Projekt Emise, Slezské gymnázium v Opavě: „V této chvíli je ještě většina Opavy osvětlená dobrými sodíkovými lampami. To je měkké, teplé, oranžové světlo.“

Klára Krybusová, členka Projektu Emise, Slezské gymnázium v Opavě: „Měřili jsme kromě lamp také svítící reklamy. 

  Naměřené hodnoty studenti přenesli do mapy, která bude brzy k dispozici na webových stránkách města. V budoucnu pak vznikne nová městská vyhláška, která vymezí způsob nasvětlení ulic, památek i reklamních tabulí.

Michal Jedlička (KDU – ČSL), náměstek primátora Opavy: „Když žádný regulativ na území města není, tak my zabráníme nevyhovujícímu osvětlení u soukromých částí ulic.“

Opava pak bude prvním městem v republice, které takovou vyhlášku bude mít. Na její přípravě spolupracuje s Ministerstvem životního prostředí. Dokument bude předlohou pro další města.


---

Novým ředitelem ostravské ZOO bude Jiří Novák

Ostravskou zoologickou zahradu povede Jiří Novák, který nahradí zesnulého ředitele Petra Čolase. Doposud vedl zoologické oddělení a podle výběrové komise dokáže nejlépe navázat na skvělou práci svého předchůdce.

Více než půl roku hledalo vedení města nového ředitele pro ostravskou zoologickou zahradu. Do druhého kola výběrového řízení postoupili 4 uchazeči. Z těch pak devítičlenná komise vybrala jednomyslně vedoucího zoologického oddělení Jiřího Nováka. Ten už v zahradě pracuje 23 let. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora: „Jsem přesvědčena o tom, že se nám podařilo najít odborníka, který naváže na skvělou práci předchozího pana ředitele Petra Čolase, a dále bude zvyšovat renomé ostravské zoo. Vybraný uchazeč vzešel z výběrového řízení s jednomyslným rozhodnutím poroty. Nový ředitel zaujal komisi vizí jejího dalšího rozvoje nejen na poli ochranářském a botanickém, ale také v oblasti lidských zdrojů a návrhu opatření v souvislosti se současným nouzovým stavem.“

Zesnulý Petr Čolas vedl ZOO 16 let, ale pracoval v ní už od roku 1990. Patřil k nejuznávanějším světovým odborníkům, který zapojil ostravskou zoo do celosvětových programů záchranného chovu zvířat. Na jeho práci by měl nový ředitel navázat.

Jiří Novák, nový ředitel ZOO Ostrava: "Nechystám žádnou revoluci, já jsem prostě evolucionista, takže chci především navázat na všechny ty věci a určitě zase poposunout tu zoo více kupředu v kurzu, nastaveném panem Čolasem." 

Jiří Novák pracoval nejdříve jako ošetřovatel cizokrajných zvířat, následně jako zoolog, který zodpovídal za šelmy, malé savce, ptáky, plazy a další zvířata. V roce 2008 se stal vedoucím zoologického oddělení. ZOO nyní vede pověřený zástupce. Jiří Novák nastoupí na místo ředitele od prvního dubna. 

---

Řidiči vjíždějí do zákazu na opravované silnici ve Stříteži

Až do srpna bude pro motoristy výhodnější se vyhnout obci Střítež na Třinecku, kde v pondělí začala oprava silnice. Na frekventované silnici bude doprava řízena kyvadlově semafory a očekávají se kolony. Do problémů se tam motoristé dostávali už první den, kdy vjížděli do zákazu vjezdu.

Oprava silnice začala poblíž železničního přejezdu. Prvních pět dnů je proto úsek uzavřený a veškerý provoz je vedený po objízdných trasách.

Přestože je silnice uzavřená a řádně označená dopravními značkami, mnoho řidičů do zákazu vjíždí a riskuje pokutu od policie.

Karolína Bělunková, mluvčí Policie ČR MSK: “Policisté v rámci výkonu služby dohlížejí na dodržování veškerých pravidel silničního provozu, taktéž na dodržování platného zákazu vjezdu do uzavřeného úseku silnice I/68 v obci Střítež, kdy část této komunikace je uzavřená z důvodu opravy. Policisté již nyní v tomto úseku dohlížejí na bezpečnost dopravní situace a dodržování platného zákazu. Daný úsek komunikace budou průběžně monitorovat a v případě potřeby na vzniklou situaci také reagovat.”

V dalších týdnech až do srpna bude doprava v opravovaném úseku řízena kyvadlově pomocí semaforů. Kvůli kolonám bude výhodnější se úseku vyhnout a Střítež objet.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Předmětem oprav v délce 2,4 kilometru je odstranění provozních škod, mezi které patří staré vysprávky, četné trhliny, trvalé deformace, vyjeté koleje, nebo ztráta makrotextury. Zmíněné závady vznikly v průběhu zatěžování komunikace prostřednictvím osmi tisíc automobilů denně, což je součet z roku 2016 a dnes je frekvence aut vyšší.”

Oprava notně poškozené silnice, která zahrnuje i důkladnou sanaci jejího podloží, bude stát zhruba 36 milionů korun. Od příštího roku by přitom už neměla být tak přetěžována kamiony, protože tranzitní doprava bude svedena na dokončený obchvat.

---

Českotěšínští mohou hlasovat pro projekt ze šuplíku

Obyvatelé Českého Těšína si sami vyberou, co se ve městě zrealizuje. Vedení města připravilo čtyři návrhy takzvaných "Projektů ze šuplíku". Hlasování bude spuštěno 1. dubna.

Obyvatelé Českého Těšína mohou sami rozhodnout, kam poputuje část peněz z rozpočtu. Vedení města připravilo anketu nazvanou Projekty ze šuplíku, ve které mohou svým hlasem ovlivnit, který z návrhů projektů bude zrealizován.

Obyvatelé města mohou vybírat celkem ze čtyř návrhů.

Edvard Huczala, ředitel Správy účelových zařízení Český Těšín: "Jeden z těch projektů je tzv. Adventure golf, což je minigolf spojený s velkým golfem."

Golfové hřiště vy vzniklo na ploše poblíž stadionu, bude oplocené, s půjčovnou golfových holí a mobiliářem.

Edvard Huczala, ředitel Správy účelových zařízení Český Těšín: "Druhým projektem je výměna osvětlení, které je na fotbalovém hřišti."

Další projekt slučuje dvě investice najednou. První je pořízení nových herních prvků na stávající dětské hřiště u Centrálního hřbitova a rozšíření mobiliáře v podobě dřevěných stánků na náměstí pro účely rozšířené nabídky prodeje zboží třeba při kulturních akcích.

Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: "Čtvrtý, to je projekt, který s tím trochu nesouvisí obsahově, je rozšíření parkovacích míst na ulici Komenského. Rekonstrukcí této ulice by vzniklo ze stávajících 10 parkovacích míst."

Občané Českého Těšína mohou hlasovat od 1. dubna pomocí formuláře v Těšínských listech nebo na internetových stránkách města. Hlasování bude ukončeno 15. dubna.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
23. března 2021, 16:00

MS kraj přispívá malým obcím na investice

Moravskoslezský kraj se snaží o rovnoměrný rozvoj celého regionu a nezapomíná ani na malé obce. Proto i v letošním roce připravil dotační programy, které venkovu pomohou s investičními akcemi, na které by jinak peníze nebyly.

Hlinka na Osoblažsku má přibližně 200 obyvatel a roční rozpočet necelých 8 milionů korun. Jakékoliv investice jsou tedy složité, obec ale nezahálí a s pomocí kraje se stále rozvíjí. Nyní připravuje byty pro mladé rodiny, které vzniknou ze starého obecního objektu. 80 procent ze 3 a půl milionu korun zaplatí kraj. 

Marcel Chovančák (Naše obec), starosta Hlinky: "Víme, že když mladým rodinám nabídneme dostupné bydlení, kvalitní bydlení, tak jsou ochotny se vrátit zpátky na ten venkov. To je pro nás velmi důležité." 

Podobné projekty lze financovat díky krajským programům na obnovu a rozvoj venkova a programu na rozvoj znevýhodněných oblastí kraje. Letos je v něm připraveno 45 milionů korun

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MS kraje: "Peníze lze využít na výstavbu nebo rekonstrukci objektů či areálů, které pak budou sloužit jako bytové prostory nebo podnikatelské zóny, školská a tělovýchovná zařízení, kulturní, spolková a zdravotní zařízení, zařízení pro sociální podnikání a místa aktivního a pasivního odpočinku.“ 

Každý zájemce mohl v tomto programu požádat až o 6 milionů korun. Vzhledem k tomu, že se blíží nové programovací období a obce už chystají projekty, kraj už také vyhlásil dotační program na podporu přípravy projektové dokumentace. 

---

Studenti vytvořili mapu světelného smogu

Studenti Slezského gymnázia v rámci Projektu emise zaznamenávali po dva roky světelné znečištění v Opavě. Nesprávné nasvícení ulic totiž škodí člověku i přírodě. Poznatky využije město Opava k vytvoření vyhlášky, která bude vzorem pro ostatní města. Zatím ji žádná obec v republice nemá.

Studenti opavského Slezského gymnázia vyrazili po setmění do ulic poprvé v roce 2018. Vybaveni spektrometrem, který měří barevnost světla a luxmetrem, který zaznamenává jeho intenzitu.

Kryštof Halfar, člen Projektu Emise, Slezské gymnázium v Opavě: „Scházíme po setmění a pak se domlouváme, podle mapy, kde budeme měřit.“

Soustředili se na to, zda veřejné osvětlení svítí správně: tedy nerozptyluje světlo zbytečně do okolí a má teplé zabarvení. Spektrum modrého světla totiž člověku i živočichům škodí. |Dává tělu signál, že nemusí odpočívat. Tělo si pak nevytváří melatonin, který řídí biologické hodiny a je důležitým antioxidantem.

Radim Frič, odb. garant, Projekt Emise, Slezské gymnázium v Opavě: „V této chvíli je ještě většina Opavy osvětlená dobrými sodíkovými lampami. To je měkké, teplé, oranžové světlo.“

Klára Krybusová, členka Projektu Emise, Slezské gymnázium v Opavě: „Měřili jsme kromě lamp také svítící reklamy. 

  Naměřené hodnoty studenti přenesli do mapy, která bude brzy k dispozici na webových stránkách města. V budoucnu pak vznikne nová městská vyhláška, která vymezí způsob nasvětlení ulic, památek i reklamních tabulí.

Michal Jedlička (KDU – ČSL), náměstek primátora Opavy: „Když žádný regulativ na území města není, tak my zabráníme nevyhovujícímu osvětlení u soukromých částí ulic.“

Opava pak bude prvním městem v republice, které takovou vyhlášku bude mít. Na její přípravě spolupracuje s Ministerstvem životního prostředí. Dokument bude předlohou pro další města.


---

Novým ředitelem ostravské ZOO bude Jiří Novák

Ostravskou zoologickou zahradu povede Jiří Novák, který nahradí zesnulého ředitele Petra Čolase. Doposud vedl zoologické oddělení a podle výběrové komise dokáže nejlépe navázat na skvělou práci svého předchůdce.

Více než půl roku hledalo vedení města nového ředitele pro ostravskou zoologickou zahradu. Do druhého kola výběrového řízení postoupili 4 uchazeči. Z těch pak devítičlenná komise vybrala jednomyslně vedoucího zoologického oddělení Jiřího Nováka. Ten už v zahradě pracuje 23 let. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora: „Jsem přesvědčena o tom, že se nám podařilo najít odborníka, který naváže na skvělou práci předchozího pana ředitele Petra Čolase, a dále bude zvyšovat renomé ostravské zoo. Vybraný uchazeč vzešel z výběrového řízení s jednomyslným rozhodnutím poroty. Nový ředitel zaujal komisi vizí jejího dalšího rozvoje nejen na poli ochranářském a botanickém, ale také v oblasti lidských zdrojů a návrhu opatření v souvislosti se současným nouzovým stavem.“

Zesnulý Petr Čolas vedl ZOO 16 let, ale pracoval v ní už od roku 1990. Patřil k nejuznávanějším světovým odborníkům, který zapojil ostravskou zoo do celosvětových programů záchranného chovu zvířat. Na jeho práci by měl nový ředitel navázat.

Jiří Novák, nový ředitel ZOO Ostrava: "Nechystám žádnou revoluci, já jsem prostě evolucionista, takže chci především navázat na všechny ty věci a určitě zase poposunout tu zoo více kupředu v kurzu, nastaveném panem Čolasem." 

Jiří Novák pracoval nejdříve jako ošetřovatel cizokrajných zvířat, následně jako zoolog, který zodpovídal za šelmy, malé savce, ptáky, plazy a další zvířata. V roce 2008 se stal vedoucím zoologického oddělení. ZOO nyní vede pověřený zástupce. Jiří Novák nastoupí na místo ředitele od prvního dubna. 

---

Řidiči vjíždějí do zákazu na opravované silnici ve Stříteži

Až do srpna bude pro motoristy výhodnější se vyhnout obci Střítež na Třinecku, kde v pondělí začala oprava silnice. Na frekventované silnici bude doprava řízena kyvadlově semafory a očekávají se kolony. Do problémů se tam motoristé dostávali už první den, kdy vjížděli do zákazu vjezdu.

Oprava silnice začala poblíž železničního přejezdu. Prvních pět dnů je proto úsek uzavřený a veškerý provoz je vedený po objízdných trasách.

Přestože je silnice uzavřená a řádně označená dopravními značkami, mnoho řidičů do zákazu vjíždí a riskuje pokutu od policie.

Karolína Bělunková, mluvčí Policie ČR MSK: “Policisté v rámci výkonu služby dohlížejí na dodržování veškerých pravidel silničního provozu, taktéž na dodržování platného zákazu vjezdu do uzavřeného úseku silnice I/68 v obci Střítež, kdy část této komunikace je uzavřená z důvodu opravy. Policisté již nyní v tomto úseku dohlížejí na bezpečnost dopravní situace a dodržování platného zákazu. Daný úsek komunikace budou průběžně monitorovat a v případě potřeby na vzniklou situaci také reagovat.”

V dalších týdnech až do srpna bude doprava v opravovaném úseku řízena kyvadlově pomocí semaforů. Kvůli kolonám bude výhodnější se úseku vyhnout a Střítež objet.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Předmětem oprav v délce 2,4 kilometru je odstranění provozních škod, mezi které patří staré vysprávky, četné trhliny, trvalé deformace, vyjeté koleje, nebo ztráta makrotextury. Zmíněné závady vznikly v průběhu zatěžování komunikace prostřednictvím osmi tisíc automobilů denně, což je součet z roku 2016 a dnes je frekvence aut vyšší.”

Oprava notně poškozené silnice, která zahrnuje i důkladnou sanaci jejího podloží, bude stát zhruba 36 milionů korun. Od příštího roku by přitom už neměla být tak přetěžována kamiony, protože tranzitní doprava bude svedena na dokončený obchvat.

---

Českotěšínští mohou hlasovat pro projekt ze šuplíku

Obyvatelé Českého Těšína si sami vyberou, co se ve městě zrealizuje. Vedení města připravilo čtyři návrhy takzvaných "Projektů ze šuplíku". Hlasování bude spuštěno 1. dubna.

Obyvatelé Českého Těšína mohou sami rozhodnout, kam poputuje část peněz z rozpočtu. Vedení města připravilo anketu nazvanou Projekty ze šuplíku, ve které mohou svým hlasem ovlivnit, který z návrhů projektů bude zrealizován.

Obyvatelé města mohou vybírat celkem ze čtyř návrhů.

Edvard Huczala, ředitel Správy účelových zařízení Český Těšín: "Jeden z těch projektů je tzv. Adventure golf, což je minigolf spojený s velkým golfem."

Golfové hřiště vy vzniklo na ploše poblíž stadionu, bude oplocené, s půjčovnou golfových holí a mobiliářem.

Edvard Huczala, ředitel Správy účelových zařízení Český Těšín: "Druhým projektem je výměna osvětlení, které je na fotbalovém hřišti."

Další projekt slučuje dvě investice najednou. První je pořízení nových herních prvků na stávající dětské hřiště u Centrálního hřbitova a rozšíření mobiliáře v podobě dřevěných stánků na náměstí pro účely rozšířené nabídky prodeje zboží třeba při kulturních akcích.

Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: "Čtvrtý, to je projekt, který s tím trochu nesouvisí obsahově, je rozšíření parkovacích míst na ulici Komenského. Rekonstrukcí této ulice by vzniklo ze stávajících 10 parkovacích míst."

Občané Českého Těšína mohou hlasovat od 1. dubna pomocí formuláře v Těšínských listech nebo na internetových stránkách města. Hlasování bude ukončeno 15. dubna.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-23-03-2021-16-00