Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát
  • Vedení Jihu diskutuje s občany na veřejných setkáních
  • Online natáčená masturbace skončila vydíráním
  • Soutěžní výstava Model show 2024
  • Zápisy do ostravských MŠ jsou většinou 6. a 7. května

Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšli radnici na 44 milionů korun.

Před třemi lety začala Městská policie v Havířově pracovat na centralizaci městského kamerového dohlížecího systému. Ten se nyní bude nacházet v této nově zrekonstruované budově.

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: “Nejdříve byla myšlenka rozšířit pracoviště na ulici Karvinské, ale pak město získalo tuto bývalou služebnu PČR na ulici Kubelíkova a tak se rozhodlo, že se zrealizuje ta centralizace sem a protože tady je místa poměrně dost, tak se vystěhujeme z komisariátu na ulici Balzacova a bude tady i komisariát." 

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Je pravda, že tady ten objekt nebyl v nejlepším technickém stavu, jak jsme ho přebírali. To znamená celková rekonstrukce ve výši 44 milionů korun. Samozřejmě jsme byli ve velmi intenzivním kontaktu s městskou policii a hlavně jsme zapracovali jejich požadavky pro jejich provoz a jejich nastavení užívání této budovy.”

Prioritou při rekonstrukci bylo i využití moderních technologií.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Tato budova má fotovoltaiku na střeše, má chytré rozvody, má baterky. Takže celý ten provoz tohohle objektu bude úsporný, a to je taky důležité připomínat, že Smart projekty mají nějaké konkrétní vyústění.”

Městská policie zaměstná i osm lidí se sníženou pracovní schopností, kteří budou hlídat městský kamerový systém.

---

Vedení Jihu diskutuje s občany na veřejných setkáních

Ve Výškovické pobočce knihovny města Ostravy se konalo první veřejné setkání vedení obvodu s jeho obyvateli. Občané Jihu mohli přímo se starostou otevřeně probrat témata, které je trápí. Například situaci okolo bývalého obchodního centra Odra.

Problémové komunikace, chodníky a jiné náměty, které je třeba na Jihu prodiskutovat a případně vylepšit. To vše řešili obyvatelé obvodu na veřejném setkání s vedením města. První setkání se konalo v knihovně ve Výškovicích.

Martin Bednář (ANO), starosta obvodu Ostrava-Jih: „Je dobré vyjet i mezi lidi a zrovna ve Výškovicích nebo na Pískových dolech občané většinou říkají, že je zanedbáváme, takže já chci říct, že to opravdu není pravda a chci víceméně jim to dneska připomenout.“

Hlavním bodem diskuze s občany byla situace okolo bývalého obchodního centra Odra. Na místě zbouraného objektu mělo vyrůst centrum nové, a to už v roce 2018.

účastník setkání: „Já si myslím, že když už musíme trpět ten stav, který tam je, tak bychom si alespoň zasloužili aspoň trošku upravit ty příjezdové komunikace, které tam jsou. Když dneska jedete zaparkovat k tomu baráku, tak to je hrůza.“

Martin Bednář (ANO), starosta obvodu Ostrava-Jih: „V tuto chvíli oni mají povinnost do roku 2027 vlastně získat stavební povolení.“

Mimoto občané Jihu řešili také úpravy cest a chodníků.

účastnice setkání: „Jsou tam propadlé chodníky přímo u zdi baráku.“

Následující setkání s občany se uskuteční 25. dubna, a to v pobočce knihovny V Zálomu v Ostravě-Zábřehu.

---

Zprávy krátké, 23. 4. 2024 17.00 - 1

PŘEDÁNY MORAVSKOSLEZSKÉ CENY JANTAR

V kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě se slavnostně předávaly moravskoslezské umělecké Ceny Jantar za rok 2023. Na sedmém ročníku bylo ve všech kategoriích rozdáno celkem čtrnáct cen a také dvě ceny za celoživotní přínos.

---

Online natáčená masturbace skončila vydíráním

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

Celý případ začal velmi nenuceně, když prostřednictvím Facebooku oslovila muže z Ostravy neznámá Veronika z Prahy. Chvíli si psali, co kdo má rad a pak Veronika navrhla, že se spojí online. Muži se vůbec nezdálo divné, že v textu je spousta chyb, chvíli o sobě píše jako žena, chvíli jako muž a evidentně jde o práci překladače. Souhlasil že se natočí a pak se nestačil divit. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Na obrazovce se objevila krásná dlouhovlasá žena ve věku okolo 18 let. Dívka měla vypnutý zvuk. Začala se hladit po těle a nakonec i tančit. Poté přišla poškozenému zpráva, že pokud se mu to líbí, aby i on se začal hladit. Jak si slečna přála, tak muž učinil a přitom jí vše přes video hovor ukázal. Jakmile její požadavek splnil, dívka mu zamávala a ukončila hovor."

Pak muži přišla zpráva, že má zaplatiti150 tisíc, jinak bude věše zveřejněno. Muž se také dozvěděl, že peníze půjdou nadaci, která se stará o hladové děti. Když přesto odmítl, přišel u seznam kanálů, kde bude video zveřejněno. Muž se zachoval správně a kontaktoval policii. Policisté případ vyšetřují jako vydírání.

Lenka Stočes Hubertová, policejní preventistka: "Pamatujte na to, že vše co uděláte, může být použito proti vám. Podvodníků, kteří chtějí jen vaše peníze za intimní fotky či videa, je na internetu spousta. Uvědomte si, že výměnou intimního materiálu riskujete vydírání, proto nikomu nic neposílejte a chraňte si své soukromí. Ve chvíli, kdy po vás někdo bude požadovat zaslání peněz, nikdy nic neplaťte. Své požadavky totiž budou zvyšovat, proto se hned obraťte na Policii ČR."

Vyděrači nakonec video opravdu zveřejnili a viděla ho úzká skupina přátel poškozeného muže. Ti ho ale naštěstí podpořili. 

---

Soutěžní výstava Model show 2024

Teď se podíváme na letošní 40. ročník soutěžní výstavy modelářů, který proběhl v Karviné. Ukážeme vám do detailů nejpropracovanější modely a prozradíme vám, jakou technologii začali modeláři využívat.

Obyvatelé Karviné a zejména rodiny s dětmi si nenechali ujít příležitost vidět na vlastní oči do detailů propracovaná díla plastikových modelářů. Modely, nad kterými trávili stovky hodin, lidé obdivovali v sále střediska volného času Juventus.

Na ukázku pro modeláře tady byla i 3D tiskárna, jakožto nová technologie, kterou modeláři začali využívat pro doplňky.

Petr Dorda, organizátor akce: "Modeláři začínají být leniví, takže využívají veškeré možnosti. Ono to není vůbec jednoduché, čím víc doplňků se do toho modelu dá, tím víc je tam pak kladen důraz na kvalitu provedení, na zpracování geometrií, aby to bylo rovné. Třeba otevřený motor, ale ten motor nalepí trochu křivě a za to naopak dostává body dolů. Takže nejenže jim to pomůže, ale může jim to i uškodit.”

Součástí akce byla poprvé i výstava železničních modelářů, kteří mají v Juventusu své zázemí.

Jakub Frömmel, člen Klubu modelářů Karviná: "Můžete tady vidět různý provoz většinou situovaný do 80-90 let, například různé dieselové nebo elektrické lokomotivy. Dále jsou tady tři stanice a dvě zastávky, které jsou mezi sebou řízeny telefonickým dorozumíváním.” 

Velkým lákadlem pro návštěvníky byl i trenažér z lokomotivy Bardotka.


---

Zprávy krátké, 23. 4. 2024 17.00 - 2

ŘSD SPUSTÍ OPRAVU PROPUSTKŮ NA I/11

V pondělí 29. dubna začne plánovaná oprava šesti propustků na silnici I/11 mezi Starou Vsí a Václavovem u Bruntálu. Práce mají skončit nejpozději v závěru října. Na místě bude částečné uzavírka, ale provoz zachován na původní vozovce.

POLICIE PROVĚŘUJE ÚMRTÍ MUŽE V OV

Ostravští kriminalisté prověřují okolnosti úmrtí 50letého Slováka, který byl nalezen 17. dubna ve výklenku na ulici Mírová v Ostravě-Vítkovicích. Měl sedět oblečený do šedé bundy a popíjet víno z plastové láhve. Policisté nyní hledají svědky, kteří mohli pozorovat muže před úmrtím, aby oznámili své poznatky na linku 158.

---

Zápisy do ostravských MŠ jsou většinou 6. a 7. května

Blíží se termín pro zápisy dětí do mateřských škol. V Ostravě ho má většina školek stanoven na 6. a 7. května, je ale nutné dítě nejprve registrovat do celoměstského portálu. Rodiče ale nemusejí mít obavy, protože míst je dostatek.

Statutární město Ostrava má 23 obvodů, se kterými zřizuje celkem 64 mateřských škol. 18 z nich spadá pod základní školy. 19. dubna byla spuštěna registrace přes portál předškolního vzdělávání, kde si rodiče mohou vybrat termín a čas zápisu. Ty budou většinou 6. a 7. května. Některé obvody ale mají výjimku a zápisy budou jen jeden den. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Máme speciální portál pro zápisy do školek, kde se mohou rodiče podívat na termíny a možnosti jednotlivých školek a přes portál se také zapsat. Mohou také samozřejmě školku navštívit a zapsat se osobně." 

Od letošního roku je spádovost mateřských škol podle městských obvodů. Děti z Pustkovce a Třebovic, kde školky nejsou, spadají do Poruby a Nová Ves pod Mariánské Hory. I děti, které se chystají do školky, by měly zvládat některé věci. 

Alena Janíčková, ředitelka MŠ Oty Synka: "Za prvé by dítě mělo zvládat základní hygienické potřeby, tzn. že by nemělo být na plenách, mělo by se umět trochu oblékat a svlékat a mělo by se umět najíst, pracovat se lžící a samo se nakrmit." 

Dětí mezi 3-5 lety žije v Ostravě asi 8600 a z toho jich je 2800 ve věku, kdy jejich předškolní vzdělávání nařizuje zákon. V posledních letech nastupuje do školek zřizovaných Ostravou kolem tří tisíc dětí. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
23. dubna 2024, 17:00

Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšli radnici na 44 milionů korun.

Před třemi lety začala Městská policie v Havířově pracovat na centralizaci městského kamerového dohlížecího systému. Ten se nyní bude nacházet v této nově zrekonstruované budově.

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: “Nejdříve byla myšlenka rozšířit pracoviště na ulici Karvinské, ale pak město získalo tuto bývalou služebnu PČR na ulici Kubelíkova a tak se rozhodlo, že se zrealizuje ta centralizace sem a protože tady je místa poměrně dost, tak se vystěhujeme z komisariátu na ulici Balzacova a bude tady i komisariát." 

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Je pravda, že tady ten objekt nebyl v nejlepším technickém stavu, jak jsme ho přebírali. To znamená celková rekonstrukce ve výši 44 milionů korun. Samozřejmě jsme byli ve velmi intenzivním kontaktu s městskou policii a hlavně jsme zapracovali jejich požadavky pro jejich provoz a jejich nastavení užívání této budovy.”

Prioritou při rekonstrukci bylo i využití moderních technologií.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Tato budova má fotovoltaiku na střeše, má chytré rozvody, má baterky. Takže celý ten provoz tohohle objektu bude úsporný, a to je taky důležité připomínat, že Smart projekty mají nějaké konkrétní vyústění.”

Městská policie zaměstná i osm lidí se sníženou pracovní schopností, kteří budou hlídat městský kamerový systém.

---

Vedení Jihu diskutuje s občany na veřejných setkáních

Ve Výškovické pobočce knihovny města Ostravy se konalo první veřejné setkání vedení obvodu s jeho obyvateli. Občané Jihu mohli přímo se starostou otevřeně probrat témata, které je trápí. Například situaci okolo bývalého obchodního centra Odra.

Problémové komunikace, chodníky a jiné náměty, které je třeba na Jihu prodiskutovat a případně vylepšit. To vše řešili obyvatelé obvodu na veřejném setkání s vedením města. První setkání se konalo v knihovně ve Výškovicích.

Martin Bednář (ANO), starosta obvodu Ostrava-Jih: „Je dobré vyjet i mezi lidi a zrovna ve Výškovicích nebo na Pískových dolech občané většinou říkají, že je zanedbáváme, takže já chci říct, že to opravdu není pravda a chci víceméně jim to dneska připomenout.“

Hlavním bodem diskuze s občany byla situace okolo bývalého obchodního centra Odra. Na místě zbouraného objektu mělo vyrůst centrum nové, a to už v roce 2018.

účastník setkání: „Já si myslím, že když už musíme trpět ten stav, který tam je, tak bychom si alespoň zasloužili aspoň trošku upravit ty příjezdové komunikace, které tam jsou. Když dneska jedete zaparkovat k tomu baráku, tak to je hrůza.“

Martin Bednář (ANO), starosta obvodu Ostrava-Jih: „V tuto chvíli oni mají povinnost do roku 2027 vlastně získat stavební povolení.“

Mimoto občané Jihu řešili také úpravy cest a chodníků.

účastnice setkání: „Jsou tam propadlé chodníky přímo u zdi baráku.“

Následující setkání s občany se uskuteční 25. dubna, a to v pobočce knihovny V Zálomu v Ostravě-Zábřehu.

---

Zprávy krátké, 23. 4. 2024 17.00 - 1

PŘEDÁNY MORAVSKOSLEZSKÉ CENY JANTAR

V kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě se slavnostně předávaly moravskoslezské umělecké Ceny Jantar za rok 2023. Na sedmém ročníku bylo ve všech kategoriích rozdáno celkem čtrnáct cen a také dvě ceny za celoživotní přínos.

---

Online natáčená masturbace skončila vydíráním

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

Celý případ začal velmi nenuceně, když prostřednictvím Facebooku oslovila muže z Ostravy neznámá Veronika z Prahy. Chvíli si psali, co kdo má rad a pak Veronika navrhla, že se spojí online. Muži se vůbec nezdálo divné, že v textu je spousta chyb, chvíli o sobě píše jako žena, chvíli jako muž a evidentně jde o práci překladače. Souhlasil že se natočí a pak se nestačil divit. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Na obrazovce se objevila krásná dlouhovlasá žena ve věku okolo 18 let. Dívka měla vypnutý zvuk. Začala se hladit po těle a nakonec i tančit. Poté přišla poškozenému zpráva, že pokud se mu to líbí, aby i on se začal hladit. Jak si slečna přála, tak muž učinil a přitom jí vše přes video hovor ukázal. Jakmile její požadavek splnil, dívka mu zamávala a ukončila hovor."

Pak muži přišla zpráva, že má zaplatiti150 tisíc, jinak bude věše zveřejněno. Muž se také dozvěděl, že peníze půjdou nadaci, která se stará o hladové děti. Když přesto odmítl, přišel u seznam kanálů, kde bude video zveřejněno. Muž se zachoval správně a kontaktoval policii. Policisté případ vyšetřují jako vydírání.

Lenka Stočes Hubertová, policejní preventistka: "Pamatujte na to, že vše co uděláte, může být použito proti vám. Podvodníků, kteří chtějí jen vaše peníze za intimní fotky či videa, je na internetu spousta. Uvědomte si, že výměnou intimního materiálu riskujete vydírání, proto nikomu nic neposílejte a chraňte si své soukromí. Ve chvíli, kdy po vás někdo bude požadovat zaslání peněz, nikdy nic neplaťte. Své požadavky totiž budou zvyšovat, proto se hned obraťte na Policii ČR."

Vyděrači nakonec video opravdu zveřejnili a viděla ho úzká skupina přátel poškozeného muže. Ti ho ale naštěstí podpořili. 

---

Soutěžní výstava Model show 2024

Teď se podíváme na letošní 40. ročník soutěžní výstavy modelářů, který proběhl v Karviné. Ukážeme vám do detailů nejpropracovanější modely a prozradíme vám, jakou technologii začali modeláři využívat.

Obyvatelé Karviné a zejména rodiny s dětmi si nenechali ujít příležitost vidět na vlastní oči do detailů propracovaná díla plastikových modelářů. Modely, nad kterými trávili stovky hodin, lidé obdivovali v sále střediska volného času Juventus.

Na ukázku pro modeláře tady byla i 3D tiskárna, jakožto nová technologie, kterou modeláři začali využívat pro doplňky.

Petr Dorda, organizátor akce: "Modeláři začínají být leniví, takže využívají veškeré možnosti. Ono to není vůbec jednoduché, čím víc doplňků se do toho modelu dá, tím víc je tam pak kladen důraz na kvalitu provedení, na zpracování geometrií, aby to bylo rovné. Třeba otevřený motor, ale ten motor nalepí trochu křivě a za to naopak dostává body dolů. Takže nejenže jim to pomůže, ale může jim to i uškodit.”

Součástí akce byla poprvé i výstava železničních modelářů, kteří mají v Juventusu své zázemí.

Jakub Frömmel, člen Klubu modelářů Karviná: "Můžete tady vidět různý provoz většinou situovaný do 80-90 let, například různé dieselové nebo elektrické lokomotivy. Dále jsou tady tři stanice a dvě zastávky, které jsou mezi sebou řízeny telefonickým dorozumíváním.” 

Velkým lákadlem pro návštěvníky byl i trenažér z lokomotivy Bardotka.


---

Zprávy krátké, 23. 4. 2024 17.00 - 2

ŘSD SPUSTÍ OPRAVU PROPUSTKŮ NA I/11

V pondělí 29. dubna začne plánovaná oprava šesti propustků na silnici I/11 mezi Starou Vsí a Václavovem u Bruntálu. Práce mají skončit nejpozději v závěru října. Na místě bude částečné uzavírka, ale provoz zachován na původní vozovce.

POLICIE PROVĚŘUJE ÚMRTÍ MUŽE V OV

Ostravští kriminalisté prověřují okolnosti úmrtí 50letého Slováka, který byl nalezen 17. dubna ve výklenku na ulici Mírová v Ostravě-Vítkovicích. Měl sedět oblečený do šedé bundy a popíjet víno z plastové láhve. Policisté nyní hledají svědky, kteří mohli pozorovat muže před úmrtím, aby oznámili své poznatky na linku 158.

---

Zápisy do ostravských MŠ jsou většinou 6. a 7. května

Blíží se termín pro zápisy dětí do mateřských škol. V Ostravě ho má většina školek stanoven na 6. a 7. května, je ale nutné dítě nejprve registrovat do celoměstského portálu. Rodiče ale nemusejí mít obavy, protože míst je dostatek.

Statutární město Ostrava má 23 obvodů, se kterými zřizuje celkem 64 mateřských škol. 18 z nich spadá pod základní školy. 19. dubna byla spuštěna registrace přes portál předškolního vzdělávání, kde si rodiče mohou vybrat termín a čas zápisu. Ty budou většinou 6. a 7. května. Některé obvody ale mají výjimku a zápisy budou jen jeden den. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Máme speciální portál pro zápisy do školek, kde se mohou rodiče podívat na termíny a možnosti jednotlivých školek a přes portál se také zapsat. Mohou také samozřejmě školku navštívit a zapsat se osobně." 

Od letošního roku je spádovost mateřských škol podle městských obvodů. Děti z Pustkovce a Třebovic, kde školky nejsou, spadají do Poruby a Nová Ves pod Mariánské Hory. I děti, které se chystají do školky, by měly zvládat některé věci. 

Alena Janíčková, ředitelka MŠ Oty Synka: "Za prvé by dítě mělo zvládat základní hygienické potřeby, tzn. že by nemělo být na plenách, mělo by se umět trochu oblékat a svlékat a mělo by se umět najíst, pracovat se lžící a samo se nakrmit." 

Dětí mezi 3-5 lety žije v Ostravě asi 8600 a z toho jich je 2800 ve věku, kdy jejich předškolní vzdělávání nařizuje zákon. V posledních letech nastupuje do školek zřizovaných Ostravou kolem tří tisíc dětí. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-23-04-2024-17-00