Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Další úspěšný zákrok strážníků v Karviné
  • V kontejneru na oděvy v Ostravě uvízl bezdomovec
  • Žena naletěla na internetový podvod
  • Setkání rodáků a přátel Hrušova v Petřkovicích
  • Zahájení bike sezóny v Malé Morávce

Další úspěšný zákrok strážníků v Karviné

Karvinští policisté ve spolupráci se strážníky zadrželi mladíky, kteří utekli z výchovného zařízení. Při svém útoku si totiž v noci troufli s nožem v ruce na kolemjdoucí ženu. Ta přivolala strážníky.

Krátce po půlnoci zavolala na karvinskou městskou policii žena, kterou nožem ohrožovali dva mladíci. Operační okamžitě poslal na místo strážníky, kteří po několika minutách běhu uličkami a podchody v centru města, jednoho z nich chytili.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "My jsme si zpočátku mysleli, že se jedná o nějaký žert, protože žena byla naprosto klidná, kolem jel ale velitel v neoznačeném autě, mladíky zahlédl, vyrozuměl všechny hlídky a podle záběrů je jasně patrné, že ve finále mladíky jeden strážník stíhal a omezil ho na osobní svobodě u restaurace 603. Posléze se zjistilo, že jsou to velmi známí utečenci z výchovných ústavů. Myslím, že by se zákonodárci měli zamyslet, protože není možné, aby děti s kriminální kariérou opouštěli ústav jen tak, kdykoliv si usmyslí."


Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: “Bezprostředně po oznámení loupeže zahájili karvinští policisté a kriminalisté v součinnosti se strážníky MP rozsáhlé pátrání. Prvního mladíka zadrželi strážníci a chvíli na to policisté zadrželi druhého z mladíků."

Starší z dvojice, kterému bylo před pár měsíci 15 let, byl obviněn ze spáchání provinění loupeže, za což mu hrozí odnětí svobody až na pět let.

---

V kontejneru na oděvy v Ostravě uvízl bezdomovec

Speciální kontejner na sběr oděvů uvěznil dalšího bezdomovce. Když jej hasiči vytáhli už nejevil známky života, ale podařilo se ho resuscitovat a v kritickém stavu byl převezen do nemocnice. Diakonie, která textilní sbírku pro potřebné organizuje, si s tímto problémem neví rady.

V noci z pondělka na úterý zburcovala integrovaný záchranný systém ochranka nákupního centra Avion, že z kontejneru na textil na parkovišti čouhají nohy nějakého člověka. Muže pravděpodobně uvěznil mechanismus vhozu a nepodařilo se mu vylézt ven. Na volání ochranky už nereagoval. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Ostraha nákupního centra našla dnes v noci v kontejneru na oblečení zaklíněného 40letého muže. Nejevil už známky života." 

Hasiči byli na místě během pár minut. Věděli, že mohou být potíže, protože podobné kontejnery, ať už na textil nebo na elektroodpad jsou z poměrně silného plechu a navíc hrozí zranění uvízlého člověka. 

Jakub Kozák, HZS MS kraje: "Ve spolupráci s distributorem kontejnerů se hasiči připravují, jak z nich osoby vyprostit. Studujeme mechanismus a studujeme kam můžeme zasáhnout hydraulickými nástroji a jak osobu vyprostit."  

Podobných případů už jen v MS kraji hasiči řešili několik a dvakrát už bylo na záchranu pozdě. V Opavě se udusil 17letý mladík v kontejneru na elektroodpad a v Ostravě zemřel bezdomovec v kontejneru na textil. 

Pavel Hendrichovský, ředitel Diakonie Broumov: "Je to těžké vymyslet, jak to udělat funkční a aby to bylo bezpečné pro lidi, kteří chtějí krást." 

Bezdomovce, kterého vytáhli hasiči v noci, se podařilo oživit a záchranná služba ho převezla do nemocnice v kritickém stavu. 

---

Krátké zprávy, 23. 5. 2023 17 h - 1

Držitelé platné personifikované ODISky budou moci od 1. června do 30. září koupit obyčejné i rodinné vstupenky s 25 procentní slevou na 13 vybraných krajských památek. Akce MS kulturních památek S odiskou na hrad proběhla úspěšně i loni.

Návštěvníci zoologické zahrady mohou vidět ve výběhu servalů dvě mláďata. Koťata se narodila začátkem dubna. První týdny trávila se svou matkou převážně ve vnitřních prostorech, teď už postupně objevují i venkovní výběh.

---

Žena naletěla na internetový podvod

Policisté řeší další případ podvodu prostřednictvím internetu. Tentokrát naletěla seniorka na fintu s falešným dědictvím. Na sociální síti ji oslovila žena, že chce někomu odkázat statisíce eur. Stačí jen zaplatit pár poplatků právníkovi.

Podvod začal velmi nenápadně. Ženu si na Facebooku vyhlédla podvodnice ve chvíli, kdy reagovala na na politický příspěvek. Ozvala se ji pod samozřejmě smyšleným jménem Katerina Randell. Prý hledá někoho, kdo věří v boha, aby mu odkázala v přepočtu téměř 9 milionů korun.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Její zpráva zněla: „Umírám na rakovinu a chci odkázat svůj majetek ve výši 370.000 Euro někomu, kdo věří v Boha.“

Samozřejmě to mělo háček. Žena musí nejprve poslat právníkovi pár set Euro. Ve srovnání s dědictvím, ale nízkou částku a tak seniorka posílala a posílala.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Aby se mohly peníze odeslat, musela 69letá žena zaplatit poplatek ve výši 425 Eur za darovací smlouvu. Zaplatila, ale nejednalo se o jediný poplatek. Údajný právník požadoval další  700 Euro, který žena opět zaplatila. Tím to však neskončilo. Třetí poplatek byl ve výši 3.700 Euro. I ten zaplatila. " 

Žena se obrátila na policii až ve chvíli, kdy byl požadavek 18 a půl tisíce Euro. To už neměla a začalo jí docházet, že něco není v pořádku. Policisté po pachatelích pátrají a znovu varují před podobnými podvodníky. 

Petr Směták, vedoucí útvaru prevence PČR MS kraje: "Důležité je, neposkytnout vzdálený přístup ke svému zařízení, ať už je to mobil nebo počítač a pokud už naletíte podvodníkovi, okamžitě kontaktuje PČR."

Peníze odešly na zahraniční účty a je velmi nepravděpodobné, že se je podaří získat zpět. V přepočtu přišla seniorka o více než 100 tisíc korun. 

---

Setkání rodáků a přátel Hrušova v Petřkovicích

Dříve městys, dnes téměř vybydlená čtvrť Ostravy. I přesto se rodáci a přátelé Hrušova pravidelně scházejí už 35 let a vzpomínají na dobré časy. Vůbec první setkání se uskutečnilo v roce 1988.

Bezmála 200 rodáků a přátel Hrušova se sešlo v kulturním domě v Petřkovicích. Spojují je vzpomínky na krásná léta, která zde prožili předtím, než se tato městská část Ostravy proměnila ve vyloučenou lokalitou.

Zdeňka Dudková, organizátorka setkání: “Koná se 12. setkání rodáků a přátel Hrušova. Pravidelně se konalo co 3 roky. Tentokrát je to až za 5 let. Bývalo nás víc, ale bohužel vymíráme."

anketa: rodáci z Hrušova: “Velice jsem ráda, že se spolužákama, se známýma po tolika letech se tady setkáváme ve zdraví. Ať jsou všichni zdraví a nezapomenou na náš krásný Hrušov, co jsme měli.”

"Hezky se nám tam žilo a teď bohužel. Už to je taková průmyslová zóna.”

“Vzpomínám na dobré, Maruška Rottrová, Vlastimil Brodský hrušováci, Karel Fiala limonádový Joe, všechno známí Hrušováci, že? Bohužel někteří už nejsou mezi náma a Hrušov už taky neexistuje.”

Přesto se blýská na lepší časy. Radnice už má zpracovanou urbanistickou studii, jak by měla vypadat část Hrušova v okolí kostela sv. Františka a sv. Viktora z roku 1887, který je poslední architektonickou památkou původního městyse.

Richard Vereš (ANO), starosta MOb Slezská Ostrava: “Chceme zde navrátit nejen služby, ale také bydlení. S tím souvisí i kroky městského obvodu v tomto území. Zrekonstruovala se bývalá hrušovská radnice, kde dnes sídlí naše příspěvková organizace. Zároveň se zrekonstruovaly také bytové domy na ulici Riegrova, budou zde nově bydlet i slušnější občané.”

Hrušov by se tak měl alespoň částečně přiblížit své dřívější slávě.

---

Krátké zprávy, 23. 5. 2023 17 h - 2

Hledá se MS sestra roku. Odborná veřejnost a zdravotnická zařízení mohou do 13. června do ankety nominovat zdravotní sestry, které považují za vynikající ve svém oboru. Slavnostní vyhlášení se bude konat 19. října.

Druhá etapa rekultivace Hlučínského jezera by mohla začít příští rok. Záležet ale bude na tom, zda bude mít ministerstvo financí dostatek prostředků v revitalizačním programu, ze kterého se likvidují staré důlní škody. První etapa za 644 milionů korun skončí v červnu.

---


Zahájení bike sezóny v Malé Morávce

Malou Morávku zaplnily stovky bikerů z celé republiky. Přijely sem stylově zahájit letošní sezónu. Zdejší traily jsou pověstné svou pestrostí a různými typy obtížností, díky kterým mohou areál navštěvovat celé rodiny.

Lanovka na Kopřivné spustila svůj provoz již dopoledne a nedočkaví cyklisté mohli za krásného počasí vyzkoušet zdejší novinky.

Kamil Tatarkovič, pořadatel, český bike reprezentant: „Připravili jsme si tady několik takových závodů a soutěží, vlastně na každé trati, co tady je čeká na bikery nějaké překvapení, nové překážky, závody na čas, na styl, takže je to takový plný den bajkování na Kopřivné."

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Tratě jsou tady úžasně připravené a když se podíváte za mnou, kolik přijelo závodníků závodit na otevření do Kopřivné, tak prostě máme radost.“

Zajímavostí posledních let je také stále větší obliba tratí pro ženy a dívky.

anketa, účastníci akce: „Jezdím od loňska a letošní trať je totálně luxusně vyšejpovaná.“

„Jezdím sem od minulé sezóny a trať je skvělá.“

Mezi prvními bikery byly také děti, jejich rodiče, amatéři i závodní jezdci.

Anketa, účastníci akce: „MTV Dirt a asi 13 let.“

 „Jezdím tady strašně rád už asi šestým rokem. Je to tady perfektní. Kluci se o to starají, je to pecka.“

„Traily jsou dneska určitě dobré, počasí vyšlo, za mě nejlepší trať je asi Spicy."

 „Je to tady boží a nejvíc se mi asi líbí Fun Trail.“

Pro opravdové nadšence už nyní otvírají v bike parku také bikeový kemp a od července bikeové tábory pro zájemce každého věku.

---Mohlo by Vás také zajímat