Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Ostravě pokračuje MS v para hokeji, český tým podlehl i Rusům
  • V Životicích se konala veřejná debata o obchvatu Havířova
  • Rekordy v návštěvnosti koupališť zatím nepadly
  • Nevyužitá čistička bude v Žilině Spolkovým domem
  • Sbírkový program Daruj F-M se rozšíří o 2 projekty
  • Opavský skauting slaví 100 let

V Ostravě pokračuje MS v para hokeji, český tým podlehl i Rusům

V Ostravě pokračuje para hokejové mistrovství světa. České reprezentaci se účast na něm rozhodně nedaří podle představ, během prvních tří zápasů hráči nevstřelili jedinou branku. V úterním utkání navíc podlehli Kanadě vysoko 10:0. Ve středečním čtvrtfinálovém zápasu se střetli s výběrem Ruska.

Ani ve čtvrtém utkání si čeští fanoušci nemohli zakřičet gól. Našim hráčům se totiž nedařilo ani při zápasu s ruským výběrem. Výhru 7:0 Rusové zpečetili 22 vteřin před koncem. 

Pavel Kubeš, kapitán českého týmu: "Je to zklamání. Přijít, dostat tady čtyřikrát klepec. Pro nás prostě byl nejdůležitější zápas s Jižní Koreou, ten nám nevyšel.

fanoušci MS: "Já pořád věřím, že ten gól tam padne.
"Obrana je dobrá, i gólmanovi se daří, ale v útoku nejsme moc dobří."

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS: "Nedá se říct, že se českým para hokejistům úplně nedaří, protože oni mají ty nejsilnější soupeře na světě. Hrají opravdu velmi těžkou skupinu."

Všechny hráče čeká během čtvrtku volný den a herní pauza. Pátek patří semifinálovým zápasům a sobota bojům o medaile. 

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS: "To, co se bude odehrávat v pátek, tak  tady bude ten nejlepší světový hokej. V pátek a v sobotu to bude absolutní špička, bude se hrát o třetí místo a o zlatou medaili, to znamená, že to budou velmi atraktivní zápasy.

---

V Životicích se konala veřejná debata o obchvatu Havířova

Obyvatelé Životic v Havířově chtějí více informací o plánované výstavbě obchvatu. Během veřejné debaty se zástupci města i Ředitelství silnic a dálnic ale ke schodě nedošli. Ne všichni jsou ale proti stavbě. Například obyvatelé na Bludovickém kopci by obchvat uvítali.

V Havířově-Životicích se po dvou letech konala opět veřejná diskuze na téma výstavby obchvatu. Právě místní obyvatelé se stavbou nesouhlasí. Tvrdí, že silnice by Životice rozdělila na dvě části.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “My se budeme snažit vysvětlovat, že stavba je přínosná pro celé město Havířov. To znamená, že dopravu, která nyní prochází centrem Havířova, vyvedeme mimo centrum a do budoucna budeme moci například dvoupruh změnit na jednopruh a ten druhý pruh vyhradit pro cyklostezky."

Iniciátorem debaty byl místní občan, se kterým město řešilo také petici.

David Kolarčík, iniciátor setkání a místní občan: "Já předpokládám, že občané se dozví informace ze strany města a ŘSD, tak zároveň by se město a ŘSD mělo dozvědět pocity, nálady, náměty ze strany občanů. Já vím, že to je možná bláhové, ale ten dialog by tady měl zaznít.”

Argumenty pro výstavbu obchvatu místní nepřesvědčily.

anketa: "Podle mého názoru není provoz Havířova extrémní, je ve srovnání s porovnáním s jinými městy velice nízký a bez nákladní dopravy. Vy tady chcete čtyřicet let starou megalomanskou stavbu.”

Naopak, kdo by obchvat uvítal, jsou obyvatelé, kteří bydlí na Bludovickém kopci.

anketa: "To je slibované už padesát let a stále se nic neděje a vidíte, že skutečně ten provoz je tady šílený."

V současné době je dokončena technicko-ekonomická studie. Následně musí dojít ke schválení EIA, tedy posouzení vlivů na životní prostředí. Samotná stavba obchvatu by mohla nejdříve začít v roce 2028.

---

Rekordy v návštěvnosti koupališť zatím nepadly

Česko zažilo zatím nejteplejší týden letošního roku. Teploty na mnoha místech atakovaly 35 stupňů a počasí tak lákalo k vodě. Nejvíce lidí mířilo na porubské letní koupaliště.

Na koupalištích stále platí protikoronavirová opatření. Jejich kapacita je omezená na polovinu a před vstupem do areálů musí návštěvníci předložit čestné prohlášení, negativní testy, nebo potvrzení o očkování. Výjimku mají jen přírodní koupaliště.

Lenka Papajová, mluvčí společnosti SAREZA: “Momentálně máme všechna koupaliště v provozu, otevřena pro návštěvníky. Letní koupaliště v Porubě je úplně bez omezení, bez jakýchkoliv testů, bez omezení počtu návštěvníků.”

I přes tropické počasí, které v posledních dnech v Česku panuje, rekord v návštěvnosti zatím letos překonán nebyl.

Lenka Papajová, mluvčí společnosti SAREZA: “Momentálně jsme neřešili nedostatečnou kapacitu. Zatím se všichni návštěvníci vešli. I když pravda, na některých areálech byly trošku delší čekací doby na vstup tím, že se musely předkládat ta čestná prohlášení, tak to trošičku zdržovalo. Nicméně na letním koupališti v Porubě bylo o víkendu přes 7 tisíc návštěvníků."

Anketa: návštěvníci krytého bazénu: “Je to super, konečně je hezky, tak je to paráda.”

“Voda je super, je teplá voda konečně a udělali tady celkem spoustu nových věcí a tobogán je ozvučený.”

Nejlepší sezóna byla v roce 2015, kdy například letní koupaliště ve Vřesině několikrát za sebou navštívilo 13 tisíc lidí, což je plná kapacita.

---

Nevyužitá čistička bude v Žilině Spolkovým domem

Nový Jičín po auditu svého nemovitého majetku řeší smysluplné využití některých objektů. Například z bývalé čističky odpadních vod v místní části Žilina by mohl být Spolkový dům. Sloužil by potřebám osadního výboru a dobrovolným hasičům.

Bývalá čistička odpadních vod v místní části Nového Jičína Žilina slouží aktuálně jako sklad bytového odboru města. V rámci auditu využitelnosti nemovitého majetku byla navržen k prodeji. Nicméně po komunikaci radnice a osadního výboru vznikla myšlenka vytvořit z objektu Spolkový dům.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tím hlavním důvodem je skutečnost, že v místní části Žilina není žádný uzavřený prostor, kde by spolkové a komunitní aktivity mohly probíhat. A proto jsme nalezli tento prostor jako vhodný a plánujeme tedy záměr rekonstrukce tohoto objektu na Spolkový dům.”

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Nemáme prostor, kde uskladnit věci. Zároveň to bylo i o tom, že nemáme zázemí pro naše žilinské polky, což jsou hlavně malí hasiči, ale také myslivci a Klub přátel Žiliny, nemáme kde za nepříznivého počasí a především v zimě kde schovat.”

Rekonstrukce za 2,3 miliony korun měla proběhnout letos. V dubnu už bylo vydáno stavební povolení.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nicméně byla podána tři odvolání ke krajskému úřadu a zároveň tito občané podali i podnět k revizi rozhodnutí zastupitelstva o tomto záměru.”

S daným účelem využití objektu nesouhlasí tři majitelé sousedních nemovitostí. Ovšem na schůzi v červnu zastupitelé pokračování projektu Spolkového domu posvětili.

---

Sbírkový program Daruj F-M se rozšíří o 2 projekty

Oprava střechy stodoly ve Faunaparku i podpora pořízení nového automobilu pro mobilní hospicovou službu Charity Frýdek-Místek. To jsou dva nové projekty, které půjdou do programu Daruj F-M. Lidé na ně budou moci ve sbírce přispět a určitou částku pak přidá i město. Zapojení do programu schválili zastupitelé.

Oblíbený sbírkový program Daruj F-M se rozšíří o další nové projekty. Zastupitelé Frýdku-Místku o tom rozhodli na svém posledním zasedání.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Další dva projekty byly podpořeny ze sbírkového programu Daruj F-M. Jedná se o podporu pořízení automobilu pro charitu. Jedná se o automobil, který bude sloužit pro mobilní hospic a charita jej nutně potřebuje."

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Agentury domácí péče jsou primárně hrazeny z nezdravotních pojištění a málokdo je ochoten jim přispívat nějaké investice do vozového parku, proto jsme velmi rádi, že jsme se mohli s tímto projektem přihlásit do Daruj FM a budeme žádat o možnost veřejné podpory v rámci sbírky tohoto projektu, aby lidé mohli přispět na pořízení vozidla."

Najít na stáří místo v domově pro seniory není jednoduché, proto se stále rozšiřuje počet klientů, o které se charita stará.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: " My si uvědomujeme, že ty trendy v současné době čím dál víc inklinují k tomu, že lidé chtějí dožít závěr života doma. A i na těch číslech, počtech klientů a zájemců vidíme, že těch lidí stoupá a stejně tak roste počet pacientů, které my doprovodíme až do toho samotného konce. S tím, že nejvíce jich je v rámci města Frýdek-Místek a poté v těch přilehlých obcích."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dalším projektem podpořeným ze sbírkového programu Daruj F-M je oprava střechy ve Faunaparku, na který budeme vybírat až padesát tisíc a poslouží právě k tomuto účelu."

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Je to více než 112 let starý objekt, který kdysi sloužil pro hospodářské zázemí Landsbergerů. My jsme ji prakticky před šesti lety vyklidili, kde byl nános nepořádku zhruba do výše dvou metrů a odvezli jsme dva velké kontejnery a postupně jsme ji přebudovali na takový kulturní stánek. Je to vlastně jediný objekt, kde se lidé mohou schovat, když prší."

Nezbytně nutné opravy střechy, štítů a omítek vyjdou na 490 tisíc korun. Sbírka tak nesmírně pomůže.

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Těším se, že se do toho programu zapojí spousta lidí, podobně jako nás podporují při všech dalších akcích. Například při natírání plotu."

V programu Daruj F-M už od února běží sbírka na opravu věže kostela ve Skalici. Lidé na ni přispěli na transparentní účet už přes 291 tisíc korun.

---

Opavský skauting slaví 100 let

Sto let skautingu v Opavě rekapituluje výstava v Obecním domě, kde jsou k vidění exponáty a fotografie, které poskytli především jeho současní členové. V Opavě působí kromě „tradičních“ oddílů Skautů také oddíly zaměřené na vodní sporty.

Skaut - hnutí, které vzniklo v Anglii a mělo za úkol naučit chlapce všestrannosti, u nás se začalo rozvíjet pod názvem Junák od r. 1912. O 9 let později tento fenomén přichází i do Opavy a to díky studentovi Otakaru Peterkovi, který se sem přistěhoval.

Petr Tesař, autor výstavy, předseda okresní rady Junáka v Opavě: „Svým spolužákům vykládal o tom, co to skauting je. Vzbudilo to takový takový ohlas, že už za několik týdnů vzniká v Opavě první skautská družina Vlků."

Nejprve to byla jen chlapecká záležitost, později se přidaly i dívky. Aby si uměli poradit v každé situaci, učili se rozdělat oheň nebo orientovat se v krajině. Skautig je také životní styl, jehož součástí je čestné chování, pomoc druhým nebo ochrana přírody. 

Většina oddílů, které nyní v Opavě sdružují víc jak 400 členů, se věnuje všeobecným aktivitám. Výstava představuje také oddíly vodních skautů, které vznikaly od r. 1991.

Ivana Maloušková, kurátorka, Opavská kulturní organizace: „Plánujeme komentované prohlídky s autorem výstavy, letní workshopy se skauty. Na sobotu 4. září máme připravený program Putování se skauty.“

Účastníci společně dorazí na tábořiště, kde se budou moci zapojit do nejrůznějších skautských aktivit.

Výstava o historii opavského skautingu bude pro návštěvníky otevřená až do podzimu.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry