Policisté chytili zloděje karvinských soch
Policie dopadla pachatele, kteří ukradli z Karviné dvě vzácné sochy. Umělecká díla se už ale zpátky na svá místa nevrátí, zloději je stihli nenávratně zničit. Hrozí jim až osm let za mřížemi.
Tohle jsou dvě vzácné sochy z Karviné, socha dívky nazvaná Živý pramen, která je i symbolem Lázní Darkov, která zmizela z lázeňského parku a tato vysoká bronzová plastika Bojovníka o váze 460 kg, který stál na trávníku poblíž autobusových zastávek v centru města. Obě zmizely jen pár dní po sobě. Policisté ihned začali s intenzivním pátráním.
Pavel Tvrdý, zástupce ředitele Územního odboru PČR Karviná: "Asi týden po prvním oznámení jsme zjistili konkrétní podezřelé vozidlo, začali jsme se tím zabývat a za další dva dny jsme zjistili, že obě sochy byly odvezeny mimo MSK."
Obě sochy ukradlo šest mužů. Někteří pocházejí z Karviné, jiní z dalších měst kraje. Ve většině případů šlo o recidivisty. Obviněn byl pak ale i další člověk a právnická osoba, kteří sochy vykoupili a zničili ve sběrně v olomouckém kraji. Jedna osoba je stíhána vazebně.
Michal Piechaczek, komisař 1. oddělení obecné kriminality: "Pokud jde o škodu, je vyčíslena předběžně na dva miliony korun. Ten zisk, který oni z toho získali, je přibližně 130 tisíc kč."
Jiří Foltyn, dozorující státní zástupce: "To je ideální případ pro trestní odpovědnost právnických osob i z hlediska prevence a obezřetnosti při výkupu takového materiálu."
K dopadení pachatelů policistům jednoznačně pomohli kamerové záznamy.
Pavel Tvrdý, zástupce ředitele Územního odboru PČR Karviná: "Nedovedu si představit, jak jinak bychom se k těm pachatelům dostali tak rychle."
Za krádež a legalizaci výnosu trestné činnosti hrozí pachatelům dva až osm let.
---
NJ zastupitelstvem hýbaly finance ve Sberbank
Jak jsme již dříve informovali, Nový Jičín má ve Sberbank vloženo zhruba 100 milionů korun. Těmito zablokovanými penězi a vůbec aktuálním stavem městských financí se teď zabývalo zastupitelstvo.
Zablokované finance Nového Jičína ve Sberbank, tedy 100 milionů 800 tisíc korun, a obecně stav městských peněz, byla nosná tématem červnového zastupitelstva. Radnice prezentovala zpracovaný střednědobý výhled rozpočtu do roku 2027.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Z toho vyplývá mimo jiné to, že město je ve výborné finanční kondici. V souvislosti právě se zablokovanými finančními prostředky byla připravena i série opatření. Byly provedeny úspory v celkovém rozsahu zhruba 44 milionů korun zejména u investičních akcí.”
Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Samozřejmě vnímám, že tam byly některé úspory při soutěži veřejných zakázek, ale byly tam i čistě investiční projekty, které už se nebudou realizovat, rekonstrukce domu v městské památkové rezervaci, dále aktualizace projektové dokumentace na rekonstrukci kulturního domu, ten už s vysokou pravděpodobností koalice odpískala.”
Procesem vložení financí do Sberbank se zabýval i kontrolní výbor zastupitelstva, mimo jiné konstatoval, že existovalo zmocnění jen na první transakci s touto bankou v roce 2020.
Jiří Klein (ČSSD), zastupitel Nového Jičína, předs. kontrolního výboru: “Následně v lednu 2022 rozhodl pan místostarosta Dobrozemský rozhodl o tom, že se vloží dalších padesát milionů korun do Sberbank a na toto už neměl žádné zmocnění.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Co se týče problematiky našeho účtu v ruské bance Sberbank, tak si nemyslím, že tuto nepříjemnou situaci mohl někdo předvídat nebo že ji dokonce někdo úmyslně zavinil.”
Problematikou se zabývá páteční Novojičínský expres, celé téma je na záznamu jednání zastupitelstva na webu
---
Podnikatel převezl na Ukrajinu už téměř 100 tun potravin
V mnohých oblastech na Ukrajině lidé nemají to základní, jídlo. Podnikatel z Českého Těšína se jim rozhodl darovat velké množství potravin. S převozem přes hranice mu pomáhá humanitární organizace NEEKA, jejíž pobočka nově působí i v České republice.
Firmu pana Martina Romana z Českého Těšína trápí život lidí na Ukrajině, kteří několik měsíců žijí ve válce. Proto firma vypravila do země už čtyři své kamiony s více než 90 tunami potravin.
Martin Roman, majitel firmy RC TRADING: "Situace na Ukrajině nám nebyla lhostejná a věděli jsme o lidech, kteří nemají základní potřeby k tomu, aby mohli přežít a sledovali jsme to ve zprávách. Pak jsme potkali paní Holkovou a zjistili jsme, že je možnost přes ni na Ukrajinu poslat potraviny a další věci."
Marcela Holková, dobrovolník NEEKA Ukrajina: "Díky tady té firmě jsme opravu mohli převést spoustu dobrého jídla, trvanlivých potravin, kvalitních konzerv přímo až ke Kyjevu, až pod Kyjev do těch válečných oblastí a to opravdu je pomoc nejvyšší, protože tam už opravdu je hlad.”
Většina zboží nejdříve putuje do města Mukačeva, kde se nachází centrální přijímací humanitární organizace NEEKA Ukrajina. Od dubna se do mezinárodní sítě zapojila i Česká republika.
Karel Folwarczny, zástupce ředitele NEEKA Ukrajina ČR: “Ona už v podstatě funguje ve všech zemích Visegrádu, a některých zemích na západě jako je Nizozemsko a já jsem rád, že vznikla i v České republice a tím pádem budeme mít širší spolupráci v celé Evropě. "
Česká pobočka se nyní přednostně zaměřuje na pomoc přímo na Ukrajině, podpořit ale bude chtít i uprchlické rodiny v česku.
---
Školní Olympijský běh vyvolával radost z pohybu
Součástí největší běžecké akce v České republice, kterou pořádal Český olympijský výbor, se stali i žáci novojičínské praktické školy. Postavili se na start Olympijského běhu a podpořili myšlenku letošního ročníku - Probudit v dětech radost z pohybu.
Závodní dráhou pro školní Olympijský běh se v Novém Jičíně staly chodníky ve Smetanových sadech. Na startovní čáře stály děti s lehčím a středním mentálním postižením, které jsou žáky zdejší Praktické školy a Odborného učiliště. Závod byl odstartován pro všechny účastníky v republice společně prostřednictvím rádia.
Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Rozhodli jsme se zapojit do této celorepublikové výzvy “Probudit radost z pohybu v dětech”. Takže jsme zorganizovali tady v parku pod záštitou města Olympijský běh. Účastní se toho celá škola, běžců je 37.”
Všichni zdolali trasu o délce půl kilometru.
Karel Kyncl, žák OU a PrŠ Nový Jičín: “Mám z toho velkou radost, připravoval jsem se na to od té doby, co jsem se o tom dozvěděl, jsem rád, že jsme vyhrál. Sportuju rád, běhám, posiluju.”
Veronika Jakubová, žákyně OU a PrŠ Nový Jičín: “Dobře se mi běželo. Ale nemám ráda sport.”
Alice Obrátilová, žákyně OU a PrŠ Nový Jičín: “Běhání mám moc ráda, trénuju na olympiádu do Frýdku-Místku. Moc se na to těším. Běh je můj koniček.”
V cíli dostal každý účastník na památku na krk medaili a diplom. Do Olympijského běhu se praktická škola zapojila vůbec poprvé, a vzhledem k nadšení těchto mladých sportovců to určitě nebylo naposledy.
---
Beethovenův Hradec tentokrát v Opavě
Úspěchem českých klavíristů skončil 58. ročník Mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec. Nejvyšší ocenění získal Tomáš Vrána, jako druhý skončil Vojtěch Trubač. Oba pocházejí z Moravskoslezského kraje a jsou studenty pražské Akademie múzických umění. Letos poprvé vedle spolku Beethovenův Hradec soutěž pořádala opavská Základní umělecká škola.
Kvůli rekonstrukci zámku v Hradci nad Moravicí, se hudební soutěž Beethovenův Hradec musela přesunout do náhradních prostor. Našly se v Minoritském klášteře v nedaleké Opavě. Ten splnil všechny náročné požadavky.
Lukáš Poledna, ředitel soutěže Beethovenův Hradec: „Potřebovali jsme dostatečně velký sál, ideální nástroj, dostatečně velké zázemí i prostor pro rozehrávání účastníků.“
Mezinárodní interpretační soutěž Beethovenův Hradec je pořádána každý rok pro jiný nástroj: housle, violu, violoncello a klavír. Ten přišel na řadu právě letos. Poměřit své síly přijelo 31 mladých umělců. Byli z Česka a také třeba z Japonska, Číny, Francie, Německa nebo Švýcarska. Jejich výkony hodnotila pěti členná porota v čele s laureátkou soutěže z r. 1996 Eliškou Novotnou.
Eliška Novotná, předsedkyně poroty, Beethovenův Hradec: „Jsme velmi rádi, že přijeli jak soutěžící z České republiky v hojném zastoupení, tak soutěžící ze zahraničí. To svědčí o určité prestiži soutěže. A také to navazuje na její velkou tradici.“
Interpreti měli v prvních dvou kolech 3 předepsané skladby plus jednu dle vlastního výběru. Ve třetím kole zahráli finalisté jeden z koncertů Ludwiga van Beethovena v doprovodu Janáčkovy filharmonie.
Třetí nejlepší výkon předvedla japonská klavíristka Satomi Chihara. Druhé místo obsadil Vojtěch Trubač, student Akademie múzických umění.
Vojtěch Trubač, 2. místo v soutěži Beethovenův Hradec: „Se svým výkonem jsem spokojen. Pro mne je to vždy zkušenost, zahrát si před lidmi, před publikem, odbornou porotou.“
Vítězství patřilo Tomáši Vránovi, taktéž z pražské AMU.
Tomáš Vrána, vítěz soutěže Beethovenův Hradec: „Je pravda, že já jsem na Beethovenově Hradci potřetí. Poprvé jsem tady byl jako malý klučík, podruhé jako student a nyní jsem tady asi naposled jako velký student.“
Je to velký úspěch moravskoslezských klavíristů: Vrána pochází z Mořkova na Novojičínsku a Trubač z Frenštátu pod Radhoštěm.
---